U Srbiji će doći do ‘gorkog razočarenja’ Trumpovom politikom

Nerealno je da će se politika Bijele kuće prema Srbiji promijeniti, kaže politički analitičar Dušan Janjić.

Srbijanski politički establišment ubijeđen je kako će sa promjenom američke administracije Srbija dobiti jakog saveznika u Bijeloj kući (EPA-EFE/ANNA MONEYMAKER)

U noći Trumpove pobjede na američkim predsjedničkim izborima Srbija je oduševljeno klicala. Mnogi se pitaju zašto, jer ipak je biran predsjednik druge države.

Ali, oni koji pomnije prate zbivanja u regiji imaju jednostavan odgovor na ovo pitanje. Oni znaju da je srbijanski politički establišment ubijeđen kako će sa promjenom američke administracije Srbija dobiti jakog saveznika u Bijeloj kući.

Koliko su realna očekivanja srbijanske politike i srpske javnosti sasvim je drugo pitanje, a politički analitičar Dušan Janjić je ubijeđen kako će mnogi biti „gorko razočarani” Donaldom Trumpom.

Zanimljivo je pratiti tu euforiju kojom je bila obavijena Trumpova kandidatura, predizborna kampanja i njegov izbor za predsjednika SAD-a.

Janjić pojašnjava da je Srbija apsolutni izuzetak u Evropi a sva istraživanja javnog mnijenja, vršena u vijeme uoči američkih predsjedničkih izbora, pokazivala su da je srpska javnost opredijeljena za Donalda Trumpa.

Srbija izuzetak u Evropi

„Već su istraživanja Galupa prije izbora pokazala da je Srbija izuzetak u Evropi, da se javno mnijenje preko 70 posto opredjeljivalo da će pobediti Trump a 20-tak posto da će Kamala Harris. To je rezultat vladajuće ideologije propagande i načina mišljenja u Srbiji.

Trump je za njih oličenje jedne desnice, konzervativne, nacionalističke, bez obzira što je Amerika drugačija. Dalje, tu je i privatno lobiranje i privatno iskustvo, jer kada nema države to je važnije nego ono što misle institucije“, pojašnjava Janjić.

Takvo raspoloženje srpske javnosti nije slučajno i njemu su u dobroj mjeri „kumovali“ srbijanski političari svojim medijskim istupima i porukama koje su odašiljali u javnom prostoru.

Osim toga, neosporna je činjenica da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, kao usotalom i neki drugi ljudi iz današnjeg srbijanskog političkog vrha, imaju privatne kontakte sa ljudima iz Trumpove okoline.

Uz sve to mora se ukalkulisati i „mentalitet našeg naroda“ pojašnjava Janjić navodeći anegdotalni primjer.

„To jednostavno ne objašnjava mentalitet koji je najbolje definisao Bogoljub Karić u svojoj čuvenoj političkoj maksimi – forsiraj pobednika. Svako očekuje da će taj pobednik da reši njegove probleme. Po meni to je opis stanja. Uzrok je pre svega vladajuća atmosfera, vladajuća ideologija i nametanje ideologije koja je postala državni projekat samo što ne znaju da mu odrede krajnji karakter – da li je svesprski ili suverenistički“, kaže Janjić.

Ono što je, ipak, evidentno jeste da sam Vučić nije javno likovao zbog Trumpove pobjede. To se radilo na druge načine i sofisticiranijim metodama.

Srpska javnost živi u virtuelnom svijetu

„To je išlo preko medija, preko alternativa, preko inaćenja sa Albancima na Kosovu, prelepljiivanjem plakata, sada rade obrnuto, prelepljuju Albanci, ali suštinski ponovo će se pokazati da većina srpske nacije i javnost Srbije živi u jednom virtuelnom svetu i da taj svet nema realnog kontakta i  predstavu o pragmnatizmu politike Donalda Trumpa.

Za to mi je dovoljno da napravite pregled i da vidite šta su radili sa sporazumom iz Washingtona. Kada se vidi šta su obaveze iz tog sporazuma vidi se da je Kosovo izvršilo mnogo više. Recimo, priznanje Izraela i otvaranje ambasade, borba protiv Hezbollaha – sve su izvršili a Beograd ništa. Beograd ima problem sa suočavanjem sa tvorcima sporazuma Grenellom i Trumpom“, kaže Janjić.

Ono što je nepobitna činjenica, pojašnjava Janjić, jeste da je Bidenova administracija samo nastavila sprovoditi ono što je definirala administracija Donalda Trumpa.

Zato je sada nerealano očekivati da će se politika SAD-a prema Srbiji bitnije promijeniti, jer se na vlast u Bijeloj kući vraćaju oni koji su tu politiku, na prvom mjestu, i kreirali.

„Kada krenete analizirati tačku po tačku, a to radi svaka administraciju, jer Bidenova administracija je nastavila sprovoditi Sporazum iz Washingtona, iako nigde nisu spominjali Trumpa, vidite na čemu ste. Taj sporazum vodi međusobnom priznanju dveju država. Sporazum je potpisan i to sa Amerikom i niko neće pitati šta je potpisano, nego samo će se morati sprovesti.

Doći će, po mome mišljenju, do gorkog razočaranja. Kosovo je dobilo više jer je ispunilo više od toga što je u sporazumu. Kosovo je deo važne geostrateške linije jadransko – jonsko more i neće se dozvoliti problemmakerima da se dira ta tačka i mnogi će biti razočarani novom američkom politikom“, zaključuje Janjić.

Izvor: Al Jazeera

Reklama