Bojkot nastave zbog učenika problematičnog ponašanja: Zabrinutost roditelja nije revolucija
Slučaj devetogodišnjeg dječaka problematičnog ponašanja ukazao je koliko sistem obrazovanja u Hrvatskoj zapravo ima problema.
Poslije niza događanja: otkazivanja nastave, zahtjeva roditelja, uključivanja državne tajnice i ministra obrazovanja ponovno je uslijedio bojkot nastave u jednoj zagrebačkoj osnovnoj školi. Odlukom Vijeća roditelja više od 1.000 učenika te škole u utorak ponovno nije došlo na nastavu. Razlog tome je devetogodišnji dječak problematičnog ponašanja kojemu je ovo treća škola do sada.
Raniji bojkot nastave je riješen dogovorom roditelja, pravobraniteljice za djecu i predstavnika Ministarstva obrazovanja, što je omogućilo nastavak održavanja nastave koja je od prvog dana ove školske godine upitna. Dječak se nenajavljen dan ranije, u pratnji roditelja, vratio u školu i sve je rezultiralo novim bojkotom za kojega se ne zna koliko dugo će trajati kao i što će se dalje događati. Isto tako i ravnatelj te škole podnio je neopozivu ostavku zbog, kako je obrazložio, „sustavnog pritiska koji se u posljednje vrijeme vrši na cijelu školu“.
Nastavite čitati
list of 4 itemsJe li uspio bojkot kompanija koje podržavaju Izrael?
Zbog nasilnog dječaka nijedan učenik zagrebačke škole nije došao na nastavu
Fenerbahce povukao košarkaše iz reprezentacije zbog provokacije selektora
Bojkot nastave s početka školske godine doveo je do niza izjava i reakcija, ali i dogovora prema kojem se navodno učenik 4. razreda u školi ne bi pojavljivao do Nove godine. Međutim, dječaka su u ponedjeljak u školi dočekali socijalni pedagog i asistent koji su ga uveli na nastavu poslije čega su ostala djeca iz razreda napustila školu. Odmah poslije toga je pravobraniteljica za djecu zatražila izvješće svih uključenih u postupak kako bi se utvrdilo tko je odgovoran za kršenje sporazuma.
Odmah potom su se mogli čuti i roditelji koji kažu kako samo traže da netko garantira sigurnost njihovoj djeci. Tvrde kako je u tom lancu netko zakazao, a da to tko je odgovaran roditelji ne mogu znati. Traže i pisanu odgovornost osobe koja vraća devetogodišnjaka problematičnog ponašanja u školu jer, kako ističu, svi se izmiču i bježe od problema, ne razmišljajući o mogućim posljedicama.
„Izmiče se Grad, Ministarstvo, Agencija za obrazovanje, Centar za socijalnu skrb. Mi zapravo nismo sigurni koliko se ta loptica odgovornosti između njih prebacuje. Nama se postavlja pitanje jesmo li mi za smjene. Mi nismo politička organizacija“, jedna je od izjava roditelja koji insistiraju na odgovorima i jamstvima.
Strahovi roditelja
Kroz razgovor se može čuti i bojazan za sigurnost njihove djece posebno poslije događaja od prošle godine u Beogradu kada je 14-godišnjak ubio devet učenika i zaštitara škole. Ukazuju kako je dječak nasilan prema drugoj djeci, da ih vrijeđa, psuje im, a pri tome roditelji dječaka ne surađuju. Roditelji govore kako se njihova djeca jednostavno plaše tog dječaka te da ne žele da im djeca imaju ikakve traume, a opet i da žele spriječiti neki veći problem do kojeg bi moglo doći. Dodaju i kako ne žele da im dijete bude nesigurno u školi te da žele da dijete bude dijete i može normalno pohađati školu. Isto tako, kako kažu, ne žele da i oni sami stalno razmišljaju o tome je li im dijete u školi dobro, je li sigurno, događa li se što i slično. Ističu kako je osnovna škola obvezna za sve, ali i da isto tako škola mora biti sigurna za svu djecu.
Poslije svega što se događa oko (ne)odlaska u školu jednog učenika 4. razreda mnogi su mišljenja kako je ovaj slučaj, možda, na najbolji način razgolitio sve slabosti obrazovnog sustava u Hrvatskoj. Kada se govori o ovom slučaju, mnogi se pitaju kako Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih ne može pronaći pravo rješenje za ovakvu situaciju te isto tako i kako je moguće da je dječak od devet godina već promijenio tri škole. Tu je i pitanje gdje je i što radio dječak protekla dva tjedna koliko nije pohađao školu, po čijem odobrenju i zašto. Postavlja se i pitanje rada Centra za socijalnu skrb koji su, kako se navodi, još u svibnju mjesecu ove godine dobili dokumente od Ministarstva obrazovanja da se pronađe rješenje za dječaka posebno jer su njegovi roditelji nesuradljivi. Drugim riječima ovaj slučaj, gdje su zakazali svi, pokazuje koliko je sustav neuređen, spor i koliko treba kvalitetne promjene.
Nastavnici te škole su na strani roditelja te su ministru obrazovanja Radovanu Fuchsu poslali otvoreno pismo u kojem, između ostalog, navode, kako su roditelji u ovom slučaju postupili opravdano.
