BiH još uvijek bez vakcina, diplomatija zakazala

U Bosni i Hercegovinji je od posljedica korona virusa umro 4.399 oboljelih, što je svrstava na četvrto mjesto po smrtnosti u svijetu na milion stanovnika.

Rješavanje krize u vrijeme pandemije su državni projekti, no BiH je očito zakazala, kaže Ednan Drljević (Armin Durgut/PIXSELL)

Bosna i Hercegovina još uvijek nije dobila vakcine protiv korona virusa i vjerovatno je jedina na području Zapadnog Balkana koja nije počela imunizaciju stanovništava protiv COVID-19, virusa koji je u svijetu usmrtio približno dva miliona i zarazio gotovo 93 miliona ljudi, prema posljednjim prikupljenim podacima web stranice Worldometers.

U Bosni i Hercegovini, koja, prema zadnjem popisu, ima 3,4 miliona stanovnika, od početka pandemije, u martu prošle godine, korona virusom zaraženo je više od 116.000 stanovnika, od čega je umro 4.399 oboljelih, prema podacima od četvrtka, što zemlju svrstava na četvrto mjesto po smrtnosti od korona virusa u svijetu na milion stanovnika.

Infektolog Ednan Drljević rekao je da u Bosni i Hercegovini od početka pandemije ne postoiji kvalitetna državna strategija borbe protiv virusa, pa zbog toga državna vlada (Vijeće ministara) na vrijeme nije krenula ni u nabavku vakcina, premda su neke zemlje u regiji već počele imunizaciju, uključujući susjedne Srbiju i Hrvatsku.

Milioni vakcina su planirani, ali…

U Hrvatskoj je do sada vakcinisano više od 30.000 ljudi Pfezerovom vakcinom, a stigle su i prve količine vakcine Moderne. Srbija je 24. decembra počela imunizaciju vakcinisanjem premijerke Ane Brnabić, koja je primila Pfizerovu dozu vakcine. U Srbiju su još stigle i prve količine ruske vakcine “Sputnjik V”, a uskoro se očekuje i kineski Sinofarm. Albanija je imunizaciju stanovništava počela 11. januara, sa prvih 500.000 doza vakcina Pfizer.

Predsjedavajući Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Zoran Tegeltija rekao je 11. januara da se prve vakcine protiv virusa korona u Bosni i Hercegovini očekuju do kraja januara. Iz Ministarstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine saopćili su da su, putem Mehanizma za globalni pristup vakcinama za sprečavanje COVID-19 (COVAX), naručili milion i 232.000 doza vakcina, što je dovoljno za vakcinalnu pokrivenost 20 posto stanovništva. Osim vakcina putem COVAX mehanizma, Bosna i Hercegovina je kroz mehanizam Evropske unije dogovorila nabavku još 882.000 doza vakcina (Pfizera i Moderna).

Zašto Bosna i Hercegovina ovako dugo čeka na globalni pristup vakcinaciji te nije krenula u direktne pregovore s proizvođačima? Ljekari upozoravaju da su zdravstveni radnici u pandemiji dali maksimu, ali su zakazalo Vijeće ministara, Predsjedništvo Bosne i Hercegovine, kao i diplomatska mreža zemlje, koji su morali učiniti više da Bosna i Hercegovina već ima prve vakcine.

Ministrica vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Bisera Turković izjavila je krajem decembra da je Bosna i Hercegovina poduzela “ozbiljne korake u nabavci velike količine vakcina za najugroženije i prioritetne grupe građana”, ali vakcine u zemlju još uvijek nisu stigle.

Vakcine prije korištenja mora odobriti Agencija za medicinska sredstva Bosne i Hercegovine, što će dodatno produžiti proces početka vakcinacije.

‘Morala se angažirati cijela država’

Rješavanje krize u vrijeme pandemije su državni projekti, kaže za Al Jazeeru doktor Drljević, koji je i voditelj COVID odjeljenja u Općoj bolnici “Prim. dr. Abdulah Nakaš” u Sarajevu, jednoj od najveći u Bosni i Hercegovini.

“Pri Ministarstvu civilnih poslova Bosne i Hercegovine je na početku pandemije formirano koordinaciono tijelo, koje je trebalo koordinirati epidemiološke mjere u zemlji, a naročito voditi računa o vakcinama. Tamo gdje je bilo potrebno, trebali su uključiti diplomatsku mrežu države”, kaže Drljević.

“Da, bilo je potrebno da se angažira cijela država, uključujući članove Predsjedništva, premijera, kao što je to bio slučaj u Srbiji i Hrvatskoj… Naprimjer, Bernjamin Netanyhu u Izraelu je vakcinisao već dva miliona ljudi.“

Za tog infektologa pogrešno je bilo čekanje odobrenja vakcine iz Evropske unije, zbog tromosti odlučivanja i u samoj Uniji. On kaže da su vlasti Bosna i Hercegovine trebale početi pregovarati s prvim proizvođačem čija je vakcina odobrena, uključujući Rusiju, ili neke druge zemlje.

“Zašto nismo pratili Rusiju, SAD, Veliku Britaniju, Kinu… Te zemlje sigurno svojim građanima ne daju loše vakcine“, kaže Drljević.

Kako nakon svega postići imunitet krda?

Bivši predsjedavajući Vijeća ministara i aktuelni član Kolegija Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Denis Zvizdić potvrdio je za Al Jazeeru da je Bosna i Hercegovina jedina zemlja na Zapadnom Balkanu koja nije poduzela nikakve korake u nabavci vakcina protiv COVID-19 putem bilateralnih pregovora s drugim državama ili direktne nabavke od proizvođača i distributera. Zbog toga je pokrenuo inicijativu u kojoj je tražio da bh. vlasti bez odgađanja počnu direktne pregovore o nabavci vakcina za najugroženije kategorije stanovništva.

“Bosna i Hercegovina je već izgubila mnogo na vremenu, a bojim se da će, nakon svih propusta, biti teško provesti imunizaciju, jer u zemlji nije stvorena klima koja bi građane poticala da se vakcinišu”, kaže Drljević.

Pribojava se da će biti vrlo teško vakcinisati 70 posto stanovništava, ili više, kako bi se postigao imunitet krda.

Izvor: Al Jazeera

Reklama