Potrošnja američke administracije: Kako uštedjeti 2.000 milijardi dolara
Bidenova administracija potrošila je 6.700 milijardi dolara u posljednjoj budžetskoj godini, a Musk kaže da se može uštedjeti najmanje 2.000 milijardi. No, nije rekao kako to učiniti.
Nije tajna da Američka vlada previše troši i da je inozemni dug 36.000 milijardi dolara. U SAD-u ima dva milijuna federalnih zaposlenika i Vlada je najveći poslodavac. Da bi se proračun smanjio za 2.000 milijardi dolara, potrebno je otpustiti 75 posto od ukupnog broja zaposlenih. To se neće dogoditi.
Potrošnja Federalne vlade u SAD-u podijeljena je u tri kategorije: obvezna, diskrecijska i neto plaćanja kamata u 2023. godini. Sjedinjene Američke Države su potrošile 62 posto svog proračuna od 6.700 milijardi dolara na obvezne programe kao što su socijalno osiguranje i Medicare (zdravstveno osiguranje za umirovljenike) koje je, usput rečeno, Donald Trump tijekom predsjedničke kampanje obećao da neće rezati. Dakle, rezanje obvezne potrošnje izgleda ne dolazi u obzir. No, što onda ostaje za rezanje?
Nastavite čitati
list of 4 itemsStručnjak za Kinu: Nasilnička taktika Trumpa
Visoki vojni zvaničnik NATO-a pozvao kompanije da budu spremne za ratni scenarij
Povratak Trumpa i starih tehnoloških sukoba
Diskrecijska potrošnja čini otprilike 28 posto proračuna. Među tih 28 posto Elon Musk i Vivek Ramaswamy, milijarderi na čelu novog Odjela za učinkovitost rada savezne vlade (DOGE), mogu uštedjeti. Prvi potez će, barem prema njihovim najavama, biti smanjenje od 75 posto državnih poslova. Naravno, nije tako lako samo pucnuti prstima, pa čak i kad biste mogli otpustiti 75 posto državnih službenika tek tako, pitanje je hoće li se vlada sama urušiti zbog toga.
Prema Kongresnom proračunskom uredu, SAD je 2022. potrošio otprilike 271 milijardu dolara na osobne troškove, pa bi DOGE ukidanjem 75 posto državnih poslova uštedio oko 200 milijardi dolara godišnje. To je samo deset posto od 2.000 milijardi dolara za koje je Musk ambiciozno rekao da će ih smanjiti. Gdje onda rezati?
Odgovor se mnogima u SAD-u neće svidjeti iako je riječ o samo jednom segmentu Federalne vlade – Ministarstvu obrane na koji otpada gotovo polovica diskrecijske potrošnje koja nije prošla anualnu reviziju sedam godina zaredom.
Apsurdno velik budžet za Pentagon
Ministarstvo obrane Sjedinjenih Američkih Država, poznatije kao Pentagon, ima proračun u 2024. godini od 842 milijarde dolara, što je najveći obrambeni proračun u američkoj povijesti, iako SAD nije u ratu. Usporedbe radi, treba reći da je samo povećanje proračuna Pentagona od 2023. na 2024. godinu u visini od 37 milijardi veće od programa za prehranu djece, na koji se utroši 30 milijardi dolara. To je mnogo više od ukupnog proračuna NASA-e od 25 milijardi dolara.
Ako stavimo te brojke u globalni kontekst, vidjet ćemo koliko je američki proračun za obranu apsurdno velik. Jer, ne samo da je najveći na svijetu nego je prošle godine potrošnja SAD-a za obranu bila veća od sljedećih devet najvećih obrambenih proračuna – zajedno. Kina, Rusija, Indija, Saudijska Arabija, Velika Britanija, Njemačka, Ukrajina, Francuska i Japan – zajedno izdvajaju manje novaca za oružane snage od Sjedinjenih Američkih Država.
Tih 842 milijarde dolara je suluda količina novca, a Ministarstvo obrane ne može ni pratiti gdje i na što troši sav taj novac. Poznato je da Američka vlada daje novac na smiješna istraživanja poput onoga „koliko alkohol utječe na porast broja oboljelih od sunčanice“, ali i Pentagon, također, troši sulude iznose na smiješne stvari. Naprimjer – 10.000 dolara na poklopce za WC školjke, 1.200 dolara na šalice za kavu ili recimo odvajanje 230 milijuna dolara na izgradnju privremenog pristaništa za dostavu humanitarne pomoći u Gazi. Pri gradnji je jedan vojnik poginuo, pristanište je jednostavno otplutalo nakon samo 20 dana korištenja.