Problemi se guraju pod tepih
„Zabrinutost roditelja nije balvan revolucija! Zabrinutost svakog roditelja čije je dijete prepušteno stihijskim odlukama hrvatskog obrazovnog sustava, potpuno je opravdana. Roditelj ima pravo zaštititi svoje dijete pogotovo onda kada je izloženo vrijeđanju, maltretiranju i omalovažavanju učenika kojeg prebacujete iz škole u školu kao da je predmet i kao da će promjena sredine nešto promijeniti. Takva djeca vrlo će vjerojatno promijeniti novu sredinu nagore, mala je vjerojatnost da će sredina promijeniti njih“, stoji u pismu nastavnika, dodajući kako se to događa kada se problemi godinama guraju pod tepih u nadi da će nestati.
Prema stavu nastavnika, očito je da u ovom slučaju problem kreće iz obitelji, a da je nečinjenje i ignoriranje obrazovnih vlasti dovelo do toga da se zlostavljanje nastavlja i neće prestati.
„Ovim putem izražavamo punu podršku roditeljima koji su jasno detektirali problem i pokazali otpor jer to se od roditelja i očekuje kada su djeca u pitanju. Mi, nastavnici, svakodnevno se susrećemo s vršnjačkim nasiljem, ali zbog neučinkovitosti pedagoških mjera i nedostatka sluha obrazovnih institucija, postajemo i sami sudionici rastućeg trenda nasilja u školama, samo zato što je svaka naša reakcija onemogućena. Naši se zahtjevi o promjeni Pravilnika o pedagoškim mjerama godina ignoriraju“, navode nastavnici.
Kada se govori o sustavu obrazovanja, djelatnici sustava kažu i kako se često ističe i kurikulum koji je zastario i nije prilagođen današnjim vremenima, u nekim slučajevima nekompetentni nastavnici i profesori, ali i isto tako neadekvatni uvjeti, nedostatak opreme i sredstava i niz drugih problema. Sve su to problemi, kako se ističe, o kojima se već godinama unazad glasno šuti.
Odgovornost ministra
Saborski zastupnik Mosta Marin Miletić smatra kako je u ovom slučaju jasno tko je odgovoran i na kome je najveća odgovornost.
„Ministar obrazovanja Radovan Fuchs izigrao je cijeli sustav. Ministar se pokazao kao čovjek koji nema kompetencija voditi jedno tako zahtjevno ministarstvo kakvo je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih. Kolaps cijelog sustava uzrokovalo je upravo ministarstvo. Da je sve uredu, onda bi se navrijeme, unutar ministarstva, riješio problem i tom učeniku bi se pomoglo. Ovako ministar prebacuje odgovornost na druge, a sa sebe briše prašinu iako je on najodgovorniji za sve jer je on na čelu ministarstva“, rekao je Miletić.
Na ovu temu razgovarali smo i s Blaženkom Divjak koja je u vremenu od 2017. do 2020. godine obnašala dužnost Ministrice obrazovanja u Vladi Republike Hrvatske.
„Sustav su ljudi, a u ovom slučaju se pokazalo da su mnogi izbjegli odgovornost unutar sustava, a kako se može doznati iz medija, izostala je suradnja s roditeljima. Međutim, sada Ministarstvo treba okupiti sve i ponuditi rješenja. Pri tome, sada više nema rješenja kojim bi svi bili u potpunosti zadovoljni. Treba razmišljati ‘izvan kutije’, a i od svih tražiti otvorenost i suradljivost, i naći će se rješenje. Naravno, i ja imam neke svoje prijedloge, ali je nezahvalno to sada iznositi kada nisam u potpunosti upoznata s detaljima slučaja“, rekla je Divjak.
Stav ministarstva
Suočen s događanjima u školi, gdje se ne zna kada će više od tisuću učenika ponovno krenuti na nastavu, ministar obrazovanja Radovan Fuchs moli roditelje da vrate djecu u školu, ističući kako nema razloga za bojkot te da ministarstvo garantira normalno odvijanje nastavnog procesa. Rekao je kako je to „jako tužna priča“ te da je očekivao da će nakon svih razgovora i dogovora, uvjeravanja i objašnjavanja kako stvari stoje svi dionici razumjeti i pokušati djelovati na dobrobit svih učenika.
„Svi skupa trebamo pokušati da iz ovog obrazovnog sustava izađu kao jednako vrijedni članovi zajednice danas-sutra. Nema razloga za bojkot i roditeljima se garantira normalno odvijanje nastavnog procesa. Konačno, to je garantirano Ustavom koji kaže da pravo na obrazovanje, pogotovo osnovno, ima svako dijete u Republici Hrvatskoj sukladno njegovim sposobnostima. Kao država smo se obvezali i potpisali sve konvencije o pravima djece i odlučili smo se za inkluzivni oblik nastave pri čemu se djeca koja imaju određene potrebe ne izdvajaju iz redovitog obrazovnog procesa, ali se on prilagođava tako da se njima omogući da ga završe barem u ovom dijelu obveznog školovanja“, istaknuo je Fuchs.
Između ostalog, pozvao je i ravnatelja škole da ne daje ostavku, rekavši kako nije rješenje maknuti se i otići nego da treba rješavati stvari.
„Molim ravnatelja škole da još jednom razmisli i ne daje ostavku. Nadam se da će promisliti, da je to bio nekakav njegov ishitreni potez. Mislim da i on, ali i svi djelatnici škole trebaju maksimalno raditi na normalizaciji i smirivanju situacije“, zaključio je Fuchs.