Zapadni Balkan u 2022: Od COVID-a, preko Pelješkog mosta, do političkih turbulencija
Balkanska regija bilježila je dnevno stotine preminulih od koronavirusa, ispratila brojne izbore na raznim nivoima, dok je kraj godine donio političke turbulencije u nekoliko država.

Početkom godine regiju Zapadnog Balkana brinule su svakodnevne vijesti o hiljadama oboljelih i stotinama umrlih od COVID-a, ali pažnju su skrenuli agresija Rusije na Ukrajinu (i posljedična poskupljenja i krize), izbori na raznim nivoima vlasti, te političke turbulencije u Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini i napetosti na granici Srbije i Kosova.
U nastavku vam donosimo pregled vijesti koje su obilježile ovu godinu na izmaku:
Januar
5. januar – Amerika uvela sankcije: Dodik ugrožava stabilnost BiH i regije
Sjedinjene Američke Države proširile listu sankcija koje se odnose na radnje koje se povezuju s korupcijom širom svijeta, te kako su od tog dana na listi član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik i Alternativna televizija iz Banje Luke. U objavi je navedeno da su sankcije uvedene zbog koruptivnih aktivnosti i kontinuiranih prijetnji stabilnosti i teritorijalnom integritetu BiH.
5. januar – Zbog korupcije: Američke sankcije Milanu Tegeltiji i Mirsadu Kukiću
Sjedinjene Američke Države uvele su sankcije i bivšem predsjedniku Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH Milanu Tegeltiji te predsjedniku političke stranke PDA Mirsadu Kukiću, nakon što su sankcije ranije uvedene članu tročlanog državnog predsjedništva BiH Miloradu Dodiku i provladinoj komercijalnoj Alternativnoj televiziji.
14. januar – Popis stanovništva: Hrvatska izgubila oko 400 hiljada ljudi
Broj stanovnika Hrvatske smanjio se za približno 400.000, pokazali su prvi rezultati popisa stanovništva kućanstava i stanova koji je tokom prošle godine proveo Državni zavod za statistiku (DZS). Popis je pokazao kako Hrvatska ima 3.888.529 stanovnika, dok je prema prethodnom popisu iz 2011. taj broj iznosio 4.284.889 stanovnika.
17. januar – Sjeverna Makedonija dobila novu vladu na čelu s Kovačevskim
Parlament Sjeverne Makedonije potvrdio je 17. januara novu vladu čiji je premijer Dimitar Kovačevski, lider Socijaldemokratskog saveza Makedonije (SDSM), nakon više od dva mjeseca političke krize. Kovačevski je naslijedio Zorana Zaeva koji je podnio ostavku u decembru nakon teškog poraza svoje stranke na lokalnim izborima od VMRO DPMNE-a.
25. januar – U Crnoj Gori rekordno niska temperatura, u Srbiji i do -17 stepeni
Regiju je tokom noći, zbog niskih temperatura na snazi su naradžasti i crveni meteoalarmi, a u Crnoj Gori je izmjerena i rekordno niska temperatura – minus 33,2 stepena Celzija, u mjestu Kosanica (općina Pljevlja).
25. januar – Srbija lani ‘u minusu’ za 73.839 stanovnika
Krajem januara probleme sa padom broja stanovnika objavila je i Srbija. Prema zvaničnim podacima Republičkog zavoda za statistiku (RZS), Srbija je tokom 2021. godine, zbog negativnog prirodnog priraštaja, svakog dana ostajala bez 202 stanovnika. U 2021. živorođenih je 62.062, a preminulo je 135.901 osoba, što znači kako negativan prirodni priraštaj iznosi 73.839 i jedan je od najvećih u posljednjih nekoliko decenija.
27. januar – Nastavljeni razgovori o izbornoj reformi u Bosni i Hercegovini
U Sarajevu su nastavljeni razgovori međunarodnih predstavnika o reformi Izbornog zakona u BiH. Razgovori Matthewa Palmera, američkog izaslanika za izbornu reformu u BiH i Angeline Eichhorst, predstavnice Evropske službe za vanjske poslove, nastavljeni su sa članovima Interresorne radne grupe za izmjenu Izbornog zakona Bosne i Hercegovine u zgradi Parlamentarne skupštine BiH.
28. januar – Schmidt: Izbori u BiH će biti održani, sa ili bez izmjena Izbornog zakona
Visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt pozvao je u petak sve političke snage u Bosni i Hercegovini da konstruktivno rade na novom Izbornom zakonu, ističući da će opći izbori biti održani najesen 2022. godine sa ili bez novog izbornog zakona.
30. januar – Pregovori u Neumu završeni, ali bez konkretnog dogovora
Završeni su pregovori o izmjenama izbornog zakonodavstva koji su tri dana, uz međunarodnu medijaciju, vođeni u Neumu, no bez konkretnog dogovora. Učesnici razgovora kažu kako je ipak ostvaren određeni napredak po nizu pitanja. To će biti temelj za nastavak razgovora koji bi se trebao odvijati u organizaciji samih stranaka.
Februar
1. februar – Čović u Skupštini RS-a: Jačajte entitet, ne dopustite unitarizaciju
Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović u utorak je ohrabrio političare iz bh. entiteta Republika Srpska da nastave voditi politiku na dosadašnji način i jačati taj entitet te da ne dopuste ustavne promjene kojima bi se doveo u pitanje koncept BiH kao države tri konstitutivna naroda. Čović je ovo kazao istupajući na sjednici parlamenta Republike Srpske u Banjoj Luci, gdje su ga pozvali da bi sudjelovao u raspravi o stanju u BiH.
4. februar – COVID-19: Više od dvjesto novih žrtava u regiji
U posljednja 24 sata u Hrvatskoj je zabilježeno 11.980 novih slučajeva zaraze korona virusom, a preminulo je 46 osoba (više od 14.000 umrlih od početka pandemije). Bosna j Hercegovina je prijavila 1.188 novih oboljenja (66 preminulih), u Sloveniji više od 11.500 novih slučajeva, dok je u Srbiji preminula 61 osoba (14.519 novih zaraženih).
4. februar – Pala Vlada Crne Gore
Crnogorski parlament izglasao je nepovjerenje vladi premijera Zdravka Krivokapića, nakon što mu je prethodno potpredsjednik vlade i koalicijski partner Dritan Abazović uskratio podršku, u jeku velikih političkih napetosti u toj zemlji.
7. februar – Skupština Crne Gore razriješila Aleksu Bečića
Skupština Crne Gore razriješila je u ponedjeljak navečer predsjednika parlamenta Aleksu Bečića. Za njegovu smjenu glasali su poslanici opozicije i koalicije “Crno na bijelo”, dok je protiv bilo 36 poslanika, prenose mediji u Crnoj Gori.
8. februar – Hrvatska: Novi natječaj za idejno rješenje eurokovanice
Nakon što je u javnosti i medijima otkriveno kako je nagrađeni autor idejnog rješenja hrvatske eurokovanice s motivom kune za motiv neovlašteno kopirao fotografiju škotskog fotografa, te nakon što se autor kovanice javno povukao iz natječaja, Komisija za novac najavila je novi natječaj za ovo rješenje.
