Umjetnice u borbi za snažniju ulogu žena u oblikovanju kulturnog identiteta BiH
Bosanskohercegovačke umjetnice, u okviru projekta koji je inicirala Alisa Teletović, dijele svoja iskustva, uvide i kreativne procese.
U želji da široj javnosti približi umjetnost, istovremeno ističući značaj, doprinos, ali i probleme s kojima se bh. umjetnice suočavaju u svom radu, likovna umjetnica Alisa Teletović inicirala je i pokrenula projekt “Umjetnice Bosne i Hercegovine”, koji na jednom mjestu okuplja umjetnice u Bosni i Hercegovini.
U okviru tog projekta, od novembra do februara, dva puta mjesečno u Historijskom muzeju BiH organizuje panel-diskusije na kojima bh. umjetnice dijele svoja iskustva, uvide i kreativne procese.
Nastavite čitati
list of 3 itemsAlma Gačanin: Izazovno je baviti se umjetnošću i biti umjetnica u BiH
Online muzej otkriva historiju Mostara, koju su ‘pisale’ žene
U isto vrijeme, svim zainteresovanim građanima pruža priliku da se druže s talentovanim bh. umjetnicama, istražuju njihova djela i učestvuju u sadržajnim razgovorima o njihovom procesu rada, stvaranju, biografiji te doprinosu bosanskohercegovačkoj umjetničkoj sceni.
“Ideja nastaje iz moje sopstvene želje da opustim statičnu situaciju koju već 13 godina vidim i doživljavam u Sarajevu”, kaže Teletović. “Željela sam da okupim žene koje se bave ozbiljno slikarstvom, grafikom, skulpturom i da slavimo njihov proces rada, kako dobiju inspiraciju i na koji način se oblikovao njihov rad kroz godine, jesu li imale izazove u toku svog rada i koje. Osim toga, željela sam spojiti različite generacije da bi se očuvao kontinuitet, poštovanje jednih prema drugima i da se napravi jedan pozitivan skok u umjetničkom svijetu”.
Uključivanje umjetnica u sve sfere društva
Šemsa Gavrankapetanović, Elma Alić-Šobot, Hanna Dujmović, Džejlana Karaman-Pašić, Bojana Mikulić, Nina Lojlović-Milinić, Ira Skopljak-Viteškić, Nada Martinović, Lea Jerlagić, Nelisa Nela Baždar, Andrea Krnetić-Grbić, Alisa Teletović, Saliha Drinovac, Jelena Glogovac, Rebeka Abdagić, Ivana Ribičić, Ilhana Latifović, Maja Žmukić i Iman della Luna umjetnice su koje će podijeliti svoja iskustva, uvide i kreativne procese. Sama Teletović se nada da će vremenom projekt rasti te da će narednih godina okupiti i dizajnerice i konceptualne umjetnice.
“Konačan cilj jeste transformacija umjetnika i umjetnosti ka inkluzivnijoj i raznolikijoj umjetničkoj sceni. Uključivanje umjetnica u sve sfere koje su vezane za umjetnost u društvu kao odgovorni članovi zajednice koji doprinose boljem i održivijem društvu”, kaže.
Podsjeća na ulogu žene u kulturnom i umjetničkom identitetu Bosne i Hercegovine, naglašavajući da je ona vitalna jer, kako ističe, nosi različite perspektive, jedinstvena iskustva i gledišta u umjetnički izraz, istovremeno obogaćujući kulturni pejzaž i čuvajući bh. kulturno nasljeđe.
“Žene umjetnice doprinose umjetničkim inovacijama, dovodeći u pitanje norme i istražujući nove teme, tehnike i medije. Kroz svoju umjetnost rješavamo i društvena pitanja, podstičemo dijalog te se zalažemo za društvene promjene”, kaže.
“Učešće žena u umjetnosti doprinosi ekonomiji kroz kreativne industrije, kulturni turizam i prodaju umjetničkih djela, podržavajući sredstva za život i lokalnu ekonomiju”, dodaje.
Pojačati vidljivost
Na kraju ističe da joj je želja dokumentovati što više bh. umjetnica te na taj način ohrabriti više djevojaka i žena da ostvare karijeru u kreativnim oblastima.
“Vrijeme je da se pokažemo i da nas javnost upozna”, poručuje.
A da je na dobrom putu potvrđuju reakcije prvih gošći panela i pozitivnih reakcija prisutnih koji su mu prisustvovali.
“Mislim da smo odškrinule vrata za razgovor”, ističe.
“Umjetnice u Bosni i Hercegovini suočavaju se s brojnim izazovima, društvenim očekivanjima, jer tradicionalne uloge mogu ograničiti učešće žena u umjetnosti. Očekivanja da porodične obaveze budu prioritet mogu ometati njihove kreativne potrage.
Također, imamo ograničen pristup finansiranju. Nismo vidljive niti glasne, to utiče na naše priznanje i napredovanje u karijeri, ograničavajući šire umjetničko priznanje”.
Zaključuje da inicijative fokusirane na mentorstvo, finansiranje i vidljivost mogu pomoći u poboljšanju situacije u kojoj se nalaze bh. umjetnice.
“Mi sada olakšavamo put mlađim generacijama. Pozivamo i naše kolege da nas podrže, da budu uz nas na panelima, da nas prepoznaju i vide. Most između nas je vidljiv, a to je ljubav ka umjetnosti”, ističe Teletović.