Nakon što je tražio zabranu, Trump sada najavljuje spašavanje TikToka
Trump je obećao da će ‘spasiti’ popularnu aplikaciju u kineskom vlasništvu, uprkos činjenici što je tokom svog prvog mandata potpisao naredbu o njenoj zabrani.
Dok se novoizabrani predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Trump priprema za povratak u Bijelu kuću, TikTok bi se mogao pronaći na listi za pomilovanje od istog lidera koji je predvodio borbu da se ta platforma za razmjenu videozapisa zabrani.
Prema zakonu koji je u aprilu potpisao američki predsjednik Joe Biden, ByteDance, kineski vlasnik popularne aplikacije, dobio je devet mjeseci da se oslobodi svog udjela u kompaniji ili se suoči sa zabranom iz razloga nacionalne sigurnosti.
Nastavite čitati
list of 4 itemsTrumpov plan za Ukrajinu: Teritorijalni ustupci da, NATO ne
Američki zastupnici: Hong Kong je postao centar za pranje novca
Musk i Ramaswamy: Bogataši koji planiraju rezati troškove i dijeliti otkaze
Rok za prodaju – 19. januar – dan je prije Trumpove inauguracije.
Tokom kampanje je Trump – koji je u svom prvom mandatu potpisao izvršnu uredbu kojom traži zabranu aplikacije – obećao “spasiti TikTok”, ali ni on ni njegov tranzicijski tim nisu otkrili dodatne detalje o tome šta bi to moglo značiti za ByteDance.
Tužba ByteDancea
Novoizabrani predsjednik potencijalno ima nekoliko opcija, iako ne bi mogao sam poništiti zakon o provođenju zabrane, smatraju pravni stručnjaci.
Izvorno usvojen u Zastupničkom domu Kongresa SAD-a kao Zakon o zaštiti Amerikanaca od aplikacija kontrolisanih stranim protivnicima, kraća verzija zabrane uvrštena je u prijedlog zakona u Senatu, kojim se odobrava strana pomoć Izraelu, Ukrajini i Tajvanu.
Ubrzo nakon što je zakon potpisan, ByteDance je pokrenuo tužbu, tvrdeći da zabrana krši slobodu govora 170 miliona američkih korisnika aplikacije.
“Prvi put u historiji Kongres je donio zakon koji podvrgava jednu, imenovanu govornu platformu trajnoj, nacionalnoj zabrani i zabranjuje svakom Amerikancu učestvovanje u jedinstvenoj online zajednici s više od milijardu ljudi širom svijeta”, napisala je kompanija, stoji u tužbi.
ByteDance nije odgovorio na zahtjev Al Jazeere za komentar.
Očekuje se da će tužba trajati godinama, a dodatno je zakomplikovana činjenicom što bi zabrana uključivala Google i Apple, koji nude TikTok u svojim trgovinama aplikacija, te Oraclea, koji je host aplikacije u SAD-u.
Trumpove opcije
Anupam Chander, stručnjak za globalne tehnološke propise na pravnom fakultetu pri Georgetown univerzitetu u Washingtonu, kaže da bi Trump mogao zatražiti od Američkog kongresa da ga ovlasti da pregovara o drugačijem aranžmanu s ByteDanceom i TikTokom koji uzima u obzir sigurnosne probleme.
“Mislim da bi mnogi političari više voljeli da se TikTok ne ugasi u SAD-u u januaru. Uostalom, oko 170 miliona Amerikanaca nastavlja koristiti aplikaciju, čak i nakon što im je vlada rekla da predstavlja prijetnju nacionalnoj sigurnosti”, rekao je Chander za Al Jazeeru.
“I da, čak i ako TikTok prestane raditi na neko vrijeme jer vlasnici TikToka ne žele prodavati po sniženoj cijeni, Trump bi mogao uvjeriti Kongres da promijeni zakon kako bi ga vratio.”
David Greene, direktor za građanske slobode Fondacije Electronic Frontier (EFF) sa sjedištem u SAD-u, rekao je da bi Trump, također, mogao naložiti Ministarstvu pravosuđa SAD-a da odustane ili izmijeni svoju odbranu u tužbi s ByteDanceom ili uputiti Ministarstvo trgovine SAD-a da ne provodi zakon.
Dolazeći predsjednik bi, također, mogao izabrati da ne učiniti ništa i ostavi zabranu na snazi, kaže Greene.
“Postoji velika šansa da se, ipak, neće držati svog iznenadnog komentara da će ‘poništiti zabranu TikToka’ jer je sklon promijeniti mišljenje o tim stvarima ili će ga neko nagovoriti da se predomisli”, kaže Greene za Al Jazeeru.
ByteDance pokušao umiriti američke zakonodavce
“Možda se sjećate da je on bio taj koji je izdao početnu zabranu TikToka. Učinio je to izvršnom uredbom [2020], koju su sudovi poništili, ali je bio uvjeren da TikTok predstavlja prijetnju nacionalnoj sigurnosti”, dodaje.
EFF je bila jedna od desetaka organizacija za građanske slobode i slobodu govora, koje su se protivile zabrani TikToka, tvrdeći da ne predstavlja veću prijetnju od drugih platformi društvenih mreža.
Kritičari zabrane TikToka, također, kažu da SAD-u trebaju zakoni koji štite privatnost podataka slični onima koje je donijela Evropska unija, umjesto da se cilja na jednu kompaniju.
Velik dio zabrinutosti oko TikToka fokusiran je na njegovo kinesko vlasništvo i strahove da bi Peking mogao koristiti aplikaciju za prikupljanje podataka o milionima Amerikanaca ili pronalaženje tajnih pristupa uređajima.
Zagovornici zabrane, također, tvrde da bi Peking mogao koristiti platformu za provođenje kampanje širenja utjecaja usmjerene na podrivanje američke demokratije.
Međutim, aplikacije sa sjedištem u SAD-u su, također, sposobne prikupiti ogromne količine korisničkih podataka, koje zauzvrat mogu prodati brokerima podataka, a zatim obavještajnim agencijama i drugim kupcima.
ByteDance je pokušao umiriti američke zakonodavce svojom inicijativom “Project Texas”, vrijednom 1,5 milijardi dolara, kojom je stvorena američka podružnica za upravljanje američkim podacima na američkom tlu uz pomoć američke tehnološke kompanije Oracle.
Prodaja TikToka malo vjerovatna
Uprkos tom ustupku, mnogi američki zvaničnici i dalje su sumnjičavi prema aplikaciji i njenom kineskom vlasništvu usred rastućeg dvostranačkog konsenzusa da Peking predstavlja prijetnju.
TikTok je već zabranjen ili na drugi način ograničen u brojnim državama, uključujući Afganistan, Indiju, Nepal, Somaliju, Australiju, Kanadu i Veliku Britaniju.
Ograničenja postoje i u SAD-u za državne službenike i agencije u pojedinim saveznim državama SAD-a.
Uprkos prijetnji zabrane u SAD-u, prodaja TikToka mnogim se promatračima od samog početka činila malo vjerovatnom jer bi to značilo davanje pristupa tajnom – a neki tvrde i ovisničkom – algoritmu aplikacije.
Također, nije jasno hoće li Peking dopustiti takvu prodaju.