Negodovanje u Bosanskom Petrovcu zbog ukidanja Prekršajnog odjeljenja

Bosanski Petrovac, mala općina na zapadu Bosne (Ustupljeno Al Jazeeri)

Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH ukinulo je Prekršajno odjeljenje Općinskog suda Bihać u Bosanskom Petrovcu. Razlog za donošenje navedene odluke leži u činjenici što se prema analizi nezavisne pravosudne komisije VSTV-a BiH, a uzimajući u obzir statističke pokazatelje rada Prekršajnog odjeljenja Općinskog suda Bihać u Bosanskom Petrovcu došlo do zaključka da to Odjeljenje suda nema dovoljan broj predmeta u radu.

Ovakva odluka izazvala je negativne reakcije kod lokalnih vlasti i građana ove male općine na zapadu Bosne. Mještani Bosanskog Petrovca od sada će po žalbe morati potegnuti do Suda u Bihaću, udaljenog 55 kilometara što je za neke od njih neisplativo i zbog čega mnogi odustaju od traženja pravde. 

„Građanima Bosanskog Petrovca je ograničeno pravo na sudsku zaštitu. Oni se uglavnom odlučuju na plaćanje kazni, a izbjegavaju sudska odlučivanja upravo iz razloga dodatnih troškova i vremena koje im oduzima odlazak u Bihać. To pokazuju i statistički podaci u periodu prije i poslije ukidanja prekršajnog odjeljenja. Inače, ukupan broj prekršaja je 100 posto uvećan, a postotak zahtjeva za sudsko odlučivanje je umanjen za 75 posto.“, kaže Dejan Prošić, načelnik Općine Bosanski Petrovac.

Uredovni dani kao moguća alternativa

U bihaćkom općinskom sudu kažu da ne postoji mogućnost ponovnog otvaranja odjeljenja. Naglašeno je da je odluka objavljena i u Službenim novinama, te da ne postoji mogućnost njenog ponovnog uspostavljanja. Lokalna i kantonalna vlast ne odustaju i traže moguća rješenja za novonastalu situaciju.

„Ministarstvo pravosuđa i uprave Unsko-sanskog kantona je na inicijativu Općinskog načelnika Općine Bosanski Petrovac Dejana Prošića organiziralo radni sastanak na kojem je učešće uzela i predsjednica Općinskog suda u Bihaću Dijana Ostojić. S tim u vezi, moj prijedlog je bio da Općinski načelnik i predsjednica Općinskog suda Bihać nakon gašenja prekršajnog odjeljenja, poduzmu odgovarajuće aktivnosti na način da se razmotri mogućnost uspostavljanja uredovnih dana Općinskog suda u Bihaću za područje općine Bosanski Petrovac“, kaže ministar Asim Dizdarević.

Za građane ovog malog krajiškog gradića ovakav odnos VSTV-a predstavlja dodatno gušenje života i onemogućavanje normalnog funkcioniranja ove zajednice.

„Petrovčanima se šalje poruka da ukidanjem posljednjeg segmenta sudske vlasti, u najmanju ruku, nemaju ravnopravan status kao građani. Svi se kunu u ruralni razvoj, a svojim potezima guše male zajednice. Nije čudo što Petrovčani odlaze u Bihać sa  žučninom, jer ih Bihać asocira na bolnicu, sud, tužilaštvo, zatvor itd. Dakle, ništa lijepo ne budi u ljudima pomen na Bihać upravo zbog prethodno navedenih razloga.“, kaže načelnik Prošić.

Sudska zaštita mora biti svima dostupna

Dodaje kako su imali razgovore sa predstavnicima kantonalne vlasti, te da su kod kantonalnog ministarstva pravosuđa naišli na razumijevanje.

„Zahvaljujem se ministru pravosuđa što je imao razumijevanja za naš problem. S druge strane predsjednica općinskog suda Bihać posmatra stvar sa stanovišta rentabilnosti i ekonomičnosti institucije kojom rukovodi. Ja se nadam da će doći bar do uspostave uredovnih dana, što je i bilo predviđeno inicijativom VSTV-a. Građani Bosanskog Petrovca imaju pravo na  dostupnost sudske zaštite. Mi smo spremni ustupiti kancelariju u zgradi Općine, kako bi se smanjili troškovi održavanja kancelarije.“, poručuje načelnik Prošić.

U kantonalnom Ministarstvu se slažu sa Prošićevim konstatacijama i dodaju kako će iskoristiti sve mogućnosti da im se osigura dostupnost takve vrste zaštite.

„Uvažavajući činjenicu da ne odlučujemo o organizaciji rada pravosudnih organa na području Unsko-sanskog kantona, ipak smo opredjeljenja da se trebaju iskoristiti svi mehanizmi da se približi usluga građanima u svim postupcima kod organa u Unsko-sanskom kantonu, pa tako i u postupku ostvarivanja prava kod pravosudnih organa“, kaže ministar Dizdarević.

Od mogućnosti da dokaže da nije kriva Selma Balić mještanka Bosanskog Petrovca odustala je iz razloga što je postupak odlaska u Bihać kako bi ostvarila pravdu za nju finansijski neisplativ.

„Imala sam iskustvo u kojem sa dobila prekršajni nalog i željela sam ići na sudsko odlučivanje jer sam smatrala da nisam kriva. Ali pošto je to sada prebačeno u Bihać i iziskuje dodatne troškove, a morala bi uzeti i slobodan dan na poslu, odustala sam od toga“, kaže Balić.

Tako će Petrovčani do eventualne uspostave uredovnih dana biti ograničeni u traženju sudske zaštite koja bi, ističu, po svom opisu morala biti dostupna za svakog.

Izvor: Al Jazeera


Reklama