Počinje zimska sezona letenja: Koje destinacije nude balkanski aerodromi?
Ukupno 22 komercijalna aerodroma bivše Jugoslavije u 2023. godini opslužila 32,5 miliona putnika, što je povećanje od 15 posto u odnosu na godinu ranije. Mogu li do kraja godine premašiti tu brojku?
Pred nama je zimska sezona. U sektoru civilne avijacije ona počinje u sedmici pomjeranja sata i ove godine to događa u subotu, 27. oktobra. Zimski red letenja širom svijeta će trajati do 29. marta naredne godine. Za aviokompanije i aerodrome je to period usporenog poslovanja sa bitno manjim brojem letova i registrovanim prometom. Nacionalne kompanije u regiji su već objavile svoje planove za ovaj period.
Crnogorski Air Montenegro je napravio tek minimalne izmjene u odnosu na prošlu zimsku sezonu. Novina je uvođenje letova iz Podgorice za Frankfurt od 14. decembra sa dvije nedjeljne rotacije. Ukupno su planirali obaviti 1.320 letova sa ponuđenih 153.120 mjesta za putnike. Ova kompanija će iz Podgorice letjeti za šest gradova sa ukupno 25 rotacija, te iz Tivta za Beograd i Istanbul sa po sedam sedmičnih rotacija.
Nastavite čitati
list of 4 itemsPrvi nadzvučni let civilnog aviona još od Concordea
Snažne turbulencije pogodile Lufthansin let za Frankfurt, 11 povrijeđenih
Pucano na putnički avion u Haitiju, aerodrom u Port-au-Princeu obustavio letove
Hrvatska nacionalna kompanija Croatia Airlines će također napraviti manje izmjene. Uopšte neće biti promjena u broju letova i destinacija, nego će se prilagoditi odabrani broj destinacija sa primorskih aerodroma. Za sada se zna da je planirano obaviti 9.261 redovni let sa 999.372 sjedišta za prodaju. To je povećanje od 1,4 posto u odnosu na prošlu godinu. Razlog je uvođenja novog A220-300 aviona uz očekivanje da će u flotu do kraja godine doći i drugi. Iz svoje primarne baze u Zagrebu će kompanija letjeti za 17 destinacija sa 191 ili 192 sedmična leta. Iz Splita za sedam destinacija sa 48 ili 49 sedmičnih letova. Iz Dubrovnika su planirane dvije destinacije. Uz 22 sedmične rotacije za Zagreb, planirana su i dva leta za Frankfurt. Iz Osijeka i Rijeke će se letjeti dva puta sedmično za Minhen, kao i iz Zadra od 13. januara. Pula gubi letove za Cirih, ali će biti povezana sa Zagrebom, kao i ostali aerodromi Hrvatske zbog finansiranih letova javnim novcem (PSO).
AirSerbia uvodi značajan broj promjena s obzirom da uvodi i nove avione u saobraćaj i nove linije, prije svega interkontinentalne. Portal Zamaaero je u svojoj uporednoj analizi jedne sedmice u decembru prošle i ove godine utvrdio da će biti manje sedam letova. U međuvremenu je AirSerbia najavila dolazak i uvođenje u flotu četvrtog širokotrupnog (sa tri reda sjedišta u kabini i dva prolaza između) aviona A330-200. To će od kraja novembra imati znatnog utjecaja na broj novih linija i kapacitete sjedišta. Stigao je i prvi E195 koji će samo u novembru će prema procjenama Ex-YU Aviation News portala obaviti 69 rotacija. No za ovu kompaniju je nezahvalno prognozirati s obzirom da ljudi izvan nje najavljuju letove. Poput najava za Havanu, Kairo i Baku predsjednika Srbije Aleksandra Vučića ili ambasadora u Južnoj Koreji letova za Seul. Najavljivani su i letovi za Toronto i Miami. U svakom slučaju, prošlogodišnja 61 destinacija će biti premašena, kao i 443 sedmične rotacije. U Nišu kompanija zadržava po dva sedmična leta za Beograd, Istanbul, Keln, Ljubljanu i Frankfurt Han, kao i iz Kraljeva za Istanbul.
Linije podložne izmjenama
Bitno je napomenuti da su spomenuti samo planirani redovni letovi, ali ne i čarter linije koje se uvode po potrebi sportskih ekipa, ekskurzija i putničkih agencija. Svakako da su podložne izmjenama i redovne linije. Zbog svega je neozbiljno prognozirati i cijelu zimsku sezonu za beogradski aerodrom „Nikola Tesla“. On je prema službenim podacima do kraja septembra opslužio 6.425.639 putnika i do kraja godine se predviđa ukupno 8,5 miliona prevezenih putnika.
