Da li Rusija krade i preprodaje žitarice iz Ukrajine?
Ukrajinski zvaničnici optužuju Rusiju da je ukrala ‘nekoliko stotina hiljada tona’ žitarica u područjima pod ruskom okupacijom.

Ukrajina je optužila Rusiju da krade žitarice iz ove države i prodaje ih, dok Rusija poriče ove tvrdnje.
Ova optužba dolazi u vrijeme straha od glabalne krize opskrbe hranom zbog nesposobnosti Ukrajine da izveze milione tona žitarica kroz svoje blokirane luke.
Evo šta je poznato…
Za šta optužuju Rusiju?
Ukrajinski zvaničnici optužili su Rusiju da je ukrala „nekoliko hiljada tona“ žitarica u ukrajinskim predjelima pod ruskom okupacijom.
„Lično sam ovo čuo od mnogih vlasnika silosa na okupiranoj teritoriji. Ovo je direktna pljačka. I dešava se posvuda na okupiranoj teritoriji“, u aprilu je kazao ukrajinski ministar poljoprivrede Mikola Solski.
Ranije ove sedmice, u izvještaju The New York Timesa navedeno je da je SAD poslao upozorenje za 14 država, većinom u Africi, na ruske teretne brodove natovarene onim što je State Department opisao kao „ukradene ukrajinske žitarice“.
Prema ovom izvještaju, u telegramu su navedena imena tri broda za koje se sumnja da prevoze to žito.
Ukrajinski ambasador u Ankari Vasil Bodnar kazao je da Rusija brovodima izvozi ukradene žitarice iz Krima i dodao je da Kijev sarađuje sa Turskom i Interpolom na pronalasku krivaca.
„Rusija bestidno krade ukrajinske žitarice i izvozi ih sa Krima na koji je izvršena invazija. Ove žitarice izvoze u strane zemlje, uključujući Tursku“, kazao je on reporterima u Ankari.
„Apelovali smo na Tursku da nam pomogne, i na sugestiju Turske, pokrećemo krivične postupke protiv onih koji kradu i prodaju žito“, kazao je.
Šta kaže Rusija?
Kremlj poriče optužbe Ukrajine, rekavši da ne zna odakle dolaze te informacije.
Tokom posjete Ankari, ruskog ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova ukrajinski novinar je upitao za ovo tokom pres konferencije.
„Dolazim s ukrajinske javne televizije, želim Vas pitati ovo: Šta ste, osim žitarica, ukrali iz Ukrajine i kome ste tu robu prodali“, pitao je novinar.
Lavrov je, s osmijehom, odgovorio: „Ne opstruiramo izvoz žitarica. Kako bi one napustile luku, dovoljno je da Zelenski da naredbu, to je sve“.
Prema ruskoj vladi, teret deminiranja luka prije nego što se nastavi izvoz žitarica pao je na Kijev i oni krive Zelenskog što „kategorički“ odbija da riješi problem.
Ukrajina kaže da neće deminirati vode oko crnomorske luke Odese da bi izvoz žitarica bio moguć, navodeći prijetnju ruskog napada na grad kao razlog.
U međuvremenu je, u izvještaju novinske agencije Interfax, rečeno da teritorije u regiji Zaporožje koje drži Rusija, izvoze žitarice na Bliski istok.
„Šaljemo žitarice kroz Rusiju, a primarni ugovori su potpisani s Turskom. Prvi vozovi su otišli preko Krima za Bliski istok“, rekao je Jevgenij Balicki, osoba zadužena za područje pod ruskom kontrolom u regionu Zaporožja, u intervjuu za TV kanal Rossiya 24. „To je bilo tradicionalno tržište za Ukrajinu“, dodao je.
Zašto su žitarice tako važne?
Iz Rusije i Ukrajine dolazi gotovo trećina globalnih zaliha pšenice. Ali, ukrajinske pošiljke žita iz crnomorskih luka su stale otkako je počela invazija, pa je gotovo 20 miliona tona žita zaglavljneno u Ukrajini.
Zbog rata, kao i sankcija Zapada Rusiji, cijene žitarica, ulja, fertilizatora i energije su skočile.
To bi moglo izazvati krizu opskrbe hranom u siromašnijim državama, od kojih se neke oslanjaju na Rusiju i Ukrajinu za više od polovine količine pšenice koju uvoze.
Osim tog, Ukrajina je glavni izvoznik kukuruza, ječma, suncokretovog i repičinog ulja, dok Rusija i Bjelorusija – koja je podržala Moskvu u ratu i također je pod sankcijama – izvoze više od 40 posto gnojiva na globalnom nivou.
Kako je ostatak svijeta reagovao na ukrajinske tvrdnje?
Američki državni sekretar Antony Blinken je kazao kako SAD vjeruje da Rusija krade i prodaje ukrajinske žitarice.
„Postoje vjerodostojni izvještaji […] da Rusija krade ukrajinske žitarice kako bi ih sama prodavala“, kazao je Blinken na konferenciji State Departmenta o pitanjima sigurnosti hrane nastalim zbog invazije na Ukrajinu.
„Rusija sada gomila svoj izvoz hrane“, dodao je Blinken.
Velika Britanija je, u međuvremenu, pozvala da se odmah istraže navodi o krađi.
Ujedinjeni narodi pokušavaju dogovoriti sporazum koji bi omogućio da se ukrajinsko žito prevozi iz luka kao što je Odesa. Rusija želi da Zapad ukine sankcije koje joj je nametnuo, u sklopu tog sporazuma.
Ruski i turski ministar odbrane razgovarali su o potencijalnom koridoru za izvoz žitarica iz Ukrajine, ali izgledi za to čine se slabima.
Afričke države posebno su teško pogođene nestašicom hrane i porastom cijena. Uvezle su 44 posto pšenice iz Rusije i Ukrajine između 2018. i 2020, prema brojkama UN-a.
„Činjenica je da je kriza dovela do prestanka izvoza iz Ukrajine, ali i iz Rusije zbog sankcija, a mi smo se našli u sredini“, rekao je novinarima Macky Sall, trenutni predsjednik Afričke unije i predsjednik Senegala.
„Apsolutno je nužno da oni (zapadni partneri) pomognu da se nastavi izvoz ukrajinskih žitarica, ali i da Rusija bude u stanju izvoziti fertilizatore, hranu, ali najvažnije žitarice.“