‘Fažana medija fest’: Ne postoje granice u kulturi i novinarstvu
U Fažni u Hrvatskoj sljedećeg ponedjeljka počinje festival na kojem se raspravlja o izazovima novinarstava.

Više od stotinu novinara, urednika i teoretičara medija iz regije i svijeta okupit će se na trećem Fažana Media Festu, koji se održava od 6. do 12. septembra, kako bi raspravljali o današnjim izazovima novinarstava.
U zemljama nastale raspadom Jugoslavije devedesetih godina prošlog stoljeća novinarima je dodatno otežano obavljanje posla, zbog različitih faktora, uključujući i snažan pritisak vlada na medije.
Saša Leković, dugogodišnji novinar i instruktor novinarstva, idejni tvorac Fažana Media Festa, kaže da je novinarstvo kao profesija dosta degradirano. U podijeljenim i usitnjenjim društvima novinarima je sve teže pronaći posao, koji će biti pristojno plaćen.
Fažana Media Fest, koji se održava u ribarskom mjestu na jugozapadnoj obali istarskog poluotoka u Hrvatskoj, stoga je mjesto gdje novinari pokušaju ukazati na probleme sa kojima se susreću, ali i osnažiti jedni druge u teškim vremenima za njih.
Poražavajući vapaji, koji ne dolaze samo iz medija, već na loše stanje u medijima postjugoslovenskih društava upozoravaju i međunarodne organizacije, jasan su znak da sa demokratijama u tim zemljama nešto nije kako treba.
Nema demokratije bez slobodnih medija
Vijeće Evrope, naprimjer, opetovano upozorava da je sloboda medija ključna, naročito u kriznim vremenima, kada građani trebaju dobiti tačne informacije. Ali, da to nije slučaj sa ovim zemljama pokazuje i posljednji izvještaj Svjetski indeks slobode medija, kojeg jednom godišnje objavljuju Reportera bez granica (RSF).
U tom izvještaju se navodi da je došlo je do dramatičnog pada slobode medija od početka pandemije COVID-19 širom svijeta. Novi Svjetski indeks slobode medija, objavljen 20. aprila, procijenio je situaciju u medijima tokom 2020. u 180 zemalja, a zaključak je da 73 posto njih ima ozbiljne probleme s medijskim slobodama.
Izvještaj raspoređuje države u šest oblasti po rangiranju indeksa slobode medija gdje se na prvom mjestu nalazi Norveška sa indeksom 6,72 dok je Eritreja sa indeksom 81,45 na posljednjem 180. mjestu.
Balkanske zemlje sa oznakom ‘loše’
Od zemalja koje se nalaze u zoni Evropska unija/Balkana – Hrvatska je napredovala za tri mjesta – nalazi se na 56. mjestu. U istoj, trećoj zoni nalazi se i Bosna i Hercegovina na 58. mjestu. U istoj zoni nalazi se i Srbija, ali na 93. mjestu, te Crna Gora na 104. mjestu. Sjeverna Makedonija je na 90. mjestu, što je skok od dva polja od prošlog izvještaja Reportera bez granica. Albanija je na 83 mjestu, dok se Kosovo nalazi na 78. mjestu i bilježi pad od osam mjesta po pitanju slobode medija. Zemlje Zapadnog Balkana nalaze se u narandžastoj zoni što je ocjenjeno kao “loše” stanje sloboda medija.
A, koliko su medijske slobode važne najbolje islustruje podatak da jedan od uslova koje države moraju ispuniti ukoliko pretendiju da postanu članice Evropske unije, najvećeg prostora na svijetu u kojem vladaju liberalno-demokratski standardi, je da medijima osigurati apsolutnu slobodu.
„U Srbiji imate nekoliko tabloida, koji su pod direktnim utjecajem vlasti. U Hrvatskoj toga nema – postoje dva ili tri medija takvog tipa, ali nemaju značajan utjecaj, osim možda kod ekstreminih desničara. U Hrvatsko je problem to što su zapravo mainstream mediji većinom u sprezi sa vlasti, zbog načina fainsiranja“, kaže Leković, nekadašnji predsjednik Hrvatskog novinarskog društva (HND), koji je također bio pod prijetnjama i pritiscima u vrijeme predsjednice Kolinde Grabar Kitarović. Od 2018. godine Leković se povukao sa te pozicije.
Na ovogodišnjem Fažana Media Festu način će se teme poput „Moć medija“, „Medijska pismenost“, „Kako izgraditi povjerenje u medije na Balkanu?“, „Budućnost Europe – Jačanje europske demokracije“ i brojne druge teme.
Život novinara izvan redakcije
Ali, jedinstveni festival medija u svijetu koji se održava u Fažani mnogo je više od klasičnih skupova na kojima se okupljaju novinari i teoretičari medija – tokom Fažana Media Festa prikazuje se i život novinara izvan redakcija. Dio festivala posvećen je knjigama o novinarstvu, ali i knjigama koje pišu novinari. Neki novinari crtaju, ili se bave fotografijom, pa se mogu vidjeti i ti njihovi radovi.
„Pokazujemo što su novinarski standardi, što su glavne teme i poblemi u novinarstvu, ali tu se ljudi i druže, pokazuju drugu stranu sebe, ne samo ono što rade u redakciji“, kaže Leković.
„Osnovna ideja cijelog festivala je antifašizam, antinacionalizam, nepostojanje granica u kulturi i novinarstvu. Novinari su novinari, gdje god da žive, ukoliko poštuju novinarski standard“.
Fažane nije bez razloga odabrana za taj medijski festival. Kada je prije tri godina lokalna vlast tu općinu proglasila prijateljem novinara, mnogi su vijest primili sa nepovjerenjem. Ideja danas sve više ima smisla.
Leković kaže da je sljedeći korak u Fažani napraviti sigurnu kuću za novinare.
To bi bila prva sigurna kuća za novinare u svijetu. Kada novinari imaju probleme zbog sukoba u njihovim zemljama, ili zbog političkih pritisaka, međunarodne organizacije sakupe novac i pomognu ih da odu na sigurno mjestu. Ali, sva ta pomoć za sada je samo privremenog karaktera.
„Želimo u Fažani napraviti stalnu sigurnu kuću za ugrožene novinare“, kaže Leković.