Harris i Turmp u kampanji izbjegavali novine, gostovali uglavnom u podcastima

Slučaj Joea Rogana i Washington Posta svaki na svoj način naglašava sve manji utjecaj tradicionalnih medija u američkim izborima.

The Washington Post je, prvi put od 1988. godine, odlučio da ne podrži nijednog predsjedničkog kandidata (Erik S. Lesser / EPA)

Dvije priče o predsjedničkim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama ove sedmice naglašavaju potpunu transformaciju novinskog poslovanja.

Jedna uključuje Joea Rogana, najpopularnijeg podcastera na svijetu. Druga se tiče The Washington Posta, jedne od najpoznatijih novina u američkom novinarstvu.

Svaka od njih na svoj način naglašava sve manji utjecaj tradicionalnih medija.

Rogan je u ponedjeljak rekao da je odbio ponudu za intervju s potpredsjednicom Kamalom Harris pod uslovima koje je postavila njena kampanja, izrazivši nadu da će je ipak moći ugostiti u svom teksaškom studiju prije izbora.

“Ponudili su datum za utorak, ali ja bih morao otputovati do nje, a oni su htjeli odraditi samo sat vremena”, napisao je Rogan u objavi na platformi X. “Snažno osjećam da je najbolji način da to učinim u studiju u Austinu. Moja iskrena želja je samo lijepo razgovarati i upoznati je kao ljudsko biće.”

Roganova najava došla je usred nagađanja o tome hoće li se Harris pojaviti nakon što se bivši predsjednik Donald Trump pridružio podcasteru prošle sedmice u razgovoru koji je trajao tri sata.

Trumpov kandidat za potpredsjednika JD Vance trebao je također gostovati kod Rogana.

Milionski pregledi Roganovih intervjua

Rogan, koji se proslavio kao komičar i komentator MMA borbi prije nego što se okrenuo podcastingu, dobija veliku pažnju kandidata jer se može pohvaliti dosegom na kojem bi mu pozavidjeli gotovo svi mediji.

Njegov intervju s Trumpom prikupio je više od 41 milion pregleda na YouTubeu od petka – brojka koja ne uključuje vjerovatno milione drugih koji su gledali na drugim platformama kao što su Spotify i Apple Music.

Poređenja radi, nastup Kamale Harris na CNN-u prošle sedmice privukao je 3,3 miliona gledalaca na TV mreži (uređena verzija događaja na YouTubeu prikupila je manje od 1,2 miliona pregleda).

Za Harris, koja je takođe gravitirala prema netradicionalnim medijima pojavljivanjem u podcastima “Call Her Daddy” i “Club Shay Shay”, među ostalima, Rogan nudi priliku da se poveže s mlađim muškarcima, demografskom grupom koju se bori pridobiti.

Prema presjeku nedavnih anketa koje su objavili The New York Times i Istraživački institut Siena College, Trump vodi protiv Harris 58 posto prema 37 posto među muškarcima u dobi od 18 do 29 godina (slika je obrnuta među mladim ženama, gdje Harris vodi ispred Trumpa 67-28).

Joe Rogan (Mark J Rebilas / USA Today Sports via Reuters)

Druga ilustrativna medijska priča proteklih dana uključuje odluku The Washington Posta da ne pruži podršku jednom od kandidata – prvi put od 1988. godine, nakon sličnog poteza Los Angeles Timesa.

Izdavač i izvršni direktor Will Lewis je ovu odluku ocijenio kao povratak Postovoj tradiciji nepodržavanja kandidata prije 1970-ih i “iskaz u prilog sposobnosti naših čitatelja da sami odluče”.

Žestoke reakcije na odluku Washington Posta

S obzirom da Trumpovi kritičari smatraju da je američka demokratija na kocki, odluka da se ne podrži Harris izazvala je žestoku reakciju kako unutar tako i izvan novina.

Nekoliko članova uredništva novina dalo je ostavke, a val čitalaca otkazao je pretplatu u znak protesta (NPR je, pozivajući se na anonimne izvore, izvijestio da su novine izgubile više od 250.000 pretplatnika ili 10-ak posto od ukupnog broja).

Kritičari strahuju da milijarder Jeff Bezos, vlasnik Washington Posta i osnivač Amazona, nastoji zadobiti naklonost Trumpa u iščekivanju njegovog mogućeg ponovnog ulaska u Bijelu kuću.

U članku objavljenom u Washington Postu u ponedjeljak, Bezos je negirao bilo kakav quid pro quo s Trumpovim timom i insistirao na tome da je odluka u potpunosti motivirana željom da se zaustavi opadanje povjerenja javnosti u medije.

Rekao je da je taj potez “značajan korak” ka vraćanju povjerenja, jer predsjedničke podrške stvaraju percepciju pristranosti, čak i kada se “ništa ne čini što bi preokrenulo rezultat”.

“Većina ljudi vjeruje da su mediji pristrani”, rekao je Bezos, ukazujući na nedavnu Gallupovu anketu koja je pokazala da samo 31 posto Amerikanaca ima “veliko” ili “prilično” povjerenje u medije da će pošteno i tačno izvještavati.

“Ko to ne vidi, slabo obraća pažnju na stvarnost, a oni koji se bore protiv stvarnosti gube. Stvarnost je neporaženi prvak.”

Bezos je rekao da ne može dopustiti da novine “iščeznu u beznačaj” i da ih bez borbe preuzmu “neistraženi podcasti i žudnje društvenih mreža”.

Bilo da neko vjeruje da je Bezos djelovao iz principa ili zabrinutosti za svoje poslovne interese, teško je osporiti njegovu tvrdnju da se tradicionalni mediji bore da ostanu relevantni.

Zanimljivo je da su i Trump i Harris odvojili vrijeme za gostovanja u nizu visokoprofilnih podcastova, ali niti jedan nije uradio intervju za The Washington Post.

Izvor: Al Jazeera

Reklama