Sjevernokorejske trupe na strani Rusije: Kako će to utjecati na rat u Ukrajini

Sjedinjene Američke Države kažu da neće nametnuti nova ograničenja ukrajinskoj upotrebi svog oružja ako se Sjeverna Koreja pridruži ratu Rusije protiv Ukrajine.

Vladimir Putin i Kim Jong-un
Rusija je ranije demantovala prisutnost sjevernokorejskih trupa na svojoj teritoriji (Vladimir Smirnov / Sputnik via AP)

Sjedinjene Američke Države kažu da je procijenjenih 10.000 sjevernokorejskih vojnika raspoređeno u Rusiji, dok šef NATO-a taj potez naziva “značajnom eskalacijom” u ratu Rusije protiv Ukrajine.

Pentagon je u ponedjeljak saopštio da je “sve zabrinutiji što Rusija namjerava upotrijebiti te vojnike u borbi” u Kursku, ruskoj regiji na granici s Ukrajinom na koju su kijevske snage izvršile invaziju u augustu.

Generalni sekretar NATO-a Mark Rutte rekao je: “Produbljivanje vojne saradnje između Rusije i Sjeverne Koreje prijetnja je i indopacifičkoj i euroatlantskoj sigurnosti.”

Ukrajina se, potpomognuta zapadnim isporukama oružja, bori s ruskim snagama otkako je Moskva pokrenula punu invaziju na tu istočnoevropsku državu u februaru 2022. Rusija je od tada zauzela dijelove istočne i južne Ukrajine i postigla vojne uspjehe posljednjih mjeseci.

Dakle, kakav bi utjecaj moguća prisutnost sjevernokorejskih trupa u Rusiji mogla imati na rat u Ukrajini?

Što znamo o raspoređivanju sjevernokorejskih snaga?

Pentagon i NATO nisu prvi koji su potvrdili prisutnost sjevernokorejske vojske u Rusiji. Danima prije, ukrajinska obavještajna služba rekla je da je zabilježila prisutnost vojnika iz Sjeverne Koreje u regiji Kursk.

Prije tri sedmice južnokorejski ministar odbrane Kim Yong-hyun rekao je da je “vrlo vjerovatno” da je šest sjevernokorejskih oficira ubijeno u ukrajinskom napadu 3. oktobra u blizini Donjecka u istočnoj Ukrajini.

Nacionalna obavještajna služba Južne Koreje je 18. oktobra rekla da su ruski brodovi prebacili 1.500 sjevernokorejskih vojnika u Rusiju tokom druge sedmice oktobra.

U videoobraćanju 13. oktobra ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski je, također, ustvrdio da je Sjeverna Koreja prebacila trupe u Rusiju. U istom snimku pozvao je svoje saveznike na Zapadu da ukinu ograničenja koja sprečavaju Ukrajinu da koristi svoje rakete dugog dometa za udare duboko unutar ruske teritorije.

Ukrajina, Južna Koreja i SAD još nisu ponudile nikakve dokaze koji bi poduprli njihove izjave o sjevernokorejskom raspoređivanju snaga. Međutim, stručnjaci su ranije rekli za Al Jazeeru da se ta mogućnost ne može isključiti jer su Rusija i Sjeverna Koreja vojno sarađivale tokom gotovo tri godine rata.

Navodi o raspoređivanju vojnika, koje je Kremlj nazvao lažnim vijestima, dospjeli su u novinske naslove nakon što su Moskva i Pjongjang potpisali sporazum o međusobnoj odbrani u junu tokom Putinove prve državne posjete toj izolovanoj državi u 24 godine.

Tekst ovog sporazuma nije objavljen, ali uključuje klauzulu o međusobnoj pomoći kojom se dvije države pozivaju na pružanje vojne pomoći ako jedna od njih bude napadnuta.

Ovaj je pakt izazvao zabrinutost američkih saveznika u istočnoj Aziji – Južne Koreje i Japana. Pjongjang i Seul tehnički su još uvijek u ratu jer je Korejski rat 1950-1953. završio primirjem, a ne mirovnim sporazumom. Više od 50.000 američkih vojnika stacionirano je u Japanu, a gotovo 25.000 raspoređeno je u Južnoj Koreji.

Vjeruje se da bi Rusija mogla iskoristiti ukrajinski upad u Kursk kako bi se pozvala na klauzulu o međusobnoj pomoći iz pakta.

Šta su rekle Rusija i Sjeverna Koreja?

Rusija je ranije demantovala prisutnost sjevernokorejskih trupa na svojoj teritoriji.

Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je novinarima da se “ovo čini kao još jedna lažna vijest”.