15. februar – Parlamentarni i lokalni izbori u Srbiji 3. aprila
Srbija je od utorka službeno u predizbornoj kampanjii nakon što je predsjednik Aleksandar Vučić potpisao ukaz o raspuštanju Skupštine i raspisao vanredne parlamentarne izbore za 3. april, a raspisivanje predsjedničkih izbora očekuje se početkom marta. Predsjednik Skupštine Srbije Ivica Dačič prethodno je za isti dan raspisao lokalne izbore za Skupštinu Grada Beograda, te još 12 lokalnih uprava.
18. februar – Manuel Sarrazin prvi izaslanik njemačke vlade za Zapadni Balkan
Njemačka vlada imenovala je danas Manuela Sarrazina za specijalnog njemačkog izaslanika za područje Zapadnog Balkana. Sarrazin je prvi njemački izaslanik za područje Zapadnog Balkana jer ta pozicija nije postojala u ranijim njemačkim vladama.

24. februar – Plenković, Đukanović, Džaferović, Komšić i Osmani osudili rusku invaziju
Više čelnika nekadašnjih jugoslovenskih zemalja osudili su rusku invaziju na Ukrajinu, koja je počela rano u četvrtak, uzrokujući vojne i civilne žrtve.
24. februar – Crna Gora: Blokade saobraćajnica zbog manjinske vlade
Demokratski front (DF) organizirao je u četvrtak blokade na 17 punktova izvan gradskih jezgara širom Crne Gore, kao znak upozorenja da najavu da će biti formirana manjinska vlada Crne Gore. Iz DF-a su poručili da će protesti biti nastavljeni ako i dalje bude insistirano na priči o manjinskoj vladi.
Mart
2. mart – Schwarz-Schilling i Inzko: BiH je u opasnosti, EU i NATO moraju hitno reagirati
Bivši visoki predstavnici međunarodne zajednice za BiH Christian Schwarz-Schilling i Valentin Inzko uputili su dramatični apel čelnicima Evropske unije i NATO-a da zaštite Zapadni Balkan, a naročito Bosnu i Hercegovinu, od scenarija koji bi bio nalik na ukrajinski jer u tom dijelu Evrope, kako tvrde, još žive planovi o uspostavi Velike Srbije.
3. mart – Đukanović imenovao Abazovića novim mandatarom Vlade Crne Gore
Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović uputio je danas potpredsjedniku Skupštini Crne Gore Strahinji Bulajiću prijedlog da mandatar za sastav vlade bude predsjednik Građanskog pokreta URA Dritan Abazović.
6. mart – Vučić kandidat SNS-a za predsjednika Srbije
Srpska napredna stranka (SNS) donijela je odluku da kandiduje Aleksandra Vučića za predsjednika Republike Srbije, saopćila je potpredsjednica SNS-a Ana Brnabić. Brnabić je, nakon sjednice Predsjedništva SNS-a, kazala da je Aleksandar Vučić kandidat koalicije “Aleksandar Vučić – zajedno možemo sve”.
8. mart – Vrhovni sud ukinuo presudu Sanaderu za aferu Hypo
Vrhovni sud Hrvatske je ukinuo presudu bivšem premijeru i predsjedniku Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) Ivi Sanaderu za aferu Hypo kojom je krajem oktobra 2018. u ponovljenom postupku proglašen krivim i nepravomoćno osuđen zbog ratnog profiterstva na dvije i po godine zatvora.
11. mart – U Zagrebu se srušila vojna bespilotna letjelica
Hrvatska vlada potvrdila je da je letjelica koja su srušila u Zagrebu bespilotna vojna letjelica, Ukrajina je za sada odbacila nagađanja da se radi i letjelici u njihovom vlasništvu, a kako bi se stvar čim prije razriješila u istrazi će pomoći i NATO. Prije nego se srušila u zagrebačkom Jarunu, letjelica je preletjela nekoliko zemlja NATO članica.
12. mart – U Sarajevu ustoličen novi vrhbosanski nadbiskup
Monsinjor Tomo Vukšić ustoličen je u subotu za novog vrhbosanskog nadbisku, na misnom slavlju u sarajevskoj Katedrali Srca Isusova, naslijedivši tako kardinala Vinka Puljića, koga je, nakon 31 godine nadbiskupske službe, papa Franjo u januaru umirovio.
15. mart – Borrell odgovorio na zahtjev BiH za ubrzanu dodjelu kandidatskog statusa
Zamjenica predsjedavajućeg Vijeća ministara i ministrica vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Bisera Turković primila je danas odgovor visokog predstavnika za vanjsku i sigurnosnu politiku Evropske unije Josepa Borrella na pismo u kojem je iznesen zahtjev za ubrzanu dodjelu kandidatskog statusa Bosni i Hercegovini.
25. mart – Šef Delegacije EU-a razočaran Parlamentom BiH
Ponašanje vladajućih političkih stranaka u Bosni i Hercegovini šef Delegacije Evropske unije u toj zemlji Johann Sattler ocijenio je u petak “razočaravajućim”, jer se dužnosnici te zemlje verbalno zalažu za evropske integracije a istodobno izbjegavaju poduzeti bilo kakav konkretni korak.
April
3. april – Vučićevo obraćanje: Srbija se dramatično pomjerila udesno
Lider Srpske napredne stranke i predsjednički kandidat Aleksandar Vučić proglasio je pobjedu na izborima u Srbiji.
4. april – Iz Ukrajine u Hrvatsku ušle ukupno 11.974 izbjegle osobe
U Hrvatsku su iz Ukrajine od 25. februara do nedjelje ušle ukupno 11.974 izbjegle osobe od kojih je najveći broj smješten pojedinačno, priopćeno je na vladinoj stranici posvećenoj tom problemu. Među njima je 5.832 žena, ili 48,7 posto, 1.619 muškaraca, ili 13,5 posto, i 4.523 djece, ili 37,8 djece.
7. april – OHR: Zakon o nepokretnoj imovini usvojen u entitetu RS je ništavan
Visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt pozvao je vlasti bh. entiteta Republika Srpska da preduzmu sve potrebne aktvnosti da se zakon o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcioniranje javne vlasti u RS-u odmah stavi van snage, te da je on ništavan.
10. april – Sin Muamera Zukorlića: Otac nije umro prirodnom smrću
Predsjednik Stranke pravde i pomirenja Usame Zukorlić izjavio je da porodica Zukorlić otvoreno sumnja da je Muamer Zukorlić otrovan i da je to razlog njegove smrti prije nešto više do pet mjeseci.

11. april – Velika Britanija uvela sankcije Miloradu Dodiku i Željki Cvijanović
Vlada Velike Britanije prvi put je uvela sankcije Dodiku i Cvijanović zbog, kako se navodi, narušavanja legitimiteta i funkcionalnosti Bosne i Hercegovine, saopćeno je iz Britanske ambasade u Sarajevu. Britanske sankcije znače da Dodik i Cvijanović neće moći putovati u Veliku Britaniju niti koristiti ili pristupiti bilo kojoj imovini koju eventualno posjeduju u Velikoj Britaniji.
11. april – Hrvatska protjerala 18 ruskih diplomata
Hrvatska je protjerala 18 ruskih diplomata i šest članova administrativno-tehničkog osoblja, saopćilo je u ponedjeljak Ministarstvo vanjskih i europskih poslova.
12. april – Visoki predstavnik u BiH počeo koristiti Bonske ovlasti, suspendirao zakon usvojen u RS
Visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt poništio je u utorak Zakon o nepokretnoj imovini koji je ranije donio bosanksohercegovački entitet Republika Srpska. Schmidt je zakon poništio pozivajući se na Bonske ovlasti koje mu daju pravo sankcinisati osobe ili pravne akte koji urušavaju pravni poredak u Bosni i Hercegovini.
