Još šest dana do američkih izbora: Šta kažu ankete, a šta Harris i Trump namjeravaju
Oba predsjednička kandidata prikupljaju podršku u ključnim državama koje bi mogle odlučiti pobjednika.
Ostala je sedmica do izbora u SAD-u, a potpredsjednica Kamala Harris obratila se pristalicama iz Ellipsea u Washingtonu – mjesta gdje se njen protivnik i bivši predsjednik Donald Trump obratio svojim glasačima prije napada na Capitol 6. januara 2021.
U međuvremenu, Trump je bio u Allentownu u Pennsylvaniji, samo dva dana nakon što je komičar na njegovom skupu u New Yorku iznio rasističke komentare o Portoriku, izazvavši salvu kritika.
Nastavite čitati
list of 4 itemsKoga svjetski čelnici preferiraju za predsjednika – Harris ili Trumpa
Vlahović: Trump predstavlja veliku opasnost za SAD i cijeli svijet
Američki muslimani pozvani da glasaju po savjesti na izborima
Šest dana do glasanja 5. novembra oba kandidata, njihovi potpredsjednički kandidati i pristalice pokušavaju skupiti podršku prije dana izbora.
Kako izgleda nova anketa?
Prema posljednjim anketama Reutersa i Ipsosa, prednost Harris u odnosu na Trumpa smanjila se u posljednje vrijeme.
Prema anketi, na nacionalnom nivou ima tijesnu prednost od samo jednog postotnog boda nad Trumpom, 44 naprema 43 posto. Anketa ima marginu pogreške od otprilike tri postotna boda u oba smjera.
Anketa, također, pokazuje da vodstvo Harris konstantno opada od kraja septembra. Prethodna anketa Reutersa i Ipsosa od 16. do 21. oktobra pokazala je da je Harris vodila protiv Trumpom za dva boda.
Odvojena telefonska i online anketa koju je proveo istaknuti američki anketar Rasmussen sugerira da je Harris suočena s izazovom dopadljivosti. Prema istraživanju, 47 posto vjerovatnih glasača u SAD-u gleda na nju pozitivno, a 33 posto ima “veoma” povoljno mišljenje. No, 51 posto na nju gleda negativno, a 44 posto ima “veoma” nepovoljan dojam.
Nacionalne ankete pokazuju da Harris vodi za 1,4 boda, prema programu za praćenje anketa FiveThirtyEight, ponovno, sa mogućnošću greške.
U „swing“ državama, ključnim bojnim poljima koja će vjerovatno odrediti ishod izbora – utrka je još neizvjesnija.
Tih sedam država su Pennsylvania, Sjeverna Karolina, Georgia, Michigan, Arizona, Wisconsin i Nevada.
Dnevna anketa kompanije FiveThirtyEight pokazuje da Harris održava malu prednost u Michiganu i neznatnu prednost u Nevadi i Wisconsinu. U međuvremenu, Trump ima blagu prednost u Pennsylvaniji i značajniju u Sjevernoj Karolini, Arizoni i Georgiji.
U svih sedam država, kandidati su unutar dva boda jedan od drugoga, unutar granica greške, ostavljajući svaku državu neizvjesnom samo nekoliko dana prije konačnog glasanja.
Šta je Kamala Harris radila u nedjelju?
U onome što je njena kampanja predstavljala kao posljednji apel glasačima, Harris je održala govor iz Ellipsea u Washingtonu.
“Trump je proveo deceniju pokušavajući držati američki narod podijeljenim i u strahu jedne od drugih. To je on, ja sam ovdje večeras da kažem da to nismo mi”, rekla je Harris.
Zvaničnik kampanje izjavio je da je masa na skupu Harris premašila 75.000 ljudi, gotovo četiri puta više od početnih procjena.
Harris je, također, podsjetila okupljene da je to bilo mjesto gdje je Trump pokušao “oboriti volju naroda” 6. januara 2021. Tog dana hiljade pristalica tadašnjeg predsjednika upale su u Capitol u pokušaju da ponište njegov izborni poraz, zbog čega su zastupnici pobjegli.
“Večeras ću svima govoriti o izboru i ulozima na ovim izborima”, rekla je Harris.
“Znamo ko je Donald Trump.”
“On je osoba koja je stajala na ovom mjestu prije gotovo četiri godine i poslala naoružanu rulju na Capitol, da obore volju naroda na slobodnim i poštenim izborima.”
Harris je zaključila svoj govor, rekavši biračima da “nisu posuda za planove diktatora”.
“SAD je najveća ideja koju je čovječanstvo ikada osmislilo”, rekla je.
“Za sedam dana imamo moć, svako od vas ima moć, okrenuti stranicu i početi pisati sljedeće poglavlje u najneobičnijoj priči ikad ispričanoj”, dodala je.
