Zbog raketa otpora, Izrael prolazi kroz isto iskustvo koje Palestinci doživljavaju decenijama
Raketa Ayyash-250 je najveća raketa do sada, ima domet od 250 kilometara i težinu eksplozivne glave od 300 kilograma.

Vojni i strateški stručnjak Fayez Al-Duwairi naglašava da Hamasovo lansiranje raketa na krajnji jug i sjever Izraela (Haifa i Eilat) predstavlja neuobičajenu situaciju.
U svojoj vojnoj analizi za Al Jazeeru navodi da je glavni cilj otpora da pruže izraelskom rukovodstvu gorko iskustvo koje su Palestinci doživljavali od okupacije više od sedam i po decenija, kako bi se osjetili opkoljenim sa svih strana.
Ističe da su snage otpora od utorka ponovo počele pokazivati svoje prave sposobnosti te dokazivati da su i dalje u stanju iskoristiti svoje mogućnosti bez obzira na sve izazove, tako što biraju odgovarajuće vrijeme i lokacije za ispaljivanje raketa.
Al-Duwairi također tvrdi da snage otpora bombardiraju probrane mete, čime se šalju vojne i političke poruke i nanosi šteta s ciljem da se izvrši pritisak na izraelsku agresiju i da se obuzda.
Velike raketne sposobnosti
Što se tiče rakete R-160 koju koristi otpor, Al-Duwairi je objasnio da je efikasna i utjecajna. Možda uopće neće raditi sa GPS sistemom, ali je njena margina pogreške veoma mala. To je efikasna polunavođena raketa koja nosi otprilike 175 kilograma eksploziva, a samo lansiranje ove rakete natjerat će Izrael da preispita svoje računice.
Što se tiče rakete Ayyash-250, to je najveća raketa do sada. Ima domet od 250 kilometara i težinu eksplozivne glave od 300 kilograma. Dosta je efikasnija, što ukazuje da je to jedina raketa koja može doprijeti do Eilata, dok ostale rakete gađaju unutrašnjost Izraela.
Al-Duwairi je istakao da je ovaj rat otkrio više stvari, uključujući i raketu “zemlja-zemlja”. Po svemu sudeći, to je raketa dometa od 75 kilometara sa bojevom glavom koja može biti teža od 300 kilograma.
Također je objasnio da tehnologija protivzračnih raketa zahtijeva napredne mogućnosti u tehnološkom smislu. Jednostavna greška mogla bi dovesti do toga da se izgubi srha, pa smatra da je raketa Ayyash početak novog pravca u proizvodnji, kao što je slučaj i sa letjelicom Zouari.
Što se tiče neuspjeha izraelskog odbrambenog sistema da se suprotstavi raketama, rekao je da su sposobnosti Željezne kupole efikasne protiv projektila dometa od pet do 50 kilometara, a procjenjuje da je to maksimalno 65 posto.
Dakle, preostale rakete će moći izbjeći Željeznu kupolu. Osim toga, rakete koje prolaze kroz kupolu nisu dizajnirane da raznesu projektile, već da eksplodiraju u obliku gelera, zbog čega postoji velika vjerovatnoća da će bojeva glava pasti na utvrđenu metu.