Kako djeca imigranata mogu do državljanstva Italije: Desnica smatra – nikako ili jako teško

Dok desne stranke u Italiji nastoje što više otežati dobijanje državljanstva imigrantima ili njihovoj djeci, prikupljeno je pola miliona potpisa građana za olakšanje tog procesa.

Put ka izmjeni jednog od najstrožih zakona o državljanstvu u Evropi put je ka nadi za sve strance koji u Italiji žele da žive ravnopravno kao i njeni državljani (Fabio Frustaci / ANSA via EPA-EFE)

Kada je Rachele Mussolini, unuka fašističkog diktatora, nedavno napustila vodeću italijansku partiju Braća Italije (Fratelli d’Italia) i prešla u stranku Napred Italija (Forza Italia) niko nije ni mogao da pretpostavi da je to učinila zbog ljudskih prava. Pre svega zbog prava dece i to ne bilo koje, već dece migranata koji državljani u ovoj zemlji mogu postati tek po sticanju punoletstva.

Dok je prelazila iz ekstremnije u manje ekstremno desničarsku partiju, Mussolini je izjavila i da se “više ne oseća kao desničarka”. Njena polusestra Alessandra Mussolini takođe je u prošlosti napustila ekstremno desničarsku stranku Društvena akcija (Azione sociale), koju je osnovala 2003. godine. U toj svojoj ideološkoj transformaciji bilo je trenutaka kada je živela u ubeđenju da je levičarka. Međutim, oni su bili kratkog daha, a danas je jedna od liderki stranke bivšeg italijanskog premijera Silvia Berlusconija.

Međutim, kada se u parlamentu nedavno glasalo za predlog izmene zakona o državljanstvu, koji se tiče amandmana “Ius scholae”, a koji bi omogućio dobijanje državljanstva maloletnim migrantima, poslanici stranke Napred Italija, glasali su protiv.

Jedan od najrestriktivnijih zakona u Evropi

Zakon koji utvrđuje kriterijume za dobijanje državljanstva donet je 1992. godine i to po predlogu jednog od najkontroverznijeg političara u ovoj zemlji, Gulija Andreottija, u to vreme ministra inostranih poslova i lidera Demohrišćanske partije (Democrazia Cristiana), te više puta premijera Italije. Ovaj zakon omogućio je stranim državljanima da postanu ravnopravni građani sa Italijanima, ali pod određenim uslovima.

Zahvaljujući njemu, strani državljani mogu da postanu Italijani, naturalizacijom ili ako se venčaju za italijanskog državljanima. Državljanstvo koje se stiče naturalizacijom moguće je punoletstvom ili nakon deset godina „legalnog i neprekidnog” boravka u Italiji. Još jedna otežavajuća okolnost je ta što se od datuma kada se zahtev za državljanstvo preda na odgovor čeka najmanje od tri do pet godina.

Princip koji je u osnovi ovih pravila naziva se “ius sanguinis” i predviđa da se državljanstvo stiče poreklom. Međutim, dva alternativna modela o kojima se poslednjih meseci povela polemika u parlamentu, jesu “ius soli” i “ius scholae”. Prvi zakon je na snazi u Sjedinjenim Američkim Državama i povezuje pravo državljanstva sa mestom rođenja, što je  bi značilo da svako ko je rođen u Italiji postaje automatski italijanski državljanin. Međutim, to u Italiji nije moguće. Umesto toga, “ius scholae” je predlog zakona koji bi olakšao sticanje državljanstva maloletnim migrantima završetkom ciklusa studija, zapravo, završetkom osnovne škole.

Mnogi maloljetni stranci mogli bi da dobiju državljanstvo

Kao predlog zakona levih partija, “Ius scholae” donet je 2022. godine, ali je dolaskom na vlast sadašnje premijerke Giorgie Meloni blokiran. Jedan od prioriteta njene tada tek formirane vlade nije bio izmena zakona o državljanstvu. Iako povodom slučaja Rachele Mussolini koja je napustila premijerkinu stranku, Meloni nije ništa komentarisala, ona je ipak naglasila da tokom trajanja ovog mandata nema u planu da se bavi pitanjem državljanstva.

Predlog izmene tog zakona predviđa da maloletni migranti druge generacije, zapravo oni koji su rođeni u Italiji ili migranti koji su došli u ovu zemlju do 12. godine života, mogu da dobiju državljanstvo pod uslovom da su pre toga pohađali najmanje pet godina škole u Italiji. U slučaju da se predlog usvoji, prema podacima Nacionalnog instituta za statistiku (ISTAT), oko 300.000 maloletnih stranih lica u Italiji bi mogli da dobije državljanstvo.

Djeca migranti rođeni u Italiji subjekti rasističkih napada

Nedavni slučaj odbojkašice, kapitenke italijanske reprezentacije nigerijskog porekla, Paole Egonu pokrenuo je zapravo inicijativu da se pomenuti predlog nađe ponovo u parlamentu. Na nedavno završenim Olimpijskim igrama, Egonu je pokazala kako se igra odbojka kada je sa ženskom italijanskom reprezentacijom osvojila zlatnu medalju pobedivši u finalu Sjedinjene Američke Države. Bez obzira na taj uspeh, ubrzo je postala predmet polemika kada je uništen mural koji je street art umetnica Laika u njenu čast nacrtala na zidu zgrade preko puta Nacionalnog olimpijskog komiteta u Rimu.

Paola Egonu, čiji su roditelji poreklom iz Nigerije, rođena je u italijanskom gradu Padova pre 25 godina. Italijansko državljanstvo dobila je tek kada je napunila 18 godina, a tokom svog detinjstva, odrastanja i karijere, doživela je niz neprijatnosti, te bila diskriminisana, pre svega zbog boje njene kože.

Poznata novinarka televizije SkySport, komentarišući tehniku ove odbojkašice, uporedila je njenu igri s načinom na koji se kreću majmuni, nazvavši je “una schimia” (majmunica). No, najpoznatija izjava koja se odnosi na nju tiče se njenog izgleda. Bivši general Roberto Vannacci izjavio je da Egonu ne može biti Italijanka jer “nema italijanske crte lica”. Taj general inače je suspendovan zbog svoje knjige The World Upside Down, koju je napisao 2023. godine, i u kojoj optužuje ekologe, levičare, feministkinje, Jevreje, te nezaposlene za haotičan svet u kojem živimo. Najšokantnije izjave u njegovoj knjizi bile su usmerene na LGBT zajednicu i Italijane koji imaju tamnu boju kože. Danas Vanacci obavlja funkciju europarlamentarca, kao predstavnik desničarske Severne Lige (Lega Nord).

Referendum o državljanstvu moguć na proljeće

Peticiju koju je u septembru pokrenula politička partija Više Evrope (Europa più) da se sa sadašnjih deset godina vreme neophodno za podnošenje zahteva za državljanstvo smanji na pet godina potpisalo je više od 500.000 građana.

U rekordnom roku, kvorum za referendum koji bi mogao da se dogodi na proleće, postignut je za 20 dana.

Iako nije još uvek sigurno da li će se na referendumu glasati i za predlog zakona “Ius scholae”, svakako put ka izmeni jednog od najstrožih zakona o državljanstvu u Evropi put je ka nadi za sve strance koji u Italiji žele da žive ravnopravno kao i njeni državljani.

Izvor: Al Jazeera

Reklama