Njene pristalice u Washingtonu rekle su da se osjećaju nervozno, jer je do dana izbora ostala još sedmica.
“Jednostavno sam spreman na njenu pobjedu”, rekao je 34-godišnji Bruce Purvis za Al Jazeeru, dodajući kako misli da je kandidatkinja demokrata dobro prošla i da se nije samo predstavila kao protivnik Trumpu.
“Cijenim to što se fokusirala na probleme, a ne samo na nedostatke svog protivnika”, rekao je.
“Najviše mi je stalo do ljudi, a njen fokus na srednju klasu je ono što ju je ostavilo po strani.”
Šta je Donald Trump radio u ponedjeljak?
Trump je počeo svoj skup u Allentownu u Pennsylvaniji kratkom porukom biračima: “Je li vam sada bolje nego prije četiri godine?”. Publika je odgovorila glasnim “Ne”.
“Tražim od vas ponovno uzbuđenje… Osramotili su nas. Kamala nas je osramotila. Ona nema ono što je potrebno. Tražim od vas da ponovno sanjate velike snove.”
Pozvao je svoje pristalice da idućeg utorka “ustanu i kažu Kamali” da je “otpuštena” – što je referenca na to kako Trump završava epizode svoje reality emisije „The Apprentice“.
Tokom svog govora u Allentownu Trump je uključio retoriku usmjerenu na imigrante, u jednom trenutku rekavši da se SAD pretvorio u “ogromnu kantu za smeće” u koju zemlje poput Venecuele šalju svoje kriminalce.
“Zaštitit ćemo naše muškarce, naše žene i našu zemlju”, ustvrdio je.
“Čujemo kako se Donald Trump vraća na svoju završnu poruku, da je Kamala u biti zabrljala [i] da on to može popraviti”, rekao je Al Jazeerin reporter Alan Fisher, izvještavajući iz Allentowna.
“Prošao je kroz mnoge stvari za koje vjeruje da je Harris odgovorna, uključujući inflaciju i ‘invaziju granica’ i rekao je da će sve to završiti prvog dana”, dodao je Fisher.
Prema njegovom mišljenju, Trump je govorio pred masom od 10.000 do 12.000 ljudi, a govoreći o skupu Harris, rekao je da ih “ponekad dovezu autobusom“, a kada je na videosnimku, „koriste umjetnu inteligenciju”.
Trump ima tijesnu prednost nad Harris u Pennsylvaniji, prema anketi FiveThirtyEight.
Šta je sljedeće za kampanje Harris i Trumpa?
Kampanje Kamale Harris u Sjevernoj Karolini, Pennsylvaniji i Wisconsinu
Harris i Trump posjetit će Sjevernu Karolinu – još jednu ključnu državu – u srijedu.
U Sjevernoj Karolini Trump ima značajnu prednost nad Harris.
Manje od sedmice do izbora, Harris je fokusirana na prenošenje poruke u ključnim „swing“ državama. Osim Sjeverne Karoline, posjetit će Pennsylvaniju i Wisconsin.
Međutim, stručnjaci vjeruju da neki od njezinih argumenata, možda, nisu dovoljno uvjerljivi kod sve publike.
Jedna od njenih ključnih poruka je da bi Trumpova pobjeda mogla biti prijetnja demokratiji u SAD-u, a stručnjaci smatraju da to, možda, nije dovoljno uvjerljivo.
“Ne mislim da će argument da je Trump fašista i antidemokrata dirnuti mnoge birače… Kada pogledate podatke, većina Amerikanaca daje prioritet drugim pitanjima. Oko 60 do 70 posto Amerikanaca smatra da je demokratija na neki način ugrožena, ali ako pogledate koja pitanja stavljaju kao najvažnija, koja će dobiti njihov glas, manje od tri posto navodi demokratiju“, kaže Al Jazeeri Thomas Gift, profesor političkih nauka na Londonskoj školi javne politike.
“Ako želi dobiti glasove koji se mijenjaju, morat će se fokusirati na pitanja pobačaja u kojem demokrate imaju značajnu prednost, na ekonomiju, na neki način odbijajući Trumpove optužbe da je trenutna administracija odgovorna za krizu troškova života, na imigraciju, kako bi bila sigurna da može iznijeti uvjerljiv plan, naprimjer, o tome kako će se nositi s izazovima na granici,” dodao je.
Trump u međuvremenu govori da je Harris “napustila porodice u Sjevernoj Karolini”.
“Trump će stati ukraj ovom ludilu kada se vrati u Bijelu kuću. Ima dokazanu evidenciju ekonomskih uspjeha iz svog prvog mandata, a stavit će više novca u džepove ljudi kao 47. predsjednik SAD-a ”, stoji na njegovoj internetskoj stranici.
Također će biti u Wisconsinu gdje će održati skup u Green Bayu. Harris neznatno vodi pred Trumpom u toj državi, prema anketama.