Zagrebački aerodrom „Franjo Tuđman“ će predstojeće zimske sezone imati povećanje letova Ryanaira. Sedmično će ova irska niskobudžetna kompanija u Zagrebu imati 67 letova ili devet više nego lani, a tokom novogodišnjih praznika između 81 i 97 sedmičnih letova. Za sada je poznato i povećanje letova kompanija Aegean Airlines iz Atine, Pegagus iz Istanbula, Air France iz Pariza, Lufthansa iz Frankfurta i Eurowings iz Štutgarta. Zvanični podaci aerodroma govore o 3.265.295 prevezenih putnika do kraja septembra, pa bi do kraja godine mogao dostići i 4,3 miliona putnika.
Najveće povećanje se prognozira Sarajevu. Podloge za takvu procjenu su već poznate destinacije. Ukupno 22 u 14 zemalja na koje će letjeti 16 različitih kompanija. Nova destinacija je Rim kojega će od 29. oktobra sa Sarajevom spajati Wizz Air. Doduše, postoji i jedna linija koja će se ukinuti nakon 28. novembra, a to je Skoplje. Ipak, ovaj aerodrom će imati 236 povratnih letova sa 752.870 ponuđenih sjedišta. Ti podaci govore da je povećan broj letova za 32,6 posto i broj ponuđenih sjedišta za čak 55,1 posto.
Zahid Krkić, koji održava blog-stranicu Bosnia and Herzegovina Aviation News, dva turska prijevoznika – Pegasus (128.350) i Turkish (99.660) izdvaja kao kompanije sa najvećim brojem ponuđenih mjesta, a potom slijede Ryanair (88.830) i Wizz Air (70.530). U odnosu na prošlu zimsku sezonu, broj letova za Sarajevo povećavaju Turkish, Pegasus, A-jet, Eurowings (za Keln), Swiss Air Lines, a novi prijevoznici su Ryanair na pet linija i SunExpress na dvije. Ovome treba dodati i skoro objavljivanje rezultata Javnog poziva za subvencionisanje aviolinija od strane Turističke zajednice Kantona Sarajevo. To će još dodatno uvećati brojeve letova i putnika, ali je pitanje kada – u ovoj zimskoj ili vjerovatnije u narednoj ljetnoj sezoni.
Od preostalih aerodroma u Bosni i Hercegovini Mostar će zabilježiti rast prometa, s obzirom da prošle zimske sezone nije imao redovnog saobraćaja, dok će Banja Luka i Tuzla trpiti dalju stagnaciju. Zabrinjava najava ponovnog vraćanja naplate putničkih taksi od strane Direkcije za civilnu avijaciju (BHDCA), zbog čega su već Ryanair i Wizz Air napuštali aerodrome i zatvarali baze.
Značajan rast u Prištini, blagi u Podgorici
Aerodrom „Adem Jašari“ u Prištini će osjetno povećati broj letova i putnika. Edelweiss u odnosu na prošlu sezonu uvodi tri dodatna leta, Chair dodaje dva leta za Cirih i čak sedam za Bazel, Austrian Airlines će povećati ponudu za Beč za tri sedmična leta. Norwegian uvodi dodatni let iz Osla, a značajnije povećanje na nekoliko linija najavljuje EasyJet.
Blagi rast prometa se očekuje i na aerodromu u Podgorici. Broj letova povećava Turkish, koji će uvesti četiri dodatna sedmična leta u odnosu na prošlu sezonu. Wizz Air je dodao jedan sedmični let, dok će najviše „rezati“ Ryanair koji za razliku od prošle sezone neće letjeti za Berlin, Krakov i Gdanjsk, ali će povećati broj letova za London. Smanjenje prometa je najavio i Pegasus.
Pred ljubljanskim aerodromom „Jože Pučnik“ je izazovna sezona. Nekoliko kompanija je najavilo prekid ili smanjenje operacija za Ljubljanu – British Airways iz Londona, Wizz je još u februaru ukinuo letove iz Londona, dok Air Baltic neće pokrenuti najavljene letove iz Rige. Ex-YU Aviation News predviđa da će nivo kapaciteta ljubljanskog aerodroma opasti u novembru za 9,5 posto, u decembru za sedam, u januaru za 1,8 te potom u februaru za 7,6 i u martu za 2,1 posto.
Ukupno 22 komercijalna aerodroma bivše Jugoslavije u 2023. godini opslužila 32,5 miliona putnika, što je povećanje od 15 posto u odnosu na godinu ranije.