Šta znamo o britanskim projektilima Storm Shadow koje je Ukrajina ispalila na Rusiju
Dan nakon što je Kijev ispalio anglo-francuske projektile na Rusiju, Moskva je gađala Ukrajinu interkontinentalnom balističkom raketom (ICBM), navode mediji.
Ukrajina je ispalila rakete Storm Shadow proizvedene u Velikoj Britaniji na Rusiju dan nakon lansiranja američkih raketa dugog dometa ATACMS, što je povećalo strah od eskalacije u gotovo trogodišnjem ratu.
Ukrajinska Vlada tek treba potvrditi udare u utorak i srijedu, koji dolaze nekoliko dana nakon što je administracija predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Joea Bidena navodno uklonila ograničenja na korištenje oružja dugog dometa, proizvedenog u SAD-u nakon lobiranja predsjednika Volodimira Zelenskog.
Nastavite čitati
list of 4 itemsTrump: Zelenski je spreman za ‘dogovor’ s Rusijom
Washington odobrio dodatnu vojnu pomoć Ukrajini
Orban: Mir u Ukrajini trenutno nemoguć zbog različitih ciljeva Trumpa i Bidena
Čelnik Ukrajine vrši pritisak na zapadne saveznike da dopuste korištenje ATACMS-a, ili vojnog taktičkog raketnog sistema, usred vojnih uspjeha ruskih snaga posljednjih mjeseci. Kijev je primio više od 100 milijardi dolara pomoći od Zapada, uključujući više od 61 milijardu dolara od SAD-a – najvećeg izvora vojne pomoći Ukrajini.
Rusija je upozorila da bi ukrajinska upotreba raketa dugog dometa za napade unutar ruske teritorije mogla dovesti do eskalacije. U četvrtak su ukrajinske zračne snage saopćile da je Moskva ispalila interkontinentalni balistički projektil (ICBM) na njihovu teritoriju. No, Moskva tek treba potvrditi tu tvrdnju.
Gdje se dogodio napad i znači li to eskalaciju rata?
Što se dogodilo?
“Dvije krstareće rakete Storm Shadow, šest raketa HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) i 67 bespilotnih letjelica neutralizirane su sistemima protivzračne odbrane”, saopćilo je rusko Ministarstvo odbrane u četvrtak ne dijeleći lokaciju napada ili informacije o bilo kakvoj šteti.
Na profilima ruskih ratnih dopisnika na Telegramu objavljeni su videosnimci na kojima se čuje najmanje 14 eksplozija. Većini ovih eksplozija prethodio je oštar zvižduk nalik na zvuk nadolazećeg projektila.
Na snimcima se vidi i crni dim koji se uzdiže iznad onoga što izgleda kao stambeno područje.
Novinska agencija Reuters objavila je kako je proruski kanal na Telegramu Two Majors objavio kako je Ukrajina ispalila do 12 projektila Storm Shadow na rusku regiju Kursk, koja se nalazi na granici s Ukrajinom. Kanal je objavio fotografije dijelova projektila na kojima je jasno vidljiv naziv Storm Shadow.
Gdje su djelovali?
Al Jazeerina agencija za provjeru Sanad koristila se geolokacijom kako bi potvrdila kako se napad dogodio na Marijino, selo u Kursku.
Šta su rakete Storm Shadow?
Raketa Storm Shadow je anglo-francuska krstareća raketa dugog dometa. Lansira se iz vojnih aviona u zraku, a ne sa zemlje. Također se naziva i SCALP projektil.
Projektili se proizvode u Velikoj Britaniji pomoću komponenti iz SAD-a. Mogu pogoditi ciljeve udaljene do 250 kilometara.
Svaki projektil košta približno milion dolara. U maju 2023. godine, Velika Britanija je potvrdila kako je poslala rakete Storm Shadow u Ukrajinu pod uvjetom da ih Kijev koristi samo na svojoj teritoriji protiv ruskih snaga. Zapadne zemlje podržavaju Ukrajinu otkako je Rusija pokrenula invaziju na svog susjeda u februaru 2022.
Prema ukrajinskim medijima, Storm Shadow je ranije korišten na Krimu koji je anektirala Rusija, no ovo je prvi put da je Ukrajina upotrijebila to oružje unutar ruske teritorije.
Zašto su ovi sada raspoređeni?
Zeleno svjetlo za korištenje dalekometnog oružja stiglo je nakon što su SAD, Ukrajina i Južna Koreja objavili da su sjevernokorejske trupe raspoređene u regiji Kursk. Dio Kurska preuzele su ukrajinske snage tokom upada koji je započeo u avgustu.
