Grandiozne reprezentativke BiH: Spašavaju košarku koja odumire u Sarajevu
Ostavile su srce na terenu jer su ekipa koja unosi puno adrenalina, emocija, i htijenja.

Ženska košarkaška reprezentacija BiH ostvarila je najveći uspjeh trijumfom nad Hrvatskom 80:69 i prolazom u četvrtfinale Eurobasketa, koji se održava od 17. do 27. juna u francuskom Strasbourgu i španskoj Valensiji. „Zmajice“ su oduševile bh. sportsku javnost, demonstriravši da su ekipa sa pobjedničkim karakterom u okršaju sa zapadnim susjedom. Pune samopouzdanja u svoj kvalitet, punile su protivnički koš preciznim šutevima za tri poena, odigravši pri tome vrhunsku odbranu za plasman među osam najboljih evropskih selekcija, nadmašivši tako deseto mjesto sa EP-a 1999. godine.
Rulet gdje je sve moguće
„Prije početka Evropskog prvenstva rekao sam za jednu televiziju da je selekcija BiH uradila puno samim odlaskom na njega i da joj na tome treba čestitati. Bio sam siguran da ćemo proći grupu jer je za to trebala jedna pobjeda. Na kraju sam istakao da ako uđemo među osam, u nokaut fazu – to je rulet u kojem se nikad ne zna i nema izrazitih favorita. Nekoliko detalja odlučuje o utakmici, a tako je bilo i sinoć u meču BiH – Hrvatska. Čestitam iz srca stručnom štabu, selektoru Goranu Loji, svim igračicama i Košarkaškom savezu Bosne i Hercegovine, koji je logistički sve ispratio“, rekao je nekadašnji selektor bh. košarkašica Sulejman Begović, pod čijim vodstvom je osvojena zlatna medalja na Mediteranskim igrama ratne 1993. u francuskom Motnpellieru.
„Ovo je za sada grandiozan uspjeh. Kažem, za sada jer ima još igre. Neka ovo tumači kako ko god hoće. Vidjećemo kakav će biti rasplet najzanimljivijih utakmica koje tek slijede.“
- Kako biste prokomentarisali pobjedu nad Hrvatskom i dosadašnji učinak bh. tima od tri pobjede nad Belgijom (70:55), Turskom (64:54), te poraza protiv Slovenije 81:91 u Grupi C kontinentalnog šampionata?
– Znam odranije da je ključna prva utakmica sa Belgijom pošto je tako na prvenstvima gdje je turnirski način igranja. Prva utakmica je najteža. Mnogo je nepoznanica, igračice nemaju iskustva za turnirski sistem odigravanja susreta. Bojao sam se utakmice protiv Belgije, no naše košarkašice su odigrale sjajno. Ostavile su srce na terenu jer su ekipa koja unosi puno adrenalina, emocija, htijenja i želje. Na svim utakmicama, pa i sinoć, ključna je bila odbrana koju su odigrale fantastično, na ivici faula i agresivno.
Osujetile su vanjski red Hrvatske sa Ivanom Dojkić i saigračicama, ne davši im prostora da dođu do izražaja. Hrvatske košarkašice bile su bezidejne u napadu. Naš napad bio je dobar. Kada je škripalo, Jonquel Jones je preuzimala odgovornost i sa sedam metara preko protivničke igračice pogodila je dvije trice zaredom. One su prelomile utakmicu, uz sjajnu trojku Melise Brčaninović, koja je odigrala protiv Hrvatske tek prvi meč na prvenstvu Evrope. Više Hrvatska nije mogla stići zaostatak. Odlučile su volja, htijenje i zajedništvo. Vidi se da igračice daju sve od sebe i onda je teško igrati protiv takvih ekipa. BiH je pokazala ne samo energiju i adrenalin, nego i sportski fanatizam.
- Kakve su šanse bh. selekcije u četvrtfinalu EP-a protiv evropskih viceprvakinja i domaćina Francuske, koji je na rasporedu u srijedu, u 18 sati?
– To je teška utakmica. Francuska ima faktički tri podjednake postave, tako da je mogla kalkulirati i odmarati pojedine igračice na utakmicama. Bojim se da je BiH dosta istrošena fizički i mentalno nakon četiri utakmice. Mislim da su Francuskinje favorit. Međutim, iako izgubimo od Francuske, igramo sa poraženim iz duela Bjelorusija – Švedska za plasman na Svjetsko prvenstvo. Ko god bi nam tu bio protivnik, bolja smo ekipa i možemo napraviti posao.
Eventualni poraz od Francuske ne bi trebali shvatiti tragično, jer ide se dalje. Ako vidimo da je Francuska toliko jaka u toku utakmice da je neizbježan poraz, treba odmarati najbolje igračice za narednu utakmicu. Poslije Francuske, imamo šansu da odigramo dobro i pobijedimo u sljedećem duelu.
- Šta bi značio za nas plasman ženske reprezentacije BiH na Svjetsko prvenstvo i kako vidite zasluge selektora Loje za prolaz među osam najboljih u Evropi?
