Izbori u BiH: Od ‘visoke politike’ ne čuju se lokalni problemi

U kampanji za ovogodišnje lokalne izbore u Bosni i Hercegovini dominiraju teme iz tzv. visoke politike, a teme od egzistencijalnog značaja za građane gotovo da se i ne spominju.

Analitičari smatraju da teme iz tzv. visoke politike demotiviraju građane da izađu na izbore (Fehim Demir / EPA)

Na lokalnim izborima prevladavaju teme iz tzv. visoke politike. Mnogi će reći: ništa novo. U cijeloj zemlji političari iz svih stranaka glasačima se na lokalnim izborima obraćaju govoreći o temama koje su ponajmanje povezane s problemima lokalne zajednice.

Taj fenomen, kažu sagovornici Al Jazeere, nije uopšte nov, ali sa svakim novim izbornim ciklusom postaje sve frapantniji i uočljiviji.

Nastavite čitati

list of 4 itemsend of list

Politička analitičarka Tanja Topić kaže da je mnogo razloga zašto se taj fenomen neprekidno ponavlja.

„Nije to ništa novo. To je, rekla bih, okvir koji imamo prisutan u posljednjih nekoliko ciklusa na lokalnim izborima. Postavi se taj nacionalni okvir, jer većina političkih aktera smatra da je najprijemčljiviji kod glasača da se podignu nacionalne tenzije, kada se stvori priča o zaštiti entieta i priča o ugroženosti od svih ostalih. Jednostavno se smatralo, dugo vremena, da je to nešto što glasače privlači i da se na osnovu toga dobiva najveći broj glasova“, kaže Topić.

Krivica nije isključivo na političarima

Ipak, krivica nije isključivo na političarima nego dobrim dijelom i na samim glasačima, pojašnjava dalje, koji često nisu u stanju dovoljno osvijestiti i razlikovati karakter lokalnih od opštih izbora.

„I u ovoj kampanji imamo poruke tipa ‘za Srpsku treba imati dušu’, što apsolutno nema nikakve veze sa kanalizacionom i vodovnom mrežom, pristupom vrtićima i sl. Sve su to stvari koje stvaraju zamagljeni demagoški i populistički okvir. Već je to viđeno.

Vidimo i da ove godine u većini političkih stranaka nemamo programe za konkretne lokalne sredine u kojima se obraćaju građanima. S druge strane, imamo građane koji programe ne čitaju, već se ‘upecaju’ za neku poruku koja ih dotakne u tom emotivnom ili nacionalnom sentimentu“, kaže Topić.

Sličnog je mišljenja i politički analitičar Đuro Kozar, koji smatra da bi građani više željeli da se diskutuje o egzistencijalnim pitanjima, a manje o problemima iz tzv. visoke politike.

„Ovogodišnji lokalni izbori još jednom su povrdili da su kandidati više pričali o nekim visokim temama, pa i o nekim vanjskopolitičkim stvarima koje izravno nemaju nikakve veze sa životnim interesima građana u njihovim lokalnim zajednicama. Naime, ljudi u općinama i mjesnim zajednicama žele da se više razgovara o rješavanju njihovih bitnih egzistencijalnih pitanja, a to je poboljšanje zdravstvenog osiguranja, bolji uslovi življenja, izgradnja puteva, zatim unapređenje školstva. Najmanje je bilo zapravo tema iz ovih oblasti.

Jednostavno, političari koji su se kandidovali za ove izbore i kandidati za gradonačelnike i načelnike općina smatrali su da će njihov renome biti više izražen i biti respektiran od birača ako se budu bavili visokom politikom koja zapravo obične ljude u bazi ne zanima“, kaže Kozar.

Sigurnost na lokalnom nivou

Kao frapantan primjer takve kampanje Kozar navodi nedostatak razgovora o sigurnosti na lokalnom nivou.

„Recimo, zašto se sada nije više govorilo o sigurnosnom stanju u mjesnim zajednicama. Zašto je sve manje policije među ljudima, zašto više ne možemo da vidimo pozornika nego samo prolete automobilima kroz mjesnu zajednicu ili općinu, jer policije nema gdje bi trebalo da bude ili zakasni što može biti fatalno. Dakle, ima tema o kojima se moglo više razgovarati, ali, nažalost, nije. No, to nije samo manjkavost ove izborne kampanje, nego se to i ranije događalo. Kada je riječ o lokalnim izborima, neke teme koje su trebale da budu bitne, nažalost nisu bile u prvom planu“, kaže Kozar.

Takva kampanja mnoge će birače demotivisati da se uključe u izborni proces, smatra Topić.

Birači demotivirani

„Mislim da su oni već u dovoljnoj mjeri demotivirani. Ta demotivacija počela je masovnim odlaskom građana iz Bosne i Hercegovine, s jedne strane. Mislim da su tome doprinijeli, više nego bilo šta drugo, opšti izbori 2022. godine za koje se i naknadno utvrdilo da su predstavljali izraz političke korupcije i velikog stepena kontaminiranosti. Ono što će svakako ostati zabilježeno i na ovim lokalnim izborima jeste da će stranački vojnici biti disciplinovani, pogotovo oni koji su na bilo koji način klijantalistički uvezani sa strankama na vlasti, a oni ‘obični smrtnici’ vjerovatno će ostati i dalje u uvjerenju da sam čin glasanja ne može ništa promijeniti“, kaže Topić.

Kozar, također, smatra da teme iz tzv. visoke politike demotivišu ljude od izlaska na izbore.

„Mislim da će mnoge birače koji su, možda, htjeli da izađu na izbore demotivirati, možda neće biti raspoloženi da u nedjelju izađu na birališta i daju svoj glas jer će biti zapravo u dvojbi kome da daju glas, ko je taj od kandidata koji je zaslužio da bude izabran u općinska i gradska vijeća i da li će taj kandidat moći nakon što je cijelo vrijeme pričao o visokoj politici zastupati njihove interese“, zaključuje Kozar.

Izvor: Al Jazeera

Reklama