Suđenje Trumpu: Četrnaest pitanja i odgovora

Poruka ispred američkog Kongresa, gdje se održava suđenje radi opoziva predsjednika Trumpa (EPA)

Nakon što je Senat usvojio pravila za vođenje postupka opoziva američkog predsjednika Donalda Trumpa, te većinom glasova odbacio sve zahtjeve demokrata za izmjenu postupaka suđenja na osnovu glasanja po stranačkoj liniji – 53 republikanca prema 47 demokrata – kroz pitanja i odgovore pokušat ćemo predstaviti sve što je bitno za ovo suđenje.

1. Zašto se sudi predsjedniku Donaldu Trumpu?

Zastupnički dom američkog Kongresa zadužio je Senat da sudi predsjedniku Trumpu zbog, kao prvo, zloupotrebe ovlasti, jer je tražio od Ukrajine da provede istragu o njegovom demokratskom suparniku Joeu Bidenu.

Obustavljena je i vojna pomoć toj zemlji kao sredstvo pritiska s ciljem da se našteti potencijalnom kandidatu na predsjedničkim izborima. Druga optužba odnosi se na ometanje istraga Kongresa, što se očitovalo u njegovom odbijanju da istražnom timu dostavi dokumente povezane s Bijelom kućom i da njegovi visoki saradnici sarađuju u istragama.

2. Koja je važnost suđenja i zašto je ono historijsko?

Važnost suđenja proizlazi iz njegove teorijske osnove, jer predsjednik izabran slobodnom voljom naroda može biti smijenjen s funkcije prije kraja mandata ako se utvrdi da je prekršio zakon.

Suđenje Trumpu treći je takav slučaj u američkoj historiji i prvi za republikanskog predsjednika. U ranijim slučajevima sudilo se dvojici demokratskih predsjednika, Andrewu Johnsonu 1868. i Billu Clintonu 1998. U oba slučaja nije postignuta većina potrebna za opoziv.

To je i prvo suđenje predsjedniku za vrijeme njegovog prvog mandata i prije početka novih izbora. Suđenje i opoziv predsjednika smatraju se najozbiljnijim korakom koji Kongres može preduzeti, osim objave rata.

3. Kakva je uloga Zastupničkog doma u suđenju?

Zastupnički dom, u kojem Demokratska stranka ima većinu s 235 mjesta, a republikanci 200, pokrenuo je istragu o skandalu s Ukrajinom nakon što je zvaničnik iz Bijele kuće pružio informacije da postoji mogućnost da je Trump prekršio zakon u razgovoru s ukrajinskim predsjednikom Vladimirom Zelenskim 25. jula.

Nakon što je Zastupnički dom podigao optužnice protiv Trumpa, slučaj je predan Senatu kako bi se počelo sa suđenjem predsjedniku. Tim tužilaca čini sedam demokrata, koji će predstaviti optužnicu, inače članova Zastupničkog doma, a predvodi ih Adam Schiff, šef Odbora Zastupničkog doma za obavještajna pitanja.

4. Hoće li se Trump braniti tokom suđenja?

Trump se neće pojaviti na suđenju nego će ga zastupati pravni tim, koji će predvoditi Pat Cipollone, pravni savjetnik Bijele kuće, i Jay Sekulow, Trumpov lični advokat.

U tome će im pomagati i tim čiji su najistaknutiji članovi Alan Dershowitz s Univerziteta Harvard, stručnjak za Ustav SAD-a, i bivši istražilac Kenneth Starr, koji je zastupao tužilaštvo i vodio istragu o prekršajima predsjednika Billa Clintona 1998, što je dovelo do njegovog suđenja.

5. Koja je uloga Senata?

Suđenje se odvija pred Senatom, a njegovih 100 članova (53 republikanca i 47 demokrata) imaju ulogu porote, koja sluša izlaganje argumenata odbrane i tužilaca. Članovi Senata mogu pismeno postaviti neka pitanja prije konačnog glasanja.

Senator Mitch McConnell, kao predsjednik republikanske većine u Senatu, ima široke ovlasti da kontrolira prirodu i tempo suđenja sve dok ga republikanska većina podržava.

6. Ko predsjedava suđenjem?

Uprkos zadacima i ovlastima koje su potpredsjedniku dodijeljene Ustavom, na osnovu kojih je on formalni predsjednik Senata, potpredsjednik nema pravo sudjelovati ili glasati na suđenju predsjedniku. Stoga zadatak predsjedavanja suđenjem prelazi na vrhovnog sudiju Johna Robertsa, pred kojim senatori polažu zakletvu kao prvi korak u procesu suđenja

7. Zašto su demokrati odlučili pozvati nove svjedoke i zahtijevati otkrivanje novih dokumenata?

Demokrati su pokušali pozvati šefa osoblja Bijele kuće i bivšeg savjetnika za nacionalnu sigurnost u nadi da će njihova svjedočenja promijeniti stav nekih republikanskih članova jer su bili upućeni u detalje ukrajinske krize.

Demokrati nisu učinili taj korak tokom istraga Zastupničkog doma bojeći se obraćanja sudskim instancama jer ta strana ne bi završila rasprave prije izbora u novembru.

8. Postoji li određeni rok za završetak suđenja?

Ustav nije razradio detalje koji se odnose na postupak suđenja, zbog čega Senat kontrolira uspostavljanje procedura koje preciziraju vrijeme suđenja u skladu sa željama većine članova. U trenutnom slučaju, republikanci kontroliraju pravila za vođenje postupka i žele brzo i kratko suđenje.

Trump se nada da će suđenje završiti prije govora o stanju nacije, koji treba održati 4. februara.

9. Koji su argumenti demokrata?

Demokrati vjeruju da sadržaj Trumpovog telefonskog razgovora s predsjednikom Ukrajine, osim onoga što su potvrdili pojedini zvaničnici koji su dosad svjedočili, predstavlja ozbiljna krivična djela koja prijete američkoj nacionalnoj sigurnosti i zahtijevaju opoziv predsjednika Trumpa.

Također smatraju da Trump nema ovlasti i ne uživa povjerenje kako bi mogao nastaviti s obavljanjem dužnosti predsjednika SAD-a.

10. Koji su argumenti republikanaca?

Republikanci smatraju da se protiv Trumpa vodi organizirana kampanja, koja je počela s njegovim dolaskom na vlast zbog protivljenja netipičnom predsjedniku koji ne dolazi iz političkih krugova i koji je u stanju doprijeti do marginaliziranih republikanskih birača.

Republikanci se pozivaju na istrage Roberta Muellera o uplitanju Rusije, a slučaj s Ukrajinom vide kao novu epizodu protiv Trumpa. Predsjednik je možda počinio prekršaje, ali ni u najgorem slučaju to ne zahtijeva njegov opoziv. Republikanci također smatraju da Kongres treba pustiti narod da odluči o Trumpovoj budućnosti na predsjedničkim izborima za nekoliko mjeseci.

11. Kakav je stav američkog naroda o ovom suđenju?

Prisutne su nezapamćene podjele i polarizacije između Trumpovih pristalica i protivnika, što je dovelo do gotovo jednakih postotaka otkad je suđenje počelo. Učestale ankete pokazuju da narod želi da se okonča suđenje Trumpu i pažnja usmjeri na stvarna pitanja s kojima se SAD suočava.

12. Može li se dogoditi da neko od republikanskih senatora glasa za opoziv?

Teško će neko od republikanskih senatora glasati za opoziv Trumpa. Visoka je cijena takvog koraka, pogotovo zato što se 25 republikanaca kandidira na izborima u novembru i očajnički im treba podrška predsjednika, posebno u državama u kojima je Trump izuzetno popularan, kao što je u slučaju senatorice Susan Collins iz Mainea.

Bilo je priča i o tome da se neki članovi neće kandidirati na novembarskim izborima, poput senatorice Lise Murkowski s Aljaske i senatora Mitta Romneyja iz Utaha. Oni, također, ne žele potaći neprijateljstvo baze koja podržava Trumpa, osim toga što pojedini imaju ambicije da dođu do visokih pozicija u Trumpovoj administraciji ako bude ponovo izabran.

13. Kako će suđenje utjecati na Trumpovu kandidaturu za novi predsjednički mandat?

Prerano je govoriti o Trumpovim šansama, ali historija svjedoči da u neuspjelim pokušajima opoziva predsjednik osvaja velike simpatije javnosti. Međutim, u slučaju ozbiljne polarizacije, koja trenutno postoji, teško je predvidjeti rezultate izbora i utjecaj suđenja na Trumpove izborne šanse.

14. Šta će se dogoditi ako Trump bude oslobođen ili osuđen u Senatu?

Teoretski posmatrano, ako se dogodi nekog veće iznenađenje i ako više od dvije trećine članova Senata glasa protiv Trumpa, predsjednik bi bio smijenjen.

Potpredsjednik Mike Pence postao bi predsjednik SAD-a, međutim, niko ne vjeruje da će se takav scenarij dogoditi.

Izvor: Al Jazeera


Reklama