Prokletstvo Pegasus: Izraelskoj kompaniji NSO Group prijeti propast
Izraelska kompanija za cyber napade NSO Group, proizvođač špijunskog softvera Pegasus, pripremila je plan za organiziranje i restrukturiranje.

Piše: Mohamed Watad
Izraelska kompanija za cyber napade NSO Group, proizvođač špijunskog softvera Pegasus, pripremila je plan za organiziranje i restrukturiranje kako bi spriječila propast kompanije. NSO Group se suočava s tužbama međunarodnih kompanija i brojnih država zbog korištenja programa za špijuniranje i hakiranje mobilnih telefona, nakon što su Sjedinjene Američke Države (SAD) uvrstile ovu kompaniju na crnu listu.
Izraelska kompanija se suočava s problemom nakupljenih dugova i strahuje od finansijskog kolapsa, za koji se očekuje da će se nastaviti, te nemogućnosti da otplati nagomilane dugove od 500 miliona dolara. Situaciju dodatno kompliciraju i ograničenja koja je Washington nametnuo ovoj kompaniji, pored toga da je izraelsko Ministarstvo sigurnosti uvelo ograničenja izraelskim kompanijama za nadzor i cyber sigurnost, zabranivši izvoz špijunskih softvera i alata za cyber sigurnost u desetine zemalja.
U kontekstu provođenja plana organizacionog restrukturiranja kompanije, koji je otkrio izraelski list Calcalist za ekonomska pitanja, Shalev Hulio, generalni direktor NSO-a i jedan od njegovih osnivača, podnio je ostavku na svoju funkciju. Hulio će se fokusirati na traženje kupaca za kompaniju i bit će zadužen za spajanja i akvizicije kompanije ili raspuštanje, što će kompaniji pružiti mogućnost da krene novim putem.
Yaron Shohat će preuzeti poziciju generalnog direktora umjesto Hulia. Shohat će biti zadužen za implementaciju sveobuhvatnog plana restrukturiranja kompanije, koji, osim otpuštanja zaposlenih, uključuje organizacijske promjene u kompaniji. NSO Group je donio odluku da u prvoj fazi otpusti 100 od 750 zaposlenih u kompaniji.
U kompaniji će ostati 650 zaposlenih, s tim da je NSO Group trenutno u vlasništvu kompanije Triangle Holdings. Vlasništvo nad kompanijom Triangle podijeljeno je između investicionog fonda pod nazivom NOAL SCSP, u vlasništvu američkog investicionog fonda “BRG”, koji posjeduje 70,33 posto dionica Triangle-a i grupe koju vodi Hulio (Management Group) koja posjeduje preostalih 29,67 posto dionica.
Krize i izazovi
Meir Orbach, urednik rubrike Tehnologija u novinama Calcalist, kaže: “Pegasus je suočen s krizom od novembra prošle godine nakon što ga je američko Ministarstvo trgovine stavilo na crnu listu. Ovakav potez spriječio je kompaniju da zaključi bilo kakav novi posao ili poduzme bilo kakve trgovačke aktivnosti”.
Orbach je za Al Jazeeru pojasnio da je kompanija trenutno suočena sa tužbama za hakiranje i špijunažu, a neke od njih su podignute pred Okružnim sudom u Tel Avivu. Facebook je tužio izraelsku kompaniju NSO Group tvrdeći da je aplikacija WhatsApp hakirana putem programa Pegasus. Tužbi su se pridružile i kompanije Google i Microsoft, a pokrenuto je i niz istraga širom svijeta o ilegalnoj upotrebi softvera Pegasus protiv novinara i političkih disidenata.
Orbach smatra da je niz ograničenja koje je izraelsko Ministarstvo sigurnosti uvelo na izvoz izraelske cyber tehnologije, zbog pritisaka koji vrši SAD, dovelo do produbljivanje krize te pogoršalo uslove poslovanja. Ova ograničenja otežavaju ofanzivnim cyber kompanijama, koje ne dobivaju licence za prodaju svog softvera, da ponište postojeće ugovore i ograničava sklapanje bilo kakvih budućih dogovora. Dakle, time se ograničava Pegasus i sprečava postizanje novih poslovnih dogovora.
Orbach ne isključuje mogućnost da će biti negativnih posljedica na kompaniju NSO Group zbog izraelskih ograničenja i mjera koje je poduzeo Washington uvrstivši je na crnu listu. Napominje da je izraelsko Ministarstvo sigurnosti uvelo ograničenja za izraelske cyber kompanije na osnovu kojih se zamrzava izvoz softvera u desetine zemalja, zbog čega su pojedine kompanije proglasile bankrot, među kojima su i kompanije koje su prodale svoje dionice.
Sukob i promjene
U pokušaju da se kompanija spasi i da se spriječi njena propast, te u sklopu plana organizacijskog restrukturiranja kompanije, nedavno su pokrenute procedure da se rasformira izraelska kompanija NSO Group, koja se odvojila od tri kompanije koje je prethodno kupila.
NSO Group se suočava sa sve većim rizikom nemogućnosti isplate duga od oko 500 miliona dolara, zbog tužbi koje su pokrenute protiv nje i novih ograničenja koja je SAD uveo na izvoz njenih proizvoda.
Uprkos sukobu među kompanijama koje su dio NSO Group, i njihovoj nemogućnosti da plate dugove, povjerenik tri kompanije koje su razvile programe “Cyber” i “Defensive Internet”, a to su kompanije Goutilv, Convexom i Wayout, uspio je pronaći kupce za oko trideset miliona dolara.
Planiranje i ulaganje
Asaf Golan, novinar specijaliziran za tehnologiju i visokotehnološka pitanja, objasnio je kako je cilj promjena koje se dešavaju u kompaniji da se ona pozicionira na globalnom tržištu kao najveći proizvođač i razvojni programer špijunskih softvera, ali i riješi problem dugova i spriječi propast kompanije.
Smatra da se u okviru restrukturiranja pokušavaju privući investitori; posebno stranci, jer nije isključeno da u budućnosti biznismeni iz Amerike kupe dionice kompanije koja se suočava sa finansijskom krizom i problemima prilikom trgovanja zbog politika i odluka Washingtona.
Restrukturiranje i prilagođavanje
Golan smatra da se plan za organizacijsko restrukturiranje kompanije provodi kako bi se ista prilagodila tržišnim uvjetima i izraelskim i američkim ograničenjima, te prilagodila izazovima s kojima se suočava izraelsko cyber tržište zbog stava Ministarstva sigurnosti u Tel Avivu, koje stoji po strani i čeka da vidi na koji način Amerikanci upravljaju globalnim cyber tržištem i kakvi su im planovi po tom pitanju.
Također, smatra da bi takve mjere, posebno izraelskog Ministarstva sigurnosti, mogle imati negativan utjecaj na budućnost izraelskih tehnoloških kompanija koje u ovom trenutku ne posluju dobro.
Pojašnjava da su se neke kompanije raspale i podijelile, dok su druge prodate. Mnogo je promjena na tom polju, posebno kada su u pitanju izraelski investitori, što se dešava zbog mjera koje su poduzeli Amerikanci i zbog njihove težnje da preuzmu globalno tržište i velike izraelske kompanije.