Može li se BiH nadati vatrogasnoj eskadrili ovog ljeta?
Usvajanjem elaborata o nabavci letjelica za zaštitu i spašavanje napravljen je korak ka formiranju vatrogasne eskadrile u Federaciji BiH.

Godinama Bosna i Hercegovina svjedoči požarima širom zemlje, posebno na jugu države, gdje tokom ljetnih mjeseci vatrene stihije gutaju sve pred sobom. Prizori uplašenog lokalnog stanovništva koje posmatra kako se plamen polako, ali sigurno približava njihovim posjedima i snimci čađavih, prašnjavih, premorenih vatrogasaca, lica izbrazdanih debelim graškama znoja, kako ulažu posljednje atome snage da bi te posjede spasili redovni su sadržaj vijesti i novinskih naslovnica dugi niz godina.
Tešku borbu vatrogasnih jedinica dodatno otežava činjenica da se zemlja oslanja na zračnu pomoć u gašenju požara od svojih susjeda ili od Oružanih snaga BiH, zbog nedostatka vlastitih specijaliziranih letjelica za gašenje požara. Kao da to nije dovoljno, veliki dijelovi države su i dalje “pokriveni” minskim poljima, što često znači da i uz najbolju volju vatrogasnih jedinica, nemoguće je u tim područjima zaustavljati širenje vatrene stihije.
Ipak, uoči nove sezone požara, vatrogascima su stigle donekle ohrabrujuće vijesti. Tako je Vlada Federacije BiH usvojila “Elaborat o nabavci letjelica za zaštitu i spašavanje, neophodnim uslovima za logističku podršku, organizaciju, finansiranje i druga pitanja od značaja za uspostavljanje, funkcionisanje i upotrebu zračnih snaga za gašenje požara i druge zadatke zaštite i spašavanja”, čime bi njihovi napori bili koliko toliko olakšani.
Iz Uprave za civilnu zaštitu i vatrogastvo Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) navode da samo izbijanje požara ugrožava živote, pravi štete i stvara troškove, te je zbog tih činjenica formiranje zračnih protupožarnih snaga od velike koristi za Kanton gdje se dešava najveći broj požara na prostoru Bosne i Hercegovine, ali i za sve dijelove zemlje gdje su veliki požari redovna pojava.
Brzim angažmanom protupožarnih letjelica spriječilo bi se kumulativno širenje požara, a samim tim stekli bi se uvjeti za brže gašenje požara.
“Najznačajnije od svega što ćemo stvoriti uvijete da gasimo požare dok još nisu zahvatili veliko područje”, poručuju vatrogasci koji iz godine u godinu vode bitku s vatrenim stihijama.
Nepristupačni tereni
Iz Uprave za civilnu zaštitu i vatrogastvo HNK-a ističu da požare često imaju na nepristupačnom terenu gdje vatrogasci ne mogu stići do njega, te je tada nužna upotreba letjelica za gašenje požara koji imaju veliku pokretljivost i sposobnost brzog doleta i do najnepristupačnijih područja.
“Pravovremenom uporabom zračnih snaga imat ćemo bržu reakciju, kako bi se usporilo ili zaustavilo širenje vatre i samim tim stvorili uvjeti za organizaciju, gašenje i čuvanje požarišta do dolaska zemaljskih vatrogasnih snaga”, navode iskusni vatrogasci.
Prema najavama, nova zračna vatrogasna jedinica bi trebala imati dva aviona, te naknadno bi trebala biti kupljena i dva helikoptera, što dovodi u pitanje da li će te letjelice biti dovoljne za potrebe snaga na terenu.
“Ne treba posebno naglašavati da zrakoplovi čine jako bitan segment sustava gašenja požara, a mi smo kroz naš elaborat procijenili da je nabava tri zrakoplova (Air Tractor) optimalna za učinkovito gašenje požara”, navode iz Uprave za civilnu zaštitu i vatrogastvo HNK-a, ali dodaju da je osim odgovarajućih tipova i broja letjelica potrebno ustrojiti učinkovit sistem logističke podrške, dovoljan broj osposobljenih pilota, tehničara, objekte za smještaj osoblja i letjelica i tak dalje.
“Sve su to odlike koje jedna uspješna služba zaštite od požara mora da posjeduje”.
Iako usvajanje elaborata predstavlja važan korak ka konačnom formiranju vatrogasne eskadrile u zemlji koja se godinama bori s velikim požarima, do formiranja ove protupožarne zračne jedinice ipak neće doći u skorije vrijeme.