Washington, Kijev i Seul objavili su kako je 12.000 sjevernokorejskih vojnika poslato u Rusiju. Osim toga, optužili su Pjongjang za opskrbu Moskve oružjem. Moskva i Pjongjang nisu službeno potvrdili vojno raspoređivanje. Dvije države potpisale su pakt o međusobnoj odbrani u junu tokom državne posjete ruskog predsjednika Vladimira Putina Sjevernoj Koreji.
“Cilj ovih zapadnih nacija je podržati Ukrajinu, posebno u području Rusije koje je Ukrajina okupirala, Kursku”, ističe dopisnik Al Jazeere James Bays.
Kako je došlo do ove situacije?
Washington je tajno poslao projektile dugog dometa u Ukrajinu u martu 2023. i nametnuo iste uvjete za njihovu upotrebu kao što je Velika Britanija uradila za Storm Shadows.
Nedavno je bilo naznaka da će ukrajinski saveznici ukinuti ograničenja.
U septembru su američki državni sekretar Antony Blinken i njegov britanski kolega, ministar vanjskih poslova David Lammy, posjetili Kijev i sastali se sa Zelenskim. Zahvaljujući se zvaničnicima na posjeti, Zelenski je na svom X profilu objavio: “Važno je da se čuju ukrajinski argumenti. To uključuje i oružje dugog dometa.”
Da li je Rusija reagirala?
Rusko Ministarstvo odbrane saopćilo je da je oborilo dvije rakete Storm Shadow. U utorak je Ministarstvo saopćilo da je Ukrajina ispalila ATACMS američke proizvodnje u ruskoj regiji Brijansk, koja graniči s Ukrajinom i Kurskom.
Ruski predsjednik Vladimir Putin je upozorio zapadne saveznike Ukrajine da bi, ako dopuste Ukrajini da napadne unutar Rusije projektilima, to značilo da je NATO “u ratu” s Rusijom.
Na pitanje znači li ukidanje ograničenja da je NATO ušao u rat, Keir Giles, viši savjetnik u think-tanku Chatham House sa sjedištem u Londonu, rekao je za Al Jazeeru: “Ne, apsolutno ne. NATO nije strana u ovom sukobu.”
Dodao je da je prijetnja bila način da Putin provede “informacijski rat za odvraćanje eskalacije”.
Napetosti su eskalirale ove sedmice kada je prošao 1000. dan rata.
Putin je u utorak službeno snizio prag upotrebe nuklearnog oružja za Rusiju. Ove su promjene prvi put najavljene u septembru.
U vezi s napadom na ATACMS u utorak, ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov rekao je: “Ovo je, naravno, signal da žele eskalirati.”
Govoreći na konferenciji za medije tokom samita Grupe 20 (G20) u Brazilu, Lavrov je optužio Washington da pomaže Kijevu u upravljanju projektilima i rekao: “Mi ćemo ovo shvatiti kao kvalitativno novu fazu zapadnog rata protiv Rusije. I mi ćemo u skladu s tim reagirati.” Nije ulazio dalje u detalje.
Rusija lansirala ICBM
Rusija je u četvrtak lansirala interkontinentalnu balističku raketu (ICBM), pogodivši fabrike i kritičnu infrastrukturu u centralnom dijelu istoka Ukrajine Dnjepru, objavile su kijevske zračne snage. Ako se potvrdi, ovaj napad je prvi put da je ICBM korišten u ratu.
ICBM je sposoban izvršiti nuklearni napad.
Ukrajinski portal Ukrajinska pravda citirao je anonimne izvore koji su rekli da je ispaljeni projektil bio RS-26 Rubež. RS-26 ima domet od 5.800 km, prema Arms Control Association.
Rusija nije komentirala napad.
Zašto Velika Britanija i SAD pomažu Ukrajini?
Giles, koji je također autor nadolazeće knjige “Ko će braniti Evropu?”, rekao je da su Velika Britanija i Francuska “htjele ukinuti ograničenja na upotrebu oružja, ali ih je SAD suzdržavao”.
Dodao je da Bijela kuća nije pružila suvislo objašnjenje zašto sada ukida ograničenja, ali postoje nagađanja.
Biden je Ukrajini dao zeleno svjetlo dva mjeseca prije nego što novoizabrani republikanski predsjednik Donald Trump položi zakletvu. Trump je obećao okončati rat, što je izazvalo zabrinutost hoće li SAD smanjiti svoju vojnu podršku.