Jesu li demonstracije u Francuskoj utjecale na dinamiku rata u Gazi?
Francuski pravosudni sistem pozvao je na suđenje određeni broj političara, sindikalaca, aktivista i umjetnika nakon što su dali izjave u korist palestinskog pitanja ili osudili izraelsku politiku.
Pariz – U posljednje vrijeme, godinu dana od izbijanja rata u Pojasu Gaze, francuska vlada se obračunava s aktivistima i onima koji pokazuju solidarnost s palestinskim pitanjem strožije, različitim metodama, prijetnjama i razlozima za hapšenje.
Zabranom protesta ili optužbama za pozivanje na terorizam i narušavanje javnog reda, sve veća represija prema aktivnostima podrške Palestini u Francuskoj izaziva zabrinutost među braniteljima javnih sloboda i antiizraelskim udruženjima koja zahtijevaju hitan prekid vatre.
Nastavite čitati
list of 4 itemsProtestni skup u Beogradu, traži se odgovornost za nesreću u Novom Sadu
Prosvjetni radnici u Srbiji od ponedjeljka skraćuju časove
Prosvjetari ponovno na ulicama Beograda, najavljuju radikalizaciju štrajka
Francuski pravosudni sistem pozvao je na suđenje određeni broj političara, sindikalaca, aktivista i umjetnika nakon što su dali izjave u korist palestinskog pitanja ili osudili izraelsku politiku.
Masovna suđenja
Predsjednica stranke Nepokorena Francuska (LFI) i zastupnica u Narodnoj skupštini Mathilde Panot i palestinska zastupnica u Evropskom parlamentu Rima Hassan su među najistaknutijim ličnostima koje je, u okviru istraga, sudska policija pozvala pod optužbom za podršku terorizmu u aprilu ove godine.
Francuska zastupnica kontaktirala je Al Jazeeru kako bi osudila napad na njenog pomoćnika Hishama al-Tawilija al-Idrisija – koji je osvojio drugo mjesto na takmičenju iz elokvencije za Clemenceau nagradu u organizaciji Ministarstva oružanih snaga. Napad je došao od direktora Pariškog instituta političkih nauka (Sciences Po) Luisa Vassyja, koji se obratio javnom tužiocu na osnovu člana 40 Krivičnog zakona kako bi zaustavio seriju antiizraelskih protesta unutar Instituta.
U četvrtak, za vrijeme obilježavanja Dana Afrike u Institutu, studenti su dvoranu pretvorili u propalestinsku protestnu arenu, uzvikujući slogane „Izrael je ubica“ i „Netanyahu, Palestina nije tvoja“.
Propalestinskog aktivistu Eliasa de Emzalina, nakon što je upotrijebio riječ intifada na protestima u Parizu, francuske vlasti su odlučile izvesti pred sud 23. oktobra pod optužbom za poticanje na oružani ustanak.
Komentirajući to, predsjednica organizacije CAPJPO – EuroPalestine, aktivistica Olivia Zemor, koja je uhapšena zbog svojih tekstova i aktivnosti pod optužbom za podsticanje na terorizam, rekla je da je reč intifada postala strogo zabranjena na protestima, iako se termin odnosi na „kameni ustanak u Palestini“.
U intervjuu za Al Jazeeru, Zemor je osudila ono što se dešava rekavši da to što „Izrael godinu dana konstantno koristi oružje protiv civila nikoga ne dotiče, tvrde da ima pravo na samoodbranu, dok se neosuđivanje Hamasa kao terorističke organizacije ili govor o pravu na intifadu ili oslobađanje Palestine strogo odbacuje u Francuskoj“.
O sloganima prisutnim na protestima Zemor je rekla da je termin „genocid“ još uvijek predmet rasprava „jer ga smatraju podobnim samo u kontekstu genocida nad Jevrejima i svako ko ga upotrijebi van ovog konteksta biva optužen za antisemitizam“.
S druge strane, protesti u Londonu su, smatra jevrejska aktivistica, slobodniji od ograničenja kakva su nametnuta u Francuskoj jer „nema islamofobije ili ucjene optužbama za antisemitizam“.
Kriminalizacija solidarnosti
Pariz je jedini glavni grad, a Francuska jedina evropska zemlja koja je zabranila proteste na skoro tri sedmice, prije nego što je vlada popustila nakon što su propalestinske organizacije dobile žalbu pred Upravnim vijećem protiv ove zabrane i insistiranju aktivista na protestima uprkos uvođenju novčanih kazni od 135 eura i hapšenjima.