18. april – Uhapšena bivša predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore
Nekadašnja predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore Vesna Medenica uhapšena je u nedjelju navečer, nakon što je specijalno tužilaštvo formiralo predmet protiv njenog sina Miloša, javlja iz Podgorice reporterka Al Jazeere Milica Marinović.
20. april – Abazović predstavio koncept nove crnogorske vlade
Crnogorski mandatar Dritan Abazović predstavio je koncept nove manjinske vlade koja će, prema najavama, imati 20 ministara i četiri potpredsjednika, dok je ostavkom Strahinje Bulajića odblokiran rad crnogorskog parlamenta, koji treba potvrditi Abazovićevu vladu.
21. april – Nikola Gruevski u odsustvu osuđen na sedam godina zatvora
Sud u Skoplju osudio je u četvrtak bivšeg makedonskog premijera Nikolu Gruevskog na sedam godina zatvora u postupku u kojem je optužen da je prisvojio 1,3 miliona eura od stranke na čijem čelu je bio i da je novac koristio za kupovinu atraktivnog građevinskog zemljišta.
25. april – U slovenskom Državnom zboru ministri, sportisti, književnici, novinari
Nakon većine prebrojanih glasova na parlamentarnim izborima u Sloveniji, već je sasvim izvjesno da će, umjesto dosadašnjih devet, samo pet stranaka biti zastupljeno u novom sazivu Državnog zbora (parlamenta). Pokret Svoboda osvojio je 41 mandat, a u zastupničke klupe će sjesti i 27 zastupnika Slovenske demokratska stranke (SDS), osam članova Nove Slovenije (NSi), sedam Socijalnih demokrata (SD) i pet zastupnika Ljevice.
26. april – Tužilaštvo BiH podiglo optužnicu zbog ‘Dobrovoljačke ulice’
Državno tužilaštvo Bosne i Hercegovine podiglo je optužnicu protiv 11 osoba zbog sumnje da su počinili ratne zločine nad pripadnicima Jugoslovenske narodne armije (JNA) u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu početkom maja 1992. godine.
28. april – Izabrana nova Vlada Crne Gore
Glasovima nove parlamentarne većine izabrana je nova Vlada Crne Gore na današnjem zasjedanju Parlamenta ove države na Cetinju. Za ovu Vladu, na čijem je čelu Dritan Abazović, bilo je 45 zastupnika, dok su protiv bila tri zastupnika Socijaldemokrata.
Maj
2. maj – Ukinuta COVID ograničenja za ulazak u Hrvatsku i Srbiju
Ukinuta su sva COVID ograničenja za ulazak u Hrvatsku i Srbiju. Odluka o privremenom ograničavanju prelaska preko graničnih prelaza, koja je bila važeća do 30. aprila, nije produžena, što znači da su ukinuta ograničenja za ulazak u Hrvatsku, potvrdilo je Ministarstvo unutarnjih poslova Hrvatske. Vlada Srbije saopćila je da od utorka, 3. maja prestaju važiti sve mjere kontrole i ograničenja za ulazak u Srbiju, u vezi sa virusom korona, kako za strane, tako i za domaće državljane.
4. maj – Opći izbori u Bosni i Hercegovini raspisani za 2. oktobar
Opći izbori u Bosni i Hercegovini bit će održani 2. oktobra, odlučili su u srijedu članovi Centralne izborne komisije te zemlje.
4. maj – Predstavljen dizajn hrvatske kovanice od jednog eura
Najuspješnije likovno rješenje nacionalne strane na kovanici od jednog eura, odabrano na ponovljenom konkursu, predstavljeno je u srijedu na sjednici Nacionalnog vijeća za uvođenje eura kao službene valute u Hrvatskoj.
4. maj – Zapadne diplomate osuđuju Čovićevo pismo
Predsjednik Hrvatske demokratske zajednice BiH (HDZBIH) i Hrvatskog narodnog Sabora (HNS) Dragan Čović uputio je otvoreno pismo međunarodnim zvaničnicima u kojem tvrdi da je raspisivanje izbora, zbog ranije presude Ustavnog suda BiH, protivno vladavini prava te predstavlja prijetnju miru i stabilnosti BiH. Zbog toga je Čović najavio incijativu za teritorijalni preustroj BiH.
6. maj – U Sloveniji nastavak pregovora o novoj vladi
Danas se održavaju novi pregovori o sastavu buduće slovenske vlade i raspodjeli ministarskih mjesta u njoj, no osnovni odnosi koliko će resora kojoj stranci pripasti već su poznati.
6. maj – Tijelo Muamera Zukorlića ukopano nakon ekshumacije i obdukcije
Osnivač i lider Stranke pravde i pomirenje i bivši muftija Islamske zajednice u Srbiji Muamer Zukorlić ukopan je danas u haremu Altun alem džamije u Novom Pazaru, nakon ekshumacije u njegovom rodnom selu Orlje, kod Tutina, i obdukcije zbog sumnje porodice da je smrt uslijedila trovanjem.
8. maj – Komšić će se ponovo kandidovati za člana Predsjedništva BiH
Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić potvrdio je da će se ponovo kandidovati za tu funkciju, čime je najavio utrku za četvrti mandat u Predsjedništvu BiH.
9. maj – Vaseljenska patrijaršija priznala Makedonsku pravoslavnu crkvu
Sveti Sinod Vaseljenske patrijaršije, na čijem je čelu vaseljenski patrijarh Vartolomej, priznao je na današnjem zasjedanju crkvu Sjeverne Makedonije. U saopćenju Patrijaršije se navodi da, kao naziv ove crkve, ona priznaje Ohridsku, “imajući u vidu da je područje njene nadležnosti u granicama države Sjeverne Makedonije“.
13. maj – Euro od 1. januara 2023. službena valuta u Hrvatskoj
Hrvatski sabor je većinom glasova usvojio Zakon o uvođenju eura kao službene valute u Hrvatskoj. Za taj zakon glasovalo je 117 zastupnika, 13 je bilo protiv, a jedan suzdržan. Euro bi službenom valutom u Hrvatskoj trebao postati od prvog dana iduće godine, a prije nego u potpunosti zamijeni kunu od 5. septembra cijene bi se iskazivale dualno – u kunama i eurima.
14. maj – U Sarajevu sahranjen Ivica Osim
U Sarajevu je u subotu održana komemoracija, a potom je sahranjen leegendarni bosanskohercegovački nogometaš i trener Ivica Osim.
20. maj – Gruevski osuđen na još devet godina zatvora
Nekadašnji makedonski premijer Nikola Gruevski osuđen je u petak u Krivičnom sudu na devet godina zatvora za slučaj “TNT”. Gruevski se nalazi u Mađarskoj, gdje je dobio azil.
21. maj – Denis Bećirović kandidat opozicije za bošnjačkog člana Predsjedništva BiH
Potpredsjednik Socijaldemokratske partije (SDP BiH) Denis Bećirović predstavljen je kao zajednički kandidat sedam opozicionih stranaka za bošnjačkog člana državnog predsjedništva Bosne i Hercegovine, te će se najvjerovatnije suprotstaviti Bakiru Izetbegoviću iz Stranke demokratske akcije na izborima koji će biti održani najesen.
