Indikativan tajming: Šta je Tursku navelo da zatvori zračni prostor za ruske avione?
Ankara je ljuta zbog posrnulih političkih pregovora između Rusije i Ukrajine u okviru turskog posredovanja, rekao je turski kolumnista Ismail Kaya.
Odluka Turske da zatvori svoj zračni prostor za ruske vojne i civilne avione koji prevoze vojno osoblje u Siriju pokrenula je mnoga pitanja o razlozima za poduzimanje ovog koraka, tajni odabira upravo ovog momenta i ima li to veze s ratom u Ukrajini.
Turski ministar vanjskih poslova Mevlut Cavusoglu izjavio je u avionu na putu za Urugvaj da je u aprilu istekla dozvola koju Ankara daje Moskvi za obavljanje ovih letova na period od tri mjeseca.
Cavusoglu je izjavio da je o tom pitanju razgovarao tokom svoje posjete Moskvi u martu sa svojim ruskim kolegom Sergejem Lavrovom, koji je obećao da će obavijestiti predsjednika Vladimira Putina o tom pitanju.
Delikatna odluka
Ovakva delikatna odluka Turske dolazi u svjetlu nastavka ruskog rata u Ukrajini, a nakon što se na meti ruskih zračnih napada našla područja na periferiji Halepa u sjevernoj Siriji koja su pod kontrolom ”Sirijske nacionalne armije” koju podržava Turska. Ruske zračne snage su također prošlog petka gađale nekoliko sela i gradova na područjima pod kontrolom sirijske opozicije u pokrajini Idlib, na sjeverozapadu Sirije.
U međuvremenu, opozicioni Sirijski opservatorij za ljudska prava izjavio je da su ruski ratni avioni pokrenuli zračne napade u subotu, gađajući područja u sjevernom dijelu Latakije, što je peti takav napad u zonama deeskalacije tokom ovog mjeseca.
Rusija, Turska i Iran postigle su dogovor o uspostavi četiri zone deeskalacije u Siriji između režimskih snaga i opozicionih frakcija.
U tom kontekstu, turska vojska je pokrenula vojnu operaciju velikih razmjera u sjevernoj periferiji Halepa kao odgovor na raketni napad koji su izvele Sirijske demokratske snage (SDF), predvođene kurdskim Jedinicama narodne zaštite (YPG), s područja pod njihovom kontrolom na kontrolni punkt u gradiću Marea.
Ministarstvo odbrane Republike Turske saopćilo je u subotu da je najmanje 50 pripadnika SDF-a eliminirano kao odgovor na otvaranje vatre na područja u kojima se nalaze vojne baze.
Turska je pokrenula tri operacije na teritoriji Sirije, prva je “Štit Eufrata” protiv Islamske države Irak i Levant (ISIL) u sjevernom Halepu, druga je “Maslinova grančica” i treća “Izvor mira”, obje protiv “Sirijskih demokratskih snaga” u Afrinu, Hasaki i Raqqi.
Motivi za donošenje odluke
U tom kontekstu, turski kolumnista Ismail Kaya smatra da je turska odluka direktno povezana s razvojem dešavanja u ratu u Ukrajini, a slična je i prethodnoj odluci o provedbi odredbi Montrealske konvencije o zabrani prolaska ruskih vojnih brodova iz moreuza Bosfor i Dardanel, kako se ne bi smatralo da Turska pruža bilo kakve pogodnosti bilo kojoj strani u sukobu koji se vodi na obali Crnog mora.
Kaya je za Al Jazeeru rekao: “Imajući u vidu informacije da Rusija namjerava prebaciti vojne snage i strane militante iz Sirije da se bore na njenoj strani u Ukrajini, ovakva odluka Turske je uslijedila kako bi se spriječila upotreba turskog kopna, mora i zraka za bilo kakve direktne ili indirektne vojne akcije koje imaju veze s ratom u Ukrajini.”
