Ko će biti u novoj Trumpovoj administraciji
Donald Trump ne gubi vrijeme na izbor savjetnika i političkih saveznika na ključne uloge u svojoj novoj administraciji.
Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump ne gubi vrijeme za izbor zvaničnika koji će preuzeti ključne uloge u njegovoj novoj administraciji.
Samo nekoliko dana nakon upečatljive izborne pobjede 5. novembra, Trump je imenovao nekoliko savjetnika i političkih saveznika koji će obavljati razne dužnosti, uključujući šefa osoblja Bijele kuće i savjetnika za nacionalnu sigurnost.
Nastavite čitati
list of 4 itemsTrump dolazi u Pariz na otvaranje katedrale Notre-Dame
Trump izabrao Massada Boulosa, porijeklom iz Libana, za savjetnika za Bliski istok
Trump najavio lojalnog Kasha Patela za čelnika FBI-a
Trumpova rana imenovanja odnose se na ključne resore – poput imigracije – koje je stavio u centar svoje kampanje za reizbor 2024.
Evo koga je do sada izabrao:
Mike Waltz, savjetnik za nacionalnu sigurnost
Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump odabrao je kongresmena s Floride Mikea Waltza da mu bude savjetnik za nacionalnu sigurnost u Bijeloj kući.
Waltz je bivši pripadnik elitnih vojnih jedinica “Zelene beretke”. Služio je u Afganistanu, na Srednjem istoku i u Africi, javlja Ivica Puljić, reporter Al Jazeere iz Washingtona
Za poziciju savjetnika za nacionalnu sigurnost nije potrebna senatska konfirmacija.
Kristi Noem ministrica domovinske sigurnosti
Trump je odabrao guvernerku Južne Dakote Kristi Noem za ministricu domovinske sigurnosti, prenijeli su američki mediji.
Noem, nekada smatrana potencijalnom Trumpovom potpredsjedničkom kandidatkinjom, trenutno služi drugi četverogodišnji mandat na čelu Južne Dakote, nakon velike pobjede 2022. godine. Na nacionalnom nivou postala je poznata nakon što je u svojoj saveznoj državi odbila uvesti obavezno nošenje maske tokom pandemije COVID-19.
Noem je do Trumpovog imenovanja imala nekoliko politički turbulentnih mjeseci.
U aprilu je kritizirana zbog dijela svojih memoara u kojem piše da je vatrenim oružjem ubila svog 14 mjeseci starog psa kojeg je „mrzila” jer se nije mogao dresirati, te se ponašao agresivno, piše Hina, pozivajući se na Reuters.
Sada će voditi ministarstvo domovinske sigurnosti, zaduženo za pitanja poput zaštite granice, imigracije, odgovora države na katastrofe i obavještajne zajednice.
Susie Wiles, šefica osoblja Bijele kuće
Wiles je bila viša savjetnica u Trumpovoj izbornoj kampanji 2024. i članica njegovog tima od povjerenja.
Mnogi je vide kao arhitekticu Trumpovog političkog povratka, a radila je i na kampanji bivšeg predsjednika Ronalda Reagana 1980. godine.
Wiles, kojoj je 67 godina, također ima iskustvo u politici Floride – pomogla je Ronu DeSantisu da pobijedi u njegovoj prvoj utrci za guvernera prije nego što je pomogla Trumpu da porazi DeSantisa na republikanskim predizborima 2024.
“Susie Wiles upravo mi je pomogla da ostvarim jednu od najvećih političkih pobjeda u američkoj historiji”, rekao je Trump u izjavi 7. novembra, najavljujući da ju je odabrao za šeficu svog kabineta.
“Susie je čvrsta, pametna, inovativna i svuda joj se dive i poštuju je. Susie će nastaviti neumorno raditi kako bi učinila Ameriku ponovno velikom.”
Amy Koch, republikanska ekspertica, rekla je za Al Jazeeru da je Wiles, također, neko ko je “lojalan” novoizabranom predsjedniku, što je “nešto što on traži” u izboru svog kabineta.
“Vodila je kampanju u kojoj je ponekad uspjela ublažiti dio [Trumpove] retorike. Mogla je usmjeravati njegovu energiju”, kaže Koch.