31. maj – Dan bijelih traka: Tri decenije od početka kampanje istrebljenja u Prijedoru
Danas se obilježava Dan bijelih traka u znak sjećanja na 3.176 ubijenih i nestalih Prijedorčana tokom rata u Bosni i Hercegovini. Među njima je i 102 djece, ubijene od 1992. do 1995. godine, čiji roditelji uporno traže podizanje spomenika, a gradske vlasti odbijaju.
Juni
3. juni – Kurti odbio poziv za ‘Otvoreni Balkan’
Kosovski premijer Albin Kurti odbio je poziv premijera Sjeverne Makedonije Dmitra Kovačevskog da prisustvuje sastanku inicijative „Otvoreni Balkan“ u Ohridu 7. i 8. juna.
3. juni – Ðukanović: ‘Otvoreni Balkan’ ne počiva na demokratskim vrijednostima
Crnogorski predsjednik Milo Ðukanović izjavio je u petak da su mišljenja u Crnoj Gori podijeljena po pitanju regionalne inicijative “Otvoreni Balkan” i dodao da je dobro to što ne postoji razlika između Vlade, predsjednika i Skupštine o strateškom cilju.
3. juni – EU traži od BiH da usvoji budžet i prekine s blokadom finansiranja izbora
Evropska unija je u petak pozvala Vijeće ministara Bosne i Hercegovine da na svom sljedećem sastanku usvoji nacrt budžeta za 2022. godinu i da se hitno prekine s blokadom finansiranja izbora koji se trebaju održati u oktobru.
6. juni – Otkazana posjeta Sergeja Lavrova Srbiji
Posjeta Srbiji ruskog ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova je otkazana, nakon što su zemlje koje se nalaze oko Srbije rekle da će zatvoriti svoj zračni prostor za njegov avion, izjavili su ruski zvaničnici.
7. juni – U Ohridu počinje dvodnevni samit ‘Otvoreni Balkan’
U Ohridu u utorak počinje dvodnevni samit regionalne inicijative “Otvoreni Balkan”, kojem će prisustvovati predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, premijeri Sjeverne Makedonije i Albanije, Dimitar Kovačevski i Edi Rama, kao i zvaničnici Crne Gore i Bosne i Hercegovine.
7. juni – BiH: Christian Schmidt nametnuo odluku o finansiranju izbora
Odluka visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini o finansiranju Općih izbora u toj zemlji stupila je na snagu, nekoliko sati nakon što je Christian Schmidt u utorak nametnuo rješenje kojim je otkočio pripreme za izbore zakazane 2. oktobra.
8. juni – Gruevski u odsustvu osuđen na još šest godina
Sud u Skoplju proglasio je danas krivim bivšeg premijera i lidera VMRO DPMNE Nikolu Gruevskog i generalnog sekretara u njegovoj vladi Kirila Božinovskog u slučaju “Talir 2” i naložio konfiskaciju sedmospratnog partijskog sjedišta VMRO DPMNE.
9. juni – Eurointegracije: Tri uvjeta Sofije za ukidanje veta Skoplju
Bugarska je postavila uvjete za ukidanje veta kojim blokira pristupne pregovore Sjevernoj Makedoniji sa Evropskom unijom i želi vidjeti može li Brisel garantirati da se ti uvjeti ispune, rekao je u četvrtak bugarski premijer Kiril Petkov.
15. juni – Devastirano Partizansko groblje u Mostaru
Gradonačelnik Mostara Mario Kordić osudio je vandalizam na Partizanskom groblju u Mostaru, uz obećenje da će Gradska uprava pokrenuti sve aktivnosti kako bi se sanirala šteta.
15. juni – Vlada odobrila ponovnu misiju Bundeswehra u BiH
Njemačka vlada odobrila je ponovno sudjelovanje vojnika Bundeswehra u misiji Evropske unije Eufor Althea u Bosni i Hercegovini, a kao razlog su navedene unutrašnjopolitičke napetosti u ovoj zemlji.
17. juni – U Srbiji potvrđen prvi slučaj majmunskih boginja
U Srbiji je registriran prvi importiran – potvrđen slučaj obolijevanja od majmunskih boginja, saopćio je u petak Institut za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”.
23. juni – Završen samit EU-Zapadni Balkan
Samit Evropske unije i Zapadnog Balkana koji je održan danas u Briselu završen je znatno kasnije nego što je bilo planirano. Sastanak je trajao gotovo četiri sata, a bilo je planirano da traje do dva sata.
24. juni – Prvi slučaj majmunskih boginja u Hrvatskoj
U Hrvatskoj je potvrđen prvi slučaj majmunskih boginja, rečeno je HRT-u iz Klinike za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević” u Zagrebu.
24. juni – Bugarski parlament odobrio deblokadu pregovora EU-a i S. Makedonije
Bugarski parlament izjasnio se u petak za ukidanje veta na otvaranje pregovora o pristupanju Sjeverne Makedonije Evropskoj uniji, otvarajući put da se skine blokada.
28. juni – Od 1. jula iz Sarajeva vozom na more
Sezonski brzi voz Sarajevo – Ploče – Sarajevo počinje saobraćati 1. jula, a ta linija bit će aktivna do 11. septembra ove godine i to petkom, subotom i nedjeljom
28. juni – Austrija: Usvojena ‘Rezolucija o sjećanju na genocid u Srebrenici’
Na sjednici Vanjskopolitičkog odbora austrijskog Parlamenta jednoglasno je usvojena “Rezolucija o sjećanju na genocid u Srebrenici”. Zastupnici u toj rezoluciji podsjećaju na 11. juli, godišnjicu zločina u Srebrenici koji se dogodio 1995. godine, ističući da se radi o genocidu počinjenom nad Bošnjacima.
29. juni – Mediji: Borjana Krišto kandidat HDZ-a za Predsjedništvo BiH
Zamjenica predsjednika Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) Bosne i Hercegovine Borjana Krišto bit će kandidatkinja ove stranke za člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine iz reda hrvatskog naroda na općim izborima koji će biti održani 2. oktobra.
30. juni – Otvorena magistralna cesta Neum – Stolac
Načelnik Općine Neum Dragan Jurković, gradonačelnik Stoca Stjepan Bošković i direktor JP Ceste FBiH Ljubo Pravdić danas su svečano otvorili magistralnu cestu M17.3 Stolac – Neum.
30. juni – Izetbegović najavio kandidaturu za člana Predsjedništva BiH
Predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović u četvrtak je najavio kandidaturu za člana Predsedništva Bosne i Hercegovine iz reda bošnjačkog naroda.
Juli
1. juli – SNSD: Dodik kandidat za predsjednika RS-a, Cvijanović za Predsjedništvo BiH
Kandidat Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) za predsjednika bh. entiteta Republike Srpske na predstojećim opštim izborima u Bosni i Hercegovini biće Milorad Dodik, dok će Željka Cvijanović biti kandidat za člana Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda.
3. juli – Krenuo Marš mira: Da se nikada i nikome više ne dogodi genocid
Kolona od 22 učesnika Marša mira Sarajevo – Nezuk – Potočari, pod nazivom “Marš sjećanja na žrtve genocida zaštićene zone Ujedinjenih naroda”, krenula je u nedjelju ujutro ispred Spomenika ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva 1992-95. na osmodnevni put dug više od 280 kilometara.
6. juli – Hrvatski ministar financija podnio ostavku
Hrvatska Vlada je potvrdila da potpredsjednik vlade i ministar financija Zdravko Marić napušta dužnost i da će premijer Andrej Plenković za novoga ministra predložiti Marka Primorca.
