Vojni stručnjak: 10 razloga zbog kojih Izrael ne može uništiti iranski nuklearni program
Vojni stručnjak Hatem al-Falahi smatra da će Izrael vjerovatno pribjeći napadu na vojne ciljeve, baš kao što je i Iran ciljao unutrašnjost Izraela napadajući neke vojne baze.
Tokom protekle dvije sedmice procjene u Izraelu su uglavnom ukazivale da će Tel Aviv pokrenuti napad na iranske lokacije od strateškog značaja, kao odgovor na desetke projektila koje je Teheran ispalio na izraelske mete 1. oktobra, što je uzrokovalo ranjavanja i materijalnu štetu te primoralo Izrael da zatvori svoj zračni prostor.
Iranski dužnosnici su saopćili u to vrijeme da je napad odgovor na izraelsko ubistvo čelnika političkog biroa Islamskog pokreta otpora (Hamas), Ismaila Haniyeha i generalnog sekretara Hezbollaha, Hassana Nasrallaha, kao i na izraelske masakre u Gazi i Libanu.
Nastavite čitati
list of 4 itemsSAD se protiv Irana bori i softverskim oružjem
SAD poručio da nije vojno sudjelovao u napadu Izraela na Iran
Dautović: Izraelskim napadom na Iran prekinut lanac eskalacije
Brojne analize i medijski izvještaji ukazuju na to će izraelski odgovor Iranu biti “odlučan i snažan”, na temelju sastanaka i rasprava koje je izraelski premijer Benjamin Netanyahu održao s užim kabinetom vlade. Isto tako, izvještaji ukazuju i na američke napore da se ublaži jačina izraelskog odgovora i spriječi eskalacija u regiji.
Osnova za razumijevanje prirode izraelskog odgovora
Kako bi se pojasnila priroda ovog odgovora i mogući scenariji, vojni i strateški stručnjak, pukovnik Hatem al-Falahi pojasnio je, u intervjuu za Al Jazeeru, deset važnih činjenica koje mogu poslužiti kao osnova za razumijevanje prirode izraelskog odgovora.
Prvo: Iranski nuklearni program raspoređen je na širokom geografskom području unutar iranske teritorije i obuhvata otprilike 17 nuklearnih lokacija.
Te lokacije se sastoje od četiri nuklearna reaktora, četiri fabrike za proizvodnju teške vode, četiri nuklearna istraživačka centra, tri lokacije za obogaćivanje uranija, te dvije lokacije za proizvodnju tijela bombe i detonatora.
To znači da je ovaj nuklearni program raspoređen na ogromnom području iranske teritorije, što će predstavljati veliki izazov za izraelske zračne snage. Irački nuklearni program je bio smješten na jednoj lokaciji kada je uništen. Isto tako bilo je i u Siriji. Međutim, u slučaju Irana, može doći do uništavanja jednog dijela tog programa u određenim regijama, dok će ostala područja nastaviti djelovati vrlo efikasno.
Drugo: Ako Izrael želi napasti iranski nuklearni program, mora istovremeno napasti sisteme protivzračne odbrane, raketne platforme, komunikacijske centre i sistem komande i kontrole kako bi u potpunosti paralizirao Iran tako da se ne može suprotstaviti napadačkim avionima.
To znači da se izraelske zračne snage moraju podijeliti za djelovanje u dva pravca:
1. Dio snaga za napad na vojne ciljeve.
2. Dio za napad na nuklearne ciljeve koji se nalaze na dubini većoj od 70 do 100 metara unutar zemlje.
Karakteristike zračnog prostora
Treće: Veliki izazov predstavlja neophodna količina bombi koje su u stanju uništiti te reaktore.
Može li Izrael osigurati dovoljne količine ovih bombi koje mogu probiti ove reaktore i ove položaje, na način da dosegnu tu dubinu i uzrokuju uništenje u jednom udaru? Ili trebaju ponovno gađati položaje dva ili tri puta?
Četvrto: Ako Izrael želi izvesti ovaj udar, mora osigurati prolaz avionima iz Izraela do ciljeva unutar Irana, a to znači da moraju postojati odobrenja zemalja preko kojih će ti avioni prelaziti kako bi izveli ove napade.
Upravo ova tačka predstavlja izrazito veliki izazov za ove zemlje, budući da će Iran otkriti njihove namjere. Iran je ranije zaprijetio da će teritorije koje se budu koristile za olakšavanje prolaska izraelskih aviona ili baze na kojima se oni nalaze postati meta za Iran, a to znači da će se ići prema značajnijem širenju sukoba u regiji.
Peto: Avioni koji će izvršiti ovaj napad trebaju nadopunu gorivom, a to znači da mora postojati prijateljska zemlja čiji će zračni prostor koristiti ti avioni kako bi se zaustavili i nadopunili potrebnim gorivom.
To vraća na pitanje pristanka ovih zemalja na korištenje svog zračnog prostora kako bi se osigurala zračna podrška izraelskim avionima, zbog čega Izrael mora uložiti vrlo velike napore za izvođenje ovog zračnog napada.
Šesto: Što se tiče uništavanja ekonomskih ciljeva vezanih uz naftna postrojenja, to bi moglo dovesti do značajnog rasta cijena na globalnim tržištima, a time i utjecati na američke izbore. Ovakva odluka bi se mogla odraziti i na korištenje naftnih postrojenja i u zemljama iz iranskog susjedstva.
Učešće SAD-a
Sedmo: Moglo bi doći do zatvaranja Hormuškog moreuza ili obustave prolaza brodova kroz njega, što će donijeti nove izazove zbog širenja ratne zone i otvaranja nove faze eskalacije u koju bi se na ovaj ili onaj način uključile i zemlje regije.
Osmo: Postoje određeni objekti koje bi Izrael mogao ciljati ako odluči krenuti u sukob i to je nešto što je vjerovatno u slučaju izraelskog napada na Iran.
Postoji niz iranskih baza i vojnih ciljeva koji bi mogli biti idealan izbor za Izrael u slučaju napada, jer Izrael ne može nanijeti razoran udarac iranskom nuklearnom programu koji je raspoređen na velikom geografskom području.
Deveto: Izrael nema dovoljno zračnih kapaciteta i sposobnosti za izvođenje takvog napada uz udare na vojne ciljeve. Prema tome, ako Sjedinjene Američke Države ne budu učestvovale u tom napadu, Izrael neće biti u stanju uništiti iranski nuklearni program.
Deseto: Bliže se američki izbori i bilo kakva izraelska eskalacija u regiji značajno će utjecati i na te izbore.
Vojni stručnjak smatra da će Izrael vjerovatno pribjeći napadu na vojne ciljeve, baš kao što je i Iran ciljao unutrašnjost Izraela napavši neke vojne baze.
Al-Falahi na kraju svoje analize za Al Jazeeru zaključuje da su pred Izraelom vrlo veliki izazovi, a tiču se geografskog faktora, činjenice da su nuklearna postrojenja rasprostranjena na velikom području i intenzivnih zračnih aktivnosti potrebnih za izvođenje ovog napada, pogotovo ako se uzme u obzir da Izrael nama dovoljan broj aviona koji mogu nositi ove bombe.
Prema njegovim procjenama, Izrael vjerovatno neće krenuti u uništavanje iranskog nuklearnog programa bez američkog učešća.