Diskriminacija zbog trudnoće: Može li se i kako promijeniti Zakon o radu
Inicijativa za izmjenu Zakona o radu u bosanskohercegovačkom entitetu Republici Srpskoj ima za cilj zaštitu trudnica, osiguravajući im produžetak ugovora tokom porodiljskog odsustva.
Koliko imaš godina, planiraš li imati djecu i kada – samo su neka od pitanja koje žene nerijetko dobiju na razgovoru za posao u Bosni i Hercegovini. Granice rađanja svake godine se pomjeraju, a jedan od razloga je i strah od ekonomske nesigurnosti. Čak i kad dobiju posao, žene strahuju od gubitka zbog zakonskih okvira.
Zbog svega toga Tanja Vukomanović, zastupnica Narodne skupštine Republike Srpske, smatra da se Zakon o radu treba izmijeniti kako žene zbog izvora primanja ne bi odgađale trudnoću.
Nastavite čitati
list of 4 itemsSrpska BIA – zastrašivanje nepodobnih po receptu tajnih policija
Ko i kako dolazi na spisak ‘nepoželjnih’ u Srbiji?
Dok ruše gradove, a djecu ubijaju, umjetnost mora biti dijelom otpora
„Mnoge žene u Bosni i Hercegovini ostale su bez posla nakon što su poslodavcu morale reći da su u drugom stanju, a to se posebno odnosi na žene koje su imale ugovor na određeno vrijeme. Mnogo puta se dešavalo da žena koja je zaposlena na određeno vrijeme dobije otkaz, iako je bio plan i dogovor sa poslodavcem da nastavi dalje da radi. Nakon saznanja da je žena trudna, poslodavac bi rekao da više nema potrebe za njenim angažmanom, a nakon toga na isto mjesto angažovao novu osobu. To je jasan pokazatelj da je trudnoća bila razlog otpuštanja te žene s posla“, rekla je Vukomanović.
Nakon razgovora sa poslodavcima, Savezom sindikata Republike Srpske i nevladinim udruženjima Vukomanovićeva je shvatila da rješenje, ipak, postoji i to kroz izmjenu postojećeg zakona.
Rješenje postoji
„U našoj inicijativi mijenjamo Zakon o radu u pravcu da je definisan novi član kojim će poslodavac biti obavezan da ženi, koja je najmanje tri mjeseca bila zaposlena po donošenju doznake da je u drugom stanju, produži ugovor do isteka njenog porodiljskog odsustva. Dakle, to bi garantovalo ženi da neće izgubiti posao dok je trudna i dok je na porodiljskom odsustvu zato što će primati svoju platu tih oko godinu i po dana. To je period kada je žena u najosjetljivijem stanju, kada su joj sigurnost, a pogotovo finansijska primanja, itekako potrebna. Poslodavcima ovo ne bi bio teret zato što troškove i trudničkog i porodiljskog snosi fond [zdravstvenog osiguranja]“, navela je Vukomanović.
Goran Stanković, generalni sekretar Saveza sindikata Republike Srpske, naveo je da su se mnoge zakonske odredbe unazad deset godina promijenile u korist trudnica, međutim da se za konkretnu inicijativu, o kojoj govori Vukomanović, tražilo pravo rješenje.
„Dajemo punu podršku ovoj inicijativi i već smo razgovarali sa poslanicama koje su ovo pitanje pokrenule. Godinama unazad i mi smo pokušavali da nađemo rješenje za ovaj problem. Smatramo da poslodavac može znati nakon tri mjeseca da li je radnica zadovoljila i zna da radi. A poslodavac svakako nije na gubitku jer teret plate ide na teret Fonda zdravstvenog osiguranja ili teret Fonda dječije zaštite, naravno ukoliko se zakonska odredba izmijeni i trudnice nakon tri mjeseca dobiju posao na neodređeno“, rekao je Stanković.
Udruženje građana „Oštra Nula“ godinama se bori za osnaživanje i prava žena. Predsjednica udruženja Milica Pralica navodi da je svaka izmjena koja doprinosi boljoj zaštiti prava žena, a posebno trudnica, neophodna u Bosni i Hercegovini.
„U društvu u kojem se deklarativno zalažemo za ravnopravnost, neprihvatljivo je da žene budu kažnjavane za odluke koje muškarci na radnom mjestu rijetko kada moraju donijeti. Ova izmjena Zakona o radu bi trebala biti samo prvi korak ka stvaranju sistema u kojem žene ne moraju birati između karijere i porodice, jer svaka žena zaslužuje da se osjeća sigurno na svom radnom mjestu, bez straha da će ostati bez posla ili biti diskriminisana zbog trudnoće ili roditeljskih obaveza“, rekla je Pralica.
Kakva je vjerovatnost da se izmjene usvoje?
Da nije dobar trenutak za pokretanje inicijative, u razgovoru za Al Jazeeru rekao je Saša Aćić, direktor Unije poslodavaca Republike Srpske.
„Unija poslodavaca bi u svakom slučaju podržala rješenja koja idu u pravcu pozitivne realizacije pronatalitetne politike. Nije nam predočena inicijativa, pa je teško i komentarisati šta je predlagač inicirao. Jako je bitno da podnosioci ovakvih inicijativa prije svega predoče trendove i analize zbog čega predlažu ovako bitnu izmjenu, kao i u ime koga to čine.
Na ovakav način upućena inicijativa se može staviti u kontekst predizbornog populizma koji u konačnici neće imati pravi efekat u smislu zaštite prava ili poboljšanja prava porodilja i trudnica, odnosno realizacije pronatalitetne politike u Republici Srpskoj“, rekao je Aćić.
S druge strane, pravnik Nedžad Beća smatra da nijedan nivo vlasti u Bosni u Hercegovini ne može osigurati sredstva za već postojeće obaveze, te navodi kako je “malo vjerovatno” da će bilo koji nivo vlasti zaista i usvojiti predložene izmjene.
“U propisima koji važe na teritoriji Federacije Bosne i Hercegovine ne postoji mogućnost uticaja trudnoće žene na njen radno-pravni status u smislu prelaska sa određenog na neodređeno vrijeme samo zbog toga što je neka žena zatrudnila, tako da mislim da je postojeće zakonsko rješenje sa tog aspekta ispravno. Ako bi se Zakon o radu Republike Srpske izmijenio tako da žena stiče radno-pravni status na neodređeno vrijeme samo po osnovu toga što je zatrudnila u periodu trajanja ugovora o radu na određeno vrijeme, smatram da bi takva izmjena zakona bila pogrešna i neustavna”, kaže Beća.
“Ukoliko entitetski zakonodavci smatraju da je u okviru pronatalitetne ili bilo koje druge politike potrebno vršiti izmjene pozitivnih propisa tako da se trudnicama osigura neko dodatno pravo, onda bi ispravno bilo izmijeniti propise koji uređuju penzijsko i invalidsko osiguranje tako da se (nezaposlenim ili svim) trudnicama u penzijski staž računa i vrijeme trudnoće. Sa tim u vezi bi bilo potrebno utvrditi i da li se za taj period trebaju platiti doprinosi i, ako trebaju, ko će te doprinose platiti i u kojim iznosima”, zaključio je Beća.