7. juli – Uhapšen bivši potpredsjednik vlade Hrvatske
Bivši hrvatski ministar poljoprivrede i potpredsjednik Vlade Tomislav Tolušić uhapšen je zbog sumnje na subvencijske prevare i zloupotrebe položaja vezano za tendere u vinskom sektoru.
7. juli – Parlament Albanije rezolucijom odao počast žrtvama Srebrenice
Zastupnici u albanskom parlamentu jednoglasno su u četvrtak podržali rezoluciju kojom se odaje počast žrtvama genocida u Srebrenici, uoči godišnjice masakra koje su snage bosanskih Srba počinile u julu 1995. godine.
8. juli – Počast žrtvama genocida i u Srebrenici, prvi put pred gradskom džamijom
Posmrtni ostaci srebreničkih žrtava, položenih na 50 tabuta, suzama i molitvama ispraćeni su iz Visokog do svoj posljednjeg počivališta, Memorijalnog centra u Potočarima, gdje su stigli u popodnevnim satima.
8. juli – Bundestag usvojio rezoluciju o BiH, odobreno slanje vojnika
Zastupnici njemačkog Bundestaga na današnjem zasjedanju usvojili su odluke koje se tiču Bosne i Hercegovine a između ostalog usvojena je i rezolucija pod nazivom “Podrška Bosni i Hercegovini na putu ka boljoj budućnosti”.
12. juli – Optužnice zbog nasilja na protestima u Skoplju
Osnovno tužilaštvo u Skoplju podnijelo je danas optužnice protiv 12 osoba zbog učešća u incidentima na protestima protiv francuskog prijedloga za ukidanje bugarskog veta i početak pregovora Sjeverne Makedonije sa Evropskom unijom.
13. juli – Prvi slučaj majmunskih boginja u Bosni i Hercegovini
Pacijent koji se u utorak javio na Kliniku za infektivne bolesti Kliničkog centra univerziteta u Sarajevu (KCUS) pozitivan je na prisustvo virusa majmunskih boginja.
14. juli – U Mostaru ukinuti nazivi ulica po ustaškim zvaničnicima
Šest ulica u Mostaru više neće nositi nazive po političkim i vojnim zvaničnicima ustaškog režima iz perioda Drugog svjetskog rata, odlučile su gradske vlasti. Dvotrećinskom većinom na sjednici Gradskog vijeća Grada Mostara na sjednici u usvojena su i nova imena za te ulice.
14. juli – Hrvatski Sabor podržao ulazak Švedske i Finske u NATO
Saborski klubovi podržali su u četvrtak ulazak Švedske i Finske u NATO, osim Kluba HSS-a i Radničke fronte, koji smatra da im ulazak treba uvjetovati rješavanjem političke situacije u Bosni i Hercegovini.
17. juli – Brnabić: Hrvatska zabranila privatnu posjetu Vučića Jasenovcu
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić planirao je da privatno posjeti Jasenovac i Pakrac, ali hrvatske vlasti neće mu dozvoliti ulazak u zemlju.
19. juli – EU otvorila pristupne pregovore s Albanijom i Sjevernom Makedonijom
U Briselu je u utorak počela prva međuvladina konferencija između Evropske unije te Albanije i Sjeverne Makedonije, koja označava otvaranje pregovora za članstvo u EU.
23. juli – Širi se požar u Sloveniji, situacija na Blidinju sve teža
25. juli – Protesti ispred sjedišta OHR-a u Sarajevu
Veliki broj građana okupio se na demonstracijama u centru Sarajeva, ispred zgrade u kojoj je sjedište Visokog predstavnika Christiana Schmidta zbog mogućeg nametanja izmjena Izbornog zakona Bosne i Hercegovine.
26. juli – Otvoren Pelješki most, saobraćaj od ponoći
Prelaskom prvih automobila i motocikala, uz veliki vatromet, trube, bengalke s brodica, pucnjavu Dubrovačkih trombunjera i zvona crkava Dubrovačke biskupije, svečano je u utorak navečer otvoren i u promet pušten Pelješki most.
27. juli – Schmidt nametnuo paket tehničkih izmjena Izbornog zakona u BiH
Visoki predstavnik međunarodne zajednice za Bosnu i Hercegovinu Christian Schmidt donio je odluku o izmjenama Izbornog zakona BiH koje su tehničkog karaktera i tiču se integriteta izbornog procesa.
28. juli – Skupština Crne Gore ratifikovala protokol o pristupanju Finske i Švedske NATO-u
Skupština Crne Gore je ratifikovala protokol o pristupanju Finske i Švedske NATO-u. Prethodno je Vlada Crne Gore usvojila navedeni protokol. Za potvrđivanje protokola o pristupanju Finske glasalo je 55 zastupnika, tri su bila protiv, a 11 uzdržanih. Za potvrđivanje protokola o pristupanju Švedske glasalo je 57 poslanika, dva su bila protiv i 11 uzdržanih.
August
1. august – Konstituisana Skupština Srbije, zastupnici položili zakletvu
Narodna skupština Srbije potvrdila je mandate novim zastupnicima, čime je konstituisan novi saziv parlamenta.
1. august – Uklonjene sve barikade na sjeveru Kosova
Saobraćaj na magistralnim putevima prema graničnim prelazima Jarinje i Brnjak na sjeveru Kosova ponovo je uspostavljen u ponedjeljak rano poslijepodne, nakon što su uklonjene barikade koje je lokalno srpsko stanovništvo postavilo u nedjelju.
3. august – Potpisan Temeljni ugovor između Vlade Crne Gore i SPC-a
Temeljni ugovor između Vlade Crne Gore i Srpske pravoslavne crkve (SPC) potpisan je jutros u Podgorici.
11. august – Mediji: Srbija naručila oružje za 1,3 milijarde dolara
Srbija je prošle godine ugovorila nabavke naoružanja i vojne opreme u vrijednosti od jedne milijarde i 318 miliona američkih dolara, što predstavlja iznos veći od ukupne vrijednosti svih nabavki od kraja 2016. godine, kada je pokrenut proces modernizacije Vojske Srbije.
12. august – Finci pisao Haaretzu: Zaprepašten sam izraelskim memorandumom
Predsjednik bosanskohercegovačke jevrejske zajednice oštro je kritizirao odluku Izraela da se umiješa u unutrašnju politiku njegove zemlje, optužujući ambasadu da djeluje kao podrška lokalnoj političkoj stranci etničkih Hrvata, piše izraelski list Haaretz.
12. august – Na Cetinju ubijeno jedanaest osoba, među kojima i napadač
Muškarac star 34 godine ubio je i ranio više ljudi u Medovini, u centru Cetinja blizu Vladinog doma, a zatim je ubijen, javljaju crnogorski mediji. Ubijeno je 11 osoba, dok je šest povrijeđenih, među kojima i jedan pripadnik policije, potvrđeno je iz Uprave policije.
19. august – Izglasano nepovjerenje 43. Vladi Crne Gore
Nakon 12-satne rasprave u Skupštini Crne Gore izglasano je nepovjerenje 43. Vladi ove balkanske države na čijem čelu je bio Dritan Abazović. Za nepovjerenje glasalo je glasalo 50 zastupnika, dok je jedan bio protiv. Ostali nisu prisustvoali glasanju.
