Ben-Gvir predvodi posebnu jedinicu za progon i deportaciju stranaca koji podržavaju Palestinu

Progon stranih aktivista u oblasti ljudskih prava predstavlja eskalaciju dugogodišnje izraelske politike ograničavanja pristupa međunarodnim i stranim delegacijama na Zapadnu obalu.

Izraelski vojnik posmatra palestinskog farmera i aktivistu koji mu daje podršku (Anadolu)

Izraelske vlasti progone strane aktiviste i podražavatelje Palestine koji posjećuju Zapadnu obalu uz pomoć specijalne policijske jedinice koju je formirao ministar nacionalne sigurnosti Itamar Ben-Gvir.

Ta jedinica djeluje na palestinskim teritorijima okupiranim 1967. godine, u koordinaciji s ”Upravom za stanovništvo i migracije” pri Ministarstvu unutrašnjih poslova, kako bi se ubrzale akcije hapšenja i deportacije osoba koje iskazuju solidarnost s palestinskim narodom.

Otkako je krenula sezona berbe maslina, početkom prošlog oktobra, okupatorske vlasti intenzivirale su operacije nadzora i praćenja stranih aktivista odmah po njihovom dolasku na aerodrom Lod (Ben Gurion). Aktivisti se dovode na ispitivanje i zadržavaju u pritvorima danima prije nego što budu deportirani. Oni koji se već nalaze na Zapadnoj obali izloženi su progonu i pritiscima da dobrovoljno napuste zemlju ili se izdaju nalozi za njihovu deportaciju sa Zapadne obale, navodi se u izvještaju novina Haaretz.

Specijalna jedinica

Progon stranih aktivista u oblasti ljudskih prava predstavlja eskalaciju dugogodišnje izraelske politike ograničavanja pristupa međunarodnim i stranim delegacijama na Zapadnu obalu. Ovo se dešava istovremeno s porastom nasilja izraelskih doseljenika nad Palestincima i njihovom imovinom, navodi se u izvještaju izraelskog portala Sikha Mekomit.

Portal otkriva da se na provedbi politike hapšenja stranih aktivista za ljudska prava počelo intenzivnije raditi nakon formiranja specijalne policijske jedinice u aprilu 2024. godine, pod vodstvom ekstremističkog ministra Ben-Gvira.

Ova jedinica se u svom radu fokusira na međunarodne aktiviste koji stižu na Zapadnu obalu, a djeluje pod ovlastima centralne jedinice izraelske policije na Zapadnoj obali.

Jedinica koju je formirao Ben-Gvir se fokusira na međunarodne aktiviste koji stižu na Zapadnu obalu (REUTERS/Ammar Awad)

Prema podacima koje je dokumentirala i prikupila organizacija Human Rights Defenders Fund (HRDF), od operacije Potop Al-Aqsa pa sve do oktobra 2024. godine, uhapšeno je i deportirano 16 stranih aktivista koji su boravili na Zapadnoj obali. Petero ih je deportirano nakon saslušanja u Uredu za stanovništvo i migracije, dok je preostalih 11 prisilno deportirano uz uvjetni otpust.

HRDF je dokumentirao svjedočanstva mnogih stranih aktivista koji su pritvarani i deportirani, uključujući Jacksona Shorea, američkog Jevreja i anticionistu i Chonga Coreya, koji su deportirani 15. oktobra. Izraelski vojnici zabranili su desecima palestinskih farmera iz Nablusa i aktivistima koji su ih pokušali podržati i dokumentirati izraelske napade da se kreću i prebace urod maslina do uljara.

Zatvorena vojna zona

Aktivista Jackson Shore kaže: “Krenuo sam prema glavnoj cesti i vojnici su povikali da stanem. Tražili su moj pasoš. Bila su tu i dvojica doseljenika koji su vikali i fotografirali. Rekli su meni i Coreyu da nam je zabranjeno boraviti na tom području jer je to zatvorena vojna oblast.”

“Dok su nam ruke bile vezane lisicama, rekli smo vojnicima da nam pokažu dokumente koji potvrđuju da je ovo zatvorena vojna zona. Jedan od vojnika je izvadio papir i pokazao mi ga s nekoliko metara udaljenosti, ali ne razumijem hebrejski. Upitao sam mogu li vidjeti to izbliza”, dodao je za Haaretz.

Jedan od izraelskih policajaca, kojeg su vojnici pozvali da uhapsi i pritvori dvojicu stranih aktivista radi ispitivanja, bio je “vrlo agresivan. Gurao me prema drvetu i pretresao”, prema izjavi aktiviste.

