Zašto je Trump optužio britanske laburiste za miješanje u izbore?
Američki predsjednički kandidat podnio je tužbu protiv vladajuće stranke Ujedinjenog Kraljevstva zbog uplitanja u izbore, što je izazvalo zabrinutost oko bilateralnih veza dugogodišnjih saveznika ako Trump pobijedi.
Američki republikanski kandidat Donald Trump podnio je tužbu tražeći hitnu istragu o “očiglednom stranom miješanju” britanskih dužnosnika u predstojeće predsjedničke izbore, koji će biti održani 5. novembra.
U pismu poslanom američkoj Saveznoj izbornoj komisiji (FEC), Trumpov advokat u kampanji Gary Lawkowski optužio je vladajuću Laburističku stranku u Velikoj Britaniji za slanje viših savjetnika i dužnosnika u američke neodlučne države kao podršku njegovoj suparnici iz Demokratske stranke, Kamali Harris.
Nastavite čitati
list of 4 itemsDonaldu Trumpu potvrđena osuđujuća presuda
Johnson teškom mukom dobio podršku u Zastupničkom domu
Sudija u New Yorku zakazao izricanje presude Trumpu
“Kako bismo zaštitili našu demokratiju od nezakonitog stranog utjecaja, imperativ je da Savezna izborna komisija […] odmah istraži ovu stvar”, stoji u pritužbi.
Iako je britanski laburistički premijer Keir Starmer odbacio tvrdnje, incident bi mogao zategnuti odnose između SAD-a i njihovih najbližih saveznika u slučaju da Trump pobijedi na neizvjesnim izborima, kažu analitičari.
Koje su optužbe?
U žalbi je citirana sada izbrisana objava na LinkedInu Sofije Patel, šefice operacija Laburističke stranke, koja je pitala bi li iko bio voljan otputovati u SAD kako bi “pomogao našim prijateljima preko bare da izaberu svoju prvu predsjednicu”.
“Pokažimo tim Jenkijima kako pobijediti na izborima”, napisala je.
Patel je također kazala da gotovo 100 sadašnjih i bivših stranačkih dužnosnika putuje u neodlučne države, uključujući Sjevernu Karolinu, Nevadu, Pennsylvaniju i Virginiju, te dodala da ima još 10 slobodnih mjesta, obećavši da će “srediti smještaj”.
U pismu FEC-u također se citira izvještaj The Washington Posta u kom se navodi da su “stratezi povezani s britanskom Laburističkom strankom nudili savjete Kamali Harris o tome kako vratiti nezadovoljne glasače i voditi pobjedničku kampanju lijevog centra.”
Telegraph je izvijestio da su “Morgan McSweeney, šef kabineta premijera, i Matthew Doyle, direktor komunikacija, prisustvovali konvenciji u Chicagu i sastali se s predizbornim timom Kamale Harris”, dodaje se u pritužbi.
Kako je Laburistička stranka odgovorila?
Premijer Ujedinjenog Kraljevstva rekao je da stranački dužnosnici volontiraju za Harris “u svoje slobodno vrijeme”.
“Laburistička stranka… volonteri, išli su na gotovo sve izbore. Rade to u svoje slobodno vrijeme, rade to kao volonteri, borave […] s drugim volonterima tamo”, rekao je Starmer.
“To je ono što su radili na prethodnim izborima, to je ono što rade na ovim izborima i to je stvarno jednostavno.”
Rade li laburisti nešto protuzakonito?
Financira li Laburistička stranka te aktivnosti ključno je za utvrđivanje je li bilo nezakonitosti.
Prema federalnom zakonu, stranim državljanima je zabranjeno “direktno ili indirektno” davati “doprinos ili donaciju novca ili druge vrijednosti, ili davati izričito ili prešutno obećanje da će dati prilog ili donaciju, u vezi sa saveznim, državnim ili lokalnim izborima” ili nezavisni izdatak za podršku predsjedničkom kandidatu u SAD-u.
Kandidati su također u obavezi da “ne traže, prihvataju ili primaju prilog ili donaciju”.
Izuzeće dopušta stranim državljanima da volontiraju na izborima u SAD-u pod uvjetom da ne primaju naknadu, ne prave troškove i ne usmjeravaju ili kontroliraju aktivnosti američkih kampanja.
U tužbi se, međutim, tvrdi da “postoji dovoljno dokaza koji podržavaju razlog za vjerovanje da je britanska Laburistička stranka dala, a kampanja Kamale Harris prihvatila, nezakonite doprinose stranih državljana.”
