Oružje za Izrael: Hoće li zemlje zaustaviti prodaju nakon ICC-ijevih naloga za hapšenje

Nalozi za hapšenje Netanyahua i Gallanta mogli bi navesti zemlje da preispitaju sporazume o prodaji oružja Izraelu, kažu stručnjaci.

Aktivisti širom svijeta traže da se obustavi izvoz oružja u Izrael (REUTERS/Ammar Awad)

Zapadne nacije koje prodaju oružje Izraelu mogle bi biti prisiljene da preispitaju svoje trgovinske sporazume nakon odluke Međunarodnog krivičnog suda da izda naloga za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i njegovog bivšeg ministra odbrane Yoava Gallanta zbog “ratnih zločina” i “zločina protiv čovječnosti” u Gazi, kažu stručnjaci.

Nalozi su izdati dok traje izraelsko kontinuirano bombardiranja i vojna kampanja na Pojas Gaze, gdje je više od 44.000 Palestinaca ubijeno od 7. oktobra 2023, prema zdravstvenim dužnosnicima.

Sve 124 zemlje koje su potpisnice Rimskog statuta ICC-a sada su zakonski obavezne da uhapse Netanyahua i Gallanta ako kroče na njihovu teritoriju.

Nije jasno mogu li se zemlje koje isporučuju oružje zemlji čiji su čelnici optuženi za zločine protiv čovječnosti smatrati saučesnicima, ali stručnjaci kažu da će neki dobavljači morati pažljivo razmisliti žele li nastaviti podržavati Izrael u ratu protiv Gaze.

Koje zemlje isporučuju oružje Izraelu?

Štokholmski međunarodni institut za istraživanje mira (SIPRI) procijenio je da je između 2019. i 2023. Izrael bio 15. najveći uvoznik oružja u svijetu.

Rečeno je da Sjedinjene Američke Države, Njemačka, Ujedinjeno Kraljevstvo, Francuska i Španija izvoze oružje u Izrael.

Izvještaj Ujedinjenih naroda objavljen 23. februara 2024. kaže da su Kanada i Australija također izvozile oružje u Izrael.

SAD

Izrael je uvezao 69 posto svog oružja iz SAD-a između 2019. i 2023, navodi SIPRI. Načelo da se osigura da Izrael ima “kvalitativnu vojnu prednost” ugrađeno je u američki zakon 2008.

Nakon 7. oktobra 2023, kada je Izrael pokrenuo svoj napad na Pojas Gaze nakon napada koji je predvodio Hamas na sela i vojne ispostave u južnom Izraelu, SAD je dodatno pojačao transfer oružja Izraelu. Prošlog mjeseca Washington je najavio da će poslati svoj napredni sistem odbrane od projektila THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) u Izrael, zajedno s američkim vojnicima koji će upravljati tim sistemom.

U srijedu je Senat SAD-a odbacio nastojanje nezavisnog senatora iz Vermonta Bernija Sandersa da blokira niz planiranih prodaja oružja Izraelu. Sanders je predstavio prijedlog zakona protiv ugovora o oružju vrijednog 20 milijardi dolara koji je odobrila administracija predsjednika Joea Bidena.

Do sada, SAD, koji nije potpisnik Rimskog statuta ICC-a, nije pokazao nikakve znakove spremnosti da smanji ili zaustaviti izvoz oružja Izraelu. “U osnovi odbacujemo odluku suda da izda naloge za hapšenje visokih izraelskih dužnosnika”, rekla je novinarima glasnogovornica Bijele kuće Karine Jean-Pierre. Ovaj osjećaj dijele mnogi političari iz obje stranke u SAD-u.

Njemačka

SIPRI procjenjuje da oružje koje šalje Njemačka čini 30 posto izraelskog uvoza oružja, što je deseterostruko povećanje u 2023. u usporedbi s 2022. Njemačka uglavnom šalje pomorsku opremu u Izrael, uključujući fregate i torpeda.

U martu je Nikaragva podnijela tužbu Međunarodnom sudu pravde (ICJ), tražeći od suda da naredi Njemačkoj da odmah prestane izvoziti oružje u Izrael jer se “ova ​​pomoć koristi ili bi se mogla koristiti za počinjenje ili omogućavanje ozbiljnih kršenja Konvencije o genocidu, međunarodnog humanitarnog prava ili drugih imperativnih normi općeg međunarodnog prava”.

Dana 30. aprila sud je odbio zahtjev, rekavši da se novčana vrijednost oružja za koje je Njemačka izdala izvozne dozvole smanjila. U junu je nekoliko Palestinaca u Gazi podnijelo zahtjeve upravnom sudu u Berlinu da zaustave njemačku vladu u izvozu oružja. I ti zahtjevi su odbijeni.

U septembru je glasnogovornik njemačkog Ministarstva ekonomije rekao: “Nema njemačkog bojkota izvoza oružja protiv Izraela.”

Velika Britanija

Podaci SIPRI-ja pokazuju da Ujedinjeno Kraljevstvo nije Izrael opskrbljivalo značajnim oružjem od 1970-ih, ali je isporučivalo komponente za različite sisteme kao što su one za borbene avione F-35.

“Vlada Ujedinjenog Kraljevstva Izraelu nije isporučila smrtonosnu ili drugu vojnu opremu od 4. decembra 2023.”, rekao je Parlamentu u aprilu 2024. tadašnji državni ministar za oružane snage Leo Docherty.

Službeni podaci o izvoznim dozvolama u junu 2024. pokazali su da je od 7. oktobra 2023. odobreno 108 dozvola za izvoz, za koje je Izrael naveden kao primatelj.