Podrška Hamasu

”Istraga se nije fokusirala samo na hapšenje i branje maslina. Pitali su me jesam li član neke organizacije, ne spominjući ništa konkretno. Samo su pitali ko je šef organizacije, ko nam govori gdje da idemo na Zapadnoj obali i ko su vlasnici maslinjaka”, izjavio je Jackson za Haaretz.

“Pitali su me jesam li učestvovao u demonstracijama podrške Hamasu i antiizraelskim demonstracijama, na šta sam odgovorio da nisam. Međutim, policijski istražitelji su tvrdili da podržavam Hamas i druge terorističke organizacije”, dodao je. Tada je istražitelj rekao: ”Dobro, ti lažeš. Došli ste u Izrael da se borite protiv Jevreja i da se bavite terorizmom, a mi ćemo vas protjerati iz zemlje”.

Budući da je Jevrej, Jackson kaže kako je bio izložen maltretiranju izraelske policije tokom pritvora, a ”jedini antisemitizam s kojim se susreo tokom svog boravka u Palestini bio je za vrijeme pritvora. Ostao sam vezan lisicama, a jedan od policajaca me upitao: ‘Jesi li ti anarhist?’ Zatim je rekao nešto na hebrejskom i dodao: ‘Nisi razumio, jesi li ti Jevrej? Bili smo ovdje prije tebe i ostat ćemo poslije tebe. Odletjet ćeš zauvijek iz Izraela”.

Metoda deportacije

Oren Ziv, novinar portala ‘Sikha Mekomit’, kaže da su Jackson i Corey uhapšeni u deset sati ujutro, a u policijsku stanicu na Zapadnoj obali stigli su u tri popodne. Rečeno im je da su uhapšeni pod optužbom za uznemiravanje državnog službenika, odnosno vojnika. U stanici su dodane i druge optužbe, poput ”podržavanja terorističke organizacije, kršenja zakonske odredbe i boravka u zatvorenoj vojnoj zoni”.

Izraeski vojnici potiskuju palestinske farmere i strane aktiviste (Photo by Jaafar ASHTIYEH / AFP)

Ziv smatra da ovakva politika koju Izrael vodi protiv međunarodnih aktivista prvenstveno ima za cilj spriječiti bilo kakvo dokumentiranje onoga što se događa na Zapadnoj obali. “Žele spriječiti dokumentiranje i prikupljanje dokaza koji se odnose na etničko čišćenje na Zapadnoj obali, posebno u beduinskim naseljima u Zoni C”, dodao je.

Metoda deportacije koja je korištena, prema riječima Ziva, ”podrazumijeva da vojska uhapsi aktiviste, dovede ih na ispitivanje, a zatim ih preusmjeri s krivičnih postupaka na postupke koje vodi Uprava za stanovništvo i migraciju Izraelskog ministarstva unutrašnjih poslova, gdje se mogu poništiti njihove vize i prisilno deportirati. Na odluku se može uložiti žalba, ali žalitelji obično moraju ostati u pritvoru duže vrijeme.”

Otvorena politika

Hagar Shezaf, dopisnica lista Haaretz na Zapadnoj obali, kaže da pojačavanje tempa i broja deportacija stranih i međunarodnih aktivista nije slučajnosti, ”nego je to rezultat otvorene politike koju vodi ministar Ben-Gvir. Ta politika se provodi na terenu kroz blisku saradnju između vojske, policije i Uprave za stanovništvo i migraciju”.

U okviru te politike, koja dolazi kao odmazda evropskim i stranim državama koje su nametnule sankcije doseljenicima zbog njihovih napada na Palestince, izraelska novinarka kaže da je ”Ben-Gvir posljednjih mjeseci naredio policijskoj upravi u Samariji (Zapadna obala) ispitivanje stranih aktivista.”

Istovremeno, nastavlja Shezaf, ”Pododbor Knesseta za pitanja Zapadne obale, na čelu sa zastupnikom Zvi Sukkotom, iz stranke Otzma Yehudit, intenzivirao je rasprave o ovom pitanju. Na rasprave su pozvani i predstavnici vojske i policije. Oni su izvijestili da su vojnici dobili upute da fotografiraju strane aktiviste na Zapadnoj obali kao i njihove pasoše te ih predaju policiji radi prisilne deportacije.

Izvor: Al Jazeera

Reklama