Edtstadler: Političari moraju reformama potvrditi da je BiH mjesto u EU
Austrijska ministrica ponovo istakla kako Evropska unija nije kompletna bez integracije država Zapadnog Balkana, te da obje strane moraju raditi više na uzajamnom približavanju.

Austrija će, zajedno sa svojim partnerima, raditi na tome da Evropska unija što prije počne pristupne pregovore sa Bosnom i Hercegovinom, ali i bosanskohercegovački političari moraju nastaviti raditi na reformama kako bi odagnali sumnje pojedinih članica Unije, kazala je Karoline Edtstadler, ministrica za EU i ustavna pitanja Republike Austrije, u intervjuu za Al Jazeeru.
Ona je ponovo istakla kako Evropska unija nije kompletna bez integracije država Zapadnog Balkana, te da obje strane moraju raditi više na uzajamnom približavanju.
- Nedavno ste kazali kako Evropska unija treba čim prije početi pregovarati sa Bosnom i Hercegovinom kada je riječ o članstvu ove države u Uniji. Možete li nam reći kakvo je Vaše i zvanično stajalište Austrije kada je riječ o članstvu BiH u EU?
– Čvrsto vjerujem da EU nije završena bez Zapadnog Balkana.
Austrija je jedna od najjačih pristalica EU perspektive za jedinstvenu i suverenu Bosnu i Hercegovinu. Odobravanje statusa kandidata u 2022. bilo je važan geopolitički signal i pozdravljamo novi zamah u reformskom procesu tokom 2023. Veoma je pozitivno što se usvajaju važni zakoni (Zakon o amandmanima na Zakon o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću, Zakon o ombudsmenima, Zakon o slobodi pristupa informacijama, Zakon o strancima). Ovo su znakovi ohrabrenja i pokazuju kako je saradnja moguća.
Međutim, članice EU-a, uključujući Austriju, imaju jasna očekivanja da će Bosna i Hercegovina nastaviti vršiti neophodne reforme u skladu sa 14 prioriteta definiranih za otvaranje pregovora o članstvu. Uzevši u obzir Komisijin paket za proširenje i nadolazeće diskusije sa članicama Unije, snažno potičem (bh. političare) da rade na provođenju 14 prioriteta i usvajanju traženih zakona (u prvom redu zakona o sudovima i zakona o sprečavanju sukoba interesa), odlučno i sa osjećajem hitnosti, te na punoj i potpunoj implementaciji tih zakona.
Austrija, zajedno sa svojim partnerima, će odraditi svoj dio posla kako bi forsirala otvaranje pregovora sa Bosnom i Hercegovinom do kraja godine.
- Kako vidite put cijele regije Zapadnog Balkana ka EU?
– Predsjednica Evropske komisije [Ursula von der Leyen] je u govoru o Stanju u Uniji ponovo istakla kako je budućnost Zapadnog Balkana u EU, a to je obećanje dato još 2003. u Solunu. Istina je kako je proces proširenja postao dodatno složen i birokratski, što je izazvalo frustracije kako na Zapadnom Balkanu, tako i u samoj Uniji posljednjih godina.
Ruski agresorski rat protiv Ukrajine promijenio je politički krajolik Evrope u potpunosti i učinio dodatno hitnijim približavanje EU-a i Zapadnog Balkana. Dozvolite da budem jasna: pristup procesu proširenja sa dodatnim strategijama ne treba dovesti do erozije principa u svome meritumu. Ipak, moramo učiniti konkretne i obostrano korisne prednosti članstva u EU vidljivim građanima regije.
Upravo sam zato, zajedno sa ministrom vanjskih poslova [Alexanderom] Schallenbergom, nedavno iznijela prijedloge čiji je cilj postepena integracija Zapadnog Balkana u EU. Moramo vidjeti dublju integraciju na političkom nivou (npr. učešće u sastancima Vijeća), kao i u EU politikama i sistemu poticanja na neophodne reforme.
Ne treba govoriti kako je punopravno članstvo glavni cilj, ali vjerujemo kako naši prijedlozi dolaze u pravo vrijeme. Zbog toga se radujemo daljem napretku na ovom polju.
- Trebaju li zvanični Beč i Brisel uraditi više, koristiti više sankcija i drugih mjera, kako bi se u Bosni i Hercegovini riješili problemi etnonacionalističke retorike?
– Jako je važno održati Bosnu i Hercegovinu odlučnom na njenom putu ka EU. To zahtijeva jači lokalni angažman političkih aktera i strateško korištenje međunarodnih alatki kako bi se spriječila negativna dešavanja u (bh. entitetu) Republici Srpskoj i u cijeloj državi. Sankcije jesu među alatkama, ali se smatraju posljednjim korakom.
- Također, glasni su političari u nekim članicama Unije (poput Hrvatske ili Mađarske) koji pomažu Miloradu Dodiku i Aleksandru Vučiću u njihovom djelovanju protiv Bosne i Hercegovine. Šta EU može uraditi u svojim redovima na rješavanju takvih problema?
– Mnoge krize u posljednjim godinama su pokazale jednu stvar: Evropska unija je jedinstvenija nego ikad. Naravno da postoje razlike u mišljenju i debate o nekim pitanjima, ali kada je Evropa u pitanju, onda je jasno da želimo stabilnu regiju.
- Koje bi države, članice Unije, mogle biti najveće protivnice članstvu Bosne i Hercegovine i kako se njihovo stajalište može promijeniti?
– Sa jedne strane, EU mora održati svoja obećanja, no sa druge strane države kandidatkinje moraju također provesti neophodne reforme kako bi uvjerile one države koje sumnjaju u spremnost kandidata da preuzme EU zakone.
Brzina pristupanja jasno ovisi o samoj državi kandidatu. Stoga, računamo da će Bosna i Hercegovina nastaviti sa svojim reformama i tako uvjeriti sve članice Unije u svoju spremnost.
- Na kraju, da li Zapad treba povećati svoje prisustvo u Bosni i Hercegovini, ali i na Balkanu (NATO, EUFOR, KFOR…)?
– Zapadni Balkan ostaje u fokusu vanjske i sigurnosne politike EU i Austrije. Austrija ima fundamentalni interes u podržavanju mjera stabilizacije i svih mirovnih nastojanja u regiji. Mi smo značajan i pouzdan član jedinica EUFOR ALTHEA i KFOR. Odlučni smo održati naše sigurnosno djelovanje u regiji i nastaviti jačati otpornost protiv destabilizirajućeg utjecaja Rusije u regiji.