‘Efekt Musk’: Kako je Trump profitirao od podrške tehnološkog tajkuna
Milijarder Elon Musk odigrao je ključnu ulogu u Trumpovoj pobjedi, ulažući novac u kampanju i koristeći platformu X za oglašavanje beskompromisnih MAGA stavova.
Kada je Donald Trump proglasio svoju „veličanstvenu pobjedu“, dok su pristizali rezultati američkih predsjedničkih izbora, sačuvao je posebnu pohvalu za jednog čovjeka koji mu je pomogao da se ponovno vine do najviše pozicije u državi.
„Zvijezda je rođena, Elon“, izjavio je u govoru u West Palm Beachu, na Floridi, govoreći o svom najvećem savezniku u utrci da postane predsjednik: milijarderu, vlasniku Tesle, SpaceX-a i društvene mreže X (bivšeg Twittera), Elonu Musku.
Nastavite čitati
list of 4 items‘Ne smijemo prestati pričati o Gazi’: Izložba u Galeriji Manifesto
Svi Trumpovi ljudi: Kontroverzni kandidati za ključne pozicije
Kraj jedne ere: Mediji napuštaju X zbog ‘dezinformacija’
Musk je zaista odigrao izuzetno veliku ulogu u Trumpovom povratku. On ne samo da je uložio milione dolara u Trumpovu kampanju, nego je svoju društvenu mrežu X pretvorio u MAGA glasnika [MAGA – Učiniti Ameriku ponovno velikom).
„Budućnost će biti fantastična“, napisao je Musk na platformi X, kada je postalo očito da se Trump vraća u Bijelu kuću.
The future is gonna be fantastic pic.twitter.com/I46tFsHxs3
— Elon Musk (@elonmusk) November 6, 2024
Milijarderova zvijezda bi se zaista mogla uspeti visoko u Trumpovom drugom mandatu, jer je [Trump] ranije nagovijestio da bi njegov saveznik mogao postati „ministar za budžetske rezove“ u novom kabinetu. Stručnjaci su upozorili da bi Musk, čiji SpaceX već ima značajan utjecaj kao glavni saradnik vlade u oblasti odbrane, mogao završiti „regulišući regulatore“.
Dok se sliježe prašina, sumirali smo sve što trebate znati o tome kako je najbogatiji čovjek na svijetu pomogao ostvariti jedan od najnevjerovatnijih političkih povrataka u historiji. Kako je Musk iskoristio svoj novac i utjecaj da vrati Trumpa na vrh i zašto?
Koliko je Musk donirao Trumpovoj kampanji?
Da razjasnimo, milijarderi su odigrali veću ulogu nego ikad u obje kampanje, demokratskoj i republikanskoj. Bill Gates iz Microsofta i bivši gradonačelnik New Yorka Michael Bloomberg su podržali potpredsjednicu Kamalu Harris. No, Muskova višestruka podrška Trumpu zaista je napravila razliku.
Procjenjuje se da je Musk donirao 132 miliona dolara Trumpu i drugim republikancima prije izbora 2024. godine, prema podacima Federalne izborne komisije (FEC), koje je objavila prošli mjesec neposredno pred dan izbora.
Dvije najveće donacije – 43,6 miliona dolara i 75 miliona dolara – otišle su direktno u Trumpovu kampanju, posebno u America PAC (Politički akcijski odbor) koji je uspostavio sam Musk.
U kontroverznom potezu Musk je pokrenuo akciju darivanja novca u ključnim neopredijeljenim državama, nudeći registrovanim biračima, koji su pristali potpisati peticiju podrške Prvom i Drugom amandmanu Američkog ustava (o slobodi govora te pravo na čuvanje i nošenje oružja), priliku da osvoje milion dolara dnevno.
„Dodjeljivat ćemo milion dolara nasumično ljudima koji su potpisali peticiju, svaki dan, od danas do izbora“, kazao je Musk na predizbornom skupu 19. oktobra.
Potez je osporavan na sudu u Pennsylvaniji nakon što je Ministarstvo pravde SAD-a upozorilo da grupa, možda, krši izborne zakone koji zabranjuju plaćanje ljudima za glasanje. Međutim, sudije su u ponedjeljak presudile da operacija može ići dalje nakon što su Muskovi advokati tvrdili da su pobjednici provjereni govornici, a ne nasumično odabrani.
