Kako oteti TV signal: Od šala s vanzemaljcima do poziva na revoluciju

‘Otmice’ televizijskog signala nisu samo dio aktivnosti hakerskih grupa ili aktivista; imaju dugu historiju, počele su kao bezazlene šale, a danas su dobile sasvim novu dimenziju.

Prijenos nedavno održanog govora Vladimira Putina bio je hakiran (Reuters)

Za vreme nedavnog obraćanja naciji ruskog presednika Vladimira Putina, u jednom trenutku je na više regionalnih kanala došlo do prekida emitovanja. Posredi nije bio tehnički problem – na TV ekranima stotina hiljada Rusa se nakratko pojavila ukrajinska zastava, uz slike uništenih ruskih tenkova u okolini grada Bahmuta. Posle dvadesetak sekundi, program je nastavljen prenosom Putinovog govora.

Ruskim vlastima je odmah bilo jasno da je u pitanju hakerski napad iz Ukrajine. Hakeri su uspeli da relativno jednostavno presretnu signal (video feed) koji su lokalne TV stanice preuzimale putem interneta, a sam signal (stream) nije imao nikakve hardverske ili softverske mere zaštite.

Upadi u iranski TV program

Veoma sličan “napad” na državnu TV kuću se dogodio nedavno i u Iranu, gde već mesecima traju masovni protesti. Na dan proslave Iranske revolucije 11. februara, predsednik Ebrahim Raisi se obratio naciji putem TV prenosa, koji je u jednom trenutku prekinut, uz slike protesta širom zemlje i aktiviste Farhada Meysamia, koji štrajkuje glađu. Muški glas, izmenjen uz pomoć računara kako ne bi bio prepoznat, uzvikivao je: “Kraj Islamskoj republici” i pozivao na dalje proteste.

Ovaj prekid programa je trajao oko minut, a nakon toga se na ekrane vratio predsednik Raisi, koji nije ni bio svestan prekida u prenosu. Ovo nije ni prvi put da se prekida živi program državne televizije u Iranu. U oktobru se odigrao gotovo isti scenario, kada je na nekoliko minuta u program puštena slika vrhovnog ajatolaha Ali Khameneia u plamenu.

Vlasti u Teheranu za oba ova “medijska napada” sumnjiče grupu Adalat Ali (Pravda za Alija), koja je jedna od glavnih organizatora antivladinih protesta. Ova grupa je još sredinom 2021. godine uspela da putem hakerskog napada dođe do snimaka sa internog video sistema u najčuvanijem iranskom zatvoru Evin u blizini Teherana, koji pokazuju nasilje čuvara nad političkim zatvorenicima.

Druga hakerska grupa, Tapandegan je sredinom prošle godine takođe uspela da hakuje interni video sistem Ministarstva državne uprave, gde se na sastanku zvaničnika govorilo o tome kako da se “daju unapred spremljeni podaci delegaciji IAEA” koja, inače, kontroliše Iranski nuklearni program.

Praksa stara decenijama

“Otmice” TV signala nisu samo deo aktivnosti hakerskih grupa ili grupa aktivista, a dešavale su se još osamdesetih i devedesetih godina, kada je sam signal još uvek bio analogni (za razliku od današnjeg digitalnog TV signala, još nazvanog i DVB signal).

Prvi zvanično poznati “TV incident” dogodio se 1977. godine u Velikoj Britaniji. Krajem novembra te godine, velikih broj gledalaca širom južnog dela zemlje se žalio na česte prekide TV signala, a kada nije bilo prekida sam kvalitet slike i tona je bio veoma slab. Iako su tehničari na terenu više puta popravljali predajnike, ove smetnje su bile pripisane lošim vremenskim uslovima u regionu. U subotu 26. novembra iste godine, gledaoci su pratili večernje vesti stanice ITN (Independent Television News) koje je čitao poznati voditelj Andrew Gardner. Dok je Gardner čitao vest o sukobima u Rodeziji (današnjem Zimbabveu), slika na TV prijemnicima je počela da se krivi na čudan način, a iz zvučnika je dopirao zvuk niskog intenziteta, sličan udarcu čekićem. Zvuk se iznenada pojačao, a iz zvučnika je dopirao izuzetno dubok muški glas koji je izgovarao poruku: “Ovo je glas Vrillona, predstavnika galaktičke komande. Godinama ste nas viđali u našim letelicama na vašem nebu”. Govornik je takođe upozoravao na mogućnost Trećeg svetskog rata, te veliku opasnost od nuklearnog oružja. Nakon tri minuta ovih “vesti iz svemira”, redovni program se nastavio.

Iako je većina gledalaca u to vreme ovo shvatila kao neslanu šalu, možda čak i samih radnika TV kuće, kasnije istrage nadležnih su pokazale da je za ovako nešto bilo potrebno izuzetno veliko znanje i mnoštvo opreme koju je u to vreme, pored BBC-a, imalo još samo nekoliko TV stanica. Stručnjaci su prvobitno mislili da su se “uljezi” jednostavno priključili na veliki TV-predajnik Hannington, koji je pokrivao celo područje južne Engleske. Kasnije je utvrđeno da to nije bio slučaj, već je sam TV signal bio “nadjačan” signalom nekoliko puta veće snage. Kako je to bilo moguće tehničari nisu bili u stanju da objasne, budući da je za tako nešto bio potreban još veći predajnik nego Hannington, te oprema koja bi zauzimala manju zgradu.