– Bila bi to senzacija i ogromna stvar za afirmaciju bh. košarke kojoj ne cvjetaju ruže u zadnje vrijeme, i u muškoj i ženskoj konkurenciji. Gledajte, u Sarajevu je skoro zamrla ženska košarka. Sa izuzetkom Sparsa, nije puno bolja ni muška košarka. Slično je i u drugim gradovima BiH. Mislim da će ovaj uspjeh podići popularnost ženske košarke i da će se mladi posvetiti ovom sportu. Što se tiče afirmacije u svijetu, znamo kakav rejting imamo kao država. Svaki ovakav da ga tako nazovem eksces u pozitivnom smislu donosi puno.
Košarkašice su pokazale da su veći ambasador od naših diplomatskih predstavništava u svijetu i političara. Ovo je odjeknulo u Evropi. Na stranici FIBA-e su puni hvale i ne mogu se načuditi velikom iznenađenju ne samo zbog pobjeda, nego i načina, te zrelosti igre bh. reprezentacije. Ove igračice su u procesu treninga od kadetskih selekcija još prije šest-sedam godina, pa preko U21. Prošle su košarkašku školu kroz sve uzrasne kategorije, stasale su i igraju u ozbiljnim inostranim klubovima. Rezultat nije mogao izostati, uz sve pohvale selektoru Loji.
Znam sigurno da je posvećen 300 posto košarci i bez takvog pristupa, ne može se ostvariti uspjeh. Uporan je, vrijedan, i uz to što je dobar trener, vrhunski je menadžer. To je danas u sportu najvažnije. Da nije vrhunski menadžer, za nas ne bi igrala, po meni, najbolja košarkašica u Evropi Jones. Trebalo ju je dovesti u našu reprezentaciju jer mnoge evropske selekcije su željele da je angažuju. Ona je zaigrala za nas najviše zbog upornosti i menadžerskih sposobnosti Loje.
- Koliko može Srbija, kao osvajač bronze sa proteklog prvenstva Starog kontinenta, i osim BiH, drugi je tim koji predstavlja region u četvrfinalu Eurobasketa?
– Gledao sam prvi meč Srbije, koja je dobila Italiju u produžecima. Posjeduju iskustvo i zrelost. Tada su iz maltene izgubljene situacije, izborili produžetke i pobijedili. Ozbiljna su ekipa i imaju pregršt medalja na velikim takmičenjima. Imaju samopouzdanje, rejting i gard. Nisu jake kao prošlih godina jer neke igračice imnedostaju.
Frapantan je podatak da od šest bivših republika Jugoslavije, pet je učesnika EP-a: Slovernija, Hrvatska, BiH, Srbija i Crna Gora. To govori o tradiciji i kvaliteti, te talentovanosti igračica na ovim prostorima za košarku. Slično je i na EP-u za košarkaše. Ovo zorno pokazuje kakav je talenat igrača i igračica na prostorima bivše države.
- Kako ocjenjujete domete Hrvatske, Crne Gore i Slovenije, koje su stigle do druge faze EP-a, u kojoj su eliminisane od BiH (69:80), Španije (51:78) i Rusije (75:93)?
– Crna Gora je predstavljala ozbiljnu ekipu i na prošlom prvenstvu, a izgubila je od kvalitetnije Španije u osmini finala. Prije početka turnira, Hrvatska je pogriješila jer je bila skoncentrisana da dobije jednu utakmicu i prođe dalje. Tako joj se i desilo pošto je naletila na raspoloženu našu reprezentaciju.
Hrvatska je bila nervozna i poremetio ju je značaj te utakmice. Naše su odigrale odbranu za deset i protivnicu nisu imale rješenja za nju. Selektor Hrvatske Stipe Bralić pogriješio je na time-outu, rekavši samo da se udvaja Jones, a da se puste naše vanjske igračice da šutiraju. Ne znam ko bi pustio Anđelu Delić i Nikolinu Babić same, jer su izvrsni šuteri. Dok su protivnice bile koncentrisane da zaustave Jones, one su ubacivale važne poene. S obzirom na to da se nisu plasirale na prošli EP, za Hrvatsku je uspjeh dolazak na ovo prvenstvo.
Slovenija je bila solidna. Mi smo izgubili utakmicu, ne zato što je Slovenija bolja, nego zbog naše indisponiranosti, te umora nakon prve dvije utakmice. Nije bilo žara i poleta kao u utakmici protiv Hrvatske. Svi znaju igrati košarku i neminovno je čim se malo opustiš, da uslijedi kazna. Slovenija polako stvara reprezentaciju jer je domaćin idućeg Eurobasketa, gdje očekuju značajniji rezultat. Učiniće sve da se kao domaćin predstave u najboljem svjetlu.
- Ko ima najveće šanse za evropsko zlato?
– Da se našalim, ako prođu nas, Francuskinje su najveći favorit, mada ne treba otpisivati ni Španiju, koja nije pokazala sve što može. Moguće je da još ne igra punom snagom ili da joj je to krajnji domet. Vidjećemo sve u meču sa Srbijom, ozbiljnom selekcijom koja se može boriti za medalje. Mislim da Belgija ne može otići do kraja. Rusija više nije tako jaka kao nekada, kada je osvajala medalje, istakao je Begović.