Još 13 dana do izbora: Šta kažu ankete i kakve su namjere Harris i Trumpa
Ankete pokazuju da su demokratska kandidatkinja Kamala Harris i republikanski kandidat Donald Trump izjednačeni u cijeloj zemlji i u državama u kojima se trenutno odvija glasanje.
Birači na Havajima te u državama Missouri, Utah i Wisconsin počeli su glasati u utorak, pridruživši se građanima u nekoliko drugih država koje su počele rano glasanje posljednjih sedmica.
Ankete pokazuju da su demokratska kandidatkinja Kamala Harris i republikanski kandidat Donald Trump izjednačeni u cijeloj zemlji i u državama u kojima se trenutno odvija glasanje.
Nastavite čitati
list of 3 itemsSmanjuje se tijesna prednost Harris nad Trumpom
Harris i Trump u borbi za muslimanske glasove u Michiganu
Harris je u utorak dala dva intervjua – jedan za NBC News i drugi za Telemundo. U međuvremenu, Trump je održao skup u Sjevernoj Karolini nakon što je bio domaćin okruglog stola s latinoameričkim čelnicima.
Evo šta kažu ankete, s ključnim porukama iz kampanja tokom prethodnog dana i šta očekivati ubuduće.
Koja su najnovija predviđanja anketa?
Prema anketama, tijesna je utrka dvoje kandidata. Anketa Reutersa/Ipsosa u utorak je pokazala da Harris ima malu prednost nad Trumpom, sa 46 prema 43 posto.
Njena prednost u šestodnevnoj anketi koja je zatvorena u ponedjeljak bila je slična prednosti od 45 do 42 posto u odnosu na Trumpa, koju je imala u anketi Reutersa/Ipsosa prethodne sedmice.
Nova anketa je, također, pokazala da glasači dijele negativne poglede na ekonomiju i imigraciju, općenito dajući prednost Trumpovom pristupu tim pitanjima. Gotovo 60 posto vjeruje da se ekonomija kreće u pogrešnom smjeru.
Prema dnevnoj anketi FiveThirtyEight, od 22. oktobra, Harris je vodila u nacionalnim anketama i imala 1,9 postotnih bodova prednosti nad Trumpom.
Nacionalna istraživanja daju dragocjene uvide u raspoloženje glasača, ali ishod Izbornog kolegija – određen rezultatima za svaku državu – na kraju odlučuje o pobjedniku, pri čemu se očekuje da će sedam ključnih država biti tijesne.
Razlika između Harris i Trumpa u svakoj od sedam tih država – Pennsylvaniji, Sjevernoj Karolini, Georgiji, Michiganu, Arizoni, Wisconsinu i Nevadi – unutar je margine pogreške anketa. To znači da su dva kandidata zapravo izjednačena u svim tim državama, s Trumpovom neznatnom prednošću u anketnim ispitivanjima za Pennsylvaniju, Georgiju, Sjevernu Karolinu i Arizonu, a Harris s malom prednošću u Michiganu, Wisconsinu i Nevadi.
Ako se ove marginalne razlike između njihovih anketnih brojeva održe, Trump će vjerovatno pobijediti na predsjedničkim izborima. Ako su ankete podbacile u pitanju podrške Harris čak i u jednoj od država u kojima Trump vodi, ishod bi mogao biti pobjeda za sadašnju potpredsjednicu.
Šta je Kamala Harris namjeravala u utorak?
U intervjuu za NBC u Washingtonu, Harris je rekla da je njezin tim spreman osporiti svaku tvrdnju o ranoj pobjedi koju je iznio Trump, naglašavajući da je njezin prioritet poraziti ga.
Rekla je da demokrati “imaju resurse i stručnost” da se suprotstave bilo kakvim pokušajima Trumpa da potkopa izbore.
“Ovo je osoba, Donald Trump, koja je pokušala poništiti slobodne i poštene izbore, koja još negira volju naroda, koja je potaknula nasilnu gomilu da napadne Kapitol i oko 140 službenika za provođenje zakona je napadnuto, neki su ubijeni. Ovo je vrlo ozbiljna stvar”, dodala je.
Također ju je intervjuirao Telemundo, američka televizijska mreža na španskom jeziku. Tokom intervjua rekla je, prema izvještaju novinske agencije The Associated Press, da će raditi na izgradnji ekonomije koja “podržava radničku klasu”. Također je naglasila svoju fokusiranost na rješenja koja “mogu donijeti više kapitala” zajednici.
Tim Walz, njen potpredsjednički kandidat, žestoko je napao Trumpa dok se obraćao okupljenima u Madisonu (Wisconsin), prije pojavljivanja bivšeg predsjednika Baracka Obame. Walz je rekao da Trump nije imao izdržljivosti i da je šarao u svojim govorima.