Iako su tokom osamdesetih i devedesetih mnoge grupe aktivista i desničarske organizacije u Velikoj Britaniji preuzimale “zasluge” za prekid programa ITV, taj slučaj je i do danas u potpunosti nerazjašnjen. Početkom 2000-ih, neki od penzionisanih pripadnika britanske  obaveštajne zajednice su čak tvrdili da je u pitanju bila “sovjetska kampanja dezinformisanja”, a da je sam signal bio emitovan iz Ukrajine (koja je bila deo tadašnjeg SSSR-a) sa vojnog predajnika u Nikolajevu.

Američka TV misterija

Uz događaj iz Britanije, popularno nazvan “The Voice of Vrillon’ (Glas Vrillona, na YouTubeu postoje originalni snimci ovog incidenta), u popularnoj kulturi najpoznatiji slučaj “TV otmice” je svakako “Max Headroom”, zapravo niz incidenata sa kraja osamdesetih u Čikagu.

Sam karakter pod imenom “Max Headroom” je bio neka vrsta kombinacije crtanog lika i (virtuelnog) TV voditelja, kome je glas davao tada popularni glumac Matt Frewer. Iako je njegov alter-ego “Max Headroom” bio reklamiran kao “prvi potpuno računarski generisani lik”, u stvarnosti su samo pozadine i neki delovi emisije bili kreirani uz pomoć računara, dok je glumac Frewer zapravo nosio prostetičku masku, kontaktna sočiva i veštačku kosu, sedeći ispred “plavog ekrana” (blue screen, tehnika izuzetno popularna u TV studijima osamdesetih i devedesetih). Emisija je bila kombinacija stand-up komedije, satire, te kritike tadašnjih republikanskih političara, pre svega predsednika Ronalda Reagana.

Takođe, bio je snimljen i jedan naučno-fantastični film pod nazivom Max Headroom: 20 minutes into the future. Sam karakter je bio veoma popularan u drugoj polovini osamdesetih, a neke od TV epizoda je kao scenarista pisao i George R. R. Martin, kasnije poznat po svojim knjigama A Song od Ice and Fire, na kojima je zasnovana i izuzetno popularna serija Game of Thrones.

Mobilni predajnik

U novembru 1987. godine u nekoliko navrata je bio prekidan program televizije WGNTV u Čikagu. U unapred snimljenom programu, osoba ispred kamere je nosila gumenu masku “Max Headrooma”, a pozadina je bila slična originalnoj emisiji. Prvih nekoliko prekida TV programa je trajalo samo nekoliko sekundi, dok su kasnije ovi upadi trajali po nekoliko minuta, a maskirana osoba je kroz smeh vređala tadašnjeg gradonačelnika Čikaga, kao i republikanske  senatore.

“Ovo je piratski TV prenos”, izgovorio bi lažni Max Headroom na početku svakog videa.

U dva navrata, isti snimci su bili pušteni i na širem području države Illinois na kanalu televizije WTTV. Kao i slučaju “Vrillona”, stručnjaci su kasnije utvrdili da su signali sa dva predajnika WGN televizije bili nadjačani uz pomoć mobilnog TV predajnika, najverovatnije smeštenog u kombiju ili kamionu.

Ipak, takva oprema je u to vreme (kao i danas) bila dostupna samo velikim medijskim kompanijama i koštala bi nekoliko miliona dolara. Iako je bila sprovedena velika istraga, u kojoj su učestvovali FBI, Federalna komisija za komunikacije (FCC) i Ministarstvo energetike, odgovorni za “Max Headroom” incidente nikada nisu pronađeni, a istraga je zvanično i danas otvorena.

‘Ovo su uradili vaši ruski vojnici’

Ovakvi incidenti nisu retki ni drugim zemljama. U nekoliko navrata tokom 2002. godine programi desetak lokalnih TV stanica širom Kine, kao i državne CCTV, su bili nakratko prekidani snimcima verske grupe Falun Gong.

Prekidi su trajali od nekoliko minuta, pa sve do nekoliko sati u slučaju “krađe” signala televizije u Changchunu, u provinciji Jilin. Falun Gong je zabranjen u Kini, a njihovi aktivisti su često na udaru vlasti i predstavnika Komunističke partije.

U februaru prošle godine, odmah nakon početka ruske agresije na Ukrajinu, međunarodna hakerska grupa  Anonymous je prekinula redovni program ruskih stanica Rossia 24, Moscow 24 i Kanal 1, kao i online video platforme Wink, i pustila snimke poginulih civila na Krimu.

“Ovo su uradili vaši ruski vojnici”, izgovarao je lik sa maskom iz filma Vendetta, koja je nezvanični “zaštitni znak” grupe Anonymous.

U martu i aprilu prošle godine su na sličan način bili hakovani i ruski mediji TASS, Komersant, Fontanka, RBK i Izvestia. Odgovorni nisu pronađeni, a ruske službe FSB i Roskomnadzor su tada saopštile da je “strani signal” i hakerski napad najverovatnije stigao iz Litvanije.

Izvor: Al Jazeera

Reklama