Birači koji tvrde da ih je Musk uvjerio da potpišu peticiju pod lažnim obećanjem da imaju šansu osvojiti milion dolara sada su protiv njega pokrenuli građansku tužbu. Tužbu je u utorak podnijela stanovnica Arizone Jacqueline McAferty koja je isto tako optužila Muska da je iskoristio darivanje za prikupljanje vrijednih ličnih podataka i povećanje prometa na platformi X.
Podaci FEC-a su, također, pokazali da je Musk dao deset miliona dolara za Senate Leadership Fund, čija je svrha „zaštita i širenje republikanske većine u Senatu“, čime je potencijalno pomogao republikancima da uspješno vrate kontrolu nad Senatom na ovim izborima.
Musk je, navodno, dao i druge neprijavljene donacije republikancima.
Kako je platforma X upotrijebljena kao ‘MAGA glasnik’?
Iako sada može izgledati čudno, Elon Musk je nekada bio doživljavan kao liberal i zagovornik obnovljivih izvora energije, koji je tvrdio da je glasao za demokratu Josepha Bidena 2020. godine. Ova slika promijenila se od 2022. godine, nakon preuzimanja društvene platforme Twitter, koja je rebrendirana kao X.
Nakon što je obećao da će pretvoriti Twitter u „politički neutralan“ forum, Musk je otpustio zaposlenike zadužene za praćenje dezinformacija. Osim toga, vratio je više od 62.000 suspendovanih profila, među kojima su profili bijelaca nacionalista i neonacista, optuženih da šire govor mržnje i teorije zavjere.
Ključni je podatak da je ukinuo zabranu za Trumpov profil koji je ta platforma zatvorila nakon napada na američki Capitol u januaru 2021. Napad je, prema tvrdnjama mnogih, Trump podsticao.
Kritičari kažu da je do izbora X zapravo postao nezvanična matična platforma za MAGA krilo Republikanske stranke. Vlasnik je optužen da je „obožavatelj“ Trumpa i da širi dezinformacije među svojih 200 miliona sljedbenika, čiji je utjecaj pojačan algoritmom platforme X.
Jedan primjer je promocija lažiranog snimka demokratske predsjedničke kandidatkinje Kamale Harris, koji je sadržavao lažnu snimljenu izjavu: „Odabrana sam jer zadovoljavam sve kriterije raznolikosti“. Musk je ponovno objavio video u julu, napisavši: „Ovo je nevjerovatno“ s nasmiješenim emotikonom, dobivši 136 miliona dodatnih pregleda za članak koji nije bio označen kao parodija.
Dezinformacije o „ilegalnim strancima“ koji glasaju na izborima su, također, kružile platformom X. Tako je, uprkos studijama konzervativnih i lijevo orijentisanih organizacija koje pokazuju da je učestalost ovog prekršaja, koji nosi kaznu do godine zatvora, novčanu kaznu i potencijalnu deportaciju, zanemariva.
The Dems have imported massive numbers of illegals to swing states. Triple digit increases over the past 4 years!
Their STATED plan is to give them citizenship as soon as possible, turning all swing states Dem.
America would then become a one-party, deep blue socialist state. https://t.co/zxVmmR0GqO
— Elon Musk (@elonmusk) October 25, 2024
Teorija zavjere da demokrate uvoze ilegalne imigrante i daju im amnestiju kako bi proširili svoju bazu birača na budućim izborima je, također, kružila platformom X, a Musk ju je i pojačao. „Demokratska Amerika bi tada postala jednopartijska, duboko plava socijalistička država“, napisao je u objavi u oktobru.
Nakon Trumpove televizijske debate protiv Harris u septembru, u kojoj je ponovio lažnu tvrdnju da haićanski imigranti u jednom gradu u Ohiju jedu mačke i pse, Musk je ponovno objavio mim mačke koja drži znak na kojem piše „Kamala me mrzi“ s nasmiješenim emotikonom.
Iako tvrdi da je predani zagovornik slobode govora, Musk je potisnuo neke vijesti, kao što je članak novinara Kena Klippensteina, koji je detaljno opisao slabe tačke republikanskog kandidata za potpredsjednika J. D. Vancea, navodno dobivene iz procurjelih dokumenata. Iako je novinarov profil kasnije vraćen, linkovi na članak su ostali blokirani.
Anketa koju je proveo Istraživački centar Pew u martu ove godine potvrdila je rastuću popularnost platforme među republikanskim pristalicama, pokazujući da 53 posto njih smatra da je „dobra za demokratiju“, otprilike trostruko više u odnosu na 17 posto koji su dali isti odgovor 2021. godine.
