Zašto ‘Petorka iz Central Parka’ tuži Trumpa

U nedavnim komentarima bivši predsjednik je pokušao opravdati pozivanje na pogubljenje petorice mladića 1989. godine, lažno tvrdeći da su priznali krivicu. Uprkos naknadnom poništenju osuda, Trump se nikada nije izvinio.

'Petorka iz Central Parka' pridružila se velečasnom Al Sharptonu tokom Demokratske nacionalne konvencije [Charles Rex Arbogast / AP]

Godine 1990. petorica tinejdžera – Kevin Richardson (14), Raymond Santana (14), Antron McCray (15), Yusef Salaam (15) i Korey Wise (16), Afroamerikanci i Latinoamerikanci koji su postali poznati kao “Petorka iz Central Parka” [Central Park Five] – pogrešno su osuđeni za napad i silovanje žene koja je džogirala. Trisha Meili, 28-godišnja bjelkinja bila je u komi 12 dana nakon što se dogodio napad u aprilu 1989. godine.

Naknadno oslobođeni krivice, njih petorica (koji su sada u 50-im) našli su se usred još jedne pravne bitke: u ponedjeljak su podnijeli tužbu u Pennsylvaniji, optužujući bivšeg predsjednika Donalda Trumpa za „lažne izjave i klevetu“ tokom predsjedničke debate s potpredsjednicom Kamalom Harris. Trump je republikanski kandidat na novembarskim izborima, dok je Harris kandidatkinja Demokratske stranke.

To je najnovije poglavlje u dugotrajnoj sagi koja uključuje “Petorku iz Central Parka” (sada poznatu i kao “Oslobođena petorka”) i Trumpa koji je nekada pozivao na njihovo pogubljenje u zloglasnoj seriji oglasa.

Šta je razlog najnovije tužbe, kako je Trumpova kampanja odgovorila i kakva je Trumpova historija s “Petorkom iz Central Parka”?

Zašto ‘Petorka iz Central Parka’ tuži Trumpa?

Na septembarskoj debati Trump je rekao da su tinejdžeri u vrijeme ispitivanja 1989. godine “priznali – izjasnili su se krivim”. “I ja sam rekao: Ako su se izjasnili krivim, ozbiljno su povrijedili osobu, na kraju su je i ubili.”

Međutim, u napadu 1989. godine niko nije ubijen. Meili je bila teško pretučena, u komi i još se suočava s dugoročnim posljedicama napada, ali je preživjela.

Trump je, također, pogriješio u svojoj tvrdnji da se “Petorka iz Central Parka” izjasnila krivom: tokom suđenja, svi su insistirali da su nevini, što su i njihovi advokati istakli u svojoj tužbi.

U tužbi se navodi da su Trumpovi komentari tokom debate dati “nepažljivo” i “s nepromišljenim zanemarivanjem njihove neistinitosti”.

Četvorica od “Petorice iz Central Parka” su izjavila policiji da su bili uključeni u napad. Ali mnogi pravni stručnjaci su optužili ispitivače u to vrijeme da su petoricu mladića stavili pod pritisak i na taj način, prisilili četvoricu od njih da lažno priznaju napad i silovanje Meili. Kažnjeni su sa šest do 13 godina zatvora.

Godine 2002. “Petorka iz Central Parka” je oslobođena krivice nakon što je Matias Reyes, osuđeni serijski silovatelj koji je već služio doživotnu kaznu za nepovezane zločine, priznao napad na Meili.

Reyesov DNK-a poklapao se s dokazima prikupljenim na mjestu zločina, što je navelo sudiju Charlesa J. Tejada iz Vrhovnog suda države New York da odobri zahtjev za poništavanje osude. Godine 2014. petorica muškaraca tužila su grad New York u građanskoj parnici. Grad je pristao na nagodbu vrijednu 41 milion dolara. Dvije godine kasnije, dodijeljeno im je dodatnih 3,9 miliona dolara u nagodbi Državnog suda New Yorka.

