Koje oružje kupuje UAE i zašto?

UAE želi pojačati svoju zračnu odbranu oružjem kupljenim iz Južne Koreje, Izraela i Francuske, kao i svojim sistemima.

Ujedinjeni Arapski Emirati žele pojačati svoje zračne odbrambene sisteme kao i svoju zračnu snagu kroz kupovinu 80 francuskih borbenih aviona [EPA]

Nedavni napadi raketa i dronova koje su lansirali pobunjenici Husi na Ujedinjene Arapske Emirate naglasili su ranjivost ovih gradskih država sa ekonomijama koje se oslanjaju na raširenu energetsku infrastrukturu, ogromne međunarodne aerodrome i većinom uvoznu radnu snagu.

UAE, dio vojne koalicije predvođene Saudijskom Arabijom, koja se bori protiv Husa u Jemenu, već ima jedan od najpotentnijih protivzračnih odbrambenih sistema u regiji, i oslanja se uglavnom na oružje američke izrade kao što je raketa HAWK, još potentnija raketa Patriot PAC-3 i protivzračni odbrambeni raketni sistem THAAD, koji je po prvi put u borbama upotrijebljen ove godine, uništivši rakete Husa.

Ove raketne baterije su stacionirane na strateškim tačkama, štite aerodrome, naftna i plinska postrojenja i vojne baze. Iako su ovi odbrambeni sistemi snažni, napadi Husa su se svejedno osjetili u Abu Dhabiju, oštetivši mu aerodrom i skladište goriva i usmrtivši troje ljudi.

S obzirom na svoju obnovljenu uključenost u rat u Jemenu, koji je, prema procjenama UN-a, usmrtio 377 000 ljudi od kraja 2021, UAE može očekivati više napada ove prirode. Husi koje podržava Iran, poznati i pod nazivom Ansar Allah, gube u ovom ratu, dok milicije koje podržava UAE zauzimaju sve više teritorije, potiskujući Huse sve dalje.

Potaknut napadima Husa, UAE je sada pokrenuo široki program za jačanje svog višeslojnog odbrambenog sistema novim i veoma snažnim oružjem od različitih dobavljača, u nadi da će izbjeći probleme u snabdijevanju koji trenutno muče Saudijsku Arabiju. Ova država je odvratila tako mnogo raketnih napada Husa u protekloj godini, da joj je ostalo sasvim malo raketa Patriot. Čak ni ubrzane narudžbe iz SAD-a možda neće popuniti prazninu.

Koje je dakle odbrambene sisteme UAE kupio i zašto?

Južnokorejske rakete

Fokusirajući se na višeslojnu protivzračnu odbranu, UAE je odlučio da će kupiti većinom južnokorejske i izraelske rakete, te da će zadržati većinu svog oružja američke izrade. Raketa Hawk, koja je ušla u upotrebu 1959, sada je gotovo zastarjela, uprkos brojnim nadogradnjama. Južnokorejka srednjedometna raketa zemlja-zrak  Cheongung 2, popunit će prazninu, kao i postojeće Patriot baterije.

U svom najvećem sporazumu o izvozu oružja u historiji, Južna Koreja je dogovorila sa UAE-om da će prodati ove napredne rakete u vrijednosti od 3,5 milijardi dolara, zajedno sa popratnim radarima. Ovaj sporazum uključuje i obećanja o prisnijoj saradnji na razvoju raketa između ove dvije države. Raketa Cheongung 2 je djelomično zasnovana na veoma snažnom ruskom sistemu S-400, i u stanju je da gađa više ciljeva odjednom sa dometom od 40 km. Osim tog, iznimno je otporna na elektronsko ometanje.

Oružje iz Izraela

Uprkos veličini južnokorejskog sporazuma, Izrael bi mogao biti pobjednik u ovoj inicijativi UAE-a da kupuje oružje. Emirati su ušli u pregovore sa Izraelom o kupovini ili Barak 8 ili Spyder protivzračnog odbrambenog raketnog sistema. Prvo južnokorejsko oružje će stići tek u 2024, a UAE gleda na izraelske sisteme kao na prelazno rješenje.

Napredni Barak 8 je kupila indijska vojska, a Azerbejdžan je navodno upotrijebio Barak 8 da obori naprednu raketu Iskander, koju je ispalila Armenija u ratu između ove dvije države 2020. Ova raketa ima duži domet od južnokorejske i može istovremeno uništiti višestruke mete.

Većina balističkih raketa koje koriste Husi uspješno biva presretnuta, ali veliki broj njihovih dronova opremljenih eksplozivom uspijeva proći i pogoditi mete.

Kako bi popunio ovu ključnu prazninu u svojoj proitvzračnoj odbrani, UAE također pregovara s Izraelom o kupovini njegovog sistema Željezna kupola. To bi im dalo dodatni sloj zaštite protiv sporijih dronova koji nisko lete i krstarećih raketa.

Ovome bi se dodalo povećanje u dijeljenju obavještajnih podataka dok ove dvije države produbljuju sigurnosne veze. UAE, sa svojim novim, naprednim, višeslojnim protivraketnim odbranama bio bi u stanju da djeluje kao sistem za rano upozoravanje za bilo kakav raketni napad na Izrael iz Irana, dajući Izraelu ključno dodatno vrijeme kako bi lansirao svoje rakete presretače.

Lokalna proizvodnja

UAE se ne oslanja samo na druge države za rješenja; ova država daje podstreka svojoj domaćoj odbrambenoj industriji sa milijardama koje je ubrizgala u svoje istraživačke i razvojne programe.

U 2021. godini, Halcon, dobavljač precizno vođenog oružja sa sjedištem u Abu Dhabiju, predstavio je SkyKnight, svoj novi protivzračni sistem osmišljen da uništava helikoptere, bespilotne letjelice (UAV) i rakete. Kratkog je dometa i dizajniran je da presreće mete u krugu od 10 kilometara, ali pored Željezne kupole i postojećeg ruskog protivzračnog raketnog sistema Pantsir, ova nova višeslojna odbrambena mreža izgleda sve impresivnije.

UAE ima jedan od najnaprednijih protivzračnih odbrambenih sistema u zaljevskoj regiji. Sa ovim novim naprednim oružjem, samo će poboljšati svaki novi sloj zaštite i popuniti praznine u prethodnim sistemima, čineći bilo kojoj grupi ili državi proboj težim. Daljnja upotreba senzornih informacija od saveznika Saudijske Arabije, SAD-a i Izraela pružit će detaljnu sliku borbenog prostora, zbog čega će biti lakše uočiti, a samim time i uništiti rakete i dronove.

UAE ne želi samo pojačati svoju protivzračnu odbranu. Male, ali dobro obučene zračne snage ove države uskoro će dobiti veliko pojačanje, jer su u decembru Francuska i UAE najavili da UAE kupuje 80 naprednih višenamjenskih borbenih aviona Rafale. Po cijeni od 18 milijardi dolara, to je najveći fracnuski sporazum o izvozu oružja ikad.

Prema Međunarodnom institutu za strateške studije, ili IISS-u, UAE ima 156 borbenih aviona. Dodatnih 80 veoma snažnih francuskih aviona marke Rafale dat će UAE-u značajanu prednost u borbenoj moći, pomjerivši regionalni balans moći u njegovu korist.

Ovo će omogućiti UAE-u da nastavi sa svojom snažnom vanjskom politikom, uključujući rat u Jemenu, sigurnom jer zna da će najugroženija mjesta u ovoj državi, gradovi i aerodromi sada biti mnogo sigurniji od napada Husa.

Izvor: Al Jazeera

Reklama