20. august – Potvrđena prva optužnica za ratne zločine u ‘Oluji’
Ministarstvo pravosuđa i uprave saopćilo je u subotu kako od nadležnih srbijanskih tijela nije zaprimilo službenu informaciju o podizanju ili potvrđivanju optužnica protiv četvorice pilota Hrvatskog ratnog zrakoplovstva koje srbijanska strana tereti za počinjenje ratnih zločina na području Bosne i Hercegovine.
24. august – Čavara imenovao sudije Ustavnog suda Federacije BiH
Predsjednik Federacije Bosne i Hercegovine Marinko Čavara imenovao je u srijedu četveroi nedostajućih sudija Ustavnog suda entiteta Federacije Bosne i Hercegovine, na šta se čekalo od 2019. godine, zbog čega je Čavara dospio na popis osoba koje su Sjedinjene Američke Države kaznile zabranom putovanja u tu zemlju i zamrzavanjem imovine.
24. august – Kurti: Registarske tablice Kosova na sjeveru od 1. septembra
Premijer Kosova Albin Kurti poručio je u srijedu da registarske tablice s oznakom KS više neće biti u upotrebi. Izjavio je to u prvom obraćanju javnosti od povratka iz Brisela, u okviru dijaloga o normalizaciji odnosa Kosova i Srbije.
27. august – Ana Brnabić mandatarka za sastav nove vlade Srbije
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić predložio je dosadašnju premijerku Anu Brnabić za mandatarku za sastav nove Vlade Srbije.
31. august – Zbog smrti Dženana Memića pod istragom sutkinja i policajci u BiH
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine otvorilo je istragu protiv više osoba uključujući jednu sutkinju Suda BiH koje sumnjiči za prikrivanje dokaza o okolnostima smrti mladića Dženana Memića nerazjašnjenih još od 2016. godine, potvrdili su u srijedu iz tog tužilaštva.
Septembar
1. septembar – Od ponoći primjena sporazuma o ličnim dokumentima Kosova i Srbije
Od ponoći je počela primjena sporazuma o ličnim dokumentima između Srbije i Kosova, a rano u četvrtak ujutros na graničnom prelazu Jarinje situacija je mirna.
2. septembar – Danas zvanično počinje izborna kampanja u BiH
U Bosni i Hercegovini danas zvanično počinje izborna kampanja za opće izbore koji će biti održani 2. oktobra, a predsjednik Centralne izborne komisije Suad Arnautović pozvao je političke subjekte da se pridržavaju Izbornog zakona, da vode fer kampanju i ne koriste jezik mržnje.
2. septembar – Slučaj Memić: Suspendovana sudinica Suda BiH Dalida Burzić
Sudinica državnog suda Bosne i Hercegovine Dalida Burzić suspendovana je u petak sa te pozicije, zbog sumnjive smrti mladića u općini Ilidža koja nije razriješena još iz 2016. godine.
8. septembar – Otvoreni džamija i Islamski kulturni centar u Sisku
Džamija i Islamski kulturni centar u Sisku, u Hrvatskoj, svečano su otvoreni u prisustvu najviših državnih i vjerskih lidera Republike Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Republike Turske.
10. septembar – Željeznička nesreća u Hrvatskoj: Troje poginulih i 11 povrijeđenih
U željezničkoj nesreći koja se u petak navečer dogodila kod Novske u mjestu Raić zasad se raspolaže podacima o tri poginule i 11 ozlijeđenih osoba koje su prevezene u bolnice u Slavonskom Brodu, Pakracu i Novoj Gradiški, objavio je u subotu Vladin glasnogovornik.
20. septembar – Đukanović nije prihvatio mandatara za novu vladu Crne Gore
Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović podnio je u utorak prijedlog za skraćenje mandata 27. saziva Skupštine Crne Gore, navodeći da se nisu stekli uvjeti da mandat za sastav nove vlade povjeri lideru Demosa Miodragu Lekiću.
22. septembar – Konačni rezultati popisa u Hrvatskoj, pao broj vjernika
Po nacionalnoj strukturi u Hrvatskoj je porastao broj Hrvata i pao broj Srba, dok je smanjen broj vjernika, uključujući katolike i pravoslavce i porastao broj ateista, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS) koji je objavio novi set podataka popisa stanovništva za 2021.
22. septembar – Ustavni sud BiH stavio van snage Zakon o nepokretnoj imovini RS-a
Ustavni sud Bosne i Hercegovine je na plenarnoj sjednici, odlučujući o zahtjevu šest delegata Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, utvrdio da Republika Srpska nema ustavnu nadležnost za reguliranje pravne materije koja je predmet Zakona o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcioniranje javne vlasti Republike Srpske, jer je to nadležnost Bosne i Hercegovine.
23. septembar – Pokrenuta inicijativa za razrješenje Mila Đukanovića
Većina zastupnika u Skupštini predala je u petak inicijativu za preispitivanje povjerenja predsjedniku Crne Gore Milu Đukanoviću, nakon što je odbio njihov prijedlog da mandat za formiranje vlade uruči čelniku Demosa, zastupniku Miodragu Lekiću.
29. septembar – Schmidt: Reforma Izbornog zakona nakon općih izbora u BiH
Njemački dnevnik Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) u izdanju od četvrtka donosi analizu stanja u Bosni i Hercegovini uoči nedjeljnih parlamentarnih izbora i citira visokog predstavnika međunarodne zajednice Christiana Schmidta, koji je najavio ustrajati na promjenama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine nakon izbora bez obzira na očekivane otpore.
Oktobar
1. oktobar – Počeo popis stanovništva u Srbiji
U Srbiji je jutros u 8 sati počeo popis stanovništva koji će trajati do kraja oktobra, a građani odgovaraju na 69 pitanja, od kojih na tri, o maternjem jeziku, vjeroispovijesti i nacionalnoj pripadnosti, nije obavezno dati odgovor.
2. oktobar – Održani opći izbori u BiH, glasalo 50 posto građana
2. oktobar – Christian Schmidt nametnuo izmjene Izbornog zakona BiH
Visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt nametnuo je u nedjelju izmjene Izbornog zakona Bosne i Hercegovine samo sat nakon što su u zemlji završeno glasanje na općim izborima, no rekao je da izmjene neće utjecati na glasove glasača.
3. oktobar – Američke sankcije za Fadila Novalića i Slobodana Stankovića
Sjedinjene Američke Države uvele su sankcije za premijera entiteta Federacija Bosne i Hercegovine Fadila Novalića, javio je Al Jazeerin Ivica Puljić iz Washingtona. Sankcije su uvedene i za bisnismena iz Laktaša Slobodana Stankovića.
10. oktobar – CIK naredio ponovo brojanje glasova za predsjednika RS-a
Centralna izborna komisija (CIK) Bosne i Hercegovina naredila je ponovo brojane glasova za predsjednika bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska, nakon optužbi opozicije da je njihova kandidatkinja Jelena Trivić pokradena u korist čelnika vladajućeg SNSD-a Milorada Dodika, što je izazvalo masovne proteste u Banjoj Luci, u jeku neviđene političe krize u Bosni i Hercegovini.
12. oktobar – Ivo Sanader oslobođen za ratno profiterstvo u aferi Hypo
Bivši hrvatski premijer i predsjednik Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) Ivo Sanader je u ponovljenom suđenju nepravomoćno oslobođen optužbi za ratno profiterstvo u aferi Hypo, za što je u ranijim postupcima dva puta bio osuđen.