Tom Homan, ‘car granice’
Trump je nazvao Homana (62) svojim “carem granica” u objavi na stranici Truth Social kasno u nedjelju, rekavši da “ne postoji niko bolji u nadzoru i kontroli naših granica”.
Novoizabrani predsjednik je, također, rekao da će Homan – koji je služio u Trumpovoj prvoj administraciji kao šef američke imigracijske i carinske službe (ICE) – biti zadužen za provođenje “svih deportacija ilegalnih stranaca natrag u zemlju porijekla”.
Trump je obećao provesti “najveću operaciju deportacije” u historiji SAD-a, što je obećanje koje je izazvalo široku zabrinutost zagovornika prava migranata i tražitelja azila.
Homan insistira na tome da bi takav veliki poduhvat bio human, iako je u julu na konferenciji u Washingtonu sugerirao da bi bio voljan “voditi najveću operaciju deportacije, koju je ova zemlja ikada vidjela”.
Homan je, također, bio naširoko kritiziran zbog odbrane Trumpove politike “nulte tolerancije”, koja je dovela do razdvajanja hiljada roditelja i djece koji su tražili azil na granici.
U intervjuu za program CBS News „60 Minutes“ krajem oktobra, malo prije nego što je Trump pobijedio na izborima, Homan je na pitanje postoji li način da se provedu masovne deportacije bez razdvajanja porodica odgovorio: “Naravno da postoji. Porodice mogu biti deportirane zajedno.”
Elise Stefanik, ambasadorica u Ujedinjenim narodima
Stefanik, kojoj je 40 godina, bila je jedan od najžešćih Trumpovih pristalica u Američkom kongresu.
Služila je kao republikanska zastupnica deset godina i preuzela mjesto predsjednice republikanske konferencije Zastupničkog doma 2021. nakon što je stranka smijenila Liz Cheney jer je kritizirala Trumpa zbog njegovih lažnih tvrdnji o izbornoj prevari 2020.
Stefanik je bila centralna figura u nedavnom pokušaju u Kongresu da se pozabavi tvrdnjama o antisemitizmu u američkim univerzitetskim kampusima – nešto što kritičari kažu da je zapravo pokušaj da se suzbije kritika Izraela dok vodi rat u Pojasu Gaze.
Ako bude potvrđena, Stefanik će ući u UN u vrijeme povećane zabrinutosti zbog stava nove Trumpove administracije o ruskom ratu u Ukrajini i dok izraelski rat protiv Gaze i Libana nastavlja raspirivati strahove od širih nemira na Bliskom istoku.
Izvještavajući u ponedjeljak iz Palm Beacha na Floridi, Al Jazeerin novinar Mike Hanna primijetio je da je Stefanik “poznata kao veoma snažan protivnik Ujedinjenih naroda”.
“Ona je uvjerena pristalica Izraela. To će izazvati neke trzavice unutar svjetskog tijela i sigurno staviti na iskušenje odnose SAD-a s međunarodnim partnerima,” rekao je.
U objavi na Truth Socialu Trump je rekao da će Stefanik “biti nevjerovatna ambasadorica u Ujedinjenim narodima, koja će donositi politiku mira kroz snagu i politiku nacionalne sigurnosti Amerika na prvom mjestu!”
Musk i Ramaswamy, Odjel za efikasnost vlade
Elon Musk i bivši republikanski predsjednički kandidat Vivek Ramaswamy zajedno će voditi novostvoreni Odjel za efikasnost vlade. On će “utrti put mojoj administraciji za demontiranje vladine birokratije, smanjenje suvišnih propisa, smanjenje rasipnih troškova i restrukturisanje saveznih agencija”, rekao je Trump.
Trump je rekao da će novi odjel ostvariti dugogodišnje republikanske snove i “pružati savjete i smjernice izvan vlade”, signalizirajući da će uloge Muska i Ramaswamyja biti neformalne, bez potrebe za odobrenjem Senata i omogućiti Musku da ostane na čelu kompanije za električne automobile Tesla, društvene mreže X i raketne kompanije SpaceX.
Novi bi odjel sarađivao s Bijelom kućom i Uredom za upravljanje i budžet na “pokretanju strukturnih reformi velikih razmjera i stvaranju poduzetničkog pristupa” vladi kakav dosad nije viđen, rekao je Trump.
