Može li Liz Cheney pomoći kampanji Kamale Harris ili će je ugroziti

Ankete pokazuju da su neki republikanski birači spremni podržati Kamalu Harris, ali bi, također, mogla izgubiti glasove zbog Liz Cheney, bivše republikanske zastupnice u Kongresu.

Harris se nada pridobiti neodlučne republikanske glasače uz pomoć Cheney, kažu analitičari [Jacquelyn Martin / AP]

Dok Kamala Harris, američka potpredsjednica i demokratska kandidatkinja za predsjednicu, obilazi SAD, sa naglaskom na vjerovatno ključne države na bojnom polju uoči izbora 5. novembra, s njom je nekoliko puta bila i jedna „navijačica“ – Liz Cheney, bivša republikanska zastupnica u Kongresu SAD-a iz Wyominga i kćerka bivšeg potpredsjednika Dicka Cheneya.

Demokrate su dugo kritizirale Cheneya zbog njegove uloge u zagovaranju i izvršenju invazije na Irak 2003. godine na osnovi za koju se kasnije pokazalo da je lažna.

Liz Cheney je, također, tokom svoje karijere prigrlila očevo neokonzervativno nasljeđe.

Ipak, zajedničko neprijateljstvo prema Donaldu Trumpu, bivšem predsjedniku i kandidatu Republikanske stranke za predsjednika, dovelo je Cheney u tabor Kamale Harris. Njoj su se pridružili mnogi istaknuti republikanci stare škole u kritiziranju Trumpa i podršci Harris.

No, šta od toga ima Harris? Može li joj entuzijastična podrška Liz Cheney pomoći da pridobije republikanske birače? Ili bi to moglo naštetiti njenim izgledima?

Kako Cheney podržava Harris?

Proteklih sedmica su Harris i Cheney zajednički održale niz događaja u gradskim vijećnicama u vitalnim državama Pennsylvaniji, Michiganu i Wisconsinu, pod sloganom “Država iznad zabave”. Harris i Trumpa dijeli manje od jednog postotnog boda u svakoj od te tri savezne države.

Cheney je bila žestoki kritičar Trumpa i podržala je drugi opoziv bivšeg predsjednika nakon napada na američki Capitol 6. januara 2021.

“Znam da je najkonzervativnije od svih konzervativnih načela biti vjeran Ustavu”, rekla je Cheney na nedavnom skupu. “Morate u ovoj utrci izabrati između nekoga ko je bio vjeran Ustavu i ko će mu biti vjeran i Donalda Trumpa, čije se ponašanje ne može predvidjeti. Gledali smo šta je radio nakon prošlih izbora i šta je napravio 6. januara [2021. godine].”

Na događaju u Wisconsinu rekla je: “Gledam kako su naši predsjednici radili, čak i onda kada je bilo predsjednika s kojima se nismo slagali o nekim pitanjima. Oni su poštovali Ustav.”

Harris je Trumpa okarakterizirala kao nekoga ko je nedorastao ulozi predsjednika.

“Donald Trump je sumnjiv čovjek, ali posljedice toga što je američki predsjednik bile bi brutalno ozbiljne”, rekla je Harris.

Koji se glasači još mogu pridobiti?

Nedavna anketa Washington Posta i Schar Schoola provedena između 30. septembra i 15. oktobra pokazala je da je 74 posto birača u ključnim državama već odlučilo za koga će glasati. No, preostalih 26 posto birača još je neodlučno.

Očekuje se da će sedam tih država – poznatih i kao „swing“ države – odrediti ishod izbora. Nevada, Arizona, Wisconsin, Michigan, Pennsylvania, Georgia i Sjeverna Karolina, gdje su Harris i Trump gotovo rame uz rame, zajedno imaju 93 elektorska glasa, a to je trećina od 270 glasova potrebnih za pobjedu na Elektorskom koledžu od 538 članova i, dakle, na izborima.

Harris se nada pridobiti neodlučne republikanske glasače uz pomoć Cheney, kažu analitičari.

“Ako ste Demokratska stranka, još pokušavate slijediti strategiju maksimiziranja broja glasova, a to znači proširiti svoje puteve do pobjede”, rekao je za Al Jazeeru Adolphus Belk, profesor političkih nauka i afroameričkih studija na Univerzitetu Winthrop. “Posebno u mjestima kao što su Pennsylvania, Ohio, Wisconsin i Michigan, gdje postoje neki republikanski glasači koji su podržali Trumpa 2016, ali sada ozbiljno razmišljaju o glasanju za demokrate.”

Pobuna Trumpovih pristalica 6. januara 2021. na Capitolu i često zbunjujući stavovi bivšeg predsjednika o pravima žena (preuzeo je zasluge za ukidanje presude Vrhovnog suda koja je garantirala pravo na pobačaj, ali je, također, sugerirao da će se protiviti nacionalnoj zabrani pobačaja), neka su od pitanja zbog kojih su neki republikanski birači oprezni u pogledu drugog Trumpovog mandata, kažu analitičari.

Može li podrška Cheney pomoći Harris da pobijedi na izborima?

Postoje neki dokazi koji sugeriraju da bi strategija Harris u izgradnje dvostranačke koalicije sa republikancima protiv Trumpa mogla pomoći njenoj kampanji.

