Rast Blueskya ukazuje na želju korisnika za decentraliziranim mrežama
Decentralizovane platforme imaju potencijal da preokrenu paradigmu društvenih mreža, kaže urednik Netokracije Marko Crnjanski.
Jedna od najvećih društvenih mreža, X, nekadašnji Twitter, suočena je s novim “egzodusom” korisnika. Prvi ozbiljan odliv je mreža zabilježila nakon što ju je najbogatiji čovjek na svijetu Elon Musk krajem 2022. kupio za 44 milijarde dolara, a novi val odlazaka zabilježen je nakon američkih predsjedničkih izbora, na kojim je pobijedio Donald Trump, čiji je jedan od najvećih saveznika upravo Musk.
Istovremeno, mikrobloging platforma Bluesky je zabilježila više od milion novih korisnika nakon izbora za novog šefa Bijele kuće, a te brojke svakim danom rastu.
Nastavite čitati
list of 4 itemsEvolucija odgoja od ‘baby boomera’ do ‘generacije alfa’
Zabrana društvenih mreža za mlađe od 16 u Australiji podijelila javnost
Australija zabranila pristup društvenim mrežama mlađima od 16 godina
Mnogi nastoje pobjeći od X-a Elona Muska dok su sve glasnija upozorenja grupa za borbu protiv govora mržnje i EU-a o dezinformacijama i ekstremizmu na toj platformi, navodi Guardian.
Kritičari Muskovog upravljanja X-om i protivnici Trumpa spremni su reći “kralj je mrtav. Živio novi kralj”, bar kad je u pitanju taj vid društvenih mreža. Koliko istine ima u takvim stavovima, ostaje da se vidi, ali nema sumnje da vrtoglavi rast korisnika Blueskya ukazuje na želju korisnika za promjenom i većom kontrolom nad svojim podacima.
Urednik portala Netokracija.rs Marko Crnjanski navodi da je Bluesky privukao pažnju prvenstveno zahvaljujući svojoj decentraliziranoj arhitekturi zasnovanoj na AT Protocolu (protokol autentičnosti i transparentnosti). Ovaj protokol omogućava korisnicima veću kontrolu nad podacima, algoritmima i moderacijom sadržaja, što je značajan odmak od centraliziranih modela poput onog koji koristi Twitter, donosno današnji X, pojašnjava.
Transparentnost i prilagodljivost
Prema njegovom mišljenju, dva ključna faktora koja doprinose njegovom rastu su transparentnost i prilagodljivost algoritama, gdje korisnici biraju kako će se sadržaj prezentirati, kao i zajednički razvoj i otvorenost, što omogućava razvoj nezavisnih aplikacija na istoj mreži.
Za razliku od X-a/Twittera, Bluesky teži da smanji monopol nad informacijama i podstakne decentralizaciju, što se poklapa s trendovima u tehnološkoj industriji i potrebama korisnika, navodi urednik Netokracije.
“Štaviše, Bluesky koristi priliku stvorenu sve većim otporom prema monopolističkim praksama koje karakterišu današnje društvene mreže. Njegov eksperimentalni pristup mogao bi da potencijalno postavi nove standarde u online komunikaciji.”
Takvog stava je i Sarajlija Edin Begić, koji govori da je Muskovu mrežu napustio nakon što ju je taj milijarder kupio.
“Bilo je previše govora mržnje, bijesa, istovremeno Musk se miješao u sve, iako je govorio da se zalaže za slobodu govora, sve je kontrolisao….”
Nakon eksperimenata sa nekim drugim platformama, odlučio je da se posveti Blueskyju, kojem ga najviše privlači njegova decentralizacija.
“Za razliku od drugih mreža, gdje jedan čovjek vedri i oblači i odlučuje o svemu, ovdje toga nema. Apsolutna sloboda, barem za sada”.
Motivi za promjenu
U zadnjih nekoliko godina se uveliko raspravlja o motivima korisnika da napuste X/Twitter, gdje neki kritiziraju vlasnika te platforme, drugi smeta njegova apsolutna kontrola, trećim smeta njegova podrška Trumpu, a neki su odustali od ove mreže nakon promjena finansijske prirode, odnosno zahtjeva da korisnici plaćaju za određene usluge i opcije.
Crnjanski navodi da ono što prvobitno treba da imamo na umu jeste činjenica da motivacija ili privlačnost kod korisnika za korištenje određene društvene mreže varira. Međutim, on vjeruje da većina korisnika prelazi na Bluesky zbog njegove tehnološke prednosti kao što je kontrola nad algoritmima i privatnosti.