Važno je napomenuti da se organiziranje protesta u znak podrške Gazi uglavnom dozvoljava u radničkim dijelovima grada, kao što su Trg Republike, bulevar Barbes i predgrađe Clichy, dok se u prestižnijim dijelovima grada pravo na proteste daje Izraelcima ili onima koji podržavaju Izrael, kao što su bulevar Champs Elysees ili trg Trocadero u blizini Ajfelovog tornja, koji je dva puta bio osvijetljen u bojama Izraela pod jakim obezbjeđenjem.
Također, rad propalestinskih organizacija i udruženja zabranjen je za vrijeme Olimpijskih igara u Parizu, a podizanje palestinske zastave zabranjeno je na bilo kojem sportskom događaju.
U intervjuu za Al Jazeeru, zastupnica Rima Hassan pokušala je zadržati optimizam u pogledu efikasnosti protesta, bilo da su to zahtjevi studentskih udruženja da se prekine akademska saradnja s Izraelom, ili kampanje u sportskim krugovima tokom Olimpijskih igara u Parizu, ili glasanje najpoznatijeg francuskog sindikata CGT za prekid partnerstva s Izraelom kada je riječ o kompaniji Thales koja, između ostalog, proizvodi oružje.
Rima smatra da aktivizam igra veoma važnu ulogu, navodeći primjer Južne Afrike, gdje su kampanje bojkota protiv režima aparthejda i građanski protesti postepeno promijenili stavove zemalja koje su bile saveznice ovog režima, a zatim doveli do priznanja prava crnačke populacije u zemlji.
Rima Hassan, koja učestvuje u brojnim protestima podrške Palestini u glavnom gradu Francuske, potvrdila je da postoji stvarna angažiranost ljudi u raznim aspektima društvenih i političkih pokreta.
Rekla je: „Ovu bitku je, generalno, najteže dobiti jer je to bitka za mišljenje. Vjerujem da su je Palestinci danas dobili i da su u pravu jer je njihov otpor pravedan i zasnovan na dokumentiranim i utvrđenim činjenicama.“
Zastrašivanje i ugnjetavanje
Uz snažno poticanje na suzbijanje aktivizma i medijski narativ koji prenosi vladine stavove, ministar pravde Eric Dupond-Moretti prvi je koji je poslao formalno obavještenje francuskom javnom tužiocu u kojem ga upozorava na mogućnost provođenja djela koja podržavaju terorizam u zemlji. Dva dana kasnije, bivši ministar unutrašnjih poslova Gerald Darmanin poslao je dopis guverneru tražeći od njega da zabrani sve propalestinske proteste.
Kao rezultat toga, francuska policija je provela masovnu kampanju hapšenja i pretresa uz optužbe za antisemitizam ili podstrekivanje na terorizam s ciljem da zastraši ljude i odvrati ih od izlaska na ulice na proteste, navodi predsjednica organizacije EuroPalestine.
Olivia Zemor je kao primjer spomenula represiju s kojom su se suočili protestanti koji su željeli doći do izraelske ambasade u Parizu. „Bili smo silom zaustavljeni kako bi prekinuli s povicima ondje gdje se naš glas uopće ne čuje, jer ako pozivate na okončanje genocida, to je za njih govor mržnje“, rekla je.
Francuska aktivistica smatra da vlada podržava Izrael moralno, materijalno, pa čak i etički, posebno nakon što je francuski predsjednik Emmanuel Macron dočekao svog izraelskog kolegu Isaaca Herzoga na ceremoniju otvaranja Olimpijskih igara i nakon što je dat kredibilitet lokalnim medijima za objavljivanje lažnih vijesti, poput masovnog silovanja od strane Hamasa ili odsijecanja glava djeci tokom operacije Potop al-Aksa.
Palestinska zastupnica i pravnica Rima Hassan smatra da bi nastavak protesta mogao potaknuti političare da promijene svoje stavove jer „kada nestane zapadne podrške, Izrael neće imati nijednog saveznika“.
Potvrdila je da je „Izrael već povučen kao posmatrač iz Afričke unije i većina zemalja BRICS-a je osudila genocid, a sve to dokazuje neophodnost vođenja bitke za javno mnijenje, posebno u evropskim zemljama“.