U septembru ove godine Ujedinjeno Kraljevstvo je suspendiralo 30 dozvola od ukupno 350. Tih 30 se odnosilo na oružje za koje je Ujedinjeno Kraljevstvo vjerovalo da se koristi u vojnim operacijama u Gazi.

Koje su druge zemlje ograničile prodaju oružja tokom rata?

Francuska

Prema podacima SIPRI-ja, Francuska nije slala oružje Izraelu između 2019. i 2023. godine, a zadnji put je poslala oružje 1998. godine.

Međutim, Francuska isporučuje komponente koje se koriste za izradu oružja.

U junu je francuska istraživačka medijska web stranica Disclose otkrila da je Francuska poslala elektronsku opremu za bespilotne letjelice za koje se sumnja da se koriste za bombardiranje civila u Gazi.

U oktobru je francuski predsjednik Emmanuel Macron rekao francuskim medijima: “Mislim da je danas prioritet da se vratimo političkom rješenju, da prestanemo isporučivati ​​oružje za borbu u Gazi.” Dodao je: “Francuska ne isporučuje nikakvo [oružje].”

Italija

SIPRI procjenjuje da je italijansko oružje poslano Izraelu činilo 0,9 posto izraelskog uvoza oružja između 2019. i 2023. Italija je uglavnom slala lake helikoptere i mornaričko oružje.

Italijanska vlada opetovano je uvjeravala da Italija nije slala oružje Izraelu od izbijanja rata.

Premijerka Giorgia Meloni rekla je u italijanskom Senatu u oktobru ove godine: “Vlada je odmah suspendirala sve nove izvozne dozvole, a svi sporazumi potpisani nakon 7. oktobra [2023.] nisu provedeni.”

Međutim, u martu ove godine, italijanski ministar odbrane Guido Crosetto rekao je uprkos tim uvjeravanjima da je Italija poslala nešto oružja Izraelu.

Crosetto je rekao da je to oružje za koje su narudžbe potpisane prije 7. oktobra.

Nezavisna italijanska medijska kuća Altreconomia analizirala je podatke statističke agencije ISTAT i izvijestila da je Italija poslala 2,1 milion eura (2,2 miliona dolara) vrijedno oružje i municiju Izraelu u posljednja tri mjeseca 2023. godine.

Španija

Špansko Ministarstvo vanjskih poslova, Evropske unije i saradnje izdalo je saopćenje za javnost u februaru 2024. u kojem se kaže da prodaja oružja Izraelu nije odobrena od 7. oktobra 2023.

Euronews je izvijestio da su španski istraživački novinari otkrili da je u novembru 2023. municija u vrijednosti od 987.000 eura (1,03 miliona dolara) poslana u Izrael prema licenci odobrenoj prije 7. oktobra 2023.

Kanada

U februaru ove godine, kanadska ministrica vanjskih poslova Melanie Joly rekla je da će Kanada zaustaviti sve isporuke oružja Izraelu.

Međutim, aktivisti su tvrdili da Kanada šalje oružje Izraelu preko SAD-a.

Joly je u septembru rekla da je Kanada suspendirala 30 dozvola za prodaju oružja Izraelu. Nejasno je koliko dozvola ukupno postoji.

Joly je dodala da je Kanada otkazala ugovor s američkom kompanijom koja bi Izraelu prodavala oružje proizvedeno u Quebecu.

Belgija, japanska kompanija

Belgija i jedna japanska kompanija također su obustavile izvoz oružja u Izrael.

Kako bi ICC-ovi nalozi za hapšenje mogli utjecati na prodaju oružja Izraelu?

Izdavanjem naloga za hapšenje Netanyahua i Gallanta, koji se odnose na ratne zločine i zločine protiv čovječnosti, “ICC je također postavio određeni zahtjev zapadnim zemljama kako u Sjevernoj Americi tako i širom Evrope”, izjavio je za Al Jazeeru Neve Gordon, profesor međunarodnog prava na Univerzitetu Queen Mary u Londonu.

“A to ima veze s vrstom trgovinskih sporazuma koje imaju s Izraelom – prije svega s trgovinom koja se odnosi na oružje.”

Dodao je: “Ako su čelnici Izraela optuženi za zločine protiv čovječnosti, onda to znači da se oružje koje su osigurale zapadne nacije koristi za činjenje zločina protiv čovječnosti.”

Odluka ICC-a bi stoga mogla navesti više zapadnih zemalja da uvedu embargo na izvoz oružja u Izrael, rekao je Eran Shamir-Borer, direktor Centra za nacionalnu sigurnost i demokratiju pri Izraelskom institutu za demokratiju, za izraelski list Haaretz. Shamir-Borer je prije bio dio izraelske vojske.

Većina zemalja ima memorandum o trgovini oružjem koji utvrđuje uvjete pod kojima se može trgovati oružjem, rekao je Gordon.

U svakom memorandumu, odredba jasno kaže da zemlja “ne može slati oružje subjektu koji koristi oružje za ozbiljna kršenja međunarodnog humanitarnog prava kao što su četiri Ženevske konvencije iz 1949. i Dodatni protokoli iz 1977.”

Rekao je da su do sada mnoge zemlje ili ignorirale ove odredbe ili samo malo ograničile vrste oružja koje šalju.

Međutim, sada kada su potjernice izdane, moguće je da bi se i te zemlje mogle smatrati saučesnicima u ratnim zločinima i zločinima protiv čovječnosti.

“Pretpostavljam da će nevladine organizacije unutar zemalja podnijeti peticije domaćim sudovima kako bi dovele u pitanje zakonitost nastavka slanja oružja Izraelu.”

“Čak i prije odluke ICC-a, Španija, UK i Francuska ograničile su oružje koje šalju, ali sada mislim da postoji šansa da će morati uvesti dodatna ograničenja.”

Izvor: Al Jazeera

Reklama