“Sa druge strane, tu je i neslaganje s politikom Twittera/X-a, posebno nakon promena uvedenih nakon što je platformu preuzeo Elon Musk. Njegov pristup slobodi govora i moderaciji polarizovao je korisnike, dok su promene u algoritmu i uvođenje plaćenih funkcija dodatno podstakle frustracije.”
U kontekstu vlasničke povezanosti Twittera/X-a sa američkom politikom, a posebno sada nakon završetka izbora u SAD-u i povezanosti Trumpa i Muska, ovo također doprinosi odlivu korisnika, posebno među onima koji vrednuju neutralnost i transparentnost, dodaje.
“Prelazak korisnika nije samo tehnički, već i kulturološki – reflektuje želju korisnika za većim učešćem u upravljanju platformama koje koriste, a neka nova promena ili proizvod na tržištu su uvek dobro došli.”
Rast popularnost Blueskya, osim što pokazuje da neki korisnici ne žele tolerirati upitna ponašanja vlasnika i dopuštanje da se govor mržnje gotovo neograničeno širi tom platformom, ukazuje kako se polako, ali sigurno mijenjaju preferencije javnosti kada su društvene mreže u pitanju.
Preferencije korisnika
Urednik Netokracije navodi da rast Blueskya svakako ukazuje na širu promjenu preferencija korisnika ka decentraliziranim platformama, odnosno da ljudi sve više traže nezavisnost od korporativnih interesa, transparentnije sisteme moderacije, kao i kontrolu nad vlastitim podacima.
“Decentralizovane platforme imaju potencijal da preokrenu paradigmu društvenih mreža, gde bi korisnici postali više nego pasivni konzumenti. Ovo bi moglo dovesti do raznolikijeg i demokratičnijeg internet prostora. Ako Bluesky uspe da održi svoj momentum, mogao bi postati katalizator za evoluciju društvenih mreža, približavajući ih modelima koje, na primer, vidimo u web3 ekosistemu”, kaže Crnjanski.
Ovo sve, naravno, postavlja pitanje u kojoj mjeri će korisnici ostati vjerni X-u/Twitteru, uz rast popularnosti alternativnih platformi poput Bluskyja i da li zaista svjedočimo početku kraja ovog diva društvenih mreža.
Twitter/X i dalje ima neosporne prednosti, uključujući ogromnu bazu korisnika i prepoznatljiv brend, podsjeća Crnjanski.
“Iako su mnogi prešli na određene alternative, većina korisnika ostaje verna X-u zbog navike i istorije upotrebe određene mreže, pristupa širokoj publici, prisutnosti značajnih ličnosti i medija.”
Budućnost X-a
Ipak, trend rasta Blueskya i sličnih platformi može ubrzati fragmentaciju tržišta, smatra on.
“Ako Twitter/X nastavi s kontroverznim odlukama i zanemarivanjem korisničkog iskustva, moguće je da svedočimo početku njegove postepene marginalizacije, ali ne nužno i kraja.”
“Twitter/X se suočava s izazovima održavanja svoje dominantne pozicije u vremenu kada korisnici traže alternativne opcije. Njegova sudbina zavisiće od sposobnosti prilagođavanja i vraćanja poverenja korisnika nakon veoma poljuljanog renomea otkada je Musk došao na vlasničku poziciju.”
Bluesky je decentralizirana platforma za mikroblogovanje, razvijena s ciljem da pruži alternativu tradicionalnim društvenim mrežama poput X-a/Twittera, a koristi AT Protocol (Authenticity, Transparency Protocol, odnosno protokol o autentičnosti i transparentnosti), koji omogućava korisnicima veću kontrolu nad njihovim podacima i iskustvom na mreži.
S druge strane, X/Twitter je centralizirana platforma gdje su svi nalozi i podaci pod kontrolom jedne kompanije.
Zanimljivo je da je Bluesky započeo kao projekt unutar nekadašnjeg Twittera, nakon što je njegov izvršni direktor, Jack Dorsey, najavio 2019. da će kompanija finansirati programere za stvaranje “otvorenog i decentraliziranog standarda za društvene medije”.
Kako se navodi da stranici te mreže, Bluesky je društvena aplikacija koja je dizajnirana tako da je ne kontrolira niti jedna kompanija.
Krajem 2022. Musk je odlučio da prekine veze sa Blueskyom, što je odgovaralo ljudima koji su vodili taj projekt.
U februaru 2024. Bluesky je otvoren javnosti za registraciju, a zanimljivo je da je u septembru imao devet miliona korisnika, dok danas već ima 20 miliona korisnika, a taj broj stalno raste.