Italijanski mediji: Jesu li Conteu odbrojani dani
Političkoj krizi, koja je kulminirala ostavkom premijera, još se ne nazire kraj.
Politička kriza koja je kulminirala ostavkom premijera Giuseppea Contea u prošli utorak već sedmicama ne silazi s naslovnih strana italijanskih medija.
Conte je demisionirao nakon što je iz vladajuće koalicije istupio bivši premijer Matteo Renzi i njegova stranka Italia Viva, ostavivši ga bez parlamentarne većine.
Iako mu je u oba parlamentarna doma izglasano povjerenje, ali bez natpolovične većine u Senatu (zastupnici Italie Vive su bili suzdržani), Conte je podnio ostavku u nadi da će od predsjednika države Sergia Mattarelle dobiti i treći mandat te sastaviti novu koaliciju bez Renzija.
No, njegov pokušaj da skupi potrebne glasove zasad nije urodio plodom, niti je u međuvremenu došlo do približavanja stavova sa Renzijem, zbog čega većina medija smatra da će Italija uskoro dobiti i svog 29. premijera otkako je 1946. postala Republika.
Smjene vlasti u Italiji nisu nikakva novost: Od Drugog svjetskog rata ova zemlja imala je 66 vlada s prosječnim vijekom trajanja od 14 mjeseci.
Tačno toliko trajao je Conteov drugi mandat, koji mu je povjeren u septembru 2019. kada je kao nestranački kandidat oformio koaliciju sastavljenu od bliskog mu populističkog Pokreta 5 zvijezda te stranaka lijevog centra: Demokratske partije, Italie Vive i Slobodnih i jednakih. Prethodno je bio na čelu Vlade čiji su okosnicu činili 5 zvijezda kao izborni pobjednik te desničarska Sjeverna liga.
Konsultacije predsjednika države
Nakon Conteove ostavke, Mattarella je počeo seriju konsultacija sa čelnicima političkih partija prije nego donese odluku o mandataru.
Mediji navode da je pred Mattarellom nekoliko pravaca i mogućih raspleta krize: Vlada sastavljena od dosadašnjih partnera, pri čemu je moguć ostanak Contea ili izbor novog premijera, zatim takozvana tehnokratska vlada koja bi uključivala i neke desno orijentirane stranke te kao krajnja opcija – prijevremeni izbori.
Ovu treću mogućnost većina stranaka želi izbjeći, izuzev desničarskih Sjeverne Lige i Fratelli d'Italia koje vjeruju da bi mogle profitirati i preuzeti vlast.
Kad je u pitanju Matarelino sondiranje, najviše pažnje medija izazvao je njegov sastanak sa Renzijem. Predsjednik stranke Italia Viva, koja uživa minornu podršku glasača (manje od 3 procenta), ali drži glasove prevage u Senatu, izrazio je spremnost da podrži novu vladu sastavljenu od istih partnera, samo bez Contea.
Iako je izbjegao direktan odgovor na pitanje o aktuelnom premijeru (“Rano je da se govori o imenima”), nije bilo teško čitati između redova.
Italijani za ostanak premijera
“Renzi zaledio Contea” naslov je kojim je rimska Repubblica otvorila svoje izdanje u petak, dok je milanski Corriere della Sera umjesto riječi “zalediti” upotrijebio “zaustaviti” te dodao “za sada”.
Dva najutjecajnija italijanska lista ostavljaju otvorenom (doduše ne i vjerovatnom) mogućnost pomirenja dva rivala, što ne bi bila nikakva novost u političkom životu na Apeninima gdje zastupnici nerijetko mijenjaju pripadnost klubu ili stranci, ovisno o potrebama.
Corriere navodi da Conte na sve načine pokušava ostati na vlasti, pa izvještava o njegovoj kampanji pridobivanja potrebnih parlamentarnih glasova “od kuće do kuće”.
Conteov ostanak zagovaraju i građani Italije, barem tako pokazuje anketa agencije IXE. Oko 45 procenata ispitanika smatra da bi bilo dobro da dobije i treći mandat, prenosi list Fatto Quotidiano. Četvrtina anketiranih favorizira nove izbore, 11 procenata vladu iste koalicije, ali s novim premijerom, a sedam posto priželjkuje dolazak na vlast desnice. Ostali su bili neopredijeljeni.
Tragična smrt desetogodišnjakinje
Političku krizu u Italiji prošle sedmice je zasjenila vijest o tragičnoj smrti desetogodišnje djevojčice u Palermu, na otoku Sicilija.
Ovaj slučaj iz crne hronike poprimio je mnogo šire razmjere kada je otkriveno da se djevojčica udavila pojasom koji si je zavezala oko vrata, slijedeći izazov na društvenoj mreži TikTok.
“TikTok, YouTube, to su bili njeni svjetovi”, prenio je Corriere della Sera izjavu njenog oca Angela Sicomera.
Roditelji su potvrdili da je djevojčica učestvovala u virtuelnom izazovu na TikToku, odgovorivši na poziv da što duže ostane bez daha i sve to snimajući kamerom.
Istražitelji su pokrenuli istragu o mogućem podsticanju na samoubistvo u sklopu koje je osumnjičena 48-godišnjakinja iz Sirakuze. Policija je objavila da je ova influenserka, majka jedne djevojčice, na internetu objavila niz snimaka na kojima sebe navodno dovodi u životnu opasnost “što je izuzetno opasno jer tako može navesti i druge, pa čak i maloljetne, da to rade”.
Kako prenosi Corriere, na jednom snimku su slike kako zajedno sa još jednom muškom osobom stavlja sebi samoljepljivu traku preko cijelog lica i na taj način ostaje bez daha. Na drugom si zatvara kapke očiju kliještima, na trećem glumi da sebi lomi ruke…
Izazovi na TikToku
Repubblica javlja da su ovaj i slični izazovi omogućili influenserki da stekne 731 hiljadu pratitelja različite životne dobi. A koliki joj je utjecaj, može se zaključiti iz jednog komentara na njenu objavu: “Ciao, ako me pozdraviš, bacit ću se kroz prozor, budi sigurna!”.
Policija je zaplijenila svu informatičku opremu te je naredila uklanjanje spornih video priloga sa mreže.
U međuvremenu, Italijanska regulatorna agencija je TikToku naredila da blokira pristup ovoj mreži svim osobama za koje ne može s apsolutnom sigurnošću utvrditi da su starije od 13 godina.
Kompanija u vlasništvu kineskog ByteDancea je odgovorila da analizira zahtjev vlasti te da će pomoći u istrazi, uz pojašnjenje da na svojoj mreži nije pronašla sadržaj koji bi evenutalno mogao potaknuti djevojčicu iz Palerma na samoubistvo.
TikTok je društvena mreža na kojoj korisnici objavljuju kratke video priloge. U avgustu prošle godine je premašila milijardu korisnika širom svijeta. Naročito je popularna među tinejdžerima.
U Pakistanu, Indoneziji i Bangladešu je zabranjena zbog povremeno kontroverznog sadržaja koji je, kako se navodi, vulgaran, opscen i navodi na pornografiju.