Kaya smatra da je Ankara ljuta zbog posrnulih političkih pregovora u okviru turskog posredovanja, budući da nije postignut nikakav napredak u pregovorima koji su posrnuli nakon što je otkriveno da su ruske snage počinile “masakre” na područjima s kojih su se povukle u blizini Kijeva. Također, neuspjeh su doživjela i nastojanja da se održi novi sastanak na nivou ministara vanjskih poslova, kao i da se u Istanbulu održi sastanak između ruskog predsjednika Vladimira Putina i njegovog ukrajinskog kolege Volodimira Zelenskog.
Tvrda moć
S druge strane, Omer Ozkizilcik, analitičar vanjske i sigurnosne politike u Ankari, izjavio je da je pritisak na Rusiju u Siriji pokušaj Turske da prisili Rusiju da bude ozbiljnija u pregovorima.
“Ako želite da Rusija postigne dogovor i razumijevanje, morate biti jaki na ovom polju i morate upotrijebiti tvrdu silu, a Turska je to radila posljednjih nekoliko godina i još uvijek to čini”, dodao je.
Ozkizilcik je istaknuo da bi Ankara, koja je ove sedmice pokrenula novi napad na kurdske militante u sjevernom Iraku, mogla nastojati iskoristiti svoj utjecaj na Rusiju kako bi dobila zeleno svjetlo za sličnu operaciju u sjevernoj Siriji.
Analitičari kažu da će najnoviji turski potez dodatno zakomplicirati ruske logističke usluge u Siriji, nakon što je Turska ograničila prolaz stranim ratnim brodovima iz Crnog mora u Sredozemno more ubrzo nakon početka ukrajinskog rata.
Prema turskoj štampi, Turska će ostati otvorena za komercijalne letove u i iz Rusije, pri čemu odbija slijediti Evropsku uniju u zatvaranju svog zračnog prostora za ruske letove, imajući u vidu značaj ruskih turista za njenu ekonomiju.
Nakon što je Turska zatvorila svoj zračni prostor, Rusiji je preostao samo jedan zračni izlaz do Sirije, a prolazi preko Irana i Iraka, međutim ta ruta traje duže u odnosu na turski zračni prostor, čime se stvaraju određeni logistički problemi.
Zatvaranje zračnog prostora, pored zatvaranja moreuza, predstavlja izazov u logističkom smislu za sposobnost Rusije da osigura djelovanje svojih snaga u Siriji, budući da se operacije opskrbe i ranog dovođenja novih ruskih snaga u Siriji provode kroz redovne linije ruskih desantnih brodova.
Najjači odgovor
Ova objava se smatra jednim od najsnažnijih odgovora Turske, koja je zadržala bliske odnose s Moskvom unatoč članstvu u Sjevernoatlantskom savezu (NATO) i ruskoj vojnoj ofanzivi na Ukrajinu, a koja traje već dva mjeseca.
Turska ima dobre odnose i s Rusijom i s Ukrajinom, a nastojala je i posredovati u ratu između ove dvije države. Cavusoglu je potvrdio da se razgovori između dvije strane nastavljaju i da rade na formuliranju zajedničke izjave.
Ankara je bila domaćin susreta ruskih i ukrajinskih pregovarača u Istanbulu i još jednog sastanka između Lavrova i njegovog ukrajinskog kolege Dmytra Kulebe u Antaliji.
Važno je napomenuti da je došlo do slabljenja odnosa između Ankare i Moskve nakon što je Turska 2015. srušila ruski ratni avion u blizini tursko-sirijske granice, ali su se oni poboljšali sve do početka ruskog napada na Ukrajinu, koju Turska smatra važnim trgovinskim partnerom i diplomatskim saveznikom.
Ankara trenutno nastoji organizirati samit u Istanbulu između Putina i njegovog ukrajinskog kolege Volodimira Zelenskog, iako je Cavusoglu priznao da je mogućnost održavanja sličnih razgovora još uvijek mala.