Pete Hegseth, ministar odbrane
Trump je rekao da je za svog ministra odbrane odabrao Petea Hegsetha, komentatora Fox Newsa i veterana.
Hegseth bi, ako ga potvrdi američki Senat, mogao ispuniti Trumpova predizborna obećanja da će osloboditi američku vojsku od generala koje optužuje za provođenje progresivne politike o raznolikosti.
Trump je, objavljujući svoju odluku, pohvalio 44-godišnjeg NATO-skeptika Hegsetha, koji je veteran Nacionalne garde.
“S Peteom na čelu, američki neprijatelji su na oprezu – naša će vojska ponovno biti velika i Amerika se nikada neće povući,” rekao je Trump.
Hegseth je rekao da je napustio vojsku 2021. nakon što ga je vojska zanemarila zbog svojih političkih i vjerskih stavova.
“Osjećaj je bio obostran – ni ja više nisam želio ovu vojsku”, rekao je Hegseth u svojoj knjizi “Rat protiv ratnika: iza izdaje ljudi koji nas drže slobodnima”.
Stephen Miller, zamjenik šefa osoblja za politiku
Iako Trump nije službeno najavio Millerovo imenovanje, čini se da je novoizabrani potpredsjednik J. D. Vance potvrdio potez u objavi na X-u.
“Ovo je još jedan fantastičan izbor predsjednika”, napisao je Vance o imenovanju Millera na to mjesto.
Miller, kojem je 39 godina, tvrdolinijaški je Trumpov savjetnik protiv imigracije koji je pomogao u izradi nekih od najistaknutijih politika bivšeg predsjednika tokom njegovog prvog mandata, poput razdvajanja porodica migranata.
Miller je podržao Trumpovo obećanje da će 2024. provesti masovne deportacije.
Također često koristi ekstremnu retoriku za napadanje migranata, rekavši prošlog mjeseca na skupu Trumpove kampanje u New Yorku da je “Amerika samo za Amerikance”.
Lee Zeldin, voditelj Agencije za zaštitu okoline
Zeldin nema nikakvog iskustva u zaštiti okoline, ali je lojalan pristalica novoizabranog predsjednika.
Bivši američki kongresmen iz New Yorka, 44-godišnji Zeldin obećao je podržati Trumpov plan za deregulaciju odobrenja za vađenje energije i smanjenje regulatorne birokratije.
U objavi na X-u, Zeldin je rekao da mu je bila čast preuzeti tu dužnost.
“Vratit ćemo američku energetsku dominaciju, revitalizirat ćemo našu automobilsku industriju kako bismo vratili radna mjesta u Americi i učinili SAD globalnim liderom umjetne inteligencije”, napisao je.
“Učinit ćemo to dok štitimo pristup čistom zraku i vodi.”
Trump će vjerovatno nastojati poništiti mnoga pravila koja provodi EPA o izgaranju fosilnih goriva, uključujući ona o ograničavanju emisija ugljika iz elektrana i o smanjenju takvih emisija iz vozila.
Trump je rekao da planira početi ukidati pravila EPA-e i Ministarstva saobraćaja o onečišćenju vozila prvog dana na dužnosti te da razmatra smanjenje ili ukidanje poreznih olakšica za električna vozila i drugih poticaja, prenijela je Hina, pozivajući se na Reuters.
Tokom svoje kampanje Trump je kritizirao podršku Bidenove vlade kupovini električnih vozila i ograničenja eksploatacije nafte i plina. Također je često koristio izraz “drill, baby, drill” kako bi opisao pristup svoje nove administracije istraživanju nafte.
Ko će biti novi državni sekretar?
Još je nepotvrđena vijest da bi senator s Floride Marco Rubio mogao biti novi državni sekretar. Puljić tvrdi da mu je najveća konkurencija Richard Grenell, bivši ambasador u Njemačkoj i bivši američki pregovarač između Srbije i Kosova.
Marco Rubio je 2016. godine bio jedan od republikanskih predsjedničkih kandidata koji se žestoko sukobio s Trumpom, a sukob je okončan međusobnim uvredama.
Čim je Donald Trump postao nominirani republikanski predsjednički kandidat 2016. godine, Marco Rubio je postao njegov saveznik, što je u javnosti ocijenjeno kao nedostatak digniteta.