Prema nedavnoj anketi The New York Timesa i Siene, devet posto republikanskih birača na nacionalnom nivou reklo je da bi glasalo za Harris. Još važnije, posebna anketa The Wall Street Journala u drugoj sedmici oktobra pokazala je da u Arizoni, gdje su Trump i Harris izjednačeni u mrtvoj utrci, osam posto republikanaca želi glasati za Harris.

Belk napominje da strategija Harris – Cheney nije ništa novo za Demokratsku stranku. To je dio centrističke igre koja je proizašla iz Vijeća demokratskog vodstva (DLC) koje je 1985. godine osnovalo nekoliko visokorangiranih demokrata, uključujući tadašnjeg guvernera i budućeg predsjednika Billa Clintona. Iako je posljednja aktivna godina DLC-a bila 2011, metode su ostale iste.

“Oni (DLC) vjeruju da je put prema naprijed bio u umjerenosti, da maksimizirate svoje glasove pomjeranjem više prema centru po onim pitanjima koja su republikanci koristili da vas kazne na predsjedničkim izborima”, objasnio je Belk.

“Mislim da tim Harris – Cheney želi natjerati određene republikance, uključujući bivše članove Trumpove administracije, da signaliziraju onim republikanskim glasačima koji razmišljaju da glasaju za Harris, ali možda oklijevaju, da kažu tim ljudima da je uredu napraviti takav izbor.”

Iako je Trump porazio suparnike na republikanskim predizborima, još je postojao značajan broj republikanskih glasača koji su podržali bivšu ambasadoricu u UN-u Nikki Haley i Chrisa Christieja, bivšeg guvernera New Jerseya, primijetio je Belk. Ti glasači bili su visokoobrazovani i obično s fakultetskom diplomom, koji su politički umjereni.

Kada su razlike između Trumpa i Harris tako male kao što su trenutno – manje od jednog postotnog boda dijeli ih u Pennsylvaniji, Michiganu, Wisconsinu i Nevadi – nekoliko hiljada republikanskih glasova moglo bi napraviti veliku razliku u korist potpredsjednice.

“Oni traže glasove Nikki Haley. Zato idu na Fox”, rekao je Belk, misleći na intervju Kamale Harris za Fox News s Bretom Baierom 16. oktobra.

Fox je omiljen među konzervativnim biračima.

No, može li Cheney na kraju ugroziti Harris?

Godinama je ime Chaney povezano s vanjskopolitičkim debaklima Bushove administracije. To posebno vrijedi za arapsko-američke i muslimanske birače, čije su zajednice bile direktnije pogođene ratom u Iraku i rastućom islamofobijom u SAD-u.

Neki analitičari vjeruju da Harris riskira da udalji te glasače – od kojih su mnogi već ljuti na nju zbog nepokolebljive podrške Bidenove administracije izraelskom ratu protiv Gaze – tako što ističe svoj odnos s Cheney.

“Postoji niz liberalnih i progresivnih demokrata koji negoduju zbog Dicka i Liz Cheney”, priznaje Belk.

U normalnim okolnostima, rekao je, to možda i ne bi bio veliki problem za Harris.

“Način na koji ta strategija maksimiziranja glasova funkcionira jeste da oni i misle da, ako ste liberalni, progresivni demokrata, mi smo vam kao jedina opcija”, rekao je. “A, ako ste zaista konzervativni Trumpov republikanac, znamo da nećete doći nama, ali možemo dovesti te ljude u sredinu jer nas je više.”

Ipak, ovaj put dovoljno arapsko-američkih i muslimanskih birača signalizira da za njih demokrate nisu jedini izbor, zbog Gaze.

Prošlog mjeseca, anketa Vijeća za američko-islamske odnose (CAIR) pokazala je da je u Michiganu, domu velike arapsko-američke zajednice i važnoj državi na bojnom polju, 40 posto muslimanskih birača podržalo Jill Stein iz Zelene stranke. Donald Trump je dobio 18 posto podrške, a 12 posto birača podržalo je Harris.

U anketi Arab Newsa i YouGova objavljenoj početkom ove sedmice, Trump zapravo vodi ispred Harris sa 45 naprema 43 posto među ključnom demografskom grupom na nacionalnom nivou.

To bi, također, moglo utjecati na ukupnu podršku koju Harris dobiva od Afroamerikanaca.

Prema Pew Researchu, Afroamerikanci čine 20 posto muslimanske populacije u SAD-u.

Nedavna nacionalna anketa New York Timesa i Siena Collegea otkrila je da 70 posto afroameričkih muških glasača podržava Harris, dok je 2020. godine Bidena podržavalo 85 posto.

Ukratko, Belk je rekao da se kampanja Harris suočava s teškim izborima.

“Dakle, to je jednom rukom pomoć [za Gazu], a drugom u bombama. Administracija je pokušala izvršiti određeni pritisak na [izraelskog premijera Benjamina] Netanyahua, ali on ne popušta tim pritiscima”, rekao je Belk. “Taj sukob traje već više od godinu i naizgled se proširio na druge nacionalne države u regiji. Dakle, to je bio veliki problem za ovu administraciju.”

Izvor: Al Jazeera

Reklama