UN: Seksualno nasilje nad ukrajinskim muškarcima u ruskom pritvoru
UN kaže da se većina prijavljenih slučajeva seksualnog nasilja nad muškarcima događa u pritvorskim centrima, a da većina ostane neprijavljena zbog stigme.
Seksualno nasilje nad ukrajinskim muškarcima u ruskom pritvoru vrlo rijetko se prijavljuje zbog “stigme i percipirane emaskulacije” koja je povezana s tim zločinom, upozorila je agencija Ujedinjenih naroda.
Populacijski fond UN-a (UNFPA) kaže da je službena ukrajinska brojka od 114 muškaraca koji su bili izloženi seksualnom nasilju od početka ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022. vjerojatno podcijenjena.
Nastavite čitati
list of 4 itemsZelenski ide u Pariz, moguć njegov susret s Trumpom
Deseci žrtava ruskih udara na jugoistoku Ukrajine
Poljska od SAD-a dobila kredit od četiri milijarde dolara za transformaciju vojske
Ured glavnog tužioca Ukrajine zabilježio je te slučajeve, kao i one 202 preživjele žene.
UNFPA kaže da je vjerojatno da je na svaki zabilježeni incident bilo dodatnih 10 do 20 slučajeva koji su ostali neprijavljeni.
U septembru je Nezavisno međunarodno istražno povjerenstvo o Ukrajini, koje je osnovalo Vijeće UN-a za ljudska prava u martu 2022., otkrilo sistematsku upotrebu seksualnog nasilja kao metode mučenja, često usmjerene na muškarce, u pritvorskim centrima od strane ruskih vlasti.
Nalazi istrage uključivali su detaljna svjedočanstva iz pritvorskih centara u okupiranim područjima Ukrajine i Rusije, s izvještajima da je rusko osoblje višeg ranga “naredilo, toleriralo ili nije poduzelo ništa” protiv takvog tretmana.
Muškarci u pritvoru suočavaju se sa seksualnim mučenjem
Iz UNFPA-e su rekli za Al Jazeeru da, iako su velika većina žrtava ovog zločina bile žene i djevojčice, ova vrsta nasilja također se često koristi protiv muškaraca, dječaka i osoba različitih rodnih identiteta.
Sve osobe koje su preživjele seksualno nasilje povezano sa sukobom suočavaju se sa značajnim preprekama kada traže pomoć, rekao je za Al Jazeeru Massimo Diana, predstavnik UNFPA-e u Ukrajini.
To može uključivati strukturne prepreke kao što su ograničeni resursi i sistemi koji se još uvijek razvijaju tokom rata, ali i druge koje su “duboko osobne, ukorijenjene u stigmi, sramu i strahu”, rekao je Diana.
“Za muškarce koji su preživjeli, ove prepreke su često složene zabrinutošću da će biti etiketirani ili neshvaćeni, uključujući strah od povezivanja sa seksualnim manjinama”, rekao je.
Stručnjaci za mentalno zdravlje koji rade s centrom za preživjele u Ukrajini koji podržava UNFPA, a koji pruža besplatne, povjerljive usluge zajednicama duž prve linije, kažu da su mnoge žrtve opterećene osjećajem srama nakon što su bile zlostavljane.
Psiholozi su se također susreli s izazovima u izgradnji povjerenja i osiguravanju anonimnosti preživjelih kada se digitalni alati koriste za pojačavanje snimaka i fotografija seksualnog mučenja.
UNFPA je, pozivajući se na psihologe koji rade sa žrtvama, izvijestio da su ruske snage snimke muških ukrajinskih zatvorenika koji su silovani, poslale njihovim rođacima radi ucjene ili jednostavno kako bi ih ponizili.
U julu su Oleksandra Matviichuk i njezin Nobelov nagrađeni Centar za građanske slobode, grupa za ljudska prava sa sjedištem u Kijevu, rekli za Al Jazeeru da su u intervjuima sa stotinama preživjelih iz ruskog zarobljeništva mnogi njoj i njenim kolegama rekli da su bili pretučeni, silovani i mučeni strujom.
Seksualno nasilje i oružani sukob
Posljednjih godina svijet je vidio povećanu razinu seksualnog nasilja povezanog sa sukobima, prema UN-u.
Al Jazeera je izvijestila o korištenju silovanja kao oružja u tekućem ratu između Sudanskih oružanih snaga (SAF) i njihovog rivala, Snaga za brzu podršku (RSF), koji je izbio u aprilu 2023. godine.
U martu je visoki povjerenik UN-a za ljudska prava Volker Turk rekao da je silovanje korišteno kao “definirajuća – i prezira vrijedna – karakteristika ove krize od početka”.
Bilo je i izvještaja o silovanjima muških palestinskih zatvorenika u Izraelu.
U augustu se pojavio video grupnog silovanja palestinske zatvorenice od strane stražara u pritvorskom objektu Sde Teiman u pustinji Negev, u južnom Izraelu.
U novembru je posebna izvjestiteljica UN-a za okupirane palestinske teritorije Francesca Albanese rekla da je dr. Adnan al-Bursh, jedan od najistaknutijih ljekara u Gazi, “vjerojatno silovan do smrti” u izraelskom pritvoru.