Kako su američki političari odgovorili na nalog ICC-a za hapšenje Netanyahua

Bidenova administracija ‘u osnovi odbacuje’ odluku, dok zakonodavci upućuju prijetnje i pozivaju na sankcije protiv suda.

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu obraća se na zajedničkom sastanku Kongresa u američkom Kapitolu u Washingtonu 24. jula 2024. [Craig Hudson/Reuters]

Kada je ranije ove godine izraelski premijer Benjamin Netanyahu govorio pred Kongresom Sjedinjenih Američkih Država, zastupnici su ustali i aplaudirali mu nekoliko desetaka puta.

Sada, kada formalno osumnjičenog ratnog zločinca traži Međunarodni krivični sud (ICC), obožavanje koje je u julu dobio u Washingtonu od američkih političara pretvara se polako u bijes i prijetnje Haškom sudu.

Predraspravne sudije ICC-a izdale su u četvrtak naloge za hapšenje Netanyahua i njegovog bivšeg ministra odbrane Yoava Gallanta zbog optužbi za korištenje izgladnjivanja kao metode ratovanja, kao i za zločine protiv čovječnosti, ubistava, progona i drugih nehumanih djela.

Sud je utvrdio da postoje razumni razlozi da je izraelska opsada Gaze “stvorila uvjete života koji su planski smišljeni da dovedu do uništenja dijela civilnog stanovništva”.

Uz nekoliko izuzetaka, američki političari iz obje glavne stranke izrazili su bijes zbog odluke suda, a mnogi su doveli u pitanje legitimitet suda.

Bijela kuća ‘odbacuje’ naloge

Administracija predsjednika Joea Bidena brzo je izrazila protivljenje nalogu.

“U osnovi odbacujemo odluku suda da izda naloge za hapšenje visokih izraelskih dužnosnika”, rekla je novinarima glasnogovornica Bijele kuće Karine Jean-Pierre.

“I dalje smo duboko zabrinuti zbog žurbe tužitelja da traži naloge za hapšenje i zabrinjavajućih grešaka u procesu, koje su dovele do ove odluke.”

Nije precizirala navodne greške.

Bidenova administracija iskazala je zabrinutost početkom ovog mjeseca kada je rekla da Izrael nije prekršio rok za dopuštanje humanitarne pomoći Gazi, što je u suprotnosti s nalazima vodećih humanitarnih organizacija.

Jean-Pierre je, također, ponovila američki argument da ICC nema jurisdikciju nad izraelskim dužnosnicima jer Izrael nije stranka potpisnica suda.

Međutim, sud je odbacio to obrazloženje, tvrdeći da ima nadležnost po tom pitanju jer Palestina, gdje su se zločini dogodili, prihvata autoritet suda.

Američki dužnosnici ranije su tvrdili da Palestinci nemaju državu, stoga ne mogu ući u Rimski statut, ugovor kojim je uspostavljen sud. Ali Palestina, koja se pridružila ICC-u 2015, nije država posmatrač u Ujedinjenim narodima.

Upitana o pozivima na sankcioniranje sudskih dužnosnika, Jean-Pierre je rekla novinarima: “Konsultiramo se s našim partnerima, uključujući Izrael, o našim sljedećim koracima.”

Nedavna studija Univerziteta Brown pokazala je da je Bidenova administracija potrošila 17,9 milijardi dolara na sigurnosnu pomoć Izraelu tokom prošle godine – sredstva koja su bila vitalna za razorni rat američkog saveznika protiv Gaze.

Poziv na sankcije

Dok je demokratska administracija na odlasku ukorila ICC, republikanci su bili još snažniji u osudi Haškog suda i traženju kazni protiv njegovih dužnosnika.

Senator Lindsey Graham, saveznik novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa, rekao je da je vrijeme da Američka vlada sankcionira ICC zbog njegovih naloga protiv Netanyahua i Gallanta.

Zastupnički dom Kongresa SAD-a usvojio je u junu prijedlog zakona o nametanju sankcija sudskim dužnosnicima, ali tu mjeru nije razmotrio Senat koji je pod kontrolom demokrata.

Čelnik većine u Senatu Chuck Schumer “treba usvojiti dvostranački zakon koji je došao iz Zastupničkog doma kojim se sankcionira Sud zbog takvog bijesa, a predsjednik Biden ga treba potpisati”, napisao je Graham u objavi na društvenim mrežama.

Bidenova administracija je 2021. godine ukinula sankcije dužnosnicima ICC-a, koje je uveo Trump koji će 20. januara položiti zakletvu za drugi mandat.

Novi Trumpov pomoćnik upozorava na ‘snažan odgovor’

Kongresmen Mike Waltz, koji bi trebao služiti kao Trumpov savjetnik za nacionalnu sigurnost, žestoko je osudio sud zbog naloga za hapšenje.

“ICC nema kredibilitet i te je optužbe opovrgla Američka vlada”, napisao je Waltz u objavi na društvenim mrežama.

