Nova normalnost u Francuskoj: Divlja žurka u nacionalnom parku?!

Pridev “urbani” uskoro bi u Francuskoj mogao da postane sinonim za prostakluk i primitivizam: deset hiljada takozvanih “građana” došli su iz gradova u zaštićeni nacionalni park u oblasti Seven na jugu zemlje, gde je putem društvenih mreža bez dozvole vlasti zakazana rejv-žurka.
Lokalnim stočarima, inače teško pogođenim sušom, samo su još oni nedostajali!
“Ovce evakuisane na brzinu da bi se ustupilo mesto onima koji se zabavljaju. Rejv žurka … je organizovana bez dozvole, na nesreću lokalnih poljoprivrednika. Hiljade ‘rejvovaca’ je došlo u komunu Hures-la-Parade. Na vrhuncu zabave bilo ih je deset hiljada iako, zbog zaraze korona-virusom, zakon zabranjuje okupljanje više od pet hiljada ljudi na jednom mestu”, izveštava pariski dnevnik Le Figaro.
Čim su stigle vesti o okupljanju bez dozvole, poslati su žandarmi da nadziru situaciju i da podele maske i sredstva za dezinfekciju kome je potrebno. Pored opasnosti od širenja zaraze koje je ovakvo masovno okupljanje donelo, za žaljenje je i šteta koju su urbani divljaci naneli stočarima.
“Prošlog ponedeljka bilo je još uvek tri i po hiljade ‘rejvovaca’ u zaštićenom parku prirode. Policijska ekipa i 350 žandara otpočeli su evakuaciju koja je trajala 48 sati. “Veoma je vruće, mnogo je onih koji nisu u stanju da voze, a osim toga ima čak i dece. Zato je potrebno primeniti mere predostrožnosti prilikom evakuacije”, objašnjeno je novinarima u lokalnoj prefekturi.
Ogorčeni seljaci
Seljaci su ogorčeni. “U subotu oko ponoći jedan kolega je pokucao na moja vrata da bi me upozorio da desetine kamiona prolaze pored naših kuća. Brzo smo shvatili šta se dešava”, ispričao je lokalni poljoprivrednik Bruno Commandre za pariski Le Figaro, dodajući da je posle celu noć imao utisak da muzika trešti u njegovoj kuhinji iako je udaljen čitav kilometar od mesta okupljanja gradske gomile.
Bruno misli da je ipak najstrašnije šta se dogodilo sa zemljištem koje je gomila gradskih “rejvovaca” gazila tri dana i tri noći u ritmu koji je tutnjao iz džinovskih zvučnika.
“Premestio sam moje stado od 107 ovaca. Bile su u stresu, ali sada su bolje. Zemljište je međutim izgaženo i nije više za upotrebu. Morali smo da se premestimo na jedan stari pašnjak na kome – istina – više skoro i da nemaju šta da pasu”, kaže on.
Ovaj stočar smatra da su vlasti najveći krivci za sve, jer su one te koje moraju da zaustave održavanje “divljih žurki”.
Lokalni dnevnik Ouest-France, koji pokriva zapadni deo zemlje (atlantska obala), na prvoj strani najavljuje rubriku “Leto bez festivala”. List objavljuje i mapu deset festivala na zapadu Francuske koji neće biti održani zbog mera predostrožnosti vezanih za epidemiju. “Više od dve hiljade festivala otkazano je u Francuskoj poslednjih meseci. Za male opštine čiji ritam određuju upravo festivali ovo je težak udarac za ekonomiju”, prenosi Ouest-France. Recimo samo keltski festival u mestu Lorient za deset dana trajanja donese 24 miliona evra.
Posle svega nije li bilo pametnije dozvoliti održavanje bar onih festivala gde bi bila moguća kontrola poštovanja pravila? Tako su mogle da se izbegnu “divlje zabave” i širenje mentaliteta nepoštovanja pravila.
Nema nade da će se nešto promeniti jer je premijer Castex rekao da će zabrana održavanja festivala važiti bar do oktobra.
Uz to poslednje vesti govore o ubrzavanju širenja zaraze korona-virusom u Francuskoj, kao i o sve češćim odlukama lokalnih vlasti u gradovima da proglase obavezno nošenje maske čak i na ulicama.
Maske kao jedina nada
Javni radijski servis Radio France-Inter preneo je da su prefekture u više departmana zabranile ne samo okupljanja zbog muzičkih zabava već i transport zvučnog materijala bez zakonom opravdanih razloga.
Atmosfera je takva da nije sasvim izvesno da li zabrane imaju efekta.
Uzmimo zabranu izlaska iz kuće bez maske.
Dnevnik L’Humanite, sasvim levo na levici (nekadašnji organ Komunističke partije Francuske) ocenjuje: “Dok se epidemija COVID-19 širi među mladima, mreže krajnje desnice i zagovornici teorije zavere nalaze na iznenađujuće veliki odjek kod onih koje je zabrinulo nekoherentno ponašanje vlasti”.
Ovo je aluzija na činjenicu da iste zdravstvene vlasti koje su u martu ubeđivale građane da su maske nepotrebne van bolnica – sada tvrde da su one ključ za uspešno suzbijanje zaraze.
Iako se zaraza sve ubrzanije ponovo širi, “za vladu se rešenje problema nalazi u obaveznom nošenju maske čak i na ulici, van zatvorenih prostora.
“Taj komad tkanine u kojem se nalazi spas ipak nije besplatan, niti njegovu kupovinu isplaćuje zdravstveno osiguranje čak i posle odluke da nošenje maski bude obavezno na radnom mestu”, primećuje L’Humanite.
Ovo nepoštovanje pravila koja se tiču zdravlja i iza kojih stoji autoritet državnih institucija – sasvim je nova pojava u Francuskoj. Nju je, pre izbijanja epidemije, donekle najavio pokret protiv vakcina.
Ovom novom “divljaštvu”, o kome je nedavno govorio ministar unutrašnjih poslova Gerald Darmanin, prethodilo je nepoštovanje pravila i nekažnjivost “velikih igrača” kao što su na primer velike industrijske grupe.
Uprkos neprestanoj priči o zaštiti prirode i klimatskim promenama, velike industrijske grupe nastavljaju da zagađuju gde god je to neophodno da bi se uvećao profit. Budu i kažnjene, ali te kazne su neoporedive sa zaradom.
Pomor ribe
Le Monde izveštava o užasnom pomoru na hiljade riba u jednoj reci u oblasti Ardena, na istoku zemlje, prema granici sa Belgijom. Krivac je fabrika industrijske grupe Nestle u mestu Ćallerange. Stanica za prečišćavanje se izlila u reku jer je bila prepuna.
Mićel Adam, predsednik federacije za ribolov u oblasti Ardena, izjavio je za agenciju France preše da je već podneo tužbu protiv grupe Nestle, koja je, kao što je poznato, bogatija nego mnoge države. “Četiri decenije sam na čelu federacije, ali ovako nešto još nisam video”, izjavio je Adam, a prenosi Le Monde.
List prenosi i izjavu odgovornih u fabrici Nestle po kojima je udes prouzrokovan nenamernom greškom. Po njima, u “organskom blatu” koje se izlilo u reku nije bilo hemijskih proizvoda.
Nisu baš svi sigurni u ovo.
“Po rečima Daniela Drivierea, predsednika ribarskog društva u Ćallerange ‘našli smo mrtve ribe dugačke čak jedan i po metar, ovo je katatsrofa’. Analize su u toku, pre svega treba da se utvrdi da li je po sredi bakteriološko ili hemijsko zagađenje”, izveštava Le Monde.
Izvor: Al Jazeera