Zašto se Musk udružio s Trumpom?
Snažno spajanje baza njihovih pristalica osnažilo je savez između Trumpa i Muska.
Ne tako davno, između njih dvojice nije bilo “ljubavi”. Trump je 2022. nazvao Muska „sr***e umjetnikom“ jer je navodno lagao da ga je podržao na izborima 2016. godine. Musk je odgovorio na tadašnjem Twitteru, rekavši kako je „vrijeme da Trump okači šešir i otplovi u zalazak Sunca“.
Dvije godine kasnije ovaj tehnološki tajkun stoji rame uz rame s Trumpom na predizbornom skupu u Butleru, u Pennsyvaniji, s MAGA kačketom na glavi.
Muskov zaokret udesno ponekad se pripisuje vladinom zatvaranju njegovih tvornica Tesle tokom pandemije COVID-19. U 2020. godini ponovno je otvorio tvornicu u Fremontu, u Kaliforniji, izjavljujući da je spreman biti uhapšen, zauzimajući stav protiv „birokratskih gluposti“.
Njegov desni zaokret postao je očigledan i u njegovim odnosima sa stranim čelnicima, poput argentinskog predsjednika Javiera Mileija, koji se protive svim pravilima. Musk je, također, postao blizak međunarodnim desno orijentisanim čelnicima poput Giorgie Meloni iz Italije, Narendre Modija iz Indije i Benjamina Netanyahua iz Izraela.
Međutim, više američkih medija kao što su Vanity Fair i The Washington Post, ukazali su na dublju motivaciju, izazvanu odlukom jednog njegovog djeteta da se izjasni kao transrodna osoba 2022. godine, prekidajući veze s Muskom i mijenjajući svoje prezime u Wilson. Tvrdeći u intervjuu s Jordanom Petersonom da je bio „prevaren“ da potpiše medicinsko liječenje, Musk je najavio svoj krstaški pohod protiv „woke mentalnog virusa“ [woke – svjesnost o društvenim nejednakostima].
Musk je 2021. premjestio sjedište iz Pala Alta u Silikonskoj dolini u Austin, preselivši se i sam iz Kalifornije u Teksas. U julu je izjavio da će premjestiti SpaceX i X iz Kalifornije u Teksas zbog zakona koji zabranjuje školama da natjeraju nastavnike da obavijeste roditelje kada njihovo dijete promijeni rodni identitet.
Kako je Musk pomogao Trumpu da dopre do mladih muškaraca?
Posmatrači kažu da su Musk i Trump, koji se obojica predstavljaju kao „alfa muškarci“ koji krše pravila i nekonvencionalni su, izgleda iskoristili raširenu frustraciju u SAD-u, djelimično proisteklu iz pokreta #MeToo i feminističke reakcije protiv „toksične muškosti“, zbog čega se neki muškarci osjećaju stigmatizirano i marginalizirano.
Pišući u The New York Timesu prošlog mjeseca, John Della Volpe, direktor Odjela za ispitivanje javnog mnijenja na Institutu za politiku Harvard Kennedy School, nazvao je Trumpovo privlačenje mladih muškaraca „vrhunskom lekcijom u tzv. bro whisperingu“ (prisni razgovor dvojice muškaraca koji izražavaju divljenje jedan drugom, ali ispod glasa, ne otvoreno, zbog oklijevanja da otvoreno izraze emocije jer se to smatra slabošću). Čini se da je ciljanje na „muške glasove“ urodilo plodom, jer je nedavno istraživanje Univerziteta Harvard otkrilo da je 35 posto muškaraca između 18 i 24 godine, koji su ispitani, izrazilo podršku Trumpu, što je povećanje od pet posto u odnosu na anketu iz 2020. godine.
Ovo je senzibilitet koji je pronašao svoj izričaj u tzv. bro podcastima kao što je The Joe Rogan Experience. Rogan je podržao Trumpa u ponedjeljak nakon što je intervjuisao Muska. „Veliki i moćni @elonmusk. Da nije njega, bili bismo sj**ani. On je, mislim, na najuvjerljiviji način podržao Trumpa i ja se slažem s njim u svemu“, objavio je Rogan na platformi X.
Poruka je očito imala velikog odjeka.
Dva dana kasnije Trump je izabran za 47. predsjednika Sjedinjenih Američkih Država.