Šta je istina u navodima da Moskva daje podatke Husima za gađanje zapadnih brodova

Rusija je jedina velesila koja održava bliske odnose sa svim stranama u sukobu u Jemenu, uključujući i Južnjački pokret.

Trenutak kada su specijalne snage grupe Husi zauzele izraelski teretni brod na Crvenom moru (Getty Images)

Moskva – Rusija i dalje šuti o sadržaju izvještaja koji je objavio američki list The Wall Street Journal 24. oktobra, u kojem je navedeno da je Moskva dala podatke jemenskoj grupi Husi kako bi joj pomogla u napadu na zapadne brodove na Crvenom moru.

U izvještaju se tvrdi da je Rusija dostavila ove podatke jemenskoj grupi kako bi Sjedinjene Američke Države ostale angažirane u dešavanjima u regiji te preusmjerile resurse i pažnju sa “razarajućeg” rata koji Rusija vodi u Ukrajini. Navodi se i to da su Husi od oktobra prošle godine počeli napadati brodove koji idu prema Izraelu kako bi pružili podršku Gazi, koristeći pritom ruske satelitske podatke.

Novine su, također, prenijele, pozivajući se na dobro “upućenu osobu”, da su ti podaci preneseni Husima “posredstvom pripadnika Iranske revolucionarne garde”.

Kontradiktorne procjene

Međutim, izvještaj The Wall Street Journala nije sadržavao nikakve informacije o tome kada su ti podaci tačno dostavljeni te jesu li doprinijeli nekom od uspješnih napada na teretne brodove.

Za razliku od ovog izvještaja, koji je gotovo sa sigurnošću tvrdio da postoji ovakva vrsta podrške Husima, izvještaji američkih obavještajnih službi bili su bliži procjenama nego potvrdama. Naveli su da je Rusija, možda, pružila informacije koje su pomogle Husima da izvedu napade na Crvenom moru i time poremetili globalni pomorski promet, ali ne vjeruju da je Moskva zaista poduzela takve korake.

U tom kontekstu, The New York Times je 25. oktobra objavio izvještaj koji je pripremio Julian Barnes, dopisnik lista u Washingtonu, u kojem stoji da su američki dužnosnici saopćili da nisu prikupili nikakve obavještajne informacije koje bi upućivale na to da je Moskva dostavila takve podatke Husima, ali da i dalje postoji mogućnost pružanja takvih informacija.

No, Centralna obavještajna agencija (CIA) vjeruje da ruski predsjednik Vladimir Putin razmišlja o takvom koraku, navodi isti izvor.

Prema novinama, američki dužnosnici su potvrdili da je Moskva pružila jemenskoj grupi nešto oružja i ograničenu pomoć. Sedmicama su govorili o tome da Moskva razmatra mogućnost snabdijevanja Husa projektilima ako Zapad pojača rat u Ukrajini.

Rat informacijama

Istraživač u oblasti međunarodnih odnosa Dmitry Kim kaže da se ove optužbe ne mogu shvatiti ozbiljno, čak ni u formalnom smislu, jer dolaze od američkih dužnosnika čija imena nisu navedena u spomenutim novinama.

“Razlog je razumljiv, a to je pokušaj izbjegavanja odgovornosti ili zahtjeva da se dostave dokazi”, dodao je.

Za Al Jazeeru dodaje da informacije o ruskom dostavljanju podataka grupi Husi nisu uvjerljivi i utemeljeni na stvarnosti, s obzirom na to da, prema njegovim riječima, “glavni saveznik grupe (Teheran) posjeduje takve tehnologije i sposobnosti. Više nije tajna da iranski sateliti ne služe kao ukras u svemiru, već da imaju ulogu, što nije potrebno dodatno objašnjavati”.

Sagovornik smatra da ove optužbe dolaze u kontekstu nastojanja Washingtona da putem medijske mašinerije postigne nekoliko ciljeva, uključujući prikrivanje stalne vojne i finansijske podrške Ukrajini, kao i pripremu terena za dodatne  sankcije protiv Rusije, pod izgovorom da Moskva podržava neprijateljske strane u svijetu i doprinosi destabilizaciji Bliskog Istoka.

Istraživač u oblasti međunarodnih sukoba Fyodor Kuzmin ističe da je prava i konačna meta operacija grupe Husi zapravo Izrael. Međutim, Izrael još nije dao nikakvu izjavu o tom pitanju, direktnu ili indirektnu, koja bi se podudarala s verzijom priče u američkim novinama, što dovodi u pitanje ovakve optužbe.

Kada je riječ o optužbi o isporuci ruskih projektila u Sana'u, sagovornik smatra da je jemenska grupa pokazala posebne sposobnosti u proizvodnji projektila i naprednih bespilotnih letjelica.

“Čak i ako je dio njih imitacija ruskih projektila, to nije dovoljno da se Moskva optuži za isporuku oružja, pogotovo jer je dospjelo u ruke ove grupe nakon što je preuzela kontrolu nad skladištima oružja i vojnim bazama u Jemenu”, dodao je.

No, istraživač Kuzmin naglašava da to ne znači da Rusija neće, u nekim okolnostima, poput prijetnje njenom suverenitetu i teritorijalnom integritetu od Ukrajine uz korištenje zapadnog oružja, koristiti svoje konvencionalne i nekonvencionalne vojne sposobnosti. Također, Rusija bi mogla provesti ono čime je ranije prijetila, a to je podrška protivnicima Zapada određenim oružjem. Ipak, to se neće odnositi na grupu Husi, barem ne javno.

Nastavio je da je situacija o pitanju ove grupe posebno osjetljiva, naročito zbog pokušaja Rusije da privuče naftom bogate zaljevske države na svoju stranu u sukobu sa Zapadom. Osim toga, to uključuje ekonomsku saradnju i ulaganja koja dijelom ostvaruje kroz savez BRICS. Prema tome, mala je vjerovatnoća da će poduzeti korake koji će dovesti do napetosti u odnosima s tim zemljama.

S druge strane, ovaj izuzetak se ne odnosi na Hezbollah, jer ako Izrael proširi opseg svojih napada na Liban, to će vjerojatno dovesti do produbljivanja vojnog odnosa između Irana i Rusije kako bi se Hezbollahu pomoglo u odbrani, rekao je.

Važno je napomenuti da je Rusija jedina velesila koja održava bliske odnose sa svim stranama u sukobu u Jemenu, uključujući i Južnjački pokret.

Iako priznaje Jemensku vladu, Rusija se suzdržala od podrške Rezoluciji Vijeća sigurnosti UN-a br. 2216 u aprilu 2015. godine, koja zabranjuje da se ova grupa podržava oružjem i potvrđuje podršku Vijeća Jemenskoj vladi. Moskva, također, redovno prima predstavnike Husa na konsultacije.

Izvor: Al Jazeera

Reklama