‘Prerano je za veselje’: Zašto Rusija još ne slavi pobjedu Trumpa
Rusija će profitirati od Trumpovog pritiska na Ukrajinu da pregovara o prekidu vatre, ali nije sigurna koliko on može učiniti da okonča rat.
Kada je Donald Trump prvi put postao predsjednik Sjedinjenih Američkih Država nakon pobjede na izborima 2016, u Moskvi su se nadali da će milijarder koji je postao političar biti prijateljskiji nastrojen prema interesima Rusije.
Nije se to baš tako odigralo. Uprkos optužnica protiv više Trumpovih saradnika zbog tvrdnji da je Kremlj pokušao utjecati na izborima u Trumpovu korist, on je pojačao sankcije protiv Moskve i pojačao odbrambene sposobnosti Ukrajine projektilima Javelin nakon što je preuzeo dužnost predsjednika.
Nastavite čitati
list of 4 itemsUkrajina: Žena optužena za veleizdaju dobila 14 godina zatvora
Mediji: Pad Assada ponizio Putina, Izrael planira napad na iranske nuklearne objekte
Švicarska obnavlja mreže nuklearnih bunkera za slučaj rata
Sada, osam godina kasnije, kada je Trump ove sedmice dobio predsjedničku utrku pobijedivši potpredsjednicu Kamalu Harris, reakcija Kremlja do sada je bila daleko prigušenija.
Dok je niz svjetskih čelnika – od francuskog predsjednika Emmanuela Macrona i izraelskog premijera Benjamina Netanyahua do šefa NATO-a Marka Ruttea i kineskog predsjednika Xi Jinpinga – čestitalo Trumpu na pobjedi, ruski predsjednik Vladimir Putin nije. To je u suprotnosti s 2016. kada je Putin bio među prvim svjetskim čelnicima koji su čestitali Trumpu na izbornoj pobjedi.
“Nemojmo zaboraviti da govorimo o neprijateljskoj zemlji, koja je direktno i indirektno uključena u rat protiv naše države”, rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov novinarima u srijedu ujutro.
Peskov je dodao da Putin ne planira čestitati Trumpu u bliskoj budućnosti i da će umjesto toga pričekati da vidi kako će se ponašati kada preuzme dužnost.
“Jednom kad se nađu [u Ovalnom uredu], izjave ponekad mogu poprimiti drugačiji ton. Zato kažemo da sve pažljivo analiziramo, sve pratimo i iz konkretnih riječi i konkretnih djela ćemo izvući zaključke”, rekao je Peskov.
Domaći problemi
Nasuprot tome, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski brzo je čestitao Trumpu na “impresivnoj” pobjedi.
Prema Alekseju Malininu, osnivaču Centra za međunarodnu interakciju i saradnju iz Moskve i članu Digoria ekspertskog kluba, Trumpova pobjeda je dokaz da su američki birači više zainteresirani za rješavanje domaćih problema nego za globalnu politiku.
“Ali, naravno, niko ne očekuje da Trump odustane od pitanja vanjske politike”, rekao je Malinin za Al Jazeeru. “Već je najavio da tokom njegovog mandata neće biti ratova, iz čega bi se moglo zaključiti da planira okončati sukobe u Ukrajini i na Bliskom istoku.”
Malinin je, međutim, upozorio da ne treba precjenjivati koliko bi Trump mogao promijeniti vanjskopolitički smjer Washingtona, čak i s republikanskom većinom u Kongresu. Republikanci su ponovno preuzeli kontrolu nad američkim Senatom, ali rezultati za Zastupnički dom još su neuvjerljivi.
“Po mom mišljenju, definitivno je prerano radovati se”, rekao je Malinin.
Malinin je ustvrdio da bi bilo “nemoguće” da Trump sam okonča rat u Ukrajini. “Neće biti moguće okončati ga nikakvom prisilom Rusije, a nama prihvatljivi uvjeti možda neće odgovarati ni Amerikancima ni mnogim sponzorima Ukrajine u Evropi. Reći će: ‘Toliko je novca već potrošeno. Je li stvarno sve uzalud?'”
Također se zapitao hoće li Trump moći nametnuti mir Bliskom istoku – čak i ako dodatno ojača izraelske ruke u ratu protiv Gaze i Libana.