Dobra vijest za Elona Muska i Viveka Ramaswamya je to da je Kongresni ured za proračun (CBO) još 2021. godine zacrtao tri načina na koje bi Ministarstvo obrane moglo promijeniti svoj vojni pristup kako bi smanjilo 1.000 milijardi dolara u sljedećih 10 godina. Tri godine ranije označeno je 16 područja u kojima Ministarstvo obrane može srezati najmanje deset milijardi tijekom sljedećeg desetljeća. Evo samo tri od mnogih CBO prijedloga.
Ministarstvo obrane moglo bi promijeniti strukturu i osoblje Ministarstva obrane. CBO kaže da bi Ministarstvo obrane moglo uštedjeti 1.000 milijardi dolara u sljedećih deset godina smanjenjem broja ljudi za 20 posto, a u svom izvješću za 2018. godine CBO je, također, sugerirao da bi Ministarstvo obrane moglo zamijeniti dio vojnog osoblja, poput onih u financijama i računovodstvu s civilnim zaposlenicima gdje bi se moglo uštedjeti 14 milijardi dolara.
Treća vojska po brojnosti u svijetu
Kakav bi taj kadrovski rez imao učinak na oružane snage? Trenutačno SAD ima treću najveću vojsku na svijetu, iza Kine (2,3 milijuna) i Indije (1,4 milijuna). SAD ima otprilike 1,3 milijuna aktivnih pripadnika vojne službe. Iza SAD-a najviše vojnika imaju Sjeverna Koreja 1,2 i Rusija 1,1 milijun. Kad bi se ukinulo 80.000 radnih mjesta, američka bi vojska i dalje ostala među četiri najveće vojske na svijetu, odmah iza Sjeverne Koreje.
Drugo, zašto se ne riješiti najskupljeg programa naoružanja u američkoj povijesti. Riječ je o programu F-35 Joint Strike Fighter, koji je koštao SAD više od 2.000 milijardi dolara od 2001. godine. Program Joint Strike Fighter pokrenut je sa ciljem izbacivanja flote borbenih zrakoplova F-35.
Ipak, više od dva desetljeća kasnije, a program još nije dovršen niti se smatra uspješnim, ima problema s proizvodnjom, kašnjenjem u proizvodnji, tehničkim rizicima, uključujući izvješće iz 2017. u kojem se upozorava da bi katapultirana sjedala mogla ubiti američke pilote diljem svijeta. Pentagon nije vidio nikakav povrat ulaganja uloženog u ove zrakoplove. Zanimljiv podatak – Kongres je opsjednut ovim avionima i žele kupiti 76 novih, više nego što je Pentagon zatražio u proračunu za 2025. godinu. Razlog je taj što zakonodavci time osiguravaju radna mjesta za građane iz svojih saveznih država, čime dobijaju njihovu potporu na izborima. O gubicima i troškovima – ni riječi.
Ima jedno dodatno mjesto gdje bi DOGE mogao uštedjeti tonu novca u privatnim ugovorima Pentagona. Samo 2022. godine Ministarstvo obrane je potrošilo 415 milijardi dolara na vanjske ugovore, više novca nego sve druge vladine agencije zajedno. To je problem koji desetljećima muči Ministarstvo obrane, jer je Pentagon postao otvorena kasa za privatni sektor. Istraživanje, koje je proveo Projekt o vladinom nadzoru, pokazalo je da je od 2008. do 2018. godine najmanje 380 visokorangiranih dužnosnika Ministarstva obrane otišlo u lobiste, članove odbora ili su postali konzultanti unutar dvije godine nakon što su napustili Pentagon. To je klasični primjer korupcije koja omogućuje službenicima Pentagona da profitiraju na pretjeranom obrambenom proračunu koji plaćaju američki porezni obveznici.
Očito je da DOGE neće htjeti dotaknuti ovo pitanje, iako postoje ogromne uštede koje se mogu napraviti, jer je tijekom proteklih 16 godina jedan zanimljiv milijarder dobio gotovo 20 milijardi dolara od saveznih ugovora, a pet milijardi je dolazilo samo iz Ministarstva obrane. Da, to je glavom i bradom Elon Musk, voditelj Odjela za vladinu učinkovitost i veliki prijatelj novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa.