Koliko veliki novac dominira američkim izborima 2024.
Svaki izborni ciklus, milijarde dolara ulažu se u američke političke kampanje. Ali odakle dolazi sav taj novac?
Američki predsjednički izbori 2024. na putu su da budu najskuplji izbori u modernoj historiji.
Kada je Joe Biden odustao od utrke 2024. u junu i podržao potpredsjednicu Kamalu Harris da se suoči s bivšim predsjednikom Donaldom Trumpom, to je pokrenulo ogroman protok novca prema demokratama. U 24 sata nakon što je Harris najavila svoju kandidaturu, 81 milion dolara preplavio je njezin fond za kampanju.
Nastavite čitati
list of 3 itemsAmerički izbori utječu i na cijene nafte
Kamala Harris održala završni govor uoči predsjedničkih izbora
Njena kampanja bila je veliki ulog za Demokratsku stranku. Postavila je novi rekord, zaradivši milijardu dolara u tri mjeseca. U oktobar je ušla s velikom novčanom prednošću u odnosu na Trumpa, nakon što je u septembru nadmašila kandidata Republikanske stranke gotovo tri prema jedan, zaradivši 378 miliona dolara. Harris je također prednjačila ispred Trumpa u borbi za male donatore.
Uprkos manjoj blagajni, Trump i dalje ima „duboke džepove“, prikupivši 160 miliona dolara u septembru. Sa jednog događaja u junu Trump je otišao s 50 miliona dolara nakon što se donatorima obraćao otprilike 45 minuta. A zahvaljujući svojoj lojalnoj bazi, kada je u maju proglašen krivim za krivotvorenje poslovnih dokumenata, Trump je iskoristio svoju osudu da prikupi 52,8 miliona dolara u otprilike 24 sata, prema njegovoj kampanji. Trump je također iskoristio atentat i svoju snimku u New Yorku kako bi izvukao milione od donatora.
Koja su pravila finansiranja?
U SAD-u je finansiranje kampanje regulirano nizom zakona čiji je cilj spriječiti korupciju uz promicanje transparentnosti. Savezna izborna komisija (FEC) provodi ova pravila.
Pojedinci, organizacije i kompanije mogu doprinijeti političkim kampanjama, ali postoje ograničenja u tome koliko mogu dati direktno kandidatima.
Pojedinci obično nose najveći udio u finansiranju kampanje bilo kojeg kandidata. Pravno, pojedinci mogu donirati do 3.300 dolara po kandidatu.
Obje stranke imaju odbore na saveznom i državnom nivou koji također prikupljaju novac. Kandidati se također mogu sami finansirati, kao što je Trump djelimično učinio u prošlosti.
Šta je super PAC?
Postoje načini da se zaobiđu ograničenja u slučaju doniranja – politički akcijski odbori (PAC) i super PAC, koji igraju monumentalnu ulogu na izborima u SAD-u. PAC-ovi prikupljaju donacije članova i doniraju ih kampanjama, s ograničenjima od 5.000 dolara po kandidatu godišnje. PAC-ovi često predstavljaju industrije poput naftne ili avionske, ili se fokusiraju na pitanja poput klimatskih promjena ili prava na oružje.
Super PAC-ove, stvorene nakon presude Vrhovnog suda iz 2010., finansiraju pojedinci, sindikati i korporacije. Za razliku od PAC-ova, oni mogu donirati neograničene iznose nezavisnim organizacijama povezanim s kandidatom, ali ne mogu davati kampanjama ili direktno koordinirati s njima.
A ta sloboda omogućuje bogatima da upumpaju onoliko novca koliko žele da podrže svog željenog kandidata. Do sada je vanjska potrošnja ovih grupa iznosila otprilike 2,8 milijardi dolara od 2010. prema OpenSecretsu, nestranačkoj organizaciji koja prati novac u politici. Veći dio tog novca finansira oglašavanje, slanje pošte, prikupljanje ponuda i prisutnost na internetu.
Kakav je utjecaj?
Utjecaj novca u politici izaziva zabrinutost. Super PAC-ovi posebno otvaraju vrata za značajne doprinose, često postavljajući pitanja odražavaju li izbori doista volju naroda ili volju elitnih donatora.
Elon Musk, kontroverzni tehnološki milijarder i najbogatija osoba na svijetu, koji je podržao Trumpa, objavio je u julu da planira donirati oko 45 miliona dolara mjesečno America PAC-u, super PAC-u koji podržava Trumpa i koji je on osnovao. Njegovi napori prikupljanja sredstava, usmjereni na registraciju birača i rano glasanje u ključnim državama, naišli su na pomno ispitivanje. U međuvremenu, Miriam Adelson, konzervativna milijarderka, donirala je 95 miliona dolara drugom super PAC-u koji podržava Trumpa, objavio je CNN.
Porast “tajnog novca”, priloga koji nisu potrebni za otkrivanje donatora, također je otežao postizanje transparentnosti. OpenSecrets je objavio vijest o “neviđenom porastu” tajnog novca tokom ciklusa 2023. i 2024., koji bi mogao premašiti 660 miliona dolara iz nepoznatih izvora 2020. godine.
U nekim slučajevima, PAC-ovi i Super PAC-ovi čak su i način utjecanja na drugu stranu od one koju donator podržava. Naprimjer, Američko-izraelski odbor za javne poslove (AIPAC), čiji je cilj posebno finansirati kandidate koji podržavaju Izrael i podržavaju protivnike onih koji to ne čine, pokazalo se najvećim izvorom novca od republikanskih donatora za demokrate ove godine, prema analizi Politica.
Taj je novac uspješno pomogao da se poraze Jamaal Bowman i Cori Bush, dvoje propalestinskih progresivnih političara u Zastupničkom domu, tokom njihovih predizbora ove godine.
Šta se radi?
Reforma finansiranja kampanja mogla bi pomoći da uspsotavi ravnotežu, ali napori koji se zalažu za strožija ograničenja donacija, transparentnost i javno finansiranje nisu zaživjeli na državnom nivou.
Predsjednik Biden je 2022. godine nazvao tajni novac “ozbiljnom” prijetnjom demokratiji i pozvao Kongres da usvoji prijedlog zakona o finansiranju kampanje kojim se od političkih grupa zahtijeva da otkriju velike donatore. Republikanci u Senatu blokirali su zakon. Međutim, postoje državne inicijative koje pomažu uravnotežiti donacije. Grad New York ima javni sistem povezivanja, gdje se donacije u malim količinama uspoređuju s javnim sredstvima, pojačavajući glasove skromnijih donatora u odnosu na velike donatore.
Druge inicijative, poput Zakona o poštenim oglasima, imali su za cilj učiniti političko oglašavanje transparentnijim, pružanjem više informacija o ljudima koji kupuju oglase. Uvršten je u Zakon o slobodi glasa, ali nije prošao u američkom Senatu.