Kad će izbori u Mostaru izgubiti epitet ‘historijski’?
Ovogodišnji lokalni izbori u Mostaru protekli su u izrazito drugačijoj atmosferi nego prije četiri godine koja je, uz poplave i klizišta koja su se dogodila na području obližnje Jablanice, doprinijela manjoj izlaznosti.
Lokalni izbori u Bosni i Hercegovini imaju više složenih pitanja kroz koja se i dalje održavaju međunacionalne tenzije i ratno nasljeđe.
U tom kontekstu pitanje izbora u Mostaru je u stalnom fokusu. Uz složen i neimplementiran Statut, grad ima historijsku, političku i simboličku težinu za Bošnjake i Hrvate, odnosno Bosnu i Hercegovinu.
Nastavite čitati
list of 4 itemsPregled prvih rezultata lokalnih izbora koje su objavile stranke
Nacionalne stranke dominiraju na lokalnim izborima u BiH, ali su izgubile važne gradove
Napadi, izbori, podjele: Ko ugrožava mostarske Srbe
Godine 2020. izbori u Mostaru su organizovani nakon što u nekoliko prethodnih izbornih ciklusa nisu održani, a njihov naknadni termin ih je stavio čak i u fokus regije. Ovogodišnji lokalni izbori protekli su u izrazito drugačijoj atmosferi koja je, uz poplave i klizišta koja su se dogodila na području obližnje Jablanice, doprinijela manjoj izlaznosti.
Slaba izlaznost
U mostarskom ogranku Stranke demokratske akcije (SDA), koja je predvodila Koaliciju za Mostar, smatraju da prema trenutnim rezultatima probosanske stranke nemaju 18 mandata zahvaljujući isključivo slabom radu koalicija Trojka i Grade moj na gradskim područjima Zapad i Jugozapad gdje nisu uspjeli animirati glasače.
„Ako pričamo o Gradskom području Jugozapad, tu je čak i problem što ‘Trojka’ i ‘Grade’ moj nisu postigli konsenzus o prijavi samo jedne liste što je značajno smanjilo mogućnost izbora jednog vijećnika. Kad je u pitanju Gradskom području Jug stranke sa ‘hrvatskim’ predznakom su se dobro organizovale i matematički odigrali jer su prijavili dvije liste i time u potpunosti poništili šansu osvajanja mandata iz probosanskog bloka. Pored navedenog, činjenice je i da je demografija iznimno na strani hrvatskih stranaka“, pojašnjava Alis Čolaković, predsjednika SDA Mostar.
Smatra da će izbori u Mostaru biti “historijski sve dok se ne izabere gradonačelnika za sve građane – onoga koji će jednako brinuti o svakom dijelu grada, svakom građaninu i graditi centralnu zonu kao mjesto spajanja.“
U mostarskom HDZ-u su zadovoljni rezultatima izbora.
„Stranka kao relativni pobjednik na izborima u gradu Mostaru će ponuditi i predložiti kandidata, a na tijelima je stranke tko će biti od izabranih vijećnika prijedlog za budućeg gradonačelnika. To bi se uskoro moglo i znati, ali čekaju se službeni rezultati lokalnih izbora“, kaže Goran Bošnjak, politički tajnik Gradskog odbora HDZ BiH Mostar.
Za HDZ, izbori u Mostaru će biti opterećeni sve do onog trenutka kad se relaksiraju odnosi na „naše i vaše“.
„Statut je rješenje kompromisa i u nekim stvarima je nedorečen i potrebne su korekcije, ali za to nam treba puno veća podrška i drugih političkim aktera u Mostaru.“
SDP se ‘sakrio’ u ‘Trojku’
Kad je u pitanju izbor gradonačelnika iz probosanskog bloka, mostarski novinar Faruk Kajtaz izdvaja dva ključna faktora.
„Šanse probosanskog bloka stranaka da u budućem sazivu Gradskog vijeća Mostara izglasaju gradonačelnika iz svojih redova su praktički svedene tek na – puku teoriju. Posljedica je to dva faktora: loše izlaznosti na izbore generalno, a posebno u Izbornom području Stari Grad, te znatno slabijih izbornih rezultata lijevih i centrističkih stranaka, prije svih SDP-a, koji se ‘sakrio’ pod etiketom koalicije ‘Trojka’. Narod i pravda (NiP) i Naša stranka nisu dobili puno, ali je zato puno izgubio SDP, posebno zbog Naše stranke, kojoj ovdašnja javnost spočitava ‘političku izdaju’ od prije četiri godine, kada je gradonačelnik postao Mario Kordić (HDZ BiH)“, ističe Kajtaz.
Ističe i da su tri koalicije sa kojima je išao probosanski blok bile previše što je dovelo do zbunjenosti, pa i apatije kod birača.
„I SDA i SDP su išle na ruku manjim ili malim strankama, što u teoriji nije loše, ali sam mišljenja da su ove dvije stranke, a posebno SDA, trebale same preispitati svoje kapacitete, te onim manjima prepustiti da zajedno formiraju neku širu koaliciju ili alijansu“, kaže Kajtaz.
U kontekstu izbora u Mostaru, smatra da je ključno pitanje Statut.
„Epitet ‘historijskih’ mostarski izbori će izgubiti tek kada Gradsko vijeće konačno usvoji još uvijek Prelazni statut grada i time prestane ova ‘vječna neodređenost’ u kojoj mnogi, a posebno HDZ BiH ‘love u mutnom'“, zaključuje Kajtaz.
Koga će HDZ BiH predložiti za gradonačelnika
Pored oprečnih stavova u kampanji da li gradonačelnik Mostara mora biti Hrvat ili adekvatna stručna osoba koja će predstavljati sve građane, pojavilo se i pitanje da li će HDZ BiH uskratiti povjerenje Mariju Kordiću za drugi mandat.
„Nakon njegovog sjajnog osobnog rezultata, mislim da je uvjerljivo najviše glasova dobio na listi koju je vodio, bilo bi kontraproduktivno za HDZ BiH da uopće i pokuša eksperimentirati po ovom pitanju. Pogotovo sad, kada hrvatske stranke, sa HDZ-om kao najjačim, imaju komotniju situaciju izabrati gradonačelnika nego prije četiri godine“, ocijenio je Boris Čerkuč, kolumnista i novinar.
I on smatra da će izbori u Mostaru biti “historijski” sve dok se ne usvoji novi Statut, a možda i nakon toga.
„Hrvat na čelu Mostara simbolička je koliko i operativna funkcija, a ne bih stavio ruku u vatru da ne postoji prešutni dogovor na višim nivoima, možda i izvan Bosne i Hercegovine da se u tu ‘svetinju’ ne dira, jer je Mostar jedini veći urbani centar gdje Hrvati mogu imati, ili već imaju, ono što drugi konstitutivni narodi imaju u Banjoj Luci ili Sarajevu. Problem je, u osnovi, što ovakav Mostar, s ovako parceliziranim izbornim područjima i ne može birati nego između dvije mogućnosti – ili da gradonačelnik bude Bošnjak, ili da bude Hrvat. Drugim riječima, dalek je put do bilo kakve demokratski lepršave mogućnosti“, zaključuje Čerkuč.