Pitanje fleksibilnosti
Ipak, analitičari kažu da, iako Kremlj razumije da se neće uvijek slagati sa sljedećim stanarom Bijele kuće, možda će uživati malo više fleksibilnosti s Trumpom nego što bi to dobili od Harris, od koje se očekivalo da će nastaviti naoružavati i finansirati Ukrajinu.
“Trump ima jednu kvalitetu koja nam je korisna: kao poslovni čovjek do srži, on zaista ne voli trošiti novac na razne privjeske – na idiotske saveznike, na glupe dobrotvorne projekte i na proždrljive međunarodne organizacije”, napisao je ratoborni bivši predsjednik Dmitrij Medvedev na Telegramu. “U tom istom redu se nalazi banderovska otrovna Ukrajina. Pitanje je koliko će natjerati Trumpa da da za rat. Tvrdoglav je, ali sistem je jači.”
Medvedev je mislio na Stepana Banderu, ukrajinskog ultranacionalistu koji se udružio s nacističkom Njemačkom tokom Drugog svjetskog rata i sada je heroj u Ukrajini.
Politički konsultant Ilja Gambašidže ponovio je izjavu Medvedeva, nazvavši novoizabranog predsjednika “izvrsnim” poslovnim čovjekom “koji je više zainteresiran za trgovinu nego za rat”.
“Mnogi ljudi kažu da je Trump proruski predsjednik ili čak ‘Putinov prijatelj'”, rekao je Gambašidže za Al Jazeeru. “Ali on nam uopće ne treba u toj ulozi. Ne očekujemo da bude prijatelj Rusiji.”
Rusiji, rekao je, “ne trebaju simpatije ili pomoć Trumpa”.
“Bilo bi više nego dovoljno da se fokusira na pomoć Sjedinjenim Američkim Državama – američkoj ekonomiji i društvenoj sferi. To bi značilo da bi se on prebacio sa konfrontacije s Rusijom na konstruktivne i pragmatične odnose”, rekao je Gambašidže. Željeli bismo poručiti Trumpu: “Trgujte, a ne ratujte, i sve će biti u redu.”
Vanjska politika
Ipak, postoje nepoznati elementi Trumpovog vanjskopolitičkog pristupa – i onih koji će ga provoditi – koji bi mogli predstavljati rizike iz ruske perspektive.
“Još ne znamo koga će Trump postaviti na čelo vanjske politike”, upozorio je Ilja Budraitskis, ruski historičar, sociolog i sada gostujući predavač na Univerzitetu u Kaliforniji, u Berkeleyju.
“Imamo [izabranog potpredsjednika] JD Vancea, koji vjeruje da je moguće dati određene ustupke Moskvi [u vezi s Ukrajinom], ali ako je to neko poput [bivše ambasadorice pri UN-u tokom Trumpovog prvog mandata] Nikki Haley, ona je zauzela vrlo tvrd stav o Rusiji.”
Također je istaknuo kako će Trumpovi odnosi s ruskim saveznicima, posebno Kinom i Iranom, utjecati na Moskvu.
“Također moramo sagledati širu sliku. Trump smatra Kinu svojim glavnim strateškim konkurentom i naznačio je da će biti hrabriji prema Iranu.”
Stav Rusa
Ruski građani također su podijeljeni u vezi toga što Trump uistinu predstavlja.
“U Rusiji, oni koji su pametniji misle da je on isto toliko obična figura kao i drugi predsjednici, a američki sistem mu neće dopustiti da radi što želi”, rekla je Katherine, doktorica u Sankt Peterburgu. “I oni manje obrazovani misle da je on super momak. A mnogi su i iznenađeni – zašto i zbog čega ga konkretno elite u Americi i naša bivša opozicija toliko mrze. Kao, šta im je svima učinio?”
A što Katherine misli?
“Baš me briga šta se tamo događa, sve dok se naš rat ne završi”, rekla je.
Drugi koji su kritičniji prema ruskom ratu protiv Ukrajine brinu se o posljedicama Trumpove pobjede.
“Bit će manje podrške Ukrajini, a to je bezveze”, rekla je Anja B iz Moskve.
“S jedne strane, naravno, kraj rata bi bio super, ali ako prestane podrška Ukrajini od strane drugih zemalja, prije svega SAD-a, kako će onda izgledati kraj rata? Uništenje Ukrajine? On [Putin] neće stati kako se čini.”