Kakva je Trumpova historija s ‘Petorkom iz Central Parka’?

Napad na Meili izazvao je ogorčenje i bijes: pronađena je gola sa začepljenim ustima, lobanja joj je bila slomljena, a lijevo oko izbačeno iz duplje.

Usred velikog fokusa medija na slučaj, Trump je u The New York Timesu, The Daily Newsu, The New York Postu i New York Newsdayu objavio oglase na cijeloj stranici od 600 riječi sa svojim potpisom, zalažući se za ponovno uvođenje smrtne kazne.

Naslov u oglasima je bio: „Vratite smrtnu kaznu. Vratite našu policiju!”

U oglasima je pisalo: „Želim da mrzim ove pljačkaše i ubice. Treba ih natjerati da pate kad već ubijaju, treba ih pogubiti za zločine. Oni moraju služiti kao primjer kako bi drugi dobro razmislili prije nego što počine zločin ili čin nasilja”.

Uprkos naknadnom poništenju njihovih osuda, Trump se nikada nije izvinio za te oglase.

Kako je Trumpova kampanja odgovorila na novu tužbu?

Shanin Specter, advokat tužitelja, rekao je u izjavi da su im Trumpovi komentari “napravili štetu u lažnom svjetlu i namjerno im nanijeli emocionalnu bol”.

U izjavi je glasnogovornik Trumpove kampanje Steven Cheung nazvao tužbu “samo još jednom neozbiljnom tužbom za miješanje u izbore”. Tvrdio je da je tužba imala za cilj odvratiti “američki narod od opasno liberalne agende Kamale Harris i neuspjele kampanje”.

„Pravni napori saveznika lažljive Kamale da se umiješaju u izbore ne vode nikuda i predsjednik Trump dominira dok maršira prema historijskoj pobjedi za američki narod 5. novembra“, izjavio je Cheung, pozivajući se na datum izbora.

Može li tužba utjecati na Trumpovu kampanju?

U nedavnoj septembarskoj predsjedničkoj debati i na Demokratskoj nacionalnoj konvenciji u augustu Harris i njene pristalice nastavili su prozivati Trumpa zbog njegovih stavova u vezi s “Petorkom iz Central Parka”.

Na Konvenciji je aktivist za građanska prava Al Sharpton doveo “Petorku iz Central Parka” na pozornicu da govore protiv Trumpa.

“Potrošio je malo bogatstvo na oglase preko cijele stranice, koji su pozivali na pogubljenje petorice nevinih mladih tinejdžera”, rekao je Sharpton.

“Četrdeset peti predsjednik je htio da budemo mrtvi”, rekao je Yusef Salaam na Konvenciji, misleći na Trumpa. “Danas smo oslobođeni krivice jer je stvarni počinitelj priznao i DNK je to dokazao. Trump i dalje kaže da ostaje pri prvobitnoj osudi. Radije odbacuje naučne dokaze, nego da prizna da je pogriješio.”

U septembarskoj debati Harris je kritikovala Trumpa zbog oglasa na cijeloj stranici.

“Sjetimo se: ovo je ista osoba koja je objavila oglas na cijeloj stranici u The New York Timesu, pozivajući na egzekuciju ‘Petorke iz Central Parka’, pet tamnoputih i latino dječaka koji su bili nevini. Objavio je oglas na cijeloj stranici, pozivajući na njihovu egzekuciju”, izjavila je Harris. “Mislim da američki narod želi bolje.”

Ipak, Trump je mjesecima bilježio rekordne nivoe podrške među afroametičkim biračima. Očigledno je da ta podrška nije bila narušena kritikama Kamale Harris kao i njene kampanje. Harris, također, ima niži rejting od prethodnih kandidata Demokratske stranke među Latinoamerikancima.

Izvor: Al Jazeera

Reklama