Direktorica muslimanske grupe iz SAD-a: ‘Moćni lobi kreira američku podršku Izraelu’

Buđenje američke svijesti o surovoj palestinskoj situaciji dovodi u pitanje nekada prevladavajući narativ o nepokolebljivoj podršci Izraelu, kaže Ayah Ziyadeh.

Sve veći broj Amerikanaca preispituje tradicionalno savezništvo SAD-a i Izraela, a značajan dio vjeruje da bi vojnu pomoć Izraelu trebalo preispitati, pokazuju istraživanja (Reuters)

Javnost u Sjedinjenim Američkim Državama sve je svjesnija užasnih zločina koji se dešavaju u Gazi i njena podrška prekidu vatre je sve veća, no snažne izraelske lobističke grupe koje troše ogroman novac zaslužne su što se američka politika prema ratu u Gazi, uprkos malim koracima naprijed, suštinski ne mijenja.

To je u razgovoru za Al Jazeeru rekla Ayah Ziyadeh, direktorica u organizaciji Američki muslimani za Palestinu iz Virginije.

Ziyadeh je stava da je američka podrška Izraelu i odbijanje poziva za prekidom vatre, tjera sve veći broj Amerikanaca da preispita tradicionalno savezništvo SAD-a i Izraela, dok značajan dio vjeruje da bi vojnu pomoć Izraelu trebalo preispitati.

„Percepcija Sjedinjenih Američkih Država kao stuba demokratije, ljudskih prava i slobode govora dovedena je u pitanje, posebno u svjetlu izraelskog rata protiv Gaze. Međutim, bitno je prepoznati da SAD ima historijsku pozadinu problema kao što su klasizam, rasizam, imperijalizam i okupacija. To su elementi koji su fundamentalno neskladni sa vrijednostima slobode, ljudskih prava i demokratije“, kaže Ziyadeh.

Američka javnost sve više nije voljna podržati postupke koji su u suprotnosti sa njihovim moralnim vrijednostima, kaže Ziyadeh (Screenshot)

„Izraelsko kontinuirano neselektivno bombardiranje i kolektivno kažnjavanje Palestinaca u Gazi i na Zapadnoj obali odigrali su ulogu u isticanju ovih inherentnih problema. Umjesto promjene u stavu američke vlade, ono čemu svjedočimo je okretanje stanovništva ka historijskim i sistemskim izazovima u Americi. Trenutna situacija postala je katalizator za kritičnije ispitivanje vrijednosti i djelovanja nacije, izazivajući preispitivanje percepcije SAD-a u očima njegovih građana i globalne zajednice“, dodaje.

  • Obično čujemo službene američke priče o ratu, ali što je s prosječnim Amerikancima? Kakvo je njihovo mišljenje o ratu u Gazi i Izraelu?

– U posljednjih osam sedmica ta promjena među stanovništvom se znatno ubrzala. Kako akcije Izraela, uključujući ono što mnoge poznate organizacije za ljudska prava i eksperti opisuju kao djela genocida, postaju očiglednije, sve veći broj Amerikanaca budi se u surovoj stvarnosti koju doživljavaju Palestinci. Ovo dovodi u pitanje nekada prevladavajući narativ o nepokolebljivoj podršci Izraelu.

Nedavni anketni podaci naglašavaju ovu promjenu. Značajnih 68 posto Amerikanaca, uključujući 80 posto demokrata, sada se zalaže za trenutni prekid vatre, signalizirajući odstupanje od ranijih stavova. Štaviše, sve veći broj Amerikanaca preispituje tradicionalno savezništvo SAD-a i Izraela, a značajan dio vjeruje da bi vojnu pomoć Izraelu trebalo preispitati.

Ove statistike označavaju ključnu prekretnicu, ukazujući na to da američka javnost sve više nije voljna podržati postupke koji su u suprotnosti sa njihovim moralnim vrijednostima i principima ljudskih prava.

  • U posljednjih nekoliko dana vidjeli smo nekoliko manjih pomaka u američkoj politici, pa i kritike Izraelu. Mislite li da će može nešto bitnije promijeniti?

– U ovom kritičnom trenutku, SAD mora priznati da njegov trenutni stav nesumnjivo stoji na pogrešnoj strani historije, što se posebno ističe njihovim drugim vetom bez presedana na rezoluciju Vijeća sigurnosti UN-a kojom se poziva na prekid vatre. Svijet posmatra, a SAD-u treba niti imperativ prekinuti ovaj štetni status quo.

Nedavni mali pozitivni pomaci su korak, ali istinska promjena zahtijeva sveobuhvatan zaokret u politici SAD-a prema Izraelu. Razaranje i masakri koji su u toku zahtijevaju hitnu akciju. SAD mora prekinuti svoju neupitnu podršku i preispitati svoj odnos s Izraelom. Najvažnije je javno zahtijevati i omogućiti prekid vatre, kao i uskratiti vojnu pomoć koja je do sada omogućavala ove akcije.

  • Nedavno je objavljen zanimljiv tekst pod naslovom ‘Ko je glavni, Izrael ili SAD?’, u kojem se objašnjava izraelsko odbijanje da odgovori na američke pozive za zaštitu civila i isporuku humanitarne pomoći. Može li SAD prisiliti Izrael na zaokret i kako bi to trebao učiniti?

– Utjecaj cionističkih lobističkih grupa, posebno AIPAC-a (Američki izraelski komitet za javne poslove), igra ključnu ulogu u oblikovanju vanjske politike SAD-a i predstavlja značajan izazov u prisiljavanju Izraela da posluša pozive za zaštitu civila i humanitarne pomoći. Opsežna finansijska podrška koju ove grupe pružaju političarima podstiče okruženje u kojem je održavanje statusa quo u podršci Izraelu politički korisno.

Uprkos promjeni raspoloženja javnosti, ovaj moćni lobi uspješno je zamaglio granice između legitimne kritike izraelske politike i netrpeljivosti prema jevrejskim pojedincima, gušeći otvoreni dijalog i potkopavajući napore da se riješi pitanje kršenja ljudskih prava. Finansijska moć ovog lobija, koja se očituje u ogromnim iznosima potrošenim tokom izbora i lobističkih aktivnosti, daje mu nesrazmjeran uticaj na američku politiku.

Uloga lobija u održavanju miješanja anticionizma i antisemitizma sprječava iskrene rasprave o odnosima SAD-a i Izraela, štiteći Izrael od odgovornosti za njegove postupke. Dok američka vlada nastavlja bezuslovno finansiranje Izraela, uprkos dokazima o ratnim zločinima i kršenjima ljudskih prava, postoji hitna potreba za kritičkom reevaluacijom.

Izvor: Al Jazeera

Reklama