“Izrael je zakonito branio svoj narod i granice od genocidnih terorista. Možete očekivati ​​snažan odgovor na antisemitsku pristranost ICC-a i UN-a u januaru.”

Senator prijeti ICC-u ‘Zakonom o invaziji na Hag’

Sankcije nisu dovoljne za Toma Cottona, republikanskog senatora poznatog po pozivanju na upotrebu vojne sile, čak i protiv domaćih demonstranata.

Zamjerajući ICC-u, Cotton se pozvao na američki zakon koji ovlašćuje američkog predsjednika da upotrijebi “sva potrebna i prikladna sredstva” za oslobađanje Amerikanaca ili savezničkih pojedinaca koji su pritvoreni na zahtjev suda.

Kongres je 2002. donio Zakon o zaštiti pripadnika američke vojske, koji je neformalno poznat kao “Zakon o invaziji na Hag” jer daje zeleno svjetlo vojnoj sili protiv ICC-a.

“ICC je klokanski sud, a Karim Khan je poremećeni fanatik”, napisao je Cotton u objavi na društvenim mrežama.

“Teško njemu i svakome ko pokuša provesti ove odmetničke naloge.”

Demokrati osuđuju sud

Kao što to često biva, podrška Izraelu, čak i protiv optužbi za užasne ratne zločine, okupila je ključne osobe iz obje glavne stranke.

Senator iz Pennsylvanije John Fetterman upotrijebio je vulgarnost i emoji s izraelskom zastavom kako bi obznanio svoje stavove. “Nema stajanja, relevantnosti ili puta. J…š to”, napisao je u objavi na društvenim mrežama.

Kongresmen s Floride Jared Moskowitz optužio je ICC za “antisemitske dvostruke standarde”, a senatorica iz Nevade Jacky Rosen pozvala je Bidena da “upotrijebi svoj autoritet kako bi brzo odgovorio na ovo prekoračenje ovlasti”.

Sa svoje strane, njujorški kongresmen Ritchie Torres optužio je ICC za kriminalizaciju samoodbrane.

Brojne grupe za zaštitu ljudskih prava zaključile su da su izraelski zločini u Gazi, koje su stručnjaci UN-a opisali kao genocid, ratni zločini koji ne potpadaju pod pravo na samoodbranu.

“ICC bi trebao biti sankcioniran ne zbog provođenja zakona, već zbog njegovog iskrivljavanja do neprepoznatljivosti”, napisao je Torres u objavi na društvenim mrežama.

Tlaib pozdravlja historijske naloge za hapšenje

Palestinsko-američka kongresnica Rashida Tlaib bila je rijedak glas neslaganja u pozdravljanju odluke ICC-a.

Tlaib je pozvala Bidenovu administraciju da prekine “saučesništvo” u izraelskim zlostavljanjima.

“Dugo zakašnjela odluka Međunarodnog krivičnog suda da izda naloge za hapšenje Netanyahua i Gallanta zbog ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti signalizira da dani Izraelske vlade aparthejda, koja je djelovala nekažnjeno završavaju”, rekla je Tlaib u izjavi.

“Od početka ovog genocida Sjedinjene Američke Države su osigurale više od 18 milijardi dolara oružja Izraelskoj vladi. Bidenova administracija više ne može poricati da je to isto američko oružje korišteno u bezbrojnim ratnim zločinima.”

Dodala je da Washington mora odmah zaustaviti sve transfere oružja “izraelskom režimu aparthejda”.

“Današnji historijski nalozi za hapšenje ne mogu vratiti mrtve i raseljene, ali su veliki korak prema pozivanju ratnih zločinaca na odgovornost”, dodala je kongresnica.

Gradonačelnik kaže da bi njegov grad uhapsio Netanyahua

Abdullah Hammoud, gradonačelnik detroitskog predgrađa Dearborna, koje ima veliku arapsko-američku populaciju, rekao je da će grad provesti naloge ICC-a protiv Gallanta i Netanyahua.

“Dearborn će uhapsiti Netanyahua i Gallanta ako uđu unutar granica grada Dearborna”, napisao je Hammoud u objavi na društvenim mrežama.

“I drugi gradovi bi se trebali izjasniti isto. Naš predsjednik, možda, neće ništa poduzeti, ali gradski čelnici mogu osigurati da Netanyahu i drugi ratni zločinci ne budu dobrodošli da slobodno putuju Sjedinjenim Američkim Državama.”

SAD ne priznaje jurisdikciju ICC-a na svom tlu, tako da nije jasno imaju li njegove lokalne zajednice i gradovi ovlasti uhapsiti Netanyahua.

Ipak, Hammoudova prijetnja naglašava pravne opasnosti s kojima će se Netanyahu i Gallant suočiti diljem svijeta kao formalno optuženi ratni zločinci.

Izvor: Al Jazeera

Reklama