Ranije u utorak Trump je kritizirao Harris jer se toga dana nije pojavila u kampanji.
Tokom svog govora u Madisonu, Obama je rekao da je već glasao u Chicagu. Obama je okupljenima rekao: “Ako još niste glasali, neću se uvrijediti ako sada samo izađete da glasate.”
Udario je i po Trumpu. “Bili biste zabrinuti da vam se djed ponaša kao Trump”, rekao je Obama.
“Ovo dolazi od nekoga ko želi nekontroliranu moć”, rekao je Obama. “Dakle, Wisconsine, ne moramo vidjeti kako izgleda stariji, umorniji Donald Trump bez zaštitnih ograda. Amerika je spremna okrenuti stranicu.”
Šta je namjeravao Donald Trump?
Trump je na Floridi održao okrugli sto s latinoameričkim čelnicima. U svom uvodnom govoru, istaknuti republikanci s Floride, uključujući gradonačelnika Miamija Francisa Suareza i američkog senatora Ricka Scotta, istaknuli su Trumpovu podršku hispanoameričkoj zajednici tokom njegovog prethodnog mandata.
Prema dopisu novinara Al Jazeere Johna Holmana, koji izvještava iz Miamija, Harris ima snažnu podršku među latino glasačima, dok Trump radi na tome da osigura ključnu podršku zajednice, posebno u politički vitalnim državama.
“Kada pogledamo ključne države, prema Voto Latino, Harris ima podršku 63 posto latino glasača, dok Trump ima manje od polovice toga s 31 posto”, rekao je Holman. “Ono što on neće pokušati učiniti nije nadmašiti podršku koju Harris ima, već odvratiti dovoljno latinoameričkih glasača od nje, posebno u državama poput Nevade i Arizone kako bi pokušao pronaći put do pobjede, a posebno postoje znakovi među muškim latinoameričkim glasačima da bi on to mogao učiniti”.
U svom nastupu kritizirao je Harris, rekavši: “Ona trenutno spava […] Ovo nije ono što želite.”
Trumpove primjedbe slijede pokušaj Kamale Harris da ga prikaže kao “iscrpljenog” nakon što se povukao iz nekoliko intervjua.
Bivši predsjednik je, također, iskoristio priliku da kritizira Bidenovu administraciju zbog curenja povjerljivih dokumenata koji navodno ocrtavaju izraelske planove za napad na Iran. Nazvao je to “lošom stvari”.
“Možete li zamisliti da neko to radi? To je neprijatelj. Pretpostavljam da je, možda, to neprijatelj iznutra”, rekao je.
https://x.com/realDonaldTrump/status/1848913719956541520
Trump je, također, opisao kao mračnu sliku onoga što vidi kao uloge na predstojećim izborima za dvije sedmice.
“Ako izgubimo ove izbore, možda više nećemo imati državu”, rekao je Trump.
Pred kraj dana Trump je održao i skup u Sjevernoj Karolini gdje je kritizirao državnu ekonomiju i napao Harris.
Šta je sljedeće za kampanje Harris i Trumpa?
U srijedu će CNN imati uživo razgovor pred publikom u Gradskoj vijećnici s Harris izvan Philadelphije.
Walz bi se trebao vratiti u grad u petak, obilježavajući svoj prvi povratak u Philadelphiju otkako je najavljen kao mogući potpredsjednik tokom ljeta.
Odvojeno u četvrtak kultni muzičar Bruce Springsteen pojavit će se s Harris i Obamom na skupu u Atlanti u Georgiji, prema izvorima.
Trump će voditi kampanju u Georgiji
Očekuje se da će Trump voditi kampanju i u Georgiji. U saveznoj državi koja daje 16 elektorskih glasova Trump vodi ispred Harris za 1,5 postotnih bodova, prema dnevnoj anketi FiveThirtyEight.
Obje kampanje usmjerene su na osiguranje Georgije. Država je 2020. godine za dlaku pripala Joeu Bidenu, što je doprinijelo njegovoj pobjedi na posljednjim predsjedničkim izborima. Trump je 2016. osvojio Georgiju na putu do predsjednika.
Podcaster Joe Rogan intervjuirat će Trumpa u petak.
Trump i Rogan dijele kompliciranu historiju. Iako su se rukovali i kratko popričali na UFC borbi, Trump je kasnije kritizirao Rogana nakon što je kazao da je bivši kandidat Robert Kennedy Jr. jedini koji se natjecao i koji mu je imao smisla. Rogan je komentator UFC-a.
“Bit će zanimljivo vidjeti koliko će publika Joea Rogana izviždati sljedeći put kad uđe u UFC Ring??? MAGA2024”, napisao je Trump na svojoj društvenoj mreži u augustu.