Zašto Izrael napada sjever Gaze barel-bombama
Barel-bombe zapravo su metalni rezervoari u obliku buradi, kontejnera za cement ili cilindra, koji se pune visokoeksplozivnim materijalima i gorivom kako bi izazvale požar pri padu, uz dodatak metalnih krhotina i eksera.
Palestinski mediji navode da je izraelska vojska bacila eksplozivnu burad (barel-bombe) na stambena naselja u sjevernom dijelu Pojasa Gaze, što je dovelo do snažne eksplozije i izazivalo podrhtavanje tla koje su osjetili stanovnici grada Gaze.
Dopisnik Al Jazeere izvijestio je da su izraelski avioni bacali barel-bombe na stambena naselja u sjevernom dijelu Gaze.
Nastavite čitati
list of 4 itemsLibanski drevni grad Baalbek na meti izraelskih napada
Zapadni mediji i prikrivanje izraelskih zločina | Opservatorij Specijal
Motaz Azaiza: Ljudi u Bosni vole Palestinu više od samih Palestinaca | Recite Al Jazeeri
Barel-bombe, kako navode vojni stručnjaci, zapravo su metalni rezervoari u obliku buradi, kontejnera za cement ili metalnog cilindra, koji se pune visokoeksplozivnim materijalima i gorivom kako bi izazvale požar pri padu, uz dodatak metalnih krhotina i eksera, a radijus njihovog eksplozivnog djelovanja može doseći i do 250 metara.
Izrael i barel-bombe
Vojni i strateški stručnjak Hatem al-Falahi rekao je da je Izrael bio jedna od prvih zemalja koja je upotrijebila barel-bombe 1948. godine, kada je tokom Nakbe bombardirao grad Saffuriyu u Galileji (na sjeveru okupirane Palestine) s tri barel-bombe. Napadi su izazvali veliki strah kod stanovnika sela koje je u potpunosti uništeno.
Al-Falahi je dodao da su, zatim, Sjedinjene Američke Države koristile barel-bombe 1968. u Vijetnamskom ratu s ciljem da spale velike šumske površine.
Nakon izbijanja revolucije u Siriji 2011. godine, sirijski režim je u velikoj mjeri proširio upotrebu tih bombi, bacivši oko 82.000 barel-bombi u periodu između 2012. i 2021. godine, što je dovelo do velikog razaranja u mnogim sirijskim gradovima.
Zbog razornog učinka te vrste bombi Vijeće sigurnosti je usvojilo rezoluciju broj 2139 u 2014. godini, kojom se osuđuje upotreba barel-bombi kao terorističkog i nedozvoljenog oružja te se naglašava da se ne može koristiti na ovako nasumičan način koji dovodi do velikih razaranja.
Izraelski ciljevi
Posljednji napadi barel-bombama, koje je izvela izraelska vojska nisu bili prvi takav slučaj prilikom gađanja Pojasa Gaze. Izraelska vojska je ranije postavljala eksplozivnu burad u nekoliko naselja koje je zatim detonirala daljinskim upravljanjem. Međutim, ono što je novo u ovim napadima jeste da su avioni bacali barel-bombe nasumično na stambene četvrti.
Osama Khaled, istraživač specijaliziran za vojna i sigurnosna pitanja, navodi niz ciljeva koji su potaknuli Izrael da pribjegne korištenju tog oružja u ratu koji vodi protiv Pojasa Gaze od 7. oktobra 2023. godine, a neki od njih su:
- Izraelska vojska vjeruje da joj barel-bombe štede vrijeme i trud potreban za napredovanje na terenu, jer uništavaju čitave stambene blokove duž ruta kojima izraelske snage napreduju.
- Snage koje napreduju na taj način eliminiraju sve ljudske i infrastrukturne prijetnje koje bi mogle ometati njihov napredak, poput rizika od direktne borbe, koju vojne snage izbjegavaju, jer bi ih to moglo uvući u žestok okršaj koji im može nanijeti velike gubitke.
- Na taj način štede na drugim vrstama municije i čuvaju ih za bitke u kojima mogu biti presudnije za ishod borbenih akcija.
- Izraelska okupacija na taj način želi utjecati na svijest stanovništva u Pojasu Gaze i slomiti podršku građana otporu kroz masovno razaranje i ubijanje velikog broja žrtava.
Mehanizam djelovanja
Barel-bombe su opremljene pogonskim propelerom na stražnjem dijelu i mehaničkim detonatorom na prednjem dijelu. Svako bure može nositi između 200 i 300 kilograma eksploziva, a ispuštaju ih borbeni avioni ili helikopteri. Barel-bombe nasumično padaju na ciljana mjesta, uzrokujući maksimalnu štetu u zoni pada.
Al-Falahi kaže da Izrael danas ponovno koristi barel-bombe jer su jeftinije od konvencionalne municije, a istovremeno imaju snažan učinak i ogromnu razornu moć. Njihova upotreba zahtijeva samo zračnu nadmoć na bojištima, što Izrael posjeduje.
Dodao je da izraelska strategija korištenja barel-bombi ima za cilj prisiliti stanovnike sjeverne Gaze da napuste svoje domove, a to čini na način da izaziva što veći mogući nivo razaranja i ubijanja.
Vojni stručnjak zaključuje da je upotreba barel-bombi novi zločin koji se može pridodati ranijim zločinima izraelske okupacije u Gazi u posljednjem razdoblju. Upotreba te vrste bombi predstavlja kršenje međunarodnih zakona i propisa te teroristički čin koji vodi ka genocidu nad stanovnicima Pojasa Gaze.
Uz podršku Sjedinjenih Američkih Država i zapadnih saveznika Izrael više od godinu dana vodi razorni rat u Pojasu Gaze, koji je do sada za sobom ostavio više od 143.000 ubijenih i ranjenih Palestinaca, većinom žena i djece. Više od 10.000 osoba se vodi kao nestalo, usred masovnog razaranja i gladi koja je odnijela živote desetaka djece i starijih osoba, u jednoj od najgorih humanitarnih katastrofa u svijetu.