Tužba citira postove Patel na LinkedInu u kojima se navodi da je “ostalo 10 slobodnih mjesta” za putovanje u američke neodlučne države i da će im “srediti smještaj”, tvrdeći da to pokazuje da je Laburistička stranka organizirala i financirala ovu inicijativu i zapravo davala naknadu volonterima pokrivajući njihov smještaj u SAD-u.
Christopher Phelps, predavač na Odsjeku za američke i kanadske studije na Univerzitetu Nottingham u Velikoj Britaniji, rekao je za Al Jazeeru da Patel ima titulu zbog koje se “čini da je ovo službeni stranački potez” i da se stranački resursi koriste za koordinaciju napora.
“Mislim da je to bila benigna namjera i ne baš ozbiljno na etičkoj razini, ali čini mi se da je to kršenje američkog zakona”, rekao je. “Većina zemalja ne bi željela da se strane političke stranke organizirano uključe u njihove političke procese.”
Ipak, Phelps je primijetio da je intervencija Laburističke stranke bila slaba u poređenju s ruskim uplitanjem, za koje se vjeruje da podržava Trumpovu kampanju. “Uplitanje u američke izbore ove godine, kao i u posljednjim ciklusima, najviše stiže iz Rusije, koja upravlja farmama trolova i botova”, rekao je.
Potez laburista mogao bi imati negativan učinak, nesvjesno pogodujući republikanskom taboru. “Vrlo je zgodno da Trump sada može reći: pogledajte ovo strano uplitanje u korist kampanje Kamale Harris kako bi otklonio sumnje koje je probudio ruski pokušaj da podrži njegovu kampanju”, rekao je Phelps.
Postoji li presedan za ovo?
Očekuje se da će FEC razmotriti slučaj. Ako ustanovi da je došlo do prekršaja, može izdati pismeno upozorenje ili novčanu kaznu, prema informacijama objavljenim na njihovoj web stranici.
“Ovo će vjerovatno rezultirati novčanom kaznom za njih na isti način na koji je prije nekoliko godina učinila Australska laburistička stranka koja podržavala Bernieja Sandersa”, rekao je Phelps.
U pritužbi koju je poslao Trumpov advokat za kampanju izričito se spominje program iz 2016. godine u kojem je Australska laburistička stranka (ALP) svojim delegatima platila letove i dala im dnevnice kako bi pomogli Sandersovoj kampanji.
Savezna izborna komisija SAD-a kaznila je ALP i Sandersovu kampanju sa po 14.500 dolara.
“Čini se da Britanska laburistička stranka slijedi isti model kao ALP”, navodi se u pismu FEC-u.
Godine 2004. britanski opozicioni političari također su optužili laburističku vladu tadašnjueg premijera Tonyja Blaira da pokušava pomoći u kampanji američkog predsjednika Georgea W. Busha za reizbor premještanjem britanskih trupa bliže Bagdadu, u vrijeme kada je Bush bio pod pritiskom zbog rata u Iraku.
Kako bi to moglo utjecati na britansko-američke veze ako Trump pobijedi?
Starmer je insistirao da ima “dobar odnos” s Trumpom i da te veze neće biti ugrožene pritužbom.
“Proveo sam vrijeme u New Yorku s predsjednikom Trumpom, večerao s njim i moja je svrha tog susreta bila osigurati da između nas dvojice uspostavimo dobar odnos, što smo i uspjeli, i zahvalni smo mu na tome”, rekao je Starmer, kako su ga citirali britanski mediji, odgovarajući na pitanja o pismu.
“Imali smo dobru, konstruktivnu raspravu i, naravno, kao premijer Ujedinjenog Kraljevstva radit ću s onim koga američki narod vrati kao svog predsjednika na svojim izborima koji su sada vrlo blizu.”
Britanski mediji objavili su da je Starmer Trumpa upoznao u septembru, kada je posjetio Trump Tower u New Yorku. Prije sastanka, republikanski predsjednički kandidat opisao je Starmera kao “vrlo dobrog” čovjeka koji je “vodio sjajnu utrku” na izborima u Velikoj Britaniji prošlog jula.
SAD i Velika Britanija ostali su trajni partneri tokom desetljeća, sarađujući u nizu sektora. “SAD shvata Britaniju kao svog najvećeg saveznika daleko iznad onoga ko je predsjednik – postoje obavještajne operacije, vojne operacije, diplomatske operacije”, rekao je Phelps. “Ovo neće poremetiti sve te institucionalne veze.”
Međutim, na ličnom nivou, malo je vjerovatno da će Trump dobro prihvatiti Starmerovu podršku svom protivniku.