BiH: Na računima 30 miliona eura, a ljekari se žale da nedostaje opreme

Dok supruga epidemiologa Šefika Pašagića, koji je preminuo od posljedica bolesti COVID-19 svjedoči da ljekari u Sarajevu nisu pružili pomoć njenom suprugu na vrijeme i da su joj rekli kako nemaju potrebnu zaštitnu opremu, na računima općina i kantona u Federaciji Bosne i Hercegovine leži neiskorišteno približno 60 miliona KM (30 miliona eura) namijenjenih za zaštitu od prirodnih i drugih nesreća, prema podacima od kraja marta koje je na uvid dobila Al Jazeera.
Svaki poslodavac koji radniku isplaćuje plaću na području Federacije Bosne i Hercegovine, jednog od dva entiteta u zemlji, uz plaćanje zdravstvenog i penzijskog osiguranja dužan je platiti još nekoliko naknada, među kojima je i naknada za zaštitu od prirodnih i drugih nesreća. Ta naknada iznosi 0,5 posto od plaće radnika i prikuplja se na posebne račune, a vlasti je mogu aktivirati samo u slučaju prirodnih nesreća, kakva je pandemija COVID-19.
U utorak je objavljeno da je 60-godišnji epidemiolog Šefik Pašagić preminuo od komplikacija bolesti koju izaziva novi tip korona virusa, nakon čega je Elna Pašagić rekla da je njen suprug danima ležao kod kuće bez adekvatne medicinske njege. Prema njenim tvrdnjama, porodica je molila ljekare da pregledaju Pašagića i da ga testiraju na korona virus, ali su dobili odgovore da u lokalnom domu zdravlja nemaju zaštitnu opremu. Kad je dr. Pašagić hospitaliziran, već je bilo kasno. Preminuo je nekoliko dana kasnije u izolatoriju na Podhrastovima.
Ljekara ubio zdravstveni sistem
“Mog supruga nije ubio korona virus, ubio ga je naš zdravstveni sistem”, rekla je Pašagić. Domovi zdravlja Kantona Sarajevo odbacili su optužbe u prilično šturom pismu, u kojem stoji da su “urađeni svi potrebni algoritmi u smislu ljekarskog postupanja u datim okolnostima”.
Prema podacima Ministarstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine, u zemlji je do petka do 12 sati potvrđeno 899 slučajeva zaraze novim korona virusom, dok je 36 osoba preminulo. Testirano je približno 9.400 osoba, što je manje u odnosu na zemlje u okruženju.
Da u borbi protiv korona virusa u Bosni i Hercegovini nije problem novac već da to prije svega zavisi primarno od volje vlasti i volje rukovodilaca zdravstvenih ustanova može se slutiti i iz informacije da su iz najveće zdravstvene ustanova u Bosni i Hercegovini, Kliničkog centara Univerziteta u Sarajevu, odbili primiti donaciju Sindikata ljekara.
Napomena o autorskim pravimaPreuzimanje dijela (maksimalno trećine) ili kompletnog teksta moguće je u skladu sa članom 14 Kodeksa za štampu i online medija Bosne i Hercegovine: “Značajna upotreba ili reprodukcija cijelog materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja autorskog prava, osim ako takva dozvola nije navedena u samom materijalu.”
Ako neki drugi medij želi preuzeti dio autorskog teksta, dužan je kao izvor navesti Al Jazeeru Balkans i objaviti link pod kojim je objavljen naš tekst.
Ako neki drugi medij želi preuzeti kompletan autorski tekst, to može učiniti 24 sata nakon njegove objave, uz dozvolu uredništva portala Al Jazeere Balkans, te je dužan objaviti link pod kojim je objavljen naš tekst.
Predsjednik Sindikata doktora medicine i stomatologije Kantona Sarajevo Izet Hočko rekao je za Al Jazeeru da je Sindikat izdvojio 50.000 KM (25.000 eura) za kupovinu rukavica, maski, zaštitnih vizira … za sve zdravstvene ustanove na području kantona, ali su donaciju odbili sa KCUS-a. “Klinički centra Univerziteta u Sarajevu odbio je donaciju bez ikakvog pismenog objašnjenja”, rekao je dr. Hočko. Istovremeno, menadžment KCUS-a je zdravstvenim radnicima uskratio jednokratne hiruške mantile i rukavice dok su unutar KCUS-a, osim kad ulaze u sobu s pacijentima koji imaju infekcije, prema odluci koju je Al Jazeera dobila na uvid.
Ismet Gavrankapetanović, načelnik saniteta Armije Republike Bosne i Hercegovine tokom rata u zemlji devedesetih rekao je da za nedostatak opreme u zdravstvenim ustanovama u jeku pandmije ne treba kriviti ljekare i medicinsko osoblje već su za to odgovorni rukovodioci zdravstvenih ustanova, pozivajući da podnesu ostavke svi oni za koje se ustanovi da nisu adekvatno odgovorili zadatku u vrijeme krize.
Iako se pacijentima u Bosni i Hercegovini savjetuje da ne dolaze u bolnice i da blaže simptome bolesti COVID-19 pokušaju liječiti kod kuće, Gavrankapetanović je pozvao medicinske ustanove da otvore svoja vrata za oboljele i popune slobodne krevete kako oboljeli ne bi sami patili kod kuća.
Iz Tužilaštva Kantona Sarajevo najavili su istragu o smrti Šefika Pašagića, kao i istragu o smrti žene iz općine Ilidža kod koje je novi korona virusa otkriven tek nakon što je preminula.
Izvor: Al Jazeera