Pogled iz ratne Moskve: ‘Rusija ne želi koristiti nuklearno oružje’
Putin revidira rusku nuklearnu doktrinu u kritičnom trenutku sveobuhvatne invazije Moskve na Ukrajinu.
Rusija, koja posjeduje najveću svjetsku zalihu nuklearnih bojevih glava, predstavila je svoju novu nuklearnu doktrinu, snižavajući svoj prag za nuklearni angažman dok nastavlja invaziju na Ukrajinu.
Ali dok u nekim zapadnim zemljama vlada panika, ruski stručnjaci kažu da Moskva ne želi iskoristiti njihov arsenal.
Nastavite čitati
list of 4 itemsDetalji Trumpovog plana za Ukrajinu: Tampon zona, ali bez američkih vojnika
Rusija i SAD ‘razmjenjuju signale’ o Ukrajini kroz zatvorene kanale
Sovjetske nuklearne baterije i dalje kriju opasnost
Revidirana pravila, koja je iznio predsjednik Vladimir Putin, kažu da će se napad na Rusiju uz “sudjelovanje ili podršku nuklearne sile” smatrati njihovim “zajedničkim napadom na Rusku Federaciju”. Naizgled su odgovor na mogućnost da bi Ukrajina mogla gađati ciljeve duboko unutar ruskog teritorija koristeći dalekometno oružje koje su isporučili zapadni saveznici.
Sjedinjene Države, najvažniji saveznik Ukrajine, druga su najveća nuklearna sila na svijetu, s 5.224 bojevih glava u usporedbi s 5.889 koje ima Rusija.
Alexey Malinin, osnivač Centra za međunarodnu interakciju i saradnju sa sjedištem u Moskvi, rekao je za Al Jazeeru da je iz ruske perspektive potrebna ponovna procjena nuklearnih sposobnosti u svjetlu okruženja od strane neprijateljskih sila.
“Rusija ne želi koristiti nuklearno oružje, shvaćajući ozbiljnost posljedica sukoba s upotrebom takvog oružja”, rekao je.
Rusija spremna braniti “integritet i suverenitet”
“Međutim, trenutno je naša zemlja prisiljena odgovoriti na rastuće prijetnje usmjerene protiv nas. Zapad nastavlja puniti Ukrajinu oružjem, uključujući lovce F-16 i rakete dugog dometa poput ATACMS [proizvedene u SAD-u]. Štaviše, NATO razvija svoju infrastrukturu oko granica Rusije: u Finskoj se stvaraju nove jedinice.”
Tvrdio je da, iako Rusija pokušava izbjeći upotrebu nuklearnog oružja, Moskva je “prisiljena pokazati” da je spremna braniti “integritet i suverenitet” svim mogućim sredstvima”.
Međutim, kritičari Kremlja brinu se da se Putin približava, ako ne nuklearnoj apokalipsi, onda barem regionalnoj humanitarnoj katastrofi.
“SSSR je rekao da nikada neće napasti prvi… Sada Putin kaže da će napasti kad god poželi”, napisao je političar u egzilu Leonid Gozman u novinama Novaya Gazeta.
“On očito nema tu moralnu barijeru za korištenje nuklearnog oružja, to razumijevanje da je to korak prema uništenju planeta koje su imali i [sovjetski čelnici Nikita] Hruščov i [Leonid] Brežnjev.
Uzajamno osiguranje od uništenja
“Njega sigurno nije briga koliko će Ukrajinaca umrijeti, a koliko će njih i njegovih vojnika kasnije umrijeti od radijacije.”
Tokom Hladnog rata, i Washington i Moskva djelovali su na principu uzajamno osiguranog uništenja, razumijevanja da bi nuklearni napad s jedne strane potaknuo odgovor na isti način, što bi dovelo do sveopće atomske svađe i masovnog razaranja na globalnoj razini.
Međutim, Putin upozorava da bi Rusija upotrijebila nuklearno oružje kao odgovor na “kritičnu prijetnju našem suverenitetu” – ne misleći nužno na nuklearni napad, već i na konvencionalni.
Alexandra, obična Ruskinja u Moskvi koja radi kao arhitektica, rekla je za Al Jazeeru: “Bojim se, ali ne razumijem puno toga što se događa.”
Ruska vlada i njezini pristaše vjeruju da šalju snažan signal zapadnim saveznicima Ukrajine, upozoravajući da se ne miješaju u sukob.
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov upozorio je UN da će Zapad, ako dopusti Ukrajini da udari dublje u Rusiju, samu sebe uvući u “samoubilačku eskapadu”.
Dodatna pomoć Ukrajini
“Hoće li Ukrajini dati dopuštenje za dalekometno oružje ili ne, tada ćemo vidjeti kako su oni razumjeli ono što su čuli”, rekao je nedavno.
Washington je nedavno dao zeleno svjetlo za dodatnu pomoć Ukrajini, ali dopuštenje za korištenje oružja koje isporučuje SAD još ne ide dalje od onoga što je prethodno dogovoreno.
Pišući na Telegramu, bivši predsjednik Dmitrij Medvedev izjavio je da bi nova doktrina “mogla ohladiti strasti onih protivnika koji još nisu izgubili osjećaj samoodržanja”.
“Ali za maloumne, bit će samo rimska maksima: caelo tonantem credidimus Jovem Regnare [grom s neba podsjeća sve da Jupiter vlada],” dodao je.
“Ovo je razlog za razmišljanje ne samo za pokvareni neonacistički režim [u Kijevu], već i za sve neprijatelje Rusije koji guraju svijet prema nuklearnoj katastrofi”, rekao je, držeći se široko osuđivanog narativa Kremlja da je administracija predsjednika Volodimira Zelenskog krajnje desna.