Međutim, jedan novinar je tokom samita BRICS-a u četvrtak upitao predsjednika Vladimira Putina o satelitskim snimkama koje pokazuju sjevernokorejske trupe u Rusiji. “Slike su ozbiljna stvar. Ako postoje slike, onda one odražavaju nešto”, odgovorio je Putin.

Nije bilo javnog odgovora Sjeverne Koreje o tome jesu li njene trupe u Rusiji.

SAD, Južna Koreja i Ukrajina su, također, tvrdile da je Sjeverna Koreja isporučila oružje Rusiji, ali su Pjongjang i Moskva to demantovali.

Prema izvještajima ruskih medija, sjevernokorejski ministar vanjskih poslova Choe Son-hui stigao je u utorak u Rusiju. Nije jasno šta će biti na Choeovom dnevnom redu tokom putovanja.

Ako se potvrdi, kako bi raspoređivanje utjecalo na rat u Ukrajini?

Ako se službeno potvrdi prisutnost sjevernokorejskih trupa u Rusiji, Pjongjang bi postao prva vlada koja je službeno poslala svoje vojnike na front.

Do sada su ratovali samo ruski i ukrajinski vojnici. Plaćenici iz cijelog svijeta, posebno iz država južne Azije, pridružili su se svakoj strani, ali ih nisu poslale njihove vlade.

“Zaista, Sjeverna Koreja je sada punopravni učesnik u ukrajinskom ratu i nije više slučaj da podržava Rusiju, isporučujući artiljerijske granate bez ikakvog direktnog uplitanja u sukob”, kaže Edward Howell, predavač međunarodnih odnosa na Univerzitetu u Oxfordu za Al Jazeeru.

Međutim, kaže da to možda neće promijeniti cjelokupnu strategiju Moskve u ratu.

“Posebno s obzirom na to da će Sjevernokorejci, čini se, biti organizovani u svoje vlastite bataljone i imati svoje prevodioce”, kaže Howell, čije se istraživanje fokusira na politiku i međunarodne odnose Sjeverne Koreje, Korejskog poluotoka i istočne Azije.

Raspoređivanje sjevernokorejskih trupa moglo bi promijeniti ravnotežu na bojnom polju tokom rata iscrpljivanja. Od 1. oktobra Rusija je izgubila 654.430 vojnika koji su ubijeni i ranjeni, pokazuju podaci Generalštaba Ukrajinske vojske. Rusija nije saopštila nikakve podatke o žrtvama, ali u izvještaju ruskih medija navodi se da je poginulo više od 71.000 vojnika.

Dok Ukrajina primorava ljude na regrutaciju, Rusima je bilo lakše da je izbjegnu. Tako bi sjevernokorejske trupe mogle dati snagu u brojkama u ratnim naporima Kremlja.

Događaji u Rusiji odvijaju se u pozadini eskalacije tenzija između Sjeverne i Južne Koreje. Tenzije na Korejskom poluotoku su porasle 15. oktobra kada je Sjeverna Koreja digla u zrak puteve koji ga povezuju sa Seulom.

To je uslijedilo nekoliko dana nakon što je Ministarstvo vanjskih poslova Sjeverne Koreje izdalo saopštenje u kojem se navodi da je otkrilo dronove na nebu iznad Pjongjanga i optužilo Južnu Koreju za slanje.

“Ono što zabrinjava je to hoće li, u zamjenu za slanje sjevernokorejskih trupa, Rusija Sjevernoj Koreji pružiti bilo kakvu vojnu tehnologiju koju bi Sjeverna Koreja mogla koristiti u bilo kakvim provokacijama protiv Južne Koreje”, kaže Howell.

Hoće li Zapad dopustiti Ukrajini da upotrijebi dalekometno oružje protiv Rusije?

Putin je upozorio Zapad da ne dopusti Ukrajini da upotrijebi svoje dalekometno oružje protiv Moskve. Putin je nagovijestio odmazdu, potaknuvši strah od velike eskalacije rata.

Tokom briefinga za novinare u ponedjeljak, glasnogovornicu Pentagona Sabrinu Singh jedan novinar je upitao hoće li postojati ograničenja na oružje koje će poslati SAD, a koje Ukrajina može koristiti protiv sjevernokorejskih vojnika.

Singh je rekla da neće, dodajući da su sjevernokorejske snage “učesnici u ratu, pa se bore na tim linijama fronta, a Ukrajinci brane svoju suverenu teritoriju i guraju Ruse nazad”.

“Obavezali smo se Ukrajini da ćemo je nastaviti podržavati sa čim god bude potrebno”, rekla je.

“Mogućnost ukidanja ograničenja na rakete dugog dometa ostaje vjerovatna jer se sve više i više strana uključuje u sukob, a potreba da se poremeti ruska taktika postaje sve hitnija”, zaključio je Howell.

Izvor: Al Jazeera

Reklama