Dr. Muharem Šabić, nezavisni ekspert i profesor Fakulteta za saobraćaj i komunikacije Univerziteta u Sarajevu te član radne grupe koja je radila na elaboratu koji bi trebao dovesti do formiranja zračne vatrogasne jedinice Federacije BiH ističe da je Vladi tog bosanskohercegovačkog entiteta predložio nabavku dva višenamjenska helikoptera za potrebe interventne jedinice zrakoplovstva i dva zrakoplova sa fiksnim krilima za gašenje požara.
“Interventno zrakoplovstvo podrazumijeva traganje i spašavanje, protivpožarno djelovanje i medicinsku evakuaciju”, pojašnjava profesor Šabić.
Dugotrajan proces
Kako kaže, nabavka letjelica je dugotrajan proces koji podrazumijeva donošenje odluke, finansijsku konstrukciju i pripremu međunarodnog tendera, a kada se izabere najbolja ponuda slijedi potpisivanje ugovora i isporuka letjelica.
Postoji više modela finansiranja nabavke kao što je izdvajanje iz planiranih budžetskih sredstava ili neki od načina kreditiranja, dodaje profesor Šabić.
Poslije odluke o načinu finansiranja proizvođač počinje izgradnju letjelice, i uobičajeno vrijeme isporuke je 24 mjeseca, što govori da u skorije vrijeme neće biti formirana ova protuzračna jedinica.
Nezavisni stručnjak ističe da je danas u svijetu zbog globalnih promjena velika potražnja za letjelicama interventnog zrakoplovstva i zato je relativno dugo vrijeme od narudžbe do isporuke.
Međutim, postoji i drugi način kako bi vatrogasci na terenu dobili podršku iz zraka.
Ta druga opcija je nabavka korištenih letjelica ili neki od načina liziranja, kaže Šabić te dodaje da se Vlada Federacije BiH treba u skladu sa svojim potrebama odlučiti koji će model koristiti za opremanje Zrakoplovnog servisa Vlade Federacije BiH.
Član radne grupe zadužene za izradu potrebnog elaborata navodi da je predložio Vladi Federacije BiH formiranje samostalne jedinice interventne zrakoplovstva (Zrakoplovni servis Vlade Federacije BiH) kao kompleksne organizacija sa mješovitom flotom kompleksnih zrakoplova (u skladu sa propisima EASA i BHDCA).
Sjedište Zrakoplovnog servisa sa operativnim centrom i helikopteri bi eventualno bili smješteni u Rajlovcu, pored Sarajeva, dok bi se letjelice sa fiksnim krilima bazirale na aerodromu Mostar.
Vladi Federacije je predložen detaljan organogram Zrakoplovnog servisa sa potrebnim brojem ljudi i njihovim kompetencijama, dodaje Šabić.
Zahtjevan proces
Kada će u stvarnosti Federacije BiH dobiti jedinicu za borbu protiv požara zavisi od više faktora, gdje je teško donositi bilo kakve prognoze.
Uspostava ove zračne protupožarne jedinice podrazumijeva formiranje predložene organizacije u skladu sa Zakonom o zrakoplovstvu Bosne i Hercegovine i Pravilniku o uvjetima i načinu izdavanja potvrde za pružanje usluga iz zraka, pojašnjava profesor Šabić.
Poslije zapošljavanja potrebnog stručnog personala i nabavke letjelice od strane Direkcije za civilno zrakoplovstvo Bosne i Hercegovine (BHDCA) bila bi izdata Potvrda o pružanju usluga iz zraka od strane BHDCA i jedinica bi tada mogla početi operativno djelovati.
To je dugotrajan proces koji podrazumijeva detaljno planiranje od strane eksperata uz osigurano finansiranje i taj proces se ovog ljeta može pokrenuti, ističe nezavisni ekspert.
“Planirana budžetska sredstva za ovu godinu (30 miliona maraka, odnosno gotovo 15 miliona eura) su dovoljna samo za dio flote. Predložio sam da prvo ide nabavka višenamjenskih helikoptera iz više razloga. Ključni problem je nedostatak kvalifikovanih pilota na tržištu rada u Bosni i Hercegovini, posebno za zrakoplove sa fiksnim krilima”, kaže Šabić, koji ističe da je obuka pilota kompleksan, dugotrajan i skup proces koji traži planski pristup i odlaganje početka procesa će prolongirati formiranje Zrakoplovnog servisa interventne avijacije i njegovu operativnu gotovost.
Ovog ljeta se eventualno mogu iznajmiti letjelice sa posadama koje za potrebe Vlade Federacije BiH mogu gasiti požare, ali je cijena lizinga iznimno velika, kaže profesor Šabić, koji navodi da nema saznanja je li se entitetska vlada odlučila za neki od gore razmatranih modela.