12. oktobar – Evropska komisija uvjetno preporučila kandidatski status za BiH
Evropska komisija je uvjetno preporučila status kandidata za Bosnu i Hercegovinu, usprkos negativnom izvještaju da nije ostvaren napredak u ključnim poljima.
21. oktobar – Sud BiH: Sedmorici bivših pripadnika VRS-a 91 godina zatvora za zločin u Štrpcima
Sud Bosne i Hercegovine je nakon sedam godina suđenja izrekao prvostepenu presudu kojom su sedmorica bivših pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS) osuđeni na ukupno 91 godinu zatvora za učešće u otmici 20 civila iz voza u Štrpcima 27. februara 1993., koji su ubijeni na području Višegrada. Luka Dragičević je oslobođen da je izdao naređenje za odvođenje civila.
22. oktobar – Skupština Crne Gore razriješila Krivokapića i Konjevića
Crnogorski parlament razriješio je ministre vanjskih poslova i odbrane Ranka Krivokapića i Raška Konjevića.
22. oktobar – CIK BiH utvrdio preliminarne rezultate izbora, osim za predsjednika i potpredsjednika RS-a
Kako pišu bh. mediji nakon večerašnje 68. hitne sjednice, CIK BiH je organizovao i 69. hitnu sjednicu na kojoj je usvojena Odluka o utvrđivanju i objavljivanju rezultata Općih izbora u Bosni i Hercegovini koji su održani 2. oktobra.
23. oktobar – Vučić predstavio sastav nove vlade Srbije
Lider Srpske napredne stranke (SNS) Aleksandar Vučić predstavio je danas, na sjednici Glavnog odbora stranke, sastav nove vlade koju će voditi mandatarka Ana Brnabić.
26. oktobar – Članovi nove vlade Srbije položili zakletvu
Predsjednica Vlade Srbije Ana Brnabić i ministri položili su zakletvu u Skupštini Srbije, a time je počeo i zvanično da im teče mandat.
31. oktobar – VSTV BiH: Suspendirana tužiteljica Diana Kajmaković
Prvostepena disciplinska komisija Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VTSV) Bosne i Hercegovine za tužioce donijela je odluku kojom se Diana Kajmaković udaljava od vršenja dužnosti zamjenika glavnog tužioca Tužilaštva Bosne i Hercegovine, počevši od dana donošenja odluke, 31. oktobra, pa do pravosnažnog okončanja disciplinskog postupka pokrenutog disciplinskom tužbom Ureda disciplinskog tužioca (UDT) od 21. oktobra.
Novembar
1. novembar – Tužilaštvo BiH otvorilo predmet u slučaju ‘Sarajevo Safari’, određen i tužilac
U obavijesti podijeljenoj na društvenoj mreži Twitter gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić informisala je javnost kako je Tužilaštvo BiH otvorilo predmet vezan za dokumentarni film Sarajevo Safari, preciznije NN lica o kojima se govori u filmu. Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je, između ostalog, obavijestilo gradonačelnicu kako je u ovom predmetu imenovan tužilac.
2. novembar – Crna Gora: Usvojene izmjene zakona o predsjedniku države
Crnogorski parlament usvojio je na sjednici završenoj nakon ponoći izmjene zakona o predsjedniku Crne Gore kojima se želi primorati Milo Đukanović da imenuje mandatara za sastavljanje nove vlade i koje otvaraju put da mandat bude povjeren Miodragu Lekiću iz DEMOS-a.
2. novembar – CIK potvrdio rezultate izbora u BiH: Slijedi proces formiranja vlasti
Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine potvrdila je u srijedu rezultate Općih izbora u zemlji od 2. oktobra, nakon čega slijedi formiranje vlasti, što je proces koji bi mogao potrajati.
2. novembar – Vijeće sigurnosti UN-a produžilo mandat EUFOR-a u Bosni i Hercegovini
Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija (VSUN) usvojilo je Rezoluciju kojom se produžava mandat EUFOR-a (Althea) u Bosni i Hercegovini.
3. novembar – Postignut sporazum o prelasku granica na Zapadnom Balkanu s ličnim kartama
Lideri zemalja Zapadnog Balkana potpisali su u četvrtak u Berlinu tri regionalna sporazuma koji će omogućiti slobodno kretanje s ličnim kartama u regiji, priznavanje visokoškolskih kvalifikacija i profesionalnih kvalifikacija za doktore medicine, stomatologe i arhitekte.
5. novembar – Predstavnici Srba povlače se iz kosovskih institucija
Članovi Srpske liste i ostali predstavnici Srba sa sjevera Kosova na sastanku u Zvečanu odlučili su da se povuku iz svih kosovskih institucija. Prema riječima Gorana Rakića, predsjednika Srpske liste ta odluka će biti na snazi dok, kako navodi, Priština ne povuče odluke o preregistraciji vozila i formiranju zajednice opština sa srpskom većinom.
7. novembar – Đukanović vratio Parlamentu sporni zakon o predsjedniku
Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović vratio je u ponedjeljak Parlamentu na ponovno odlučivanje zakon o izmjenama i dopunama zakona o predsjedniku Crne Gore, kojim je većina zastupnika pokušala natjerati Đukanovića da mandat za formiranje nove vlade povjeri zastupniku Demosa Miodragu Lekiću.
7. novembar – Kurti pozvao Srbe da ne napuštaju institucije Kosova
Premijer Kosova Albin Kurti izjavio je da izlaskom predstavnika srpske zajednice iz institucija Kosova, Srbija želi da kamuflira odbijanje njemačko-francuskog prijedloga za konačni sporazum Kosova i Srbije.
13. novembar – Nataša Pirc Musar nova predsjednica Slovenije
Slovenija je u nedjelju dobila prvu predsjednicu u historiji, pošto je u drugom krugu predsjedničkih izbora Nataša Pirc Musar pobijedila protukandidata Anžea Logara. Prema neslužbenim rezultatima nakon 90 posto prebrojanih glasačkih listića, Pirc Musar osvaja 54 posto glasova birača, dok je Logar dobio podršku 46 posto.
15. novembar – Konstituisan novi saziv entitetske skupštine RS-a
Parlament bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska konstituisan je u utorak u Banjoj Luci, čime je nastavljen proces uspostave novih tijela vlasti u BiH na temelju rezultata izbora provedenih 2. oktobra.
16. novembar – Konstituisano novo Predsjedništvo BiH
Novi članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine, koji su osvojili mandate na izborima provedenim 2. oktobra, u srijedu su preuzeli dužnost, a prva predsjedavajuća u novom sazivu, po sistemu osmomjesečne etničke rotacije, postala je Željka Cvijanović, koja je izabrana kao kandidatkinja iz reda Srba.
18. novembar – Kolona sjećanja prošla Vukovarom
Na hiljade ljudi iz Hrvatske i susjedne Bosne i Hercegovine prošlo je danas ulicama Vukovara u spomen na žrtvu toga grada u Domovinskom ratu, bez obzira na jaku kišu koja od noćas stalno pada u gradu na Dunavu.
21. novembar – Kosovo: Odgođeno naplaćivanje kazni za registarske tablice
Policija Kosova je saopćila da je za 24 sata odgođena primjena odluke Vlade Kosova da se od 21. novembra počne s izricanjem novčanih kazni za vozila sa srbijanskim registarskim tablicama gradova na Kosovu.
24. novembar – Sud Bosne i Hercegovine oslobodio optužene u slučaju Dženan Memić
Sud Bosne i Hercegovine danas je oslobodio optužene u slučaju Dženan Memić. Sud BiH u predmetu Zijad Mutap i drugi donio je presudu kojom se optuženi Zijad Mutap, Hasan Dupovac, Alisa Ramić, Josip Barić i Muamer Ožegović oslobađaju svih optužbi.
29. novembar – Osmorka i HDZ BiH potpisali sporazum o formiranju vlasti
HDZ BiH i blok bošnjačkih i građanskih stranaka potpisali su danas dokument o programskoj saradnji, kojim se otvorio put uspostavi nove vlasti u bosanskohercegovačkom entitetu Federacija BiH, bez Stranke demokratske akcije (SDA), što je čelnik HDZ-a BiH Dragan Čović nazvao “povijesnim trenutkom”, dok je predsjednik SDP-a BiH Nermin Nikšić sporazum nazvao “dobro izvaganim” i provodivim programom.
Decembar
1. decembar – Konstituisani novi sazivi parlamenata u BiH
Zastupnici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine položili su u četvrtak zakletvu, nakon parlamentarnih izbora u zemlji 2. oktobra, što je korak kao uspostavi nove vlasti. Nešto ranije u četvrtak na konstituirajućoj sjednici novog saziva Predstavničkog doma parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine uručeni su certifikati i zastupnicima tog bosanskohercegovačkog entiteta.
2. decembar – Potvrđena optužnica za raketiranje Banskih dvora
Optužno vijeće zagrebačkog Županijskog suda potvrdilo je u petak optužnicu protiv šestorice pripadnika ratnog zrakoplovstva bivše JNA za raketiranje Banskih dvora 7. oktorba 1991. godine, doznaje se na sudu.
2. decembar – Ustavni sud BiH odložio donošenje odluke o meritumu odredbi koje je nametnuo Schmidt
Ustavni sud Bosne i Hercegovine odbio je zahtjeve Željka Komšića i Šefika Džaferovića za donošenje privremene mjere u slučaju donošenja odredbi izmjena Izbornog zakona Bosne i Hercegovine i izmjena Ustava entiteta Federacija Bosne i Hercegovin koje se odnose na Dom naroda federalnog Parlamenta od visokog predstavnika međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Christiana Schmidta.
2. decembar – Ustavni sud BiH ukinuo Zakon o lijekovima bh. entiteta RS
Ustavni sud Bosne i Hercegovine je, odlučujući o zahtjevu Šefika Džaferovića, u vrijeme podnošenja zahtjeva predsjedavajućeg Predsjedništva Bosne i Hercegovine, za ocjenu ustavnosti Zakona o lijekovima i medicinskim sredstvima bh. entiteta Republika Srpska i dopunama Zakona o republičkoj upravi, utvrdio da citirani zakoni nisu u skladu sa članovima I/2. i III/3.b) Ustava Bosne i Hercegovine i ukinuo ih.
6. decembar – Samit EU – Zapadni Balkan: Potpisan sporazum o smanjenju cijena roaminga
U okviru samita lidera Evropske unije i zemalja Zapadnog Balkana, koji je u utorak počeo u Tirani, potpisan je sporazum koji će omogućiti postepeno smanjivanje i ukidanje cijene raominga između bloka i zemalja regijea.
6. decembar – BiH: U predmetu korupcije lišen slobode državni ministar Miloš Lučić
Postupajući po nalogu tužiteljice iz Posebnog odjela za organizirani kriminal, privredni kriminal i korupciju, policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), uz asistenciju Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) bh. entiteta Republika Srpska, proveli su u utorak akciju lišenja slobode Miloša Lučić, aktuelnog ministra za ljudska prava i izbjeglice u Vijeću ministara Bosne i Hercegovine.
6. decembar – Incident u Zubinom Potoku: CIK spriječen u pripremi izbora
Kosovska policija saopštila je da je u opštinama Zubin Potok i Sjeverna Mitrovica zabilježeno nekoliko incidenata te da je grupa demonstranata demolirala kancelarije Centralne izborne komisije (CIK) Kosova.
7. decembar – Podignuta optužnica za ubistvo sarajevskih policajaca
Nakon višegodišnje istrage, postupajuće tužiteljice Tužilaštva Kantona Sarajevo podigle su optužnicu protiv Save Marinkovića, Aleksandra Macana i Marka Trifkovića zbog ubistva policijskih službenika Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) KS-a Adisa Šehovića i Davora Vujinovića.
8. decembar – Hrvatska u Schengenu, odbijene Bugarska i Rumunija
Slovenija je u četvrtak podržala ulazak Hrvatske u šengen i priložila izjavu za zapisnik po kojoj je arbitražom konačno određena međusobna granica, ali je Hrvatska odmah odgovorila svojom izjavom da se granica tek treba odrediti.
9. decembar – Uhapšen specijalni tužilac Crne Gore Saša Čađenović
U Podgorici je u petak uhapšen specijalni tužilac Saša Čađenović, zbog sumnje da je na funkciji koju obavlja počinio krivično djelo stvaranja kriminalne organizacije i više krivičnih djela zloupotrebe službenog položaja.
10. decembar – Odgođeni izbori na sjeveru Kosova
Izbori na sjeveru Kosova odgođeni su za april naredne godine. Ishod je to sastanka predsjednice Vjose Osmani s predstavnicima političkih stranaka. Izbori će biti održani u aprilu, a u konsultaciji sa sigurnosnim institucijama utvrdit će se tačan datum.
13. decembar – Varhelyi: BiH dobija status kandidata za članstvo EU
Bosna i Hercegovina će dobiti kandidatski status na predstojećem samitu Evropskog vijeća u Briselu, potvrdio je u utorak za Al Jazeeru evropski komesar za proširenje Oliver Varhelyi.
14. decembar – Kosovo potpisalo aplikaciju za članstvo u EU
Kosovo je potpisalo dokument kojim se kandidira za članstvo u Evropskoj uniji, u jeku novih napetosti i blokada cesta na sjeveru zemlje nastanjenom Srbima.
15. decembar – ‘Osmorka’, HDZ BiH i SNSD potpisali ‘historijski’ sporazum
Sporazum o uspostavi vlasti u Bosni i Hercegovini potpisali su u četvrtak u zgradi Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine u Sarajevu predstavnici nekoliko stranaka i koalicijskih partnera.
15. decembar – BiH dobila kandidatski status za članstvo u EU
Bosna i Hercegovina je u četvrtak i službeno dobila status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji.
15. decembar – Srbija šalje Kforu zahtjev za povratak snaga na Kosovo
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u četvrtak navečer da je Vlada donijela odluku da se Kforu uputi zahtjev da se, u skladu s Rezolucijom 1244 Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda, vojska i policija Srbije vrate na Kosovo.
16. decembar – Đukanović potpisao zakon koji je izazvao političke turbulencije u Crnoj Gori
Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović potpisao je u petak izmijenjeni Zakon o predsjedniku, kojim se smanjuju ovlasti predsjedniku države, što je dovelo do političkih blokada i protesta u toj zemlji posljednjih dana.
21. decembar – Rezultati popisa: U Srbiji skoro 500 hiljada manje stanovnika nego 2011.
Prema prvim rezultatima popisa stanovništva, domaćinstava i stanova 2022. godine, u Republici Srbiji živi 6.690.887 stanovnika. U odnosu na popis 2011. godine, ukupan broj stanovnika smanjen je